Справа № 420/661/25
14 квітня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого діє адвокат Дзісь Андрій Романович, звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 15.12.2020 №01-38/3714, що видана «Государственным архивом Амурской области» (мовою оригіналу);
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 24.11.2021 відповідно до довідки про заробітну плату від 15.12.2020 №01-38/3714, що видана «Государственным архивом Амурской области» (мовою оригіналу).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 22.11.2021 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058. Пенсію обчислено при страховому стажі 31 рік 5 місяців 17 днів. Згідно до записів в трудовій книжці, що підтверджена архівними довідками від 15.12.2020 №01-38/3714 про заробітну плату, що видана «Государственным архивом Амурской области» (мовою оригіналу) позивач працював у період з серпня 1986 року по травень 1992 року в «... закрытом акционерном обществе «Мостоотряд № 47» (мовою оригіналу). Позивач звернувся до відповідача із заявою від 24.11.2021 про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 15.12.2020 №01-38/3714. Листом від 21.03.2024 відповідач повідомив, що позивачем до заяви про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 15.12.2020 №01-38/3714 не надано на підтвердження первинних документів для врахування вищевказаних періодів, за результатом чого підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Позивач 19.11.2024 повторно звертається до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідки. Однак, супровідним листом від 02.12.2024 відповідач повідомив про надання вичерпних роз'яснень щодо порушеного питання листом від 21.03.2024 року № 8971-7937/К-02/8-1500/24.
Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 13.01.2025 вказаний позов було залишено без руху з наданням позивачу строку на усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання ухвали.
Позивач ухвалу суду виконав, недоліки позову усунув.
Ухвалою від 20.01.2025 провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
29.01.2025 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що останній позов не визнає.
Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, розглянувши заяву та додані до неї документи, 22.11.2021 прийнято відповідно рішення №154750005695 про призначення пенсії ОСОБА_1 . Страховий стаж позивача згідно розрахунку становить 31 років 5 місяців 17 днів (враховано по 16.08.2017), середньомісячній заробітній платі, визначеній за періоди з 01.03.2003 по 31.08.2017.
ОСОБА_1 у 2024 році звертався до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявами щодо пенсійного забезпечення. Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області листами від 21.03.2024 та від 02.12.2024 надані роз'яснення на звернення позивача щодо призначення пенсії. Повідомлено позивача, що заява про призначення пенсії за віком не розглядалась спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, а отже і надана до заяви довідка про заробітну плату.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону №1058 зазначено що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Отже, за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Оскільки долучені до заяви від 24.11.2021 позивачем довідки про заробітну плату не підтвердженні первинними документами, для врахування періоду з серпня 1986 року по травень 1992 року заробітної плати при обчисленні пенсії немає підстав.
З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини, суд приходить до таких висновків.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 22.11.2021 отримує пенсії на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
19.11.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 15.12.2020 № 01-38/3714, виданої державним архівом Амурської області.
На електронне звернення щодо пенсійного забезпечення Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 02.12.2024 повідомило, що до заяви від 24.11.2021 про призначення пенсії надано архівні довідки про заробітну плату від 15.12.2020 № 01-38/3714 за період з серпня 1986 року по травень 1992 року, виданих державним архівом Амурської області російської федерації. Оскільки, долучені довідки про заробітну плату не підтвердженні первинними документами, для врахування вищезазначеного періоду заробітної плати при обчисленні пенсії немає підстав.
Не погоджуючись із тим, що йому відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні приписи законодавства.
Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Згідно зі ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Таким чином, у разі надання особою заяви на призначення (перерахунок) пенсії із наданням довідки за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 року, зазначена довідка може бути врахована для призначення (перерахунку) розміру пенсії тільки після обов'язкового підтвердження первинними документами, на підставі яких було видано зазначену довідку.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1) встановлено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Пунктом 2.10 Порядку №22-1 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Дослідивши наявні у матеріалах справи спірну довідку від 15.12.2020 № 01-38/3713 про заробітну плату ОСОБА_1 , яка видана «Государственным архивом Амурской области» (мовою оригіналу), суд встановив, що остання містять відомості щодо заробітної плати позивача за період з серпня 1986 року по травень 1992 року.
Окрім того, дані довідки зазначені на підставі (мовою оригіналу): «ф. Р-2256, оп. 2 л/с, д. 123, л. 105; д. 86, лл. 156-160; д. 91, лл. 101-106; д. 92, лл. 155-160; д. 97, лл. 159-164; д. 98, лл. 155-160; д. 104, лл. 150-155; д. 105, лл. 145-150; д. 110, лл. 140-145; д. 112, лл. 151-156; д. 118. лл. 208-213; д. 119, лл. 151-156; ф. Р-2256, оп. 2 л/с, д. 123, л. 105; д. 125, лл. 137-142».
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що вказана довідка у повному обсязі відповідає вимогам Порядку № 22-1.
Разом з тим, відмовляючи у зарахуванні довідки від 15.12.2020 № 01-38/3713 про заробітну плату позивача, пенсійний орган зазначив, що вказана довідка не підтверджена первинними документами.
Верховний Суд у постанові від 29.07.2020 у справі № 341/1132/17 дійшов висновку, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
При цьому, суд констатує, що будь-яких доводів щодо невідповідності спірної довідки чинному законодавству (або її недостовірності) пенсійним органом не наведено.
З огляду на наведені обставини, суд приходить до висновку про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправно відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, а відтак вказані дії відповідача є протиправними.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 24.11.2021 відповідно до довідки про заробітну плату від 15.12.2020 №01-38/3714, що видана «Государственным архивом Амурской области» (мовою оригіналу), суд зазначає наступне.
Відповідно до п.1.1 розділу І Порядку №22-1, серед інших заяв, заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Згідно з приписами п. 4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Верховний Суд у постанові від 25.07.2023 по справі № 640/1873/22 за результатами аналізу положень статей 5, 44 Закону № 1058-IV, підпункту 2 пункту 10 Положення №280, абзацу 13 пункту 4.2 та абзацу 2, 3 пункту 4.3 Розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку №22-1 вважав за необхідне сформулювати такі правові висновки:
- відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом № 1058-IV. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону;
- правлінню Пенсійного фонду України надано право приймати у межах повноважень, передбачених законом, постанови, затверджувати положення, інструкції та інші нормативно-правові акти Пенсійного фонду України, зокрема, і щодо порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії;
- з моменту набрання чинності змін до абзацу 13 пункту 4.2 Розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку №22-1, а саме з 1 квітня 2021 року, після реєстрації заяви, зокрема і щодо перерахунку пенсії, та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу;
- рішення за результатами розгляду заяви, розподіленої за принципом екстериторіальності, у тому числі про перерахунок пенсії, приймається не пізніше 10 днів після її надходження та підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків) та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
У даному випадку відповідно до матеріалів справи, відповідачем рішення за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії не приймалося.
Таким чином, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 19.11.2024 та прийняти рішення за результатами розгляду заяви, з врахуванням висновків суду.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Враховуючи те, що відповідачі не надали суду належних та допустимих доказів в обґрунтування своїх заперечень, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 15.12.2020 №01-38/3714, що видана «Государственным архивом Амурской области» (мовою оригіналу).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про перерахунок пенсії від 19.11.2024 та прийняти рішення за результатами розгляду заяви, з врахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.С. Пекний