11 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 160/24676/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),
суддів: Чепурнова Д.В., Сафронової С.В.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.11.2024р. у справі № 160/24676/24
за позовом:ОСОБА_1
до: про:Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
11.09.2024р. ОСОБА_1 , в особі представника - Гунько А.П., за допомогою засобів системи «Електронний суд» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ( далі - ГУ ПФУ в Житомирській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, який зареєстрований судом 12.09.2024р. /а.с.1-7/.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.09.2024р. за вищезазначеним адміністративним позовом відкрито провадження у справі №160/24676/24 та справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін /а.с.36/.
Представник позивача, посилаючись у адміністративному позові на те, що відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», посилаючись на відсутність документів, які підтверджують участь позивача у бойових діях та невідповідність довідки про період проходження військової служби в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, перебування в партизанських загонах і з'єднаннях) від 04.08.1997р. №457/176 додатку №2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. №637, вважаючи таке рішення безпідставним просив суд: - визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Житомирській області про відмову в призначенні пенсії позивачеві № 045750028392 від 10.07.2024р.; - зобов'язати ГУ ПФУ в Житомирській області призначити позивачеві пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як учаснику бойових дій, у зв'язку із досягнення ним 55-річного віку, починаючи з 02.07.2024р.; - зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нарахувати та виплачувати позивачеві пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як учаснику бойових дій, у зв'язку із досягнення ним 55-річного віку, починаючи з 02.07.2024р.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.11.2024р. у справі №160/24676/24 позовні вимоги задоволені частково; визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Житомирській області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 №045750028392 від 10.07.2024Р.; зобов'язано ГУ ПФУ в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як учаснику бойових дій, починаючи з 02.07.2024р.; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено /а.с.103-107/.
Відповідач - ГУ ПФУ в Житомирській області, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, за допомогою засобів системи «Електронний суд» 16.12.2024р. подав до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу, яка зареєстрована судом 16.12.2024р.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024р. у справі №160/24676/24 вищезазначена апеляційна скарга була залишена без руху та відповідачу надано строк для усунення зазначених судом недоліків апеляційної скарги
У межах встановленого судом строку відповідачем недоліки апеляційної скарги були усунуті та ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 25.12.2024р. у справі №160/24676/24 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ГУ ПФУ в Житомирській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.11.2024р. у справі № 160/24676/24 і з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи №160/24676/24.
Представником позивача 30.12.2024р. подано до суду апеляційної інстанції письмовий відзив на апеляційну скаргу.
Матеріали справи №160/24676/24 надійшли до суду апеляційної інстанції 03.01.2025р.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.01.2025р. у справі №160/24676/24 справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 25.03.2025р., про що судом апеляційної інстанції у встановлений чинним процесуальним законодавством спосіб та порядок було повідомлено учасників справи.
Відповідач - ГУ ПФУ в Житомирській області, посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного законодавства, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 18.11.2024р. та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
Представник позивача у письмовому відзиві на апеляційну скаргу, зазначив що доводи ГУ ПФУ в Житомирській області про необхідність подати довідку про безпосередню участь у бойових діях є помилковими, оскільки Порядок № 22-1 не зобов'язує позивача подати всі перераховані документи, а лише один з них, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.11.2024р. у справі № 160/24676/24 залишити без змін.
Відповідно до ч. ч. 5 ст. 250 КАС України передбачено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Під час розгляду справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач у справі, має статус учасника бойових дій / а.с. 8-9,11/.
02.07.2024р. ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення дострокової пенсії за віком, до якої надав, зокрема, посвідчення УБД та довідку №457/176 від 04.08.1997р..
Вищезазначена заява позивача за правилами екстериторіальності розглянута ГУ ПФУ в Житомирській області, яким прийнято рішення №045750028392 від 10.07.2024р. про відмову позивачу у призначенні пенсії відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю документів, які підтверджують участь позивача у бойових діях, і саме це рішення відповідача є предметом оскарження у цій справі.
З наданої суду ксерокопії вищезазначеного рішення / а.с.22/ вбачається, що відповідачем за результатами розгляду заяви позивача, серед іншого, зазначено, що довідка про період проходження військової служби в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, перебування в партизанських загонах і з'єднаннях) від 04.08.1997р. №457/176 не відповідає додатку №2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. №637.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду України визначено Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV, в редакції чинній станом на момент звернення позивача за призначенням пенсії).
Пунктом 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV визначено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р. (далі - Порядок №22-1).
Пунктом 2.1 Порядку №22-1 визначено перелік документів, що подають разом із заявою про призначення пенсії.
Так, відповідно до пп. 6 п. 2.1 Порядку №22-1 документами, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації є:
- документи про проходження військової служби (служби);
- довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації;
- посвідчення учасника бойових дій.
Отже, положення пп. 6 п. 2.1 Порядку 22-1 передбачає, що посвідчення учасника бойових дій, документи про проходження військової служби та довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи є альтернативними документами, що посвідчують право особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій, кожний з яких окремо є достатнім документом, який засвідчує спеціальний статус особи, яка звернулась за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій.
Наведена правова позиція узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 17.01.2023р. у справі №580/8208/21.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. №2232-ХІІ (далі - Закон № 2232- ХІІ, в редакції чинній на дату звернення позивача за призначенням пенсії) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993р. №3551-XII (далі - Закон №3551-ХІІ) встановлено, що учасниками бойових дій визнаються, зокрема, учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Отже з урахуванням наведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, встановивши, що ОСОБА_1 , звернувшись із заявою про призначення пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», надав посвідчення УБД та довідку від 04.08.1997р. №457/176, які є достатніми доказами на підтвердження наявності у позивача права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій, зробив правильний висновок про те, що рішення ГУ ПФУ в Житомирській області про відмову в призначенні пенсії позивачу № 045750028392 від 10.07.2024р., є протиправним та підлягає скасуванню.
Також колегія суддів вважає, що суд першої інстанції зробив обґрунтований висновок, що позивач досяг необхідного віку 55 років (позивачу 56 років) і у нього наявний страховий стаж, достатній для призначення такого виду пенсії - 25 роки (у позивача страж 36 років 11 місяців 04 дні), а тому належним способом захисту прав позивача є саме зобов'язання ГУ ПФУ в Житомирській області призначити пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як учаснику бойових дій, починаючи з 02.07.2024р., при цьому суд першої інстанції обґрунтовано визначив, що саме ГУ ПФУ в Житомирській області має вчинити дії щодо призначення позивачу пенсії, оскільки ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оскаржуване рішення № 045750028392 від 10.07.2024р. не приймав.
За таких обставин колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості заявлених позивачем у справі позовних вимог.
Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про часткове задоволення позовних вимог позивача, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 18.11.2024р. у цій справі залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.11.2024р. у справі №160/24676/24 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її ухвалення та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.
Постанову виготовлено та підписано - 11.04.2025р.
Головуючий - суддя А.О. Коршун
суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова