Ухвала від 14.04.2025 по справі 640/10965/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

14 квітня 2025 року Справа №640/10965/22

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Дмитрієв В.С., перевіривши матеріали справи за позовом

адвоката Онищука Віктора Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до

Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Жилянська, 58Б, ЄДРПОУ 43162533),

Державної судової адміністрації України (місцезнаходження: 01021, м. Київ, вул. Липська, 18/5, ЄДРПОУ 26255795),

Міністерства фінансів України (місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Межигірська, 11, ЄДРПОУ 00013480)

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору:

Державна казначейська служба України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6, ЄДРПОУ 37567646)

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Онищук Віктор Вікторович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог (зареєстрована в суді 11.11.2022), просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у місті Києві та Київської області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168;

- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у місті Києві та Київської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди, згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168:

- за період з 24 лютого 2022 року по 26 лютого 2022 року в розмірі 3 214 грн 28 коп. (30 000 грн / 28 днів * З дні);

- за період з 27 лютого 2022 року по 28 лютого 2022 року в розмірі 7 142 грн 85 коп. (100 000 грн / 28 днів * 2 дні);

- за період з 01 березня 2022 року по 31 березня 2022 року в розмірі 100 000 грн;

- за період з 01 квітня 2022 року по 08 квітня 2022 року, 11 квітня 2022 року, 14 квітня 2022 року, 17 квітня 2022 року, 20 квітня 2022 року в розмірі 36 666 грн 67 коп. (100 000 грн / 30 днів * 11 днів);

- за період з 09 квітня 2022 року по 10 квітня 2022 року, з 12 квітня 2022 року по 13 квітня 2022 року, з 15 квітня 2022 року по 16 квітня 2022 року, з 18 квітня 2022 року по 30 квітня 2022 року в розмірі 19 000 грн (30 000 грн / 30 днів * 19 дні);

- за період з 01 травня 2022 року по 31 травня 2022 року в розмірі 30 000 грн;

- за період з 01 червня 2022 року по 30 червня 2022 року в розмірі 30000 грн;

- за період з 01 липня 2022 року по 31 липня 2022 року в розмірі 30000 грн;

- за період з 01 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року в розмірі 30000 грн;

- за період з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року в розмірі 30 000 грн;

- за період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року в розмірі 30 000 грн.

- визнати протиправною бездіяльність Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України щодо незабезпечення фінансування видатків, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, у частині виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди.

- зобов'язати Державну судову адміністрацію України, Міністерство фінансів України забезпечити фінансування видатків, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, у частині виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди:

- за період з 24 лютого 2022 року по 26 лютого 2022 року в розмірі 3 214 грн 28 коп. (30 000 грн / 28 днів * 3 дні);

- за період з 27 лютого 2022 року по 28 лютого 2022 року в розмірі 7 142 грн 85 коп. (100 000 грн / 28 днів * 2 дні);

- за період з 01 березня 2022 року по 31 березня 2022 року в розмірі 100 000 грн;

- за період з 01 квітня 2022 року по 08 квітня 2022 року, 11 квітня 2022 року, 14 квітня 2022 року, 17 квітня 2022 року, 20 квітня 2022 року в розмірі 36 666 грн 67 коп. (100 000 грн / 30 днів * 11 днів);

- за період з 09 квітня 2022 року по 10 квітня 2022 року, з 12 квітня 2022 року по 13 квітня 2022 року, з 15 квітня 2022 року по 16 квітня 2022 року, з 18 квітня 2022 року по 30 квітня 2022 року в розмірі 19 000 грн (30 000 грн/ 30 днів * 19 дні);

- за період з 01 травня 2022 року по 31 травня 2022 року в розмірі 30 000 грн;

- за період з 01 червня 2022 року по 30 червня 2022 року в розмірі 30 000 грн;

- за період з 01 липня 2022 року по 31 липня 2022 року в розмірі 30 000 грн;

- за період з 01 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року в розмірі 30 000 грн;

- за період з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року в розмірі 30 000 грн;

- за період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року в розмірі 30 000 грн.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.08.2022 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

В матеріалах справи міститься відзив на адміністративний позов.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону № 2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.

Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно-правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).

На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399 справу передано на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

За наслідком автоматизованого розподілу судових справ, 08.04.2025 адміністративну справу №640/10965/22 передано для розгляду судді Дмитрієву В.С.

З огляду на викладене, вважаю за необхідне прийняти до провадження вказану адміністративну справу; розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до частини 2 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

При цьому, суд зазначає, що 19.09.2022 Територіальним управлінням Служби судової охорони у м. Києві та Київській області до суду надано клопотання про залучення у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Службу судової охорони та Кабінет Міністрів України.

Вказане клопотання Окружним адміністративним судом міста Києва вирішено не було.

Розглянувши подане клопотання, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Предметом спору в цій справі є право позивача на отримання додаткової винагороди, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, за місцем проходження служби у відповідачів.

Спірні правовідносини у цій справі виникли між ТУ ССО у м. Києві та Київській області та його співробітником щодо ненарахування та невиплати останньому додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168.

Відповідно до частини четвертої статті 161 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 1402-VIII) Служба судової охорони складається з центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби. Граничну чисельність центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби судової охорони затверджує ДСА України. Рішення про утворення територіальних підрозділів Служби судової охорони приймається Головою Служби за погодженням з ДСА України. Структуру та штатну чисельність центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби судової охорони затверджує Голова Служби за погодженням з ДСА України.

Згідно із частиною п'ятою цієї статті центральний орган управління Служби судової охорони є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, самостійний баланс та рахунки в органах Державної казначейської служби України.

За змістом частини шостої статті 161 Закону № 1402-VIII територіальні підрозділи Служби судової охорони утворюються як юридичні особи.

Фінансування Служби судової охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (частина сьома цієї статті).

На підставі пункту 8 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України 26.08.2020 № 384 (далі Порядок № 384), грошове забезпечення виплачується співробітникам, які призначені на штатні посади в центральний орган управління Служби та територіальних управліннях Служби.

Пунктом 9 розділу І вказаного Порядку визначено, що підставою для виплати грошового забезпечення є наказ Служби або територіального управління Служби про призначення на посаду співробітника в Службі, територіальному управлінні Служби та встановлення розмірів посадового окладу, надбавок, доплат.

Грошове забезпечення співробітникам виплачується за місцем проходження служби виключно в межах фондів оплати праці співробітників, затверджених у кошторисах Служби або територіального управління Служби на грошове забезпечення (пункт 10 розділу І Порядку № 384).

Пунктом 4 Порядку і умов виплати співробітникам Служби судової охорони додаткової винагороди на період дії воєнного стану, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 31.10.2022 № 396, також, зокрема, передбачено, що виплата додаткової винагороди здійснюється центральним органом управління та територіальними управліннями Служби судової охорони за місцем проходження служби співробітника, де він призначений на штатну посаду. Підставою для виплати додаткової винагороди співробітникам є наказ Служби або територіального управління Служби.

З огляду на викладене, у межах спірних правовідносин проведення нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», відноситься до компетенції відповідачів.

При вирішенні клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб суд має з'ясувати, чи буде, у зв'язку з прийняттям судового рішення у цій справі, таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов'язки, або змінено її наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому.

Заявлене представником відповідача клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб обґрунтовано тим, що Кабінет Міністрів України прийняв постанову №168, норми якої не виконуються.

При цьому, представник відповідача не зазначив, яким чином рішення суду може вплинути на права або обов'язки Кабінету Міністрів України, адже вказаний орган не перебуває у будь-яких відносинах з позивачем та не здійснюють йому жодних виплат.

Ураховуючи предмет та підстави заявленого позову, а також з урахуванням того, що представником відповідача не доведено, а судом не встановлено, що рішення у цій справі може вплинути на права та обов'язки Кабінету Міністрів України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для його задоволення.

Разом з тим, суд вважає, що рішення у цій справі може вплинути на права та законні інтереси Служби судової охорони.

Отже, суд вважає за необхідне залучити Службу судової охорони до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

На підставі викладеного, керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти до провадження адміністративну справу №640/10965/22.

Розгляд справи продовжити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Запропонувати адвокату Онищуку Віктору Вікторовичу підтвердити свої повноваження на представлення інтересів ОСОБА_1 в Донецькому окружному адміністративному суді.

Залучити Службу судової охорони (код ЄДРПОУ 42902258; адреса: вул. Липська, 18/5, м. Київ) до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів.

Запропонувати третій особі подати пояснення щодо позову, аргументи та відповідні докази протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання ухвали.

Запропонувати сторонам у разі зміни фактичних обставин у цій справі, вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суд протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали шляхом направлення додаткових пояснень в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (особистий кабінет в системі «Електронний суд») з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису або у паперовій формі.

Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Копію ухвали направити сторонам. копію позову направити до Служби судової охорони.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки http://court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв