Справа № 761/12908/25
Провадження № 2-о/761/282/2025
04 квітня 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Пономаренко Н.В., вивчаючи матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження,-
У березні 2025 до Шевченківського районного суду міста Києва надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження, відповідно до якої, заявник просила:
1.Встановити факт народження ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Високопілля Херсонської області, Україна, батьками якої є: батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України та мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України.
2.Зобов'язати Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) здійснити державну реєстрацію народження, а саме скласти актовий запис по народження ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з внесенням відомостей до Державного реєстру актових записів цивільного стану громадян.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.03.2025 року вищевказана позовна заява надійшла в провадження судді Пономаренко Н.В.
Однак, вивчивши подану заяву, вважаю, що вона не відповідає вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України.
Так, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно вимог ч.3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до вимог п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України, позовна заява серед іншого повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
При цьому, у заяві зазначено виключено адреса листування заявниці, а саме: АДРЕСА_1 , що є також адресою представника заявника - адвоката Авдєєва Б.М.
Таким чином, заявниці на усунення недоліків необхідно зазначити своє місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, також відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Згідно ч. 1 ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Зі змістом заяви вбачається, що заявником взагалі не зазначено своє місце проживання, а також не долучено не долучено доказів декларування/реєстрації щодо місце проживання заявниці ОСОБА_1 , що унеможливлює встановлення належної підсудності зазначено заяви, а також підсудності її саме Шевченківському районному суду міста Києва.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», його дія поширюється на громадян України, а також на іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, відповідно до їх прав та свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Відповідно до ст. 3 вказаного Закону, визначено, що місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги; місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.
Згідно п. 12 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування).
Таким чином, заявнику на усунення недоліків необхідно надати до суду докази реєстрації/декларування місця проживання.
Згідно вимог п. 10 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Таким чином, заявнику на усунення недоліків необхідно зазначити в заяві підтвердження про те, що нею не подано іншої заяви (заяв) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Таким чином, заявнику необхідно усунути вищезазначені недоліки заяви.
У разі виправлення недоліків заявнику слід надати до суду заяву в новій редакції, а також її копій.
За змістом ч.ч.1,2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху, в якій зазначаються недоліки заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 293, 294, 318 ЦПК України, суддя,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження,- залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання заявником ухвали, попередивши, що в разі не усунення вказаних недоліків заява буде вважатися неподаною та підлягатиме поверненню заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: