Справа № 420/8658/25
11 квітня 2025 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стефанов С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про визнання протиправними дії та скасувати рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 25 березня 2025 року надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №083950018317 від 17.01.2025 р. про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 09.01.2025 р. з урахуванням висновків суду.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року вищевказаний адміністративний позов залишено без руху з підстав недотримання позивачем вимог ст.ст.160, 161 КАС України, а саме, позивачем не було додано до позову документу про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Надано позивачу 5-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.
03 квітня 2025 року від позивача надійшла заява, в якій остання просила звільнити її від сплати судового збору, у зв'язку з відсутністю доходу і забезпечення.
Ухвалою суду від 07 квітня 2025 року в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовлено. Продовжено ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про визнання протиправними дії та скасувати рішення, зобов'язання вчинити певні дії процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви на 5 днів з дня отримання копії даної ухвали.
Заявою від 10 квітня 2025 року позивач надала до суду платіжний документ про сплату судового збору.
Відповідно до п.4 ч.1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Правила територіальної юрисдикції справ визначає ст. 25 КАС України, яка поряд з правилами предметної та інстанційної юрисдикції складають алгоритм визначення компетентного суду для розгляду і вирішення адміністративної справи.
Частина 1 ст. 25 КАС України встановлює загальне правило територіальної підсудності, відповідно до якого адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на зміст позовної заяви, позивач вказує своє місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено довідкою від 21.09.2020 року № 2303-5000308942 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Місцезнаходження відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області за адресою: вул. Степана Бандери, буд. 43, м. Суми, 400009, код ЄДРПОУ 21108013.
Тобто, жодна із сторін не перебуває за територіальною юрисдикцією Одеського окружного адміністративного суду.
Таким чином, враховуючи зареєстроване місцезнаходження сторін, суд приходить до висновку, що дана адміністративна справа належить до юрисдикції Сумського окружного адміністративного суду (за місцезнаходженням відповідача).
Згідно з п.2 ч.1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи те, що правила територіальної юрисдикції визначені у такий спосіб, щоб, по можливості, забезпечити розгляд справи адміністративним судом, який територіально найбільш наближений до місця знаходження особи для забезпечення кращої доступності до правосуддя вищевикладене, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу №420/8658/25 до Сумського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 7, 25-26, 29, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд,
Адміністративну справу №420/8658/25 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, буд. 43, м. Суми, 400009, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання протиправними дії та скасувати рішення, зобов'язання вчинити певні дії - передати до Сумського окружного адміністративного суду за територіальною підсудністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.О. Стефанов