Постанова від 11.04.2025 по справі 587/1636/25

Справа №587/1636/25 Головуючий у суді 1-ї інстанції -

Номер провадження 23-з/816/82/25 Суддя-доповідач Філонова Ю. О.

Категорія 172-20 КУпАП

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2025 року суддя Сумського апеляційного суду Філонова Ю. О. ,розглянувши подання голови Сумського районного суду Сумської області від 04 квітня 2025 року про направлення на розгляд до іншого суду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

08 квітня 2025 року до Сумського апеляційного суду надійшло подання голови Сумського районного суду Сумської області від 04 квітня 2025 року про направлення на розгляд до іншого суду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Подання винесене на підставі постанови Сумського районного суду Сумської області від 03 квітня 2025 року та вмотивоване тим, що 02 квітня 2025 року до Сумського районного суду Сумської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП України.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії А1815 №0113 від 18.03.2025 року - 18.03.2025 року близько 11 год 00 хв солдат ОСОБА_1 в умовах особливого періоду - воєнного стану, під час виконання обов'язків військової служби був виявлений командуванням на території тимчасового розташування військової частини НОМЕР_1 у АДРЕСА_1 з підозрою на перебування в стані алкогольного сп'яніння. Стан сп'яніння стверджується актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів «АлкоФор-505», №22062 від 18.03.2025 року, результат огляду позитивний - 2,378 %. ОСОБА_1 своїми діями порушив вимоги ст. 11, 16, 49, 241 Статуту внутрішньої служби ЗСУ та ст. 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Голова суду вказує, що правопорушення вчинене на території тимчасового розташування підрозділу військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_1 , тому адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передано до Сумського районного суду Сумської області з порушенням правил територіальної підсудності та має розглядатись іншим судом.

Вивчивши подання голови суду та матеріали справи, апеляційний суд приходить до наступного висновку.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.

Відповідно до ст. 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права

Стаття 1 КУпАП України вказує, що завданням цього Кодексу охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. При цьому чинні процесуальні норми КУпАП безпосередньо не містять положень щодо підстав і порядку зміни територіальної підсудності справ про вчинення адміністративних правопорушень.

З огляду на викладене, виходячи із системного аналізу процесуальних норм законодавства України, усталеної судової практики ЄСПЛ, на вирішення порушеного питання поширюються гарантії ст. 6 Конвенції, що у свою чергу надає можливість застосувати аналогію закону при визначенні підсудності протоколу про адміністративне правопорушення, тобто застосувати у межах своєї компетенції до КУпАП іншої норми закону, зокрема положень КПК, які регламентують подібні відносини, заповнивши тим самим прогалину у законодавстві України про адміністративні правопорушення, що є невід'ємним правом учасників провадження у справі про адміністративні правопорушення (правом на справедливий суд, гарантованого ст. 6 Конвенції), оскільки мова не йде про норми, які встановлюють виключення або спеціальне правове регулювання.

Нормами, про які йдеться мова у КПК є: ст. 7, 21, які визначають, що кожному гарантується право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону, а питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції вирішується судом апеляційної інстанції, ст.34 згідно якої провадження передається на розгляд іншого суду, якщо до початку судового розгляду виявилося, що воно надійшло до суду з порушенням правил підсудності, а питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції вирішується судом апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема, зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до ч.1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Альтернативна підсудність для розгляду справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП не передбачена.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення місцем вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП є АДРЕСА_1 .

З подання вбачається, що населений пункт Бобрик до укрупнення є територією Краснопільського району Сумської області, проте апеляційний суд звертає увагу, що на території Сумської області розташовані село Бобрик, яке адміністративно входить до Миколаївської селищної громади Сумського району (раніше Білопільського району) Сумської області та село Бобрик, яке адміністративно входить до Роменської міської громади Роменського району Сумської області.

Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення серії А1815 №0113 від 18.03.2025 року відносно ОСОБА_1 відсутні відомості щодо конкретного району Сумської області в якому розташований н.п. Бобрик, що унеможливлює визначення до територіальної підсудності якого суду слід віднести даний адміністративний матеріал.

З огляду на наведене, враховуючи зміст подання та протоколу про адміністративне правопорушення, Сумський апеляційний суд позбавлений можливості визначити підсудність даної справи.

Керуючись ст. 276 КУпАП, ст. 34 КПК України,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні подання голови Сумського районного суду Сумської області Черних О.М. від 04 квітня 2025 року - відмовити.

Справу про адміністративне правопорушення №587/1636/25 відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП, повернути до Сумського районного суду Сумської області.

Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя Сумського апеляційного судуФілонова Ю. О.