Єд. унік. № 243/536/25
Провадження № 3/243/573/2025
Іменем України
11 квітня 2025 року
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Воронков Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції Головного Управління Національної поліції в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_2 , НОМЕР_3 бригада, офіцер відділення, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
10.01.2025 року о 06 год. 20 хв. в м. Слов'янськ, по вул. Героїв Праці, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом PEUGEOT 605, н/з НОМЕР_4 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різких запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Alcotest Drager 6820», а також від проходження такого огляду у медичному закладі, відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, надав право, на підставі договору про надання правової допомоги № 15/7285390 від 26.02.2025 року, представляти свої інтереси адвокату Нікітіну В.В.
Адвокат Нікітін В.В., який діє на підставі ордера та договору про надання правової допомоги, в судовому засіданні просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, зазначивши, що матеріали справи не містять доказів керування ОСОБА_1 транспортним засобом PEUGEOT 605, н/з НОМЕР_4 , крім того, ОСОБА_1 не були роз'яснені його права; працівники поліції не мали законних підстав для зупинення автомобіля ОСОБА_1 та ін.
Суд, заслухавши пояснення адвоката Нікітіна В.В., дослідивши надані матеріали справи про адміністративне правопорушення та надавши їм оцінку за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні всіх обставин справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення повністю підтверджується зібраними по справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 821315 від 10.01.2025 року, в пояснення до якого, ОСОБА_1 зазначив, що «керував автомобілем, продувати алкотестер на місці не буде, в лікарню не поїде»; направленням на медичний огляд ОСОБА_1 від 10.01.2025 року; рапортом працівника поліції; поясненнями свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ; актом прийому передачі транспортного засобу від 10.01.2025 року; довідкою з поліції, згідно якої ОСОБА_1 не значиться серед списку позбавлених права керування транспортними засобами та має посвідчення водія; відеозаписом, яким зафіксовано обставини виявленого правопорушення.
Оцінюючи вказаний відеозапис, суд, враховуючи відображену на відеозапису поведінку ОСОБА_1 , а також приймаючи до уваги сукупність всіх інших досліджених доказів по справі, керуючись внутрішнім переконанням, вважає доведеним факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, факт наявності в нього ознак алкогольного сп'яніння та факт його відмови від запропонованого поліцейським проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки та у медичній установі.
З відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 на запитання поліцейського, відповів, що «керував транспортним засобом PEUGEOT 605, їхав з м. Слов'янськ до с. Райгородок» (фрагмент 00-25). Будь-яких клопотань або заперечень не висловив, на запитання поліцейського відповідав спокійно. Крім того, в протоколі в графі пояснення, ОСОБА_1 також вказав, що «керував автомобілем».
Надаючи оцінку вищевказаним доказам у їх сукупності, суд вважає, що доводи адвоката про недоведеність факту керування ОСОБА_1 автомобілем, не знайшли свого підтвердження та спростовуються матеріалами справи.
Згідно п. 7, ч.1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану:
- перевіряти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, документи у осіб, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України.
Таким чином, суд вважає, що зупинка автомобіля під керуванням ОСОБА_1 була законною.
Як вбачається з відеозапису, водію ОСОБА_1 поліцейським були роз'ясненні права (фрагмент 01.00-01.28)
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 821315 від 10.01.2025 року, водій ОСОБА_1 поставив особистий підпис в графі про роз'яснення йому прав та обов'язків.
Вказані докази що у повній мірі спростовують заперечення адвоката Нікітіна В.В., про не роз'яснення ОСОБА_1 його прав.
Як вбачається з відеозапису (фрагмент 00:33) ОСОБА_1 на запитання поліцейського повідомив особисто, що «вчора вживав спиртні напої». Будь-яких заперечень відеозапис не містить з боку ОСОБА_1 про те, що він перебуває у стані алкогольного сп'яніння, ознак занепокоєння не виказує.
На думку суду, показання ОСОБА_1 про вживання ним алкоголю, з урахуванням інших доказів по справі, у повній мірі спростовують доводи адвоката про відсутність у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння.
Оцінюючи доводи адвоката Нікітіна В.В. про те, що у направленні водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, час складання зазначений час 10.01.2025 року о 06 год. 20 хв., тобто час, коли ОСОБА_1 ще керував транспортним засобом, суд допускає, що така розбіжність викликана обставинами технічного або суб'єктивного характеру та жодними чином не впливає на суть виявленого правопорушення в цілому.
Стосовно доводів адвоката про незалучення Військової служби правопорядку та порушення вимог ч. 2 ст. 266-1 КУпАП при складанні протоколу, суд зазначає наступне.
Правопорушення, передбачене ст. 130 КУпАП, відноситься до правопорушень на транспорті.
Ст. 255 КУпАП визначено органи, які мають право складати протоколи. Зокрема, органи Національної поліції складають протоколи за ст. 130 КУпАП, а управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України по правопорушенням, вчиненим військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів, а також працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов'язків, - стаття 44, частини друга і третя статті 123, статті 172-10 - 172-20, 173, 174, 178, 182, 184-1, 185 і 185-7. КУпАП.
Крім того, Наказом Міністерства оборони України від 23 жовтня 2021 року № 329, затверджено Інструкцію зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, якою визначено, що органи Військової служби правопорядку (ВСП) здійснюють оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбаченні статей 172-10-172-20 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 266-1 КУпАП, на яку посилається захисник, дійсно огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Однак, ОСОБА_1 10.01.2025 року о 06 год. 20 хв. під час керування автомобілем PEUGEOT 605, н/з НОМЕР_4 не виконував обов'язки військової служби та в першу чергу виступав у спірних правовідносинах як водій, тому посилання сторони захисту на ч. 2 ст. 266-1 КУпАП є безпідставними.
У зв'язку із встановленими в судовому засіданні фактичними обставинами справи, які спростовують доводи та заперечення адвоката Нікітіна В.В., суд вважає, що клопотання останнього про закриття провадження у справі, через відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП, не підлягає задоволенню.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, в судовому засіданні не встановлено.
При обранні міри адміністративного стягнення, враховуючи обставини вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан, суд доходить висновку, що відносно ОСОБА_1 необхідно обрати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Таке стягнення, на думку суду, буде справедливим, необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження скоєння нових правопорушень.
На підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», правопорушник звільняється від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 40-1,130,280, 283-284, 287, 301, 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн., на рахунок отримувача: UA198999980313090149000005001, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Дон.обл./21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів, з дня її проголошення.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання три місяці.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду
Донецької області Д.В. Воронков