Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про заміну способу виконання рішення суду
11 квітня 2025 року Справа №200/1419/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши заяву позивача про заміну порядку та способу виконання рішення суду від 04 квітня 2024 року по справі № 200/1419/24 за позовом ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про: визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення з 01.12.2019 розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду прийнятого по справі №200/170/23, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати з 01.12.2019 та виплатити перераховану пенсію у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення з 01.12.2019 розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду прийнятого по справі №200/170/23, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати з 01.12.2019 та виплатити перераховану пенсію у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року у справі № 200/1419/24 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.12.2019 розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду прийнятого по справі №200/170/23, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 з 01.12.2019 та виплатити перераховану пенсію у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум - задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.12.2019 розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду прийнятого по справі №200/170/23.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) перерахувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 з 01.12.2019 та виплатити перераховану пенсію у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум.
Рішення набрало законної сили 14 травня 2024 року.
26 березня 2025 року позивач звернувся до суду із заявою про заміну способу і порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04.04.2024 року по справі № 200/1419/24 з зобов'язання виплатити перераховану пенсію у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з 01.12.2019 по 31.05.2024 у загальній сумі 197306,88 грн.
Ухвалою суду від 03 квітня 2025 року прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про заміну порядку та способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року по справі № 200/1419/24.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом п'яти днів з дня отримання ухвали надати суду письмову думку з приводу заяви ОСОБА_1 про заміну порядку та способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року по справі № 200/1419/24.
Витребувано у Головного управління пояснення щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року по справі № 200/1419/24.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало відзив на заяву, у якому заперечувало проти заміни способу виконання рішення з наступних підстав.
Виплата доплати за рішенням суду за період з 01 грудня 2019 року по 31 травня 2024 року у розмірі 197306 гривень 88 копійок в силу положень статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262) здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України як єдиного безальтернативного джерела фінансування - поза межами бюджетних асигнувань поточного року.
Виплата проведена за рішеннями суду, дата набуття чинності яких по 19 листопада 2020 року включно.
На сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено.
Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даного судового рішення не залежить від волі керівника Головного управління, а затвердження бюджету Пенсійного фонду України не входить до компетенції Головного управління.
Зобов'язання Головного управління вчинити певні дії з перерахунку та виплати пенсії і стягнення з суб'єкта владних повноважень певного розміру грошових коштів за конкретний період є різними за своєю суттю способами захисту прав та інтересів Позивача, які обираються позивачем при поданні позову, а судом при ухваленні рішення.
Резолютивна частина рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/1419/24 має зобов'язальний характер, при розгляді вказаної справи не вирішувалися позовні вимоги майнового характеру щодо стягнення певної суми коштів і, як наслідок, не перевірялася правильність нарахування заборгованості пенсійних виплат позивачу.
Головному управлінні відсутні рахунки відкриті в органах Державної казначейської служби України, що, в свою чергу, унеможливить виконання вказаного судового рішення.
Обраний позивачем у цій справі спосіб захисту не відповідає об'єкту порушеного права, оскільки в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право позивача.
Позивач надав відповідь на відзив, у якій викладені вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС України, невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Згідно статті 124, частини 3 статті 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України, а обов'язковість рішень суду визнається однією з основних засад судочинства.
Обов'язковість судових рішень гарантується, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод: право на судовий захист було б примарним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове судове рішення залишалося недіючим на шкоду одній зі сторін. Якщо органи влади відмовляються виконувати чи затримують виконання судових рішень, гарантії статті 6, якими користується особа на час судової стадії розгляду, втрачають зміст.
Судові рішення, що набрали законної сили, а також ті, що підлягають негайному виконанню, є обов'язковими для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягають виконанню на всій території України.
Суд може змінити спосіб або порядок виконання рішення лише у виняткових випадках, за наявності обставин, що ускладнюють його виконання за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.
Під зміною способу і порядку виконання рішення необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленому раніше порядку і способом. При цьому, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Саме поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду.
Суд зазначає, що вказане вище рішення суду не виконано відповідачем понад 10 місяців, а саме - не виплачено позивачу заборгованість у розмірі 197306,88 грн.
З наданих сторонами пояснень та документів вбачається, що причиною невиконання судового рішення, є неналежне фінансування державою видатків на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Отже, відсутність відповідного фінансування Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з боку розпорядника бюджетних коштів вищого рівня є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення у справі № 200/1419/24.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне змінити спосіб виконання рішення суду у справі № 200/1419/24 із зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 з 01.12.2019 та виплатити перераховану пенсію у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з 01.12.2019 по 31.05.2024 у загальній сумі 197306,88 грн.
Керуючись статями 243, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Заяву ОСОБА_1 про заміну порядку та способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року по справі № 200/1419/24 - задовольнити.
Замінити спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року по справі № 200/1419/24, встановивши новий спосіб виконання судового рішення в частині виплат заборгованості з пенсійних виплат, а саме:
«Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) заборгованості з пенсійних виплат за період з 01.12.2019 по 31.05.2024 у загальній сумі 197306 (сто дев'яносто сім тисяч триста шість) грн 88 коп.»
Ухвалу суду за результатами розгляду питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю.
Суддя В.В. Олішевська