Рішення від 14.04.2025 по справі 296/3877/25

Справа № 296/3877/25

2-а/296/76/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2025 рокум.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Адамовича О.Й.,

з участю секретаря судових засідань Світко Т.І.,

представника позивача Вербової Н.О.,

відповідача громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ,

представника відповідача адвоката Поліщук Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Житомирі в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України до громадянина громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,

ВСТАНОВИВ:

ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив затримати особу, громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України з метою ідентифікації особи та забезпечення примусового видворення за межі території України.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 11 квітня 2025 року о 14:30 на ділянці відповідальності шістнадцятої прикордонної застави (з місцем дислокації населений пункт Висоцьк) ІНФОРМАЦІЯ_4 (з місцем дислокації населений пункт АДРЕСА_1 ) в районі південної околиці населеного пункту Бережниця, в межах Дубровицької територіальної громади Сарненського району Рівненської області (контрольований прикордонний район), прикордонним нарядом «Контрольний пост» було виявлено та затримано громадянина Республіки Молдова - ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ), 25.06.1963, за спробу незаконного перетину державного кордону з України в республіку білорусь, поза пунктами пропуску, тобто своїми діями громадянин Республіки Молдова - ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинив адміністративне правопорушення відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.

Відповідно до ст. 263 КУпАП, вище зазначену особу було затримано в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою з'ясування обставин правопорушення.

Відносно громадянина ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ) складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 статті 204-1 КУпАП та направлено для розгляду до Дубровицького районного суду Рівненської області.

Беручи до уваги те, що відповідач здійснив спробу незаконного перетину державного кордону з території республіки Україну в білорусь, тобто своїми діями вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст.204-1 КУпАП, на території України перебуває в незаконний спосіб, у нього відсутні діючі документи, які визначені ст.15 "Документи для в'їзду в Україну та виїзду з України іноземців та осіб без громадянства" Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" № 3773-VI від 22.09.2011, де визначено, що в'їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства здійснюється - за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України.

Відповідно ч. 8 ст. 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" примусове повернення не може бути застосовано до осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України (такі іноземці та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або примусового видворення відповідно до цього Закону.

12.04.2025 року начальником НОМЕР_2 прикордонного загону, на підставі статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" прийнято рішення про примусове видворення з території України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На даний час у відповідача відсутній належний паспортний документ, обов'язкова наявність якого визначена в ст. 9 "В'їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства та строки їх перебування в Україні" Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" - іноземці в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з наведених у позові мотивів. Повідомила, що відповідач перетнув кордон в 2021 році. Раніше в 2017 році уже видворявся з України.

Відповідач в судовому засіданні повідомив, що розуміє українську мову, оскільки проживає на території України з 1993 року. Раніше мав дозвіл на проживання, однак строк дії закінчився.

Представник відповідача виходячи з узгодженої позиції з довірителем, при вирішенні спору поклалася на розсуд суду.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та його представника, з'ясувавши дійсні обставини справи та дослідивши докази, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, 11 квітня 2025 року о 14:30 на ділянці відповідальності шістнадцятої прикордонної застави (з місцем дислокації населений пункт Висоцьк) ІНФОРМАЦІЯ_4 (з місцем дислокації населений пункт АДРЕСА_1 ) в районі південної околиці населеного пункту Бережниця, в межах Дубровицької територіальної громади Сарненського району Рівненської області (контрольований прикордонний район), прикордонним нарядом «Контрольний пост» було виявлено та затримано громадянина Республіки Молдова - ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ), 25.06.1963, за спробу незаконного перетину державного кордону з України в республіку білорусь, поза пунктами пропуску, тобто своїми діями громадянин Республіки Молдова - ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинив адміністративне правопорушення відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.

Відповідно до ст. 263 КУпАП, вище зазначену особу було затримано в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою з'ясування обставин правопорушення.

Відносно громадянина ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ) складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 статті 204-1 КУпАП та направлено для розгляду до Дубровицького районного суду Рівненської області.

Беручи до уваги те, що відповідач здійснив спробу незаконного перетину державного кордону з території республіки Україну в білорусь, тобто своїми діями вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст.204-1 КУпАП, на території України перебуває в незаконний спосіб, у нього відсутні діючі документи, які визначені ст.15 "Документи для в'їзду в Україну та виїзду з України іноземців та осіб без громадянства" Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" № 3773-VI від 22.09.2011, де визначено, що в'їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства здійснюється - за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України.

Відповідно ч. 8 ст. 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" примусове повернення не може бути застосовано до осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України (такі іноземці та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або примусового видворення відповідно до цього Закону.

12.04.2025 року начальником НОМЕР_2 прикордонного загону, на підставі статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" прийнято рішення про примусове видворення з території України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На даний час у відповідача відсутній належний паспортний документ, обов'язкова наявність якого визначена в ст. 9 "В'їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства та строки їх перебування в Україні" Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" - іноземці в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи.

Відповідно ч.4 ст. 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Враховуючи той факт, що у зв'язку зі здійсненням збройної агресії російської федерації на територію України, на даний момент пасажирське авіаційне та морське сполучення України з іншими державами відсутнє, здійснити виїзд з території України можливо лише суходолом. Діяльність автомобільних, залізничних та пішохідних пунктів пропуску, в частині пропуску іноземних громадян на вихід з України до російської федерації та республіки білорусь припинено.

Станом на сьогодні залишити територію України можливо лише до наступних країн: Республіка Польща, Угорщина, Румунія, Словацька Республіка, Республіка Молдова.

У відповідності до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції України та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 вказаного Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представника позивача, наданих у судовому засіданні, судом встановлено, що у відповідача відсутні законні підстави для перебування на території України.

Відповідно до п. 1 Типового положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1110, пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, є державною установою, що призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення за межі України; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; затриманих ДМС, її територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством; затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Згідно п. 5 вказаного Типового положення іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців з дня фактичного затримання особи.

Строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування не може перевищувати шести місяців з дня фактичного затримання особи. У разі наявності умов, за яких неможливо забезпечити примусове видворення особи у зазначений строк чи прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, такий строк може бути продовжений, але не більш як на дванадцять місяців.

Згідно з п. 12 розділу ІІ Інструкції про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29 лютого 2016 року №141, іноземці та особи без громадянства утримуються в ПТПІ протягом строку, необхідного для виконання постанови адміністративного суду: про примусове видворення з України; затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з України; затримання з метою ідентифікації та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, але не більш як 12 місяців.

Частиною 1 ст. 289 КАС України передбачено, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Встановлені судом обставини, а саме відсутність власного житла, постійного джерела існування, незаконне перебування на території України свідчать про те, що останній порушив вимоги ст. ст. 4, 9, 16 згаданого вище Закону.

З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованою і такою, що підлягає до задоволення також і вимогу про затримання відповідача, оскільки судом встановлено належні та дійсні підстави для подальшого видворення відповідача за межі території України.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, які відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Згідно ч.11 строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців

Згідно ч.18 ст. 289 КАС України на час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Керуючись ст. ст.6,9,72-77,288,289,295,297 КАС України, ст.1,3,9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Затримати особу - громадянина Республіки Молдова ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ) - ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання на території України: АДРЕСА_2 , особу посвідчує паспорт громадянина Республіки Молдова: НОМЕР_3 , виданий 17.11.2017, орган видачі агентство державних послуг МВС Республіки Молдови (на момент прийняття цього рішення, термін дії паспортного документу закінчився), з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком до 6 (шести) місяців.

Строк дії рішення в частині затримання іноземця становить шість місяців починаючи з моменту фактичного затримання 14 год. 30 хв. 11 квітня 2025 року до 14 год. 30хв. 11 жовтня 2025 року.

Роз'яснити позивачу, що у відповідності до положень ч.11 ст.289 КАС України, за наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Рішення суду у відповідності до ч.3 ст.288, ч.16 ст.289 КАС України може бути оскаржене в апеляційному порядку в 10-денний строк з дня його проголошення.

Допустити негайне виконання рішення суду та на час апеляційного оскарження продовжити утримувати громадянина Республіки Молдова ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ) - ІНФОРМАЦІЯ_3 , у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Cуддя О. Й. Адамович