Постанова від 19.12.2007 по справі 8/504-АП-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" грудня 2007 р. Справа № 8/504-АП-07

Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом'якової В.В. при секретарі Зибцевій А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МКП Прозерпіна"

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні

про визнання недійсним рішення.

за участю представників сторін:

від позивача - юрист Кулік В.М., дов. від 03.01.07.

від відповідача - ДПІ Руденко І.В., дов. №9416/9/10-105 від 04.09.07.

Товариство з обмеженою відповідальністю «МКП «Прозерпина»м. Херсон звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання недійсним рішення Державної податкової інспекції в м. Херсоні в частині застосування до товариства 49100 грн. штрафних санкцій. Позивач посилається на те, що до початку перевірки була розпочата інкасація згідно затвердженого графіку, посадовими особами ДПІ було порушено проведення інкасації, під тиском перевіряючих працівник товариства зробив Х-звіт замість службового виведення коштів. Службове виведення коштів в сумі 9820 грн. здійснено в 13.00 в межах перевірки, яка тривала до 14 години. Інкасація підтверджується прибутковим касовим ордером № 5823 від 15.10.07 та витягом з касової книги за 15.10.07. невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала тільки 16 коп.

ДПІ у м. Херсоні (відповідач) проти позову заперечує, посилаючись на те, що перевірка позивача стосувалась додержання ним вимог законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій у проведенні своєї господарської діяльності та вимог законодавства щодо реалізації алкогольних: напоїв та тютюнових виробів. При перевірці було виявлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків з сумою готівкових коштів яка зазначена в поточному звіті на 9820,16 грн. Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Згідно статті 22 Закону України "Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у разі невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. Оператор письмово пояснив причину нестачі коштів тим, що забув про вивід грошових коштів з каси. При застосуванні фінсанкцій не враховуються суб'єктивні фактори, через яких сталось порушення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

15 жовтня 2007 року о 12 год. 47 хвил. посадовими особами ДПА у Херсонській області на підставі направлень № 987/235, 990/235 від 09.10.07 розпочата планова перевірка з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового обігу оптової бази і відділу ТОВ МКП “Прозерпіна» , розташованої у м. Херсоні, вул. Залізнична, 3. За наслідками перевірки складено акт від 15.10.2007 № 002373. Перевіркою виявлено факт проведення розрахункової операції о 12 год. 20 хвил. на суму 220,60 грн., РРО застосовано, розрахунковий документ видано, сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 5806, 20 грн., тоді як в поточному звіті РРО зазначено 15626,36 грн., невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, зафіксованих у денному звіті РРО, склала 9820,16 грн., чим порушено п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Перевірку закінчено 15.10.2007 о 14 год. 40 хвил. Акт перевірки підписано оператором Міроновим О.Ю. та Плотніковою Н.М. (нач. роздрібного відділу). Міроновим О.Ю. викладено в акті свої зауваження до перевірки: “О 12 год. 20 хвил. була контрольна закупка. Інкасація проходить з 12 год. 30 хвил. до 13 год., . Інкасатор забрал сумку о 12 год. 35 хвил. , я відразу не вспів вивести грошові кошти з каси в сумі 9820 грн. , перевіряючий вимагав зняти касу. В сумятиці я забув про виведення грошей і по чеку пішла різниця в сумі 9820,16 грн.» До акту доданий опис готівкових коштів, складений Міроновим О.Ю., на суму 5806,20 грн. та денний звіт РРО о 12 год. 47 хвил. про наявність готівки в сумі 15626,36 грн.

О 13 год. 00 хвил. оператором Міроновим О.Ю. здійснена операція службовою видачі 9820 грн.

За результатами перевірки ДПІ у м. Херсоні прийнято рішення від 24.10.2007 № 0008962305 про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 49100 грн. на підставі ст. 22 Закону “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (п'ятикратний розмір суми невідповідності).

Статтею 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що місце проведення розрахунків - це місце, де здійснюються розрахунки з покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо. Суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (п. 13 ст. 3 Закону про РРО) Пунктом п. 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та використання реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.00 № 614, встановлено, що видача готівки з місця проведення розрахунків повинна реєструватися через РРО з використанням операції "службова видача". Перевірка податковими інспекторами дотримання суб'єктом підприємницької діяльності вимог п.13 ст.3 Закону про РРО щодо відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, виконується таким чином. Підраховується готівка, що знаходиться на місці проведення розрахунків (у грошовій скриньці реєстратора або поряд з РРО, наприклад, в окремій шухляді, коробці тощо). Після цього виконується денний звіт реєстратора. До загальної суми готівки, прийнятої за розрахунковими операціями з початку робочого дня (з моменту друкування останнього фіскального звітного чека), додається сума готівки за операціями "службове внесення". Отриманий підсумок необхідно зменшити на суму готівки, видану при поверненні товару, та на суму готівки за операціями "службова видача". Суму, отриману за результатами таких підрахунків, слід порівняти із сумою готівки, отриманою за результатами підрахунку коштів, які фактично знаходяться на місці проведення розрахунків.

В даному випадку підготовлена для інкасації сума зберігалась на робочому місці касира-оператора, тобто, на місці проведення розрахунків. Оператор не зареєстрував службову видачу грошових коштів, які призначались для інкасації з метою уникнення незбігу даних Х-звіту та грошових коштів на місці проведення розрахунків. Оператор повинен був проводити через РРО службову видачу грошових коштів безпосередньо після передачі інкасатору. Відповідач не заперечує факту інкасації, ця обставина зафіксована в акті перевірки оператором. Крім того, суду надані пояснення інкасатора про те, що після одержання ним сумки з інкасацією та виходу до торгового залу до вікна каси підійшли посадові особи податкової служби та оголосили про початок перевірки. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку через інкасаторів, є копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою , засвідчена підписом інкасатора-збирача. Суду наданий наказ про встановлення графіку інкасації оптової бази. Здавання готівки до каси оформлено касовим ордером № 5823 від 15.10.07 та відповідним записом у касовій книзі за 15.10.07.

Про здійснення оператором операції «службова видача»суми 9820 грн. свідчить фіскальний чек о 13 год. 00 хвил., тобто тоді, коли перевірка ще не була закінчена. В акті перевірка дана обставина не зазначена, хоч факт здійснення оператором функції «службова видача»об 13 год. 00 хвил. відповідач не заперечує.

На підставі викладеного, з урахуванням фактичних обставин справи, суд вважає, що ситуація нестачі грошових коштів на місці проведення розрахунків була наслідком не порушення товариством вимог Закону про РРО, а була штучно створена посадовими особами податкової служби, які не взяли до уваги факт незавершення оператором оптової бази інкасації грошових коштів і не дали можливість оператору завершити інкасацію.

Позов задовольняється. Судові витрати в розмірі 3 грн. 40 коп. відносяться на позивача.

Керуючись ст.ст. 94, 159 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити. Визнати нечинним рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні від 24.10.2007 № 0008962305 про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю МКП “Прозерпіна» (код ЄДРПОУ 21290781) штрафних санкцій в частині застосування 49100 грн. штрафу.

2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

3. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В. Хом'якова

Постанова підписана

27 грудня 2007 року.