Постанова від 11.04.2025 по справі 813/3523/17

ф

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2025 року

м. Київ

справа № 813/3523/17

адміністративне провадження № К/9901/53115/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді-доповідача: Васильєвої І.А., Судді: Юрченко В.П., Хохуляк В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області

на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2017 року (суддя: Брильовський Р.М.),

та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2018 року (Судді: Багрій В. М., Гінда О.М., Рибачук А. І.),

у справі № 813/3523/17

за позовом Кредитної спілки «Вигода»

до Головного управління ДФС у Львівській області

про визнання нечинним рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2017 року Кредитна спілка «Вигода» (далі - позивач, Кредитна спілка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Львівській області) в якому просила суд скасувати рішення Головного управління ДФС у Львівській області про виключення кредитної спілки «Вигода» 20808253 м. Стрий, вул. Б. Хмельницького, 9/16 з Реєстру неприбуткових установ та організацій від 24 липня 2017 року № 1713114600045 та зобов'язати відповідача внести кредитну спілку «Вигода» в Реєстр неприбуткових установ та організацій.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2017 року, залишеною без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2018 року адміністративний позов задоволено частково. Скасовано рішення Головного управління ДФС у Львівській області про виключення кредитної спілки «Вигода» з Реєстру неприбуткових установ та організацій від 24 липня 2017 року № 1713114600045. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (т. 1 а.с. 135-137, 213-217).

Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій в частині задоволених позовних вимог відповідач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в обґрунтування доводів якої зазначив на правомірності прийнятого рішення про виключення кредитної спілки «Вигода» з Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки неприбуткові організації, які перебували у Реєстрі на день набрання чинності Законом України від 17 липня 2015 року № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій». За доводами контролюючого органу, якщо такі організації не приведуть до 1 липня цього року свої установчі документи у відповідність із нормами Податкового кодексу України та вимогам Постанови №440, вони виключаються після 1 липня 2017 року з Реєстру неприбуткових організацій. Враховуючи викладене, скаржник просив суд задовольнити касаційну скаргу, скасувати рішення судів попередніх інстанцій та відмовити в задоволенні позову (т. 2 а.с. 1-2).

Верховним Судом відкрито касаційне провадження у справі, закінчено підготовку справи до розгляду, призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

В надісланому на адресу відзиві на касаційну скаргу позивач просив суд відмовити в задоволенні касаційної скарги, посилаючись на її необґрунтованість та залишити рішення судів попередніх інстанцій без змін (т. 2 а.с. 13-19).

Відповідно до частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.

Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, Кредитна спілка «Вигода» зареєстрована, як юридична особа 18.03.2004 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 №843173 (т. 1 а.с. 35), а також набула статусу фінансової установи 18 березня 2004 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фінансової установи Серії КС №42 (т. 1 а.с. 36).

09 червня 2011 року ДПІ у Стрийському районі Львівської області прийнято рішення №16 про присвоєння Кредитній спілці «Вигода» ознаки неприбутковості та внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій (т. 1 а.с. 13).

На виконання вимог п. 2. Постанови Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року за №440 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру» Стрийська ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області 16.08.2016 року звернулася до Кредитної спілки «Вигода» із запитом про надання копій установчих документів (статуту, положення) для підтвердження відповідності організації вимогам п. 133.4 ст. 133 ПК України, які необхідні для прийняття відповідачем відповідного рішення, а саме: - включення неприбуткової організації до нового реєстру (якщо статут відповідає вимогам Кодексу); - повідомлення про необхідність внесення відповідних змін до статуту; - виключення організації з реєстру шляхом скасування ознаки неприбутковості (т. 1 а.с. 29).

26 вересня 2016 року позивачем подано до Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області копію Статуту кредитної спілки та інформацію про те, що Кредитна спілка «Вигода» повністю відповідає вимогам ст. 133 ПК України (т. 1 а.с. 30). Також, 05 грудня 2016 року Кредитна спілка «Вигода» подала до Стрийської ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області реєстраційну заяву платника податку по формі № 1-РН, у зв'язку із змінами у діяльності (т. 1 а.с. 31).

Однак, як встановлено судами попередніх інстанцій, 21 грудня 2016 року Кредитна спілка «Вигода» отримала відповідь від Стрийської ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області вих. № 12088/12-04 від 20 грудня 2016 року, в якій було вказано, що наявне програмне забезпечення не дає можливості на даний час сформувати рішення про присвоєння ознаки неприбутковості та внести в новий Реєстр неприбуткових організацій (установ) Кредитну спілку «Вигода» (т. 1 а.с. 32-34).

Рішенням Головного управління ДФС у Львівській області від 24.07.2017 року № 1713114600045 скасовано ознаку неприбутковості кредитній спілці з 01 липня 2017 року з підстав невідповідності неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу та Кредитну Спілку «Вигода» з Реєстру неприбуткових установ та організацій (т. 1 а.с. 12).

Задовольняючи частково адміністративний позов, суди попередніх інстанцій, надавши оцінку первинним документам, наданим позивачем в підтвердження статусу неприбуткової організації, дійшли висновку про відсутність законодавчих підстав для виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій, що стало підставою для скасування рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 24 липня 2017 року № 1713114600045. Відмовляючи в задоволенні решти позовних вимог суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції керувались тим, що включення чи виключення установи/організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій належить до дискреційних повноважень контролюючого органу (т. 1 а.с. 135-137, 213-217).

Переглянувши судові рішення в межах доводів касаційної скарги контролюючого органу, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій в оскаржуваній відповідачем частині, з огляду на наступне.

Організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань визначає Закон України «Про кредитні спілки» від 20 грудня 2001 року № 2908-III (далі - Закон № №2908), відповідно до статті 1 якого, кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Згідно із частиною 1 статті 7 Закону №2908 кредитна спілка діє на основі Статуту, що не суперечить законодавству України.

Особливості оподаткування неприбуткових установ та організацій, внесення їх до Реєстру неприбуткових установ та організацій до 01 січня 2015 року регулювались статтею 157 ПК України, яка згідно з підпунктом «в» пункту 157.1 поширювала такі особливості, зокрема, на кредитні спілки.

З 1 січня 2015 року Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року № 71-VIII розділ III «Податок на прибуток підприємств» ПК України викладено у новій редакції та змінено порядок оподаткування податком на прибуток підприємств, у тому числі неприбуткових підприємств, установ та організацій.

Так, статтею 133 ПК України (в редакції, що діяла з 01 січня 2015 року до 13 серпня 2015 року) був встановлений виключний перелік установ та організацій, які не є платниками податку на прибуток після їх внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій й кредитні спілки цим переліком визначені не були.

13 серпня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17 липня 2015 року № 652-VIII, яким передбачено особливості оподаткування податком на прибуток неприбуткових установ та організацій, розширено перелік суб'єктів господарювання - неприбуткових підприємств, установ та організацій, які не є платниками податку на прибуток підприємств, а також змінено порядок їх оподаткування податком на прибуток.

За змістом підпункту 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 ПК України (в редакції зі змінами, внесеними Законом № 652-VIII) неприбуткові підприємства, установи та організації - неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.

Підпунктом 133.1.1 пункту 133.1 статті 133 ПК України (в редакції зі змінами, внесеними Законом № 652-VIII) встановлено, що платниками податку на прибуток підприємств - резидентами є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.

Відповідно до пункту 133.4 ПК України не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Підпунктом же 133.4.1 цього пункту Кодексу (в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року №1797-VIII (далі - Закон №1797), що набрали чинності з 01 січня 2017 року) визначено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту; установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків; внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (підпункт 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 ПК України (в редакції зі змінами, внесеними Законом № 652-VIII)).

Згідно із підпунктом 133.4.5 пункту 133.4 статті 133 ПК України (в редакції зі змінами, внесеними Законом № 652-VIII) порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.

За змістом підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 ПК України (в редакції зі змінами, внесеними Законом № 652-VIII) до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені: бюджетні установи; громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб; житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства); об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків; професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання; сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.

Також Законом № 652-VIII підрозділ 4 («Особливості справляння податку на прибуток підприємств») розділу ХХ («Перехідні положення») ПК України доповнено пунктами 34 та 35, відповідно до яких установлено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України №37 від 24 січня 2013 року.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 січня 2017 року (згідно зі змінами, внесеними Законом №1797, цей строк продовжено до 01 липня 2017 року).

Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 січня 2017 року (згідно зі змінами, внесеними Законом №1797, цей строк продовжено до 01 липня 2017 року) привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 січня 2017 року (згідно зі змінами, внесеними Законом №1797, цей строк продовжено до 01 липня 2017 року) виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Вимоги, на відповідність яким контролюючий орган перевіряє організації при включенні їх до Реєстру, визначені пунктом 7 «Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 440 (далі - Порядок № 440) та за висновками судів попередніх інстанцій повністю узгоджуються з вимогами, визначеними підпунктом 133.4.1. пункту 133.4 статті 133 ПК України.

Відповідно до пункту 16 Порядку № 440 виключення неприбуткової організації з Реєстру здійснюється на підставі рішення контролюючого органу в разі: використання доходів (прибутків) неприбуткової організації для інших цілей, ніж утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених підпунктом 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Кодексу; розподілу доходів (прибутків) неприбуткової організації або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб; невідповідності неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу; затвердження ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу неприбутковою організацією, що припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу або перетворення) або ліквідації; за ініціативою неприбуткової організації.

Під час виключення неприбуткової організації з Реєстру присвоєна їй ознака неприбутковості скасовується: з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулося недотримання вимог пункту 133.4 статті 133 Кодексу; з дати припинення юридичної особи (в результаті її ліквідації, злиття, приєднання, поділу або перетворення); з дати надходження до контролюючого органу заяви неприбуткової організації про виключення з Реєстру за власною ініціативою (пункт 17 Порядку).

Зміст наведених положень у їх системному зв'язку дає підстави для висновку про те, що неприбуткові підприємства, установи та організації, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» були внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій не підлягали виключенню з нього до 01 липня 2017 року; ті, які на цей же час були внесені до Реєстру й відповідали вимогам пункту 133.4 статті 133 ПК України, - включались контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій, а ті, які були внесені до Реєстру, але не відповідали вимогам пункту 133.4 статті 133 ПК України, - з метою включення до нового Реєстру зобов'язані були до 01 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу й лише у випадку невчинення таких дій вони з 01 липня 2017 року підлягали виключенню контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 12 листопада 2020 року у справі № 823/504/17 (адміністративне провадження № К/9901/35759/18), від 25 лютого 2021 року у справі № 813/3266/17 (адміністративне провадження № К/9901/48637/18), але не виключно.

Однак, як встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами розгляду надісланих позивачем на запит контролюючого органу документів, останній лише повідомив позивача листом вих. № 12088/12-04 про те, що наявне програмне забезпечення не дає можливості на даний час сформувати рішення про присвоєння ознаки неприбутковості та внести в новий Реєстр неприбуткових організацій (установ) Кредитну спілку «Вигода» не зазначивши про те, що установчі документи позивача не відповідають вимогам Податкового кодексу України, що не спростовано доводами касаційної скарги.

При цьому надавши оцінку відповідності позивача вимогам неприбуткової організації, суди попередніх інстанцій за результатами аналізу положень наявного в матеріалах справи Статуту (затвердженого рішенням загальних зборів Кредитної спілки Вигода 29.04.2017 року № 27) дійшли висновку, що позивачем дотримано вимог законодавства, які б дозволяли ідентифікувати його як неприбуткову організацію. Кредитна спілка «Вигода» відповідає ознакам неприбуткової організації, а установчі документи позивача містять всі передбачені для неприбуткової організації вимоги положень Податкового кодексу України.

Згідно частини 1 статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Отже під час розгляду справи контролюючий орган не довів правомірність прийняття рішення про виключення кредитної спілки «Вигода» з Реєстру неприбуткових установ та організацій від 24 липня 2017 року № 1713114600045, у зв'язку з чим колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про часткове задоволення позову, шляхом скасування вищенаведеного рішення контролюючого органу.

Доводи касаційної скарги не спростовують правильність висновків судів попередніх інстанцій за результатами розгляду справи, оскільки в касаційній скарзі контролюючий орган лише цитує вимоги податкового законодавства без жодних обґрунтувань, в чому саме полягає неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права або порушення норм процесуального права під час прийняття оскаржуваних судових рішень. Отже касаційна скарга відповідача не підлягає задоволенню.

Касаційний перегляд справи здійснено в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» від 15.01.2020 №460-ІХ (відповідно до пункту 2 розділу ІІ цього Закону), та в межах доводів і вимог касаційної скарги відповідно до частини першої статті 341 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2017 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2018 року у справі № 813/3523/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не підлягає оскарженню.

Головуючий суддя: І.А. Васильєва

Судді: В.П. Юрченко

В.В. Хохуляк