Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 квітня 2025 року Справа №200/2249/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Крилової М.М.., розглянувши у письмовому провадженні матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
31 березня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду, через підсистему ЄСІТС «Електронний Суд» надійшла позовна заява адвоката Кичко І.М., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , третя особа, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
-визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення даних про визнання ОСОБА_1 непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
-зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 актуалізувати дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 шляхом внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку та виключення з військового обліку.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 квітня 2025 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, визначено відповідачу строк для подання відзиву.
07 квітня 2025 року на адресу суду надійшло клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд замінити відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 належним відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Крім того, у клопотанні вказано, що 23.02.2022 постановою Кабінету Міністрів України за № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення).
Відповідно до абзацу 3 пункту 3 Положення, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, м. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.
Відповідно до абзацу 3 пункту 7 Положення, з метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Згідно спільної директиви Міністерства оборони України та Головнокомандуючого Збройних Сил України від 07.06.2021 № 321/1 ДСК ІНФОРМАЦІЯ_5 реорганізовано у ІНФОРМАЦІЯ_2 та його відділи (перший відділ - м. Слов'янськ, другий відділ - м. Дружківка, третій відділ - АДРЕСА_1 ).
ІНФОРМАЦІЯ_2 статусу юридичної особи не має, є відокремленим структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_6 та безпосередньо йому підпорядковується.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Згідно з п. 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до частини першої, третьої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі статтею 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 є відділом який входить в структуру ІНФОРМАЦІЯ_1 та не має статусу юридичної особи.
ІНФОРМАЦІЯ_7 має статус юридичної особи та його відокремленим підрозділом є ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про наявність підстав для залучення до участі у справі в якості співвідповідачів:
- ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 );
- ІНФОРМАЦІЯ_7 (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_3 ; фактична адреса: АДРЕСА_4 ).
Відповідно до частини шостої статті 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Згідно з частиною четвертою статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно зі статтею 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом. У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Під час дослідження матеріалів справи, суд дійшов висновку, про наявність підстав для витребування доказів для встановлення обставин, які мають значення по справі.
Керуючись статтями 48, 243, 248, 256, 262, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Залучити до участі у справі в якості другого відповідача:
- ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 );
- ІНФОРМАЦІЯ_7 (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_3 ; фактична адреса: АДРЕСА_4 ).
Розгляд справи розпочати спочатку та здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Витребувати у відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_8 :
- копію особової справи ОСОБА_1 разом з усіма наявними в ній документами;
- заяви (звернення) позивача до відповідачів та відповіді на ці звернення;
- всі документи, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішень, вчиненні дій, з приводу яких подано позов.
Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- положення про ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- заяви (звернення) позивача до відповідачів та відповіді на ці звернення;
- копію особової справи ОСОБА_1 разом з усіма наявними в ній документами;
- витяг з реєстру «ОБЕРІГ» стосовно ОСОБА_1 .
Зобов'язати відповідача надіслати витребувані докази засобами електронного зв'язку через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» в п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали.
Зобов'язати співвідповідачів надати до суду усі наявні у них докази, що стосуються обставин, викладених в адміністративному позові позивачем, а також запропонувати у разі невизнання адміністративного позову подати до суду у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали відзив до позову та докази на обґрунтування цього відзиву з дотриманням вимог статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити особам, які беруть участь у справі, що вони мають права та обов'язки, визначені статтями 44, 45, 47, 131 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (вебадреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя М.М. Крилова