10 квітня 2025 року Справа № 640/37088/21 ЗП/280/30/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 )
до Головного управління ДПС у Київській області (вул. Народного ополчення, 5а, м. Київ, 03151; код ЄДРПОУ ВП 44096797)
про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Київській області (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/37088/21.
Супровідним листом від 23.01.2023 на виконання положень п. 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 2825-ІХ скеровано матеріали адміністративної справи № 640/37088/21 до Запорізького окружного адміністративного суду за належністю.
Справа надійшла до Запорізького окружного адміністративного суду 07.02.2025.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.02.2025 справу передано на розгляд головуючому судді Максименко Л.Я.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач самостійно без отримання витягу з нормативного грошової оцінки земельних ділянок позивача та на підставі лише середніх показників нормативно грошової оцінки (тарифу) 1 га земель промисловості у м. Буча станом на 01.01.2016 застосовуючи при цьому коефіцієнти індексації у 2019- 2021 роках без врахування локального коефіцієнту розрахував суму земельного податку позивачу. Стверджує, що підставою для нарахування земельного податку є виключно дані Державного земельного кадастру, натомість відповідачем здійснено таке нарахування виходячи з даних, отриманих з невідомих джерел та довільним чином, без врахування локальних коефіцієнтів лише на підставі листа Відділу Держгеокадастру у м. Буча Київської області станом на 01.01.2016 року про середню вартість нормативно-грошової оцінки земель промисловості в м. Буча. Вказує, що здійснений відповідачем розрахунок не можна вважати вірним, а його дії є неправомірними. Тому, сума податкового зобов'язання згідно податкових повідомлень-рішень від 15.09.2021 №1435299-2411- 1031, №1435300-2411-1031, №1435301-2411-1031, №1435302- 2411-1031 у розмірі 209338,05 грн. за платежем: земельний податок з фізичних осіб нарахована позивачці Головним управлінням ДПС у Київській області безпідставно та підлягає скасуванню. Просить позовні вимоги задовольнити.
07.06.2022 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№03-14/42014/22), в якому представник зазначає, що платником було подано заяву від 06.09.2021 №Р/5755/ДЗН з метою проведення звірки по земельному податку у зв'язку з поділом та продажем частини земельної ділянки загальною площею 1,4918 га (кадастровий номер 3210945300:01:139:0071), яка їй належала. Вказує, що за результатами проведеної звірки було виявлено невідповідність відомостей про цільове призначення земельної ділянки занесеної у інформаційні системи ДПС відомостям наданим ОСОБА_1 .. Зазначає, що контролюючим органом, керуючись п. 286.5 ст. 286 ПКУ, було здійснено перерахунок зобов'язань за попередні періоди з урахуванням достовірних відомостей щодо цільового призначення земельної ділянки. Вказує, що у зв'язку з відсутністю відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок з кадастровими номерами 3210800000:01:139:0002 та 3210945300:01:139:0071 (після зміни її цільового призначення на землі промисловості) та встановленим ПКУ терміном на проведення звірки, розрахунок актуальних зобов'язань був здійснений з урахуванням відомостей про середню нормативну грошову оцінку земельних ділянок розташованих у м. Буча без врахування локального коефіцієнту. Вказує також, що контролюючим органом до Держгеокадастру було направлено запит на отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок з кадастровими номерами 3210800000:01:139:0002 та 3210945300:01:139:0071 та у разі отримання актуальної інформації про нормативну грошову оцінку податкові повідомлення-рішення від 15.09.2021 №1435299-2411-1031, №1435300-2411- 1031, №1435301-2411-1031, №1435302-2411-1031 будуть перераховані з урахуванням наданої інформації. Просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 11.02.2025 прийнято справу №640/37088/21 до провадження та продовжити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Приписами ч. 4 ст. 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ГУ ДПС у Київській області винесено податкові повідомлення-рішення по земельному податку з фізичних осіб:
від 15.09.2021 № 1435300-2411-1031, яким ОСОБА_1 нарахована сума податкового зобов'язання за податковий період 2019 рік за платежем: земельний податок з фізичних осіб в сумі 94 514,78 грн.;
від 15.09.2021 № 1435301-2411-1031, яким ОСОБА_1 нарахована сума податкового зобов'язання за податковий період 2020 рік за платежем: земельний податок з фізичних осіб в сумі 78201,27 грн.;
від 15.09.2021 № 1435301-2411-1031, відповідно до якого ОСОБА_1 нарахована сума податкового зобов'язання за податковий період 2020 рік за платежем: земельний податок з фізичних осіб в сумі 5463,42 грн.;
від 15.09.2021 № 1435299-2411-1031, відповідно до якого ОСОБА_1 нарахована сума податкового зобов'язання за податковий період 2021 рік за платежем: земельний податок з фізичних осіб в сумі 31158,58 грн.
Не погодившись із вказаними податковими повідомленнями-рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України, у редакції на час спірних правовідносин).
За змістом підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК України, плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог пп. 14.1.147 п. 14.1 статті 14 цього Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За приписами п.п.14.1.72 п.14.1.ст.14 ПК України, земельний податок - це обов'язковий платіж, який справляється з власників-земельних ділянок та земельних часток (паїв), та постійних землекористувачів.
Згідно із п.п.14.1.73 п.14.1 ст. 14 ПК України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до п.п.14.1.74 п.14.1 ст. 14 ПК України, земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами.
Згідно із ст. 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Положеннями ст. 270 ПК України визначено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно із п.285.1 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю (земельного податку) є календарний рік.
Згідно п. 286.1. ст. 286 ПК України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі подання платником податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельну ділянку, відомості про яку відсутні у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата податку фізичними та юридичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об'єкт оподаткування.
За приписами п. 286.5 ст. 286 286.5. ПК України, нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника - юридичної або фізичної особи до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося його право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника - фізичної особи до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає (вручає) податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Якщо такий перехід відбувається після 1 липня поточного року, контролюючий орган надсилає (вручає) попередньому власнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
У разі якщо платник податків має у власності декілька земельних ділянок, щодо яких необхідно провести звірку даних, для її проведення такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої з таких земельних ділянок.
Платники плати за землю мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельних ділянок для проведення звірки даних щодо:
розміру площ та кількості земельних ділянок, що перебувають у власності та/або користуванні платника податку;
права на користування пільгою зі сплати податку з урахуванням положень пунктів 281.4 та 281.5 цієї статті;
розміру ставки земельного податку;
нарахованої суми плати за землю.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником плати за землю на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, а також у разі зміни розміру ставки плати за землю контролюючий орган (контролюючі органи) за місцем знаходження кожної із земельних ділянок проводить (проводять) протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає)/надсилають (вручають) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 було подано заяву від 06.09.2021 №Р/5755/ДЗН з метою проведення звірки по земельному податку, у зв'язку з поділом та продажем частини земельної ділянки загальною площею 1,4918 га (кадастровий номер 3210945300:01:139:0071), яка їй належала.
Зокрема, до матеріалів справи долучено копію заяви представника позивачки від 19.10.2020 щодо поділу земельної ділянки площею 1,4918 га з кадастровим номером 3210945300:01:139:0071, що належала позивачці на дві окремих земельних ділянки площею 1 га та 0,4918 га та копію договору купівлі-продажу земельної ділянки від 29.10.2020, згідно якого ОСОБА_1 передано у власність іншої особи земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 3210800000:01:139:0002.
Як покликається відповідач, за результатами проведеної звірки було виявлено невідповідність відомостей про цільове призначення земельної ділянки занесеної у інформаційні системи ДПС відомостям наданим ОСОБА_1 , у зв'язку з чим контролюючим органом було здійснено перерахунок зобов'язань за попередні періоди з урахуванням достовірних відомостей щодо цільового призначення земельної ділянки.
Позивачем такі обставини не спростовано, зокрема, не висловлено зауважень щодо доводів відповідача про зміну цільового призначення земельної ділянки
Натомість, позивач покликається на те, що відповідач здійснив нарахування сум земельного податку без отримання витягу з нормативного грошової оцінки земельної ділянки позивача та на підставі лише середніх показників нормативно грошової оцінки (тарифу) 1 га земель промисловості у м. Буча станом на 01.01.2016 року, застосовуючи при цьому коефіцієнти індексації у 2019-2021 роках, без врахування локального коефіцієнту.
Щодо таких доводів позивача, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до положень ст. 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кi = І:100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Згідно розрахунку плати за землю фізичних осіб щодо платника ОСОБА_1 , наданого контролюючим органом, судом встановлено, що позивачці визначено зобов'язання за земельну ділянку площею 1.4918 га за 2019 рік, за земельну ділянку площею 0,4918 за 2021 рік, за земельну ділянку площею 0,4918 за період з 29.10.2020 по 31.12.2020 та за земельну ділянку площею 0,4918 за період з 29.10.2020 по 31.12.2020, з урахуванням кількості днів, які вказані земельні ділянки перебували у власності ОСОБА_1 .
При цьому, контролюючим органом розрахунок здійснено з урахуванням відомостей Відділу Держгеокадастру у м. Буча Київської області, станом на 01.01.2016 щодо середньої нормативної грошової оцінки земельних ділянок на території Бучанської міської ради з призначенням ''Землі промисловості", рішення Бучанської міської ради №108-5-VII від 19.01.2016 щодо ставки земельного податку у м. Буча для земель промисловості (2%) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, коефіцієнтів індексації, на які індексується нормативна грошова оцінка відповідно до ст. 289 ПК України, згідно відомостей оприлюднених на офіційному веб-порталі Держгеокадастру у 2016 році, у 2017 - 2021 роках.
Тобто, відповідачем розраховано податок з урахуванням нормативної грошової оцінки земельних ділянок та коефіцієнта індексації, як це передбачено ПК України.
Як стверджує відповідач, у нього були відсутні відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що належить позивачці, після зміни її цільового призначення на землі промисловості. Доказів іншого суду не надано.
Слід зауважити, що положеннями ПК України саме на Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин покладено обов'язок надавати до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю.
Водночас, ПК України не містить заборони застосування при розрахунку земельного податку середньої нормативної грошової оцінки земельних ділянок, у разі відсутності інформації щодо відповідних об'єктів оподаткування.
В свою чергу, що до матеріалів справи не надано доказів того, що позивач, звертаючись до контролюючого органу із заявою на проведення звірки по земельному податку з фізичних осіб, надав інформацію щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що належать ОСОБА_1 . Не надано таких доказів і суду.
Тому, суд висновує, що позивачем не доведено протиправність нарахування їй сум земельного податку спірними податковими повідомленнями-рішеннями та невірність розрахунку, здійсненого контролюючим органом, а також, не надано контррозрахунок.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідач, приймаючи оскаржувані рішення, діяв в межах повноважень та у спосіб, що визначений законами України, а тому відсутні підстави для скасування податкових повідомлень-рішень 15.09.2021 №1435299-2411-1031, №1435300-2411-1031, №1435301-2411-1031, №1435302-2411-1031.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позову, розподіл судових витрат на підставі ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,-
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Київській області (вул. Народного ополчення, 5а, м. Київ, 03151; код ЄДРПОУ ВП 44096797) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 10.04.2025.
Суддя Л.Я. Максименко