Рішення від 11.04.2025 по справі 540/8586/21

Справа № 540/8586/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропродукт Логістік" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропродукт Логістік" звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувана постанова є протиправною, оскільки жодних актів про перевищення габаритно-вагових параметрів та довідок про здійснення габаритно-вагового контролю інспекторами відповідача надано не було.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі.

Розпорядженням Верховного Суду від 18.03.2022 року №11/0/9-22 “Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Донецької, Харківської та Херсонської областей)», змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду, та визначено територіальну підсудність справ Одеському окружному адміністративному суду.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 29.03.2023 року, зазначена справа передана на розгляд судді Андрухіву В.В.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 року прийнято до провадження дану справу. Ухвалено розгляд справи розпочати спочатку, розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

До суду від представника відповідача 25.04.2023 року надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначає, що відповідно до наявних у справі ТТН автомобільний перевізник: Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропродукт Логістік». Внаслідок перевірки дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства щодо габаритно-вагових стандартів транспортних засобів посадовими особами Укртрансбезпеки було виявлено порушення позивачем вимог габаритно вагових стандартів транспортних засобів.

Представник відповідача вказує, що позивач здійснював вантажне перевезення відповідно до наявної у справі ТТН як автомобільний перевізник, факт здійснення вантажного перевезення підтверджено.

Таким чином, зазначає представник відповідача, за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 було встановлено, що навантаження на строєну вісь склало 23,350 т при нормативно допустимому 22 т.

Представник відповідача також вказує, що позивач був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, а у зв'язку із неявкою уповноваженої особи суб'єкта господарювання, заступник начальника Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в Херсонській області 14.12.2021 року правомірно розглянув справу без її участі. У позивача була можливість надати відповідні заперечення, пояснення та докази до моменту винесення постанови, якщо б він з'явився на розгляд акту.

Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивачем 27.03.2023 року подано до суду відповідь на відзив, в якій позивач наполягав на задоволенні позову з підстав, вказаних у позові.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, товариства з обмеженою відповідальністю «Агропродукт Логістік» зареєстроване в якості юридичної особи 02.06.2015 року та здійснює основний вид діяльності за КВЕД: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт..

Посадовими особами Укртрансбезпеки 02.11.2021 на а/д М-14 Одеса - Мелітополь - Новоазовськ км. 203 км + 500 м. проведено перевірку додержання позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспорту.

02.11.2021 року інспектором Відповідача було складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №311986, в якому було зазначено про вчинення порушення законодавства про автомобільний транспорт (а.с.10 зв.бік).

У вказаному Акті було зазначено про те, що 08.11.2021 року була проведена перевірка транспортного засобу марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 та напівпричіп, марки KEMPF, реєстраційний номер НОМЕР_3 , що належить ТОВ «Агропродукт ЛТД», за результатами якої виявлено перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень, а саме: перевищення вагових норм від 5 до 10% (навантаження на строєну вісь 23350 кг при допустимому 22000 кг), чим вчинено порушення, відповідальність за яке передбачена ч.1. абз. 14 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт».

Згідно Акту №0070796 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та Довідки №0067499 про результати здійснення габаритно-вагового контролю (надалі - Довідка) вбачається, що посадовою особою Відповідача була здійснена перевірка суб'єкта господарювання - ТОВ «Агропродукт ЛТД» (п.5 Акту - суб'єкт, що перевіряється: ТОВ «Агропродукт ЛТД»), за результатами якої було встановлено, перевищення вагових норм на строєну вісь транспортного засобу - 23,350 тонни замість допустимих 22 тонни згідно п. 22.5 ПДР (а.с.11).

На підставі Акту №311986 від 02.11.2021 Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №301586 від 14.12.2021 року, відповідно до якої враховуючи, що ТОВ «Агропродукт Логістік» допущено порушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 абз.14 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», постановлено стягнути з нього адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500 грн.

Вважаючи вказану постанову протиправною, позивач звернувся до адміністративного суду з даною позовною заявою.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить наступного.

Частиною 2ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері організації та діяльності автомобільного транспорту є Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ(далі Закон № 2344-ІІІ).

Цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень (ст. 3 Закону № 2344-ІІІ).

Відповідно до ст.6 Закону № 2344-ІІІ державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі Положення № 103), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (п. п. 2, 17 п. 5 Положення № 103).

Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (п. 8 Положення №103).

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі Порядок № 879).

Відповідно до п. 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Виключна відповідальність автомобільних перевізників у вигляді адміністративно-господарських штрафів, у тому числі і за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, передбачена статтею 60 цього Закону.

За визначеннями, наведеними у ст.1 Закону № 2344-ІІІ, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послуги згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (ст. 33 Закону № 2344-ІІІ).

Статтею 50 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом укладається відповідно до цивільного законодавства між замовником та виконавцем у письмовій формі (договір, накладна, квитанція, тощо).

Суд встановив, що відповідно матеріалів справи транспортні засоби: марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 , та напівпричіп марки KEMPF, реєстраційний номер НОМЕР_3 , належать на праві власності ТОВ "Агропродукт ЛТД".

Разом із тим, як стверджує позивач та підтверджується матеріалами справи, зокрема, товарно-транспортною накладною від 08.11.2021 № 1535, що 08.11.2021 ТзОВ "Агропродукт Логістик" як автомобільний перевізник здійснював перевезення вантажу "пшениця" з пункту навантаження: с. Долинське Херсонська обл., Чаплинський р-н. до пункту розвантаження: Україна, 54000 м. Миколаїв, вул. Заводська, 23/40.

Позивач, оскаржуючи спірну постанову, стверджує, що документи на підставі яких його притягнуто до відповідальності, є неналежними та невірно оформленими, зокрема: акт перевищення та довідка не містять будь-яких посилань на суб'єкта господарювання - перевізника ТОВ "Агропродукт Логістік", а зазначається інше підприємство - ТОВ "Агропродукт ЛТД".

Натомість відповідач зазначає, що перевізником у даному випадку є саме позивач, який має нести відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт. Також, наголосив на тому, що співробітниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки зупинений транспортний засіб марки DAF, реєстраційний номер ВТ8129BI та напівпричіп, марки KEMPF, реєстраційний номер НОМЕР_3 , який належить ТОВ "Агропродукт ЛТД" відповідно до свідоцтва про реєстрацію ТЗ, але під час перевірки водій транспортного засобу повідомив інспекторам про те, що перевізником є ТзОВ "Агропродукт Логістік" та надав товарно-транспортну накладну від 08.11.2021 № 1535, що є доказом того, що ТзОВ "Агропродукт Логістік" є автомобільним перевізником.

Надаючи оцінку наведеним доводам сторін, суд зважає на наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону № 2344-ІІІ автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Статтею 33 Закону № 2344-ІІІвизначено, що автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах.

Аналізуючи вищенаведені норми законодавства, суд зазначає, що відповідальність за порушення вимог законодавства сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів встановлена саме для перевізників, які здійснюють вантажні перевезення, а не власники транспортних засобів за умови, що вони не використовують транспортний засіб, а лише володіють майновими правами на нього, у відповідності до ст. 1Правил дорожнього руху України.

Так, за приписами статті 48 Закону № 2344-ІІІавтомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Таким чином, законодавство зобов'язує автомобільного перевізника та водія під час здійснення своїх функцій мати при собі документи, на підставі яких здійснюється перевезення.

Відповідно до ст. ст.908, 909 Цивільного кодексу України, перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

За договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі.

Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

Крім того, ст. 50 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом укладається відповідно до цивільного законодавства між замовником та виконавцем у письмовій формі (договір, накладна, квитанція тощо).

Позивач наголошує на тому, що документи на підставі яких позивача притягнуто до відповідальності, є неналежними та невірно оформленими, оскільки за даними акта перевірки та акта про перевищення нормативних вагових параметрів перевірялося ТОВ «Агропродукт ЛТД», а оскаржувана постанова складена на ТОВ "Агропродукт Логістік", що, на думку позивача, є підставою для скасування цієї постанови.

Так, суд встановив, що оскаржувана постанова прийнята на підставі Акту № 311986.

Із дослідженого акту № 311986 від 08.11.2021 слідує, що відповідачем проведена перевірка транспортного засобу DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 та напівпричіп, марки KEMPF, реєстраційний номер НОМЕР_3 , який належить на праві власності ТОВ "Агропродукт ЛТД".

Акт № 0070796 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.11.2021 також складений відносно суб'єкта, що перевірявся - ТОВ Агропродукт ЛТД».

Натомість, оскаржуваною постановою до відповідальності притягнуто ТОВ "Агропродукт Логістік", щодо якого акт перевірки та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів відсутні. Отже, складені відповідачем документи не підтверджують факт вчинення порушення саме позивачем.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду не спростовують, а тому не беруться судом до уваги.

З урахуванням наведених вище обставин та наданих до суду доказів, суд дійшов висновку що оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ч. 1ст. 139 КАС України.

Слід зазначити, що сума сплаченого позивачем судового збору підлягає стягненню з Державної служби України з безпеки на транспорті, оскільки Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки є його структурним підрозділом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропродукт Логістік" (адреса: 73000, м. Херсон, вул. В. Гошкевича, буд. 12, код ЄДРПОУ 39812772) до Державної служби України з безпеки на транспорті (адреса: пр-т Перемоги, 14, м.Київ, 011352, код ЄДРПОУ 39816845) в особі Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (73008, м. Херсон, вул. Бериславське шосе, буд. 46) - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №301586 від 14.12.2021 року, якою накладено на ТОВ "Агропродукт Логістік" штраф у розмірі 8 500 грн.

Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропродукт Логістік" судовий збір у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Андрухів