Справа № 167/111/24
Номер провадження 3-в/167/6/25
15 квітня 2025 року м. Рожище
Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Гармай І. Т., з участю секретаря судового засідання Ісакової Н. Ю., розглянувши заяву начальника Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гань Андрія про зміну способу і порядку виконання постанови Рожищенського районного суду Волинської області від 01 лютого 2024 року в частині конфіскації вогнепальної зброї
10 квітня 2025 року начальник Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гань А. звернувся до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання постанови Рожищенського районного суду Волинської області від 01 лютого 2024 року у справі № 167/111/24 в частині конфіскації вогнепальної зброї.
Заява обгрунтована тим, що на виконанні у Луцькому відділі державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавче провадження № 75034032 по примусовому виконанню постанови Рожищенського районного суду Волинської області від 01 лютого 2024 року в частині конфіскації вогнепальної зброї, а саме: рушниці із маркувальним позначенням «Т 1804».
Покликаючись на ст. 33, 61, 62 Закону України «Про виконавче провадження», Порядок розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 985 від 11 липня 2002 року, Інструкцію про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 травня 1993 року № 314, п. 22 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про національну поліцію» та Порядок реалізації арештованого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 2831/5 від 29 вересня 2016 року вказує, що законодавством України не передбачено способу та порядку реалізації органами державної виконавчої служби зброї та боєприпасів, завдяки чому можна було б реально здійснити їх конфіскацію в дохід держави.
Ураховуючи вищенаведене просить змінити спосіб і порядок виконання постанови Рожищенського районного суду Волинської області від 01 лютого 2024 року у справі № 167/111/24 в частині конфіскації рушниці із маркувальним позначенням «Т 1804», яка знаходиться на зберіганні в камері зберігання зброї ВП № 1 (м. Ківерці) Луцького РУП ГУНП у Волинській області - рушницю із маркувальним позначенням «Т 1804», що знаходиться на зберіганні в камері зберігання зброї ВП № 1 (м. Ківерці) Луцького РУП ГУНП у Волинській області знищити, знищення вказаного предмета покласти на спеціально уповноважений орган, а саме: на Головне управління Національної поліції у Волинській області.
Представник Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Веселуха С. Г. в судове засідання не з'явилася, 14 квітня 2025 року на електронну адресу суду надіслала заяву в якій заявлені вимоги підтримала та просила розгляд справи проводити у її відсутності.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, будь-яких заяв/клопотань не подав.
Дослідивши матеріали заяви, суддя доходить такого висновку.
Постановою судді Рожищенського районного суду Волинської області від 01 лютого 2024 року у справі № 167/111/24 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП та застосовано до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 119 грн з конфіскацією вогнепальної зброї: рушниці із маркувальним позначенням «Т 1804», а також стягнуто в дохід держави 605,60 судового збору.
12 лютого 2024 року наведена постанова набрала законної сили та в частині конфіскації вогнепальної зброї була направлення для виконання до Ківерцівського відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Постановою головного державного виконавця Ківерцівського відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Веселухи С. Г. від 16 травня 2024 року відкрито виконавче провадження щодо конфіскації вищевказаної вогнепальної зброї.
Згідно з ч. 1 ст. 29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду.
Відповідно до ст. 298, 300, 304 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами. Постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України. Питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно з ст. 314, 315 КУпАП виконання постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, здійснюється шляхом вилучення конфіскованого предмета і примусового безоплатного звернення цього предмета у власність держави. Реалізація конфіскованих предметів, які стали знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, провадиться в порядку, встановлюваному законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
У відповідності до ч. 1 ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження» реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною.
Згідно з ст. 62 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом. Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 985, реалізація майна, конфіскованого за рішенням суду і переданого органам державної виконавчої служби здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з п. 8, 11 цього Порядку мисливська вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, реалізуються в установленому законодавством порядку.
З метою забезпечення розпорядження конфіскованим майном у способи, відмінні від реалізації, керівник органу державної виконавчої служби утворює комісію, яка складається з представників відповідного органу державної виконавчої служби, державної податкової інспекції.
Відповідно до п. 15 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.1993 року №314, у випадку прийняття відповідними органами рішення про конфіскацію чи відшкодування вилучення зброї і боєприпасів вони передаються до складів управлінь (відділів) МТ і ТЗ ГУМВС, УМВС, УМВС України на транспорті.
Із матеріалів справи вбачається, що із відповідним дорученням про прийняття (передання) до складу визначених управлінь вказаної зброї, орган ДВС не звертався.
Крім того, відповідно до п. 28 цієї ж Інструкції на зброю, бойові припаси, спеціальні засоби, що категоруються технічною комісією, складається акт (додаток 12), який підписується головою та членами комісії і затверджується начальником ГУМВС, УМВС, УМВС на транспорті, а згідно з абзацом 3 вказаного пункту Інструкції для реалізації зброї необхідно отримати дозвіл ДРЗ МВС України.
Пунктом 29 та пп. 29.1 зазначеної Інструкції передбачено, що на підставі рішення технічної комісії непридатні зброя і боєприпаси знищуються щокварталу у порядку, передбаченому п.п. 30-41 даної Інструкції, придатні - для подальшого використання передаються працівниками служби озброєння управлінь (відділів) МТ і ТЗ за накладною (додаток № 10); мисливська нарізна і гладкоствольна зброя та боєприпаси до неї - у торговельні організації.
З наведеного вбачається, що акт технічного стану зброї є достатнім для її реалізації, утилізації, передачі у відповідні служби чи організації. Відповідне рішення про подальшу долю конфіскованого та підданого технічному огляду майну, у тому числі і про знищення, вправі прийняти відповідна технічна комісія. Лише після отримання такого комісійного висновку може бути порушене питання про зміну способу та порядку виконання постанови суду в частині конфіскації зброї, що буде належним доказом в підтвердження неможливості чи можливості виконати постанову суду у вказаній вище частині.
Згідно з пп. 1 п. 1, п. 20 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 року № 1340, дія цього Порядку поширюється на майно, конфісковане на підставі рішення суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, крім майна, конфіскованого на підставі рішення суду і переданого органам державної виконавчої служби.
Тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації майно, зазначене у підпунктах 1, 3, 5, 6, 8, 12-15 пункту 1 цього Порядку, може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії російської федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення.
Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює у визначеному законодавством порядку приймання, зберігання та знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин.
За таких обставин, суддя вважає, що головним державним виконавцем Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Веселухою С. Г. не вжито всіх необхідних передбачених законом заходів щодо примусового виконання постанови судді Рожищенського районного суду Волинської області від 01 лютого 2024 року у справі № 167/111/24 в частині конфіскації вогнепальної зброї - рушниці із маркувальним позначенням «Т 1804».
Відтак, звертаючись із заявою про зміну способу і порядку виконання постанови суду начальник Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції фактично просить змінити резолютивну частину постанови, а саме: змінити застосоване судом адміністративне стягнення з конфіскації на знищення, що є неприпустимим та суперечить принципу законності, обов'язковості судового рішення, правової визначеності та загальним засадам призначення адміністративного стягнення.
Ураховуючи вищенаведене, суддя доходить висновку, що у задоволенні заяви начальника Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу і порядку виконання постанови Рожищенського районного суду Волинської області від 01 лютого 2024 року в частині конфіскації вогнепальної зброї необхідно відмовити.
Керуючись ст. 29, 298, 300, 304, 314, 315 КУпАП, ст. 18, 33, 61, 62 Закону України «Про виконавче провадження», суддя
У задоволенні заяви начальника Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гань Андрія про зміну способу і порядку виконання постанови Рожищенського районного суду Волинської області від 01 лютого 2024 року в частині конфіскації вогнепальної зброї - відмовити.
Постанова суду оскарженню не підлягає.
Суддя І. Т. Гармай