Справа № 175/528/25
Провадження № 2-а/175/13/25
10 квітня 2025 року с-ще Слобожанське
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Войтуха О.М.,
за участю секретаря Радонського М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності,-
В січні 2025 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, в якому просив суд скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №2037 від 30 грудня 2024 року щодо притягнення його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн. 00 коп. за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Зазначену постанову позивач вважає незаконною з тих підстав, що не існує жодних доказів повідомлення його про мобілізаційне розпорядження або про отримання ним повістки, за якими б він мав з'явитися в період наявності у нього відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на строк до 17 червня 2025 року. Зазначає що він не був належним чином повідомлений про розгляд справи про адміністративне правопорушення, а також зазначає, що код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 присвоєний ІНФОРМАЦІЯ_4 , який ліквідований.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, однак у судове засідання не з'явився. Надано відповідь на відзив.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, а також відзив на адміністративну позовну заяву, в якому просив суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши письмові матеріали справи, зібрані у справі докази, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 24 грудня 2024 року головним спеціалістом командування ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 було складено протокол № 2037 за справою про адміністративне правопорушення відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 . Згідно зазначеного протоколу зазначено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 в порушення вимог абзацу 1 частини 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абзацу 21(останній абзац) ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в умовах дії на території України воєнного стану, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 за мобілізаційним розпорядженням.
Згідно акту про відмову від отримання та підпису протоколу №3027 від 24 грудня 2024 року зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від підпису та отримання протоколу №2037 від 24 грудня 2024 року. Зазначений акт підписано свідками.
Постановою т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 №2037 від 30 грудня 2024 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн. 00 коп.
Згідно військового квитка серії НОМЕР_2 від 24 жовтня 2000 року на ім'я ОСОБА_1 зазначено, що ОСОБА_1 20 грудня 2016 року отримав мобілізаційне розпорядження.
Матеріали справи містять вищевказане мобілізаційне розпорядження в якому відсутні записи щодо періоду часу в який ОСОБА_1 має з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки та не зазначено адреси за якою ОСОБА_1 мав би з'явитися. Зворотній бік мобілізаційного розпорядження є зазначеня, що «Особи, які не прибули у пункти в строки, що вказані в мобілізаційному розпорядженні чи повістці, притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством».
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до ч. 3 ст. 210-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
Згідно положень ЗУ «Про оборону України» особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014 року, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Крім того, Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває по даний час.
Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
У відповідності до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , оскільки матеріали справи, а саме мобілізаційне розпорядження, не містить строків, протягом яких ОСОБА_1 повинен би був з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що унеможливлює притягнення останнього до адміністративної відповідальності за неявку до збірного пункту територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
За змістом ч. 1ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Зважаючи на результат вирішення справи, судові витрати підлягають відшкодуванню на користь позивача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 251, 252 КУпАП України, ст. ст. 6, 8, 9, 72, 77, 139, 242, 243-246, 286 КАС України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити.
Скасувати постанову т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 №2037 від 30 грудня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП закрити на підставі п.1 ч. 1ст. 247 КУпАП України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 605 грн. 60 коп.
Реквізити сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 .
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_6 , ЄДРПОУ: АДРЕСА_2 .
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі проголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в письмову провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Войтух