Рішення від 11.04.2025 по справі 120/6310/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

11 квітня 2025 р. Справа № 120/6310/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачка зазначила, що за наявності достатнього як загального, так і пільгового обсягу стажу, звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсій на пільгових умовах, однак відповідачем відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. Вказані дії позивачка вважає протиправними, оскільки відповідний пільговий стаж підтверджується трудовою книжкою позивачки та додатковими довідками. У зв'язку з викладеним, позивачка просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву у якій зазначив, що після проведення перевірки достовірності документів наданих для призначення пенсії (після надходження акту перевірки), Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, на заміну попередньому рішенню про відмову, було прийняте рішення №025250005584 від 15.03.2024 про відмову в призначені пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Для призначення пільгової пенсії ОСОБА_1 було подано:

- довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану ТОВ «Агрокомплекс «Зелена долина»» №411 від 13.02.2023, в якій зазначається, що заявниця працювала дояркою з 01.06.1994 по 13.02.2023 року.

- довідку про встановлені норми навантаження видану ТОВ «Агрокомплекс «Зелена долина» № 411 від 13.02.2023, №268 від 30.01.2023 .

- довідку №64 від 03.02.2023 видану КУ «Томашпільський трудовий архів», де вказано, кількість тварин, які заявниця обслуговувала за період з 1994 по 2005 роки.

- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підриємців та громадських формувань про те, що ТОВ «Агрокомплекс «Зелена долина» є правонаступником ПСП «Гнатківське».

В ході зустрічної перевірки достовірності та обгрунтованості видачі довідок, встановлено:

- ОСОБА_1 працювала дояркоюв ПСП «Гнатківське» протягом періоду 01.06.1994-31.12.2005, але в архіві відсутні документи, які підтверджували б встановлені норми обслуговування, а отже відсутні підстави для зарахування до пільгового стажу роботи зазначеного періоду:

- ОСОБА_1 працювала дояркоюв ТОВ «Агрокомплекс «Зелена долина» протягом 01.01.2006-13.02.2023, колективним договором в 2006 році встановлено норми обслуговування.

Підтверджений пільговий стаж, який дає право для призначення пенсії на пільгових умовах за даний період становить становить 8 років 3 місяці 13 днів.

До пільгового стажу не враховано період з 01.01.2006 по 31.12.2008 так як відповідно до акту перевірки за даний період відсутні первинні документи, тому не має можливості визначити кількість корів, які обслуговувала ОСОБА_1 .

Відтак, на переконання представника відповідача, рішення Головного управління №025250005584 від 15.03.2024 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, є законним та обґрунтованим, оскільки відсутній необхідний пільговий стаж - 20 років, згідно п.5 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Позивачка 23.01.2024 звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ст. 114 розділу XIV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Розгляд заяви здійснювався Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, за результатами розгляду вказаної заяви було прийнято Рішення від 29.01.2024 за № 025250005584, яким Позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, згідно п.5 ч. 2 ст. 114 Закону №1058 .

В подальшому, після проведення перевірки достовірності документів наданих для призначення пенсії (після надходження акту перевірки), Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, на заміну попередньому рішенню про відмову, було прийняте рішення №025250005584 від 15.03.2024 про відмову в призначені пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В ході зустрічної перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідок, встановлено:

- ОСОБА_1 працювала дояркоюв ПСП «Гнатківське» протягом періоду 01.06.1994-31.12.2005, але в архіві відсутні документи, які підтверджували б встановлені норми обслуговування, а отже відсутні підстави для зарахування до пільгового стажу роботи зазначеного періоду:

- ОСОБА_1 працювала дояркоюв ТОВ «Агрокомплекс «Зелена долина» протягом 01.01.2006-13.02.2023, колективним договором в 2006 році встановлено норми обслуговування.

Підтверджений пільговий стаж, який дає право для призначення пенсії на пільгових умовах за даний період становить становить 8 років 3 місяці 13 днів.

До пільгового стажу не враховано період з 01.01.2006 по 31.12.2008 так як відповідно до акту перевірки за даний період відсутні первинні документи, тому не має можливості визначити кількість корів, які обслуговувала ОСОБА_1 .

Не погоджуючись із підставами відмови у призначенні пенсії, позивач звернулася до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до положень пункту 5 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За вимогами статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок № 637), основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

За змістом пункту 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 7, згідно з яким, до доярок належать працівники, які оформлені на роботу доярками, свинарками, мають відповідні посвідчення, які постійно зайняті протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Дояркам, свинаркам, які відпрацювали повний польовий період на колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, доярки та свинарки яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії доярка та свинарка, запроваджена в 1961 році.

Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання роботи доярки, досягнення відповідного віку, а також наявність відповідного стажу.

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 21.11.2019 у справі № 701/1232/16-а.

Суд наголошує, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, натомість, необхідність підтвердження трудового стажу іншими документами виникає лише у випадку відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Так, судом встановлено, що відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану ТОВ «Агрокомплекс «Зелена долина»» №411 від 13.02.2023, позивачка працювала дояркою з 01.06.1994 по 13.02.2023 року.

Довідкою комунальної установи "Томашпільсткий трудовий архів" №61 від 03.02.2023 підтверджено, що позивач працювала дояркою ПСП "Гнатківське" у період з 1990 по 20005 рік, кількість відпрацьованих людиноднів та встановленого мінінімуму.

Слід вказати, що відповідно до витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підриємців та громадських формувань ТОВ «Агрокомплекс «Зелена долина» є правонаступником ПСП «Гнатківське», що не заперечується сторонами.

Також слід вказати, що у трудовій книжці позивача містяться записи про те, що з 1994 по 2011 рік позивач працювала дояркою.

Визначення принципів, засад і механізмів функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій унормовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

При цьому, суд бере до уваги, що матеріали справи містять копію трудової книжки позивачки, при цьому, записи в ній не викликають сумнівів та відповідають вимогам щодо заповнення трудової книжки.

Згідно п.2 Постанови Ради Міністрів СРСР «Про трудові книжки колгоспників» від 21.04.1975р. № 310, «Трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів. Трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспів, у тому числі на членів риболовецьких колгоспів, з моменту прийняття їх до членів колгоспу».

Відповідно до п. 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки, або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Так, зміст записів в трудовій книжці вказує на те, що 1994 по 2011 року, а також підтверджуючих довідок, позивач, як доярка, виконувала норми встановлених на рік людино-днів.

Суд вважає за необхідне відмітити в контексті спірної ситуації, що Кабінет Міністрів України не визначав порядок встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до вказаного нормою обслуговування належить вважати певну кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, яку вона зобов'язана обслужити упродовж установленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах. А відтак, ураховується виконання норм обслуговування, встановлених на рівні, не нижчому від технічно обґрунтованих норм. У свою чергу, до технічно обґрунтованих норм належать: типові міжгалузеві і галузеві (відомчі) норми обслуговування, затверджені в установленому порядку; норми обслуговування, встановлені на підставі типових міжгалузевих і галузевих (відомчих) нормативів часу на окремі роботи (операції) з урахуванням організаційно-технічних умов обслуговування великої рогатої худоби і свиней у цьому господарстві. Тому, саме адміністрація господарства подає до органу Пенсійного фонду довідку про стаж роботи дояркою (оператором машинного доїння) і про виконання встановлених норм обслуговування.

Водночас, не визначення порядку встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних документів) норм обслуговування тварин для доярок господарства за вищевказані роки на відповідних підприємствах, де працювала позивачка, на думку суду, не може свідчити про невиконання нею таких норм.

Тому посилання відповідача на те, що позивачка не виконувала норми обслуговування є безпідставними.

Аналогічні висновки містяться в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 07 лютого 2019 року у справі № 699/155/17.

Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Додатково архівними довідками підтверджено, що в період з 1994 по 13.02.2023 працювала дояркою в колгоспі, визначено кількість відпрацьованих та встановлений мінімум на людину.

Відтак, на думку суду, підтвердженням (доказом) того, що позивач працювала повний робочий день дояркою в колгоспі та інших підприємствах сільського господарства більше 20 років є записи в її трудовій книжці та наявні у матеріалах справи довідки.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно покладає на позивачку тягар обов'язку доведення наявності документів, що підтверджують набуття права на пенсію на пільгових умовах, оскільки трудовою книжкою підтверджується трудовий стаж позивачки.

За таких обставин, суд доходить висновку, що спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Отже, позивачем надано всі необхідні документи, що підтверджують його статус та є підставою для призначення пенсії.

Крім того, відповідачем не заперечується факт досягнення позивачем відповідного пенсійного віку та наявності необхідного страхового стажу.

З огляду на встановлені у справі обставини, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 15.03.2024 №025250005584, яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 є протиправним, а тому належним способом захисту порушеного права позивача буде визнання протиправним та скасування вказаного рішення.

Умови, за яких пенсійний орган відмовляє у призначенні пенсії, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, пенсійний орган повинен призначити пенсію. Повноваження пенсійного органу та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу, за умови звернення особи з усіма необхідними для призначення пенсії документами, призначити пенсію. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позову.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Враховуючи зазначене, суд стягує з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір в сумі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 15.03.2024 №025250005584, яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи період на посаді доярки з 01.06.1994 по 31.12.2005 та з 01.01.2006 по 31.12.2008, призначити і виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 23 січня 2024 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду Україниу Вінницькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Зодчих. 22. код ЄДРПОУ 13322403)

Суддя Комар Павло Анатолійович