15 квітня 2025 року Справа № 280/12074/24 ПР/280/8/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянув адміністративну справу за позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ГК- ТОРГОВИЙ ДІМ" (69083, Запорізька обл., місто Запоріжжя, ВУЛИЦЯ СХІДНА, будинок 9, ЄДРПОУ 37778630) до Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) (69068, Україна, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вулиця Брюллова, будинок, 5 ЄДРПОУ 44993352) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ГК- ТОРГОВИЙ ДІМ" (далі - позивач) до Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та зобов'язати його вчинити дії, передбачені частиною 3 статті 4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05 червня 2012 року № 4901-VІ, а саме: подати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування позивачу коштів за виконавчими провадженнями №75343260 та №75343336 згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, про що повідомити в установленому порядку позивача.
В обґрунтування позову зазначено, що постановами виконавчої служби від 21 червня 2024 року відкриті виконавчі провадження з примусового виконання наказів Господарського суду Запорізької області від 17 травня 2024 року у справі № 908/3508/23: 1) про стягнення з відповідача (боржника за виконавчим провадженням) на користь позивача суми основного боргу в розмірі 1 200 000,00 грн, 3% річних у розмірі 50 893,15 грн, інфляційних втрат у розмірі 140 897,89 грн - ВП № 75343260; 2) про стягнення з відповідача на користь позивача судового збору у розмірі 20 876,87 грн - ВП № 75343336. Постановами виконавчої служби від 04 липня 2024 року вказані вище виконавчі провадження № 75343260 № 75343336 приєднані до зведеного виконавчого провадження №73002433 стосовно боржника. Того ж дня, 04 липня 2024 року, постановами виконавчої служби дії у виконавчих провадженнях № 75343260 та № 75343336 зупинено на підставі абзацу 12 пункту 10-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження» (надалі за текстом також - Закон № 1404), згідно з яким у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX у виконавчих провадженнях з виконання рішень (крім рішень за позовами фізичних осіб про стягнення заробітної плати, грошового забезпечення військовослужбовців, його перерахунку, щодо забезпечення військовослужбовців житлом), боржниками за якими є підприємства оборонно - промислового комплексу, визначені в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, вчинення виконавчих дій зупиняється. Як зазначено в постановах про зупинення виконавчих дій, відповідно до наказу Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України Публічне акціонерне товариство “Мотор Січ» (боржник) включено до переліку підприємств, які є боржниками у виконавчих провадженнях, вчинення виконавчих дій за якими зупиняється у період воєнного стану. Таким чином, виконання рішення Господарського суду Запорізької області у справі № 908/3508/23 наразі зупинено на невизначений строк. У той же час, відповідно статті 129 Конституції України обов'язковість судового рішення є однією з основних засад судочинства. Згідно статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання регулюються Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05 червня 2012 року № 4901-VI (надалі - Закон № 4901). Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 4901 держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державне підприємство, установа, організація. Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань власником частки у розмірі 100% статутного капіталу боржника є держава. Таким чином, на виконання судових рішень щодо вказаного боржника розповсюджуються державні гарантії, встановлені Законом № 4901. Так, частиною 2 статті 4 Закону № 4901, яка регулює особливості виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи встановлено правило, згідно з яким у разі якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Таким чином незалежно від причин невиконання судового рішення (зокрема, від наявності підстав для зупинення виконавчих дій) у спірних відносинах державний виконавець не пізніше 21 грудня 2024 року був зобов'язаний подати у казначейську службу документи, необхідні для виконання прийнятого на користь позивача судового рішення за рахунок державних коштів. Накази суду від 17 травня 2024 року у справі № 908/3508/23 не були передані виконавчою службою до органів казначейської служби, будь яких коштів за вказаними наказами суду позивач не отримав. З огляду на вказане позов просить задовольнити.
Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 30 грудня 2024 року відмовлено у відкритті провадження за цією позовною заявою.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2025 року апеляційну скаргу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГК- ТОРГОВИЙ ДІМ» задоволено, ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 30 грудня 2024 року про відмову у відкритті у справі №280/12074/24 скасовано, а справу направлено для суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою судді від 26 березня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/12074/24 за позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ГК- ТОРГОВИЙ ДІМ" до Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Також, вказаною ухвалою судді від Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) витребувано належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження № 75343260 та №75343336, та інформацію щодо їх виконання. Також, відповідача зобов'язано надати до суду інформацію щодо виконавчих документів по зведеному виконавчому провадженню № 73002433.
Відповідач не погодився із заявленими позовними вимогами та подав 11 квітня 2025 року до суду разом із витребуваними документами через особистий кабінет в підсистемі «Електронний суд» відзив на позов, в обґрунтування якого вказує наступне. На примусовому виконанні у виконавчій службі перебуває зведене виконавче провадження № 73002433, до складу якого входить виконавче провадження № 75343260 з примусового виконання наказу суд від 17 травня 2024 року у справі № 908/3508/23 про стягнення з відповідача на користь позивача суми боргу у розмірі 1391791,04 грн, яке відкрито 21 червня 2024 року; виконавче провадження № 75343336 з примусового виконання наказу суду від 17 травня 2024 року у справі № 908/3805/23 про стягнення з відповідача на користь позивача суми боргу у розмірі 20876,87 грн, яке відкрито 21 червня 2024 року. Відповідно до наказу Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України, Публічне акціонерне товариство “Мотор Січ» (ідентифікаційний код юридичної особи 14307794) включено до переліку підприємств, які є боржниками у виконавчих провадженнях, вчинення виконавчих дій за якими зупиняється у період воєнного стану, на підставі цього було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження. У відповідності до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства. Відповідно до пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України - Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів. У відповідності до п. 7 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, у разі наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу керівник органу державної виконавчої служби подає відповідно до Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» Казначейству протягом 10 днів з дня складення державним виконавцем відповідного акта оригінал виконавчого документа разом із супровідним листом та завірені належним чином державним виконавцем копії інших матеріалів виконавчого провадження. У зв'язку із тим, що зведене виконавче провадження зупинено на підставі наказу Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України про включення публічного акціонерного товариства “Мотор Січ» (ідентифікаційний код юридичної особи 14307794) до переліку підприємств, які є боржниками у виконавчих провадженнях, вчинення виконавчих дій за якими зупиняється у період воєнного стану, у виконавчої служби відсутні підстави для направлення до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, вищевказаних виконавчих документів. З огляду на вказане, у задоволенні позову просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що 16 квітня 2024 року рішенням Господарського суду Запорізької області від 16 квітня 2024 року у справі № 908/3508/23 позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ГК-Торговий Дім» задоволено повністю і присуджено до стягнення з Публічного акціонерного товариства “Мотор січ»:
- суму основного боргу в розмірі 1 200 000,00 грн, 3% річних у розмірі 50 893,15 грн., інфляційні втрати у розмірі 140 897,89 грн,
- судовий збір у розмірі 20 876,87 грн.
17 травня 2024 року Господарським судом Запорізької області на виконання судового рішення видано відповідні два накази.
21 червня 2024 року державним виконавцем Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Гостіщевою Тетяною Миколаївною винесено постанови про відкриття виконавчого провадження № 75343260 з примусового виконання наказу суду від 17 травня 2024 року у справі № 908/3508/23 щодо стягнення основного боргу в розмірі 1 200 000,00 грн, 3% річних у розмірі 50 893,15 грн, інфляційні втрати у розмірі 140 897,89 грн, а також постанову про відкриття виконавчого провадження № 75343336 з примусового виконання наказу суду від 17 травня 2024 року у справі № 908/3508/23 щодо стягнення судового збору в сумі 20 876,87 грн.
04 липня 2024 року виконавчою службою в межах виконавчого провадження № 75343260 та № 75343336 прийнято постанови про приєднання виконавчих проваджень № 75343260 та № 75343336 до зведеного виконавчого провадження №73002433 відносно боржника, яке перебуває на виконанні у виконавчій службі.
04 липня 2024 року виконавчою службою прийнято постанови про зупинення вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу суду від 17 травня 2024 року у справі № 908/3508/23 щодо стягнення основного боргу в розмірі 1 200 000,00 грн, 3% річних у розмірі 50 893,15 грн, інфляційні втрати у розмірі 140 897,89 грн, а також з примусового виконання наказу суду від 17 травня 2024 року у справі № 908/3508/23 щодо стягнення судового збору в сумі 20 876,87 грн.
Як на підставу для прийняття постанов про зупинення вчинення виконавчих дій виконавча служба посилається на абзац 12 пункту 10-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження», згідно з яким у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX , у виконавчих провадженнях з виконання рішень (крім рішень за позовами фізичних осіб про стягнення заробітної плати, грошового забезпечення військовослужбовців, його перерахунку, щодо забезпечення військовослужбовців житлом), боржниками за якими є підприємства оборонно-промислового комплексу, визначені в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, вчинення виконавчих дій зупиняється. Відповідно до наказу Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України Публічне акціонерне товариство “Мотор Січ» (код ЄДРПОУ 14307794) включено до переліку підприємств, які є боржниками у виконавчих провадженнях, вчинення виконавчих дій за якими зупиняється у період воєнного стану.
Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність в частині належного вжиття відповідачем дій стосовно виконання рішення Господарського районного суду Запорізької області у справі № 908/3508/23, а саме дій, передбачених частиною 3 статті 4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05 червня 2012 року № 4901-VІ, за наслідками вчинення яких на користь позивача підлягають перерахуванню кошти за виконавчими провадженнями №75343260 та №75343336, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно пункту 5 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII, в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до статті 18 Закону України “Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Поряд з цим, з 24 лютого 2022 року згідно з Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року “Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан, термін якого неодноразово продовжувався та на цей час воєнний стан триває.
Після початку повномасштабного вторгнення країни-агресора на територію України, чинне законодавство доповнено рядом новел щодо врегулювання взаємовідносин між спеціальними суб'єктами правовідносин, що направлені насамперед на регулятивний характер таких відносин з боку держави, зокрема у вигляді встановлення/запровадження мораторію/заборон на вчинення певних дій, а саме:
Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII;
Законом України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності російської федерації та її резидентів» від 03 березня 2022 року у № 2116-IX;
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 20 березня 2023 року № 2971-IX;
Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України» від 23 лютого 2023 року № 2923-IX, тощо.
Боржник - ПуАТ “Мотор Січ» спеціалізується на виробництві, ремонті та обслуговуванні авіаційного обладнання та є таким, що має надважливе значення для національного оборонно-промислового комплексу.
Судом встановлено, що наказом Командувача Сил логістики Збройних Сил України № 291 від 06 листопада 2022 року прийнято рішення про примусове відчуження у власність держави усіх акцій, емітентом яких є ПуАТ «Мотор Січ», що належать фізичним та юридичним особам, крім акцій, що належать державі та господарським товариствам, 100% акцій, які належать державі.
10 травня 2023 року на підставі наказу Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України № 92 Публічне акціонерне товариство «Мотор Січ» включено до переліку підприємств, які є боржниками у виконавчих провадженнях, вчинення виконавчих дій за якими зупиняється у період воєнного стану.
Наказом Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України № 143-КВ від 01 травня 2024 року визначено АТ “Мотор Січ» таким, що має важливе значення для національної економіки у сфері оборонно-промислового комплексу, та є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у сфері оборонно-промислового комплексу.
Відповідно до абзацу 12 пункту 10-2 розділу XIII “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про виконавче провадження» зупиняється у період дії воєнного стану в Україні, введеного згідно з Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, вчинення виконавчих дій у виконавчих провадженнях з виконання рішень (крім рішень за позовами фізичних осіб про стягнення заробітної плати, грошового забезпечення військовослужбовців, його перерахунку, щодо забезпечення військовослужбовців житлом), боржниками за якими є підприємства оборонно-промислового комплексу, визначені в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, які входять до складу Збройних сил України, рішень про стягнення з фізичної особи заборгованості за житлово-комунальні послуги на території територіальних громад, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої російською федерацією території України, або якщо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги здійснюється щодо нерухомого майна, яке є місцем постійного проживання такої фізичної особи і було знищено або пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій.
Таким чином, на підставі абзацу 12 пункту 10-2 розділу ХІІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про виконавче провадження» вчинення виконавчих дій у всіх виконавчих провадженнях, за якими боржником є АТ “Мотор Січ», підлягає зупиненню на період дії воєнного стану в Україні.
Як зазначалось вище, з 06 листопада 2022 року 100% статутного капіталу АТ “Мотор Січ» (код 14307794) перебуває у власності держави Україна.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05 червня 2012 року № 4901-VI (далі - Закон № 4901-VI в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Положеннями статті 4 Закону № 4901-VI визначені особливості виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи.
Так, виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом (частина 1 статті 4 Закону № 4901-VI).
У разі якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (частина 2 статті 4 Закону № 4901-VI).
Протягом десяти днів з дня встановлення державним виконавцем факту наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до пунктів 2-4, 9 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження", крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, але не пізніше строку, встановленого частиною другою цієї статті, керівник відповідного органу державної виконавчої служби подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування стягувачу коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, про що повідомляє в установленому порядку стягувача (частини 3 статті 4 Закону № 4901-VI).
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону № 1404-VIII рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Однак, наразі постановами виконавчої служби від 04 липня 2024 року зупинено вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу суду від 17 травня 2024 року у справі № 908/3508/23 щодо стягнення основного боргу в розмірі 1 200 000,00 грн, 3% річних у розмірі 50 893,15 грн, інфляційні втрати у розмірі 140 897,89 грн - ВП № 75343260, а також з примусового виконання наказу суду від 17 травня 2024 року у справі № 908/3508/23 щодо стягнення судового збору в сумі 20 876,87 грн - ВП № 75343336.
Оскільки виконавче провадження зупинено, то у виконавчої служби відсутні підстави для вжиття заходів з примусового виконання наказів суду від 17 травня 2024 року у справі № 908/3508/23, у т.ч. щодо передачі виконавчих документів до казначейства, до поновлення виконавчого провадження.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 3 статті 90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Позивачем не доведено, що виконавчою службою допущено протиправну бездіяльність, зокрема в межах виконавчих проваджень №№ 75343260, 75343336 з примусового виконання наказів Господарського суду Запорізької області від 17 травня 2024 року у справі № 908/3508/24, у зв'язку із чим суд приходить до висновку, що підстави для задоволення позову Товариства з обмеженою відповідальністю “ГК-Торговий Дім» на бездіяльність посадової особи органу державної виконавчої служби у справі № 908/3508/23 відсутні.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись статтями 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 287 КАС України, суд, -
У задоволенні позовних вимог ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ГК- ТОРГОВИЙ ДІМ" до Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 15 квітня 2025 року.
Суддя Д.В. Татаринов