Cправа № 563/55/25
11.04.2025 року Корецький районний суд
Рівненської області
в складі: головуючої судді Сірака Д.Ю.
секретар судових засідань Литвинчук Л.Л.
за участю: відповідачки ОСОБА_1
представника відповідачки, адвоката Турович О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Корець в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії,
Представник ГУ ПФУ в Рівненській області звернулась до суду з позовом вказуючи, що 07 листопада 2023 року відповідачка звернулася із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон для домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 . До заяви відповідачкою було додано Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій остання зазначила лише себе, як особу, яка входить до складу домогосподарства та серед відомостей про доходи - лиш пенсія. За результатами розгляду вказаної заяви, позивачем 24 листопада 2023 року було прийнято рішення про призначення субсидії у грошовій готівковій формі для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, у якому зазначено, що розмір плати за ЖКП в межах норм з урахуванням пільг становить 2 926,25 грн. Нарахування житлової субсидії здійснено виходячи із розміру пенсії відповідачки 2 949,88 грн. Однак, як було встановлено пізніше, відповідачка була працевлаштованою під час отримання субсидії, зокрема працювала та отримував заробітну плату у КП «Корецька обласна лікарня відновного лікування» Рівненської обласної ради з 01 серпня 2023 року по лютий 2024 включно. Зазначає, що відповідно до чинних норм законодавства, відповідачка зобов'язана була повідомити про це орган Пенсійного фонду. У зв'язку з виникненням вищезазначених обставин виникла переплата субсидії за період з 01 жовтня 2023 року по 31 березня 2024 року на суму 14 743,34 грн. На письмове звернення до відповідачки про виниклу переплату субсидії та прохання повернути безпідставно отримані кошти, відповідачка не зреагувала та кошти не повернула. Тому позивач вимушений звернутись до суду з відповідним позовом.
Представниця позивача в судове засідання не з'явився, до суду подала заяву про розгляд справи без її участі у порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідачка в судовому засіданні позовні вимоги визнала частково на суму 4 420,17 грн., виходячи з власного розрахунку. Зазначила, що при первинному зверненні до пенсійного фонду із заявою про призначення субсидії дійсно не повідомила про факт свого працевлаштування, оскільки їй не було відомо про таку необхідність та уповноважений працівник її про це не поінформував. Водночас, 04 грудня 2023 року, перебуваючи на прийомі у ПФУ вона надала договір, відповідно до якого вона з серпня 2023 року перебуває в трудових відносинах з КП «Корецька обласна лікарня відновного лікування» Рівненської обласної ради. Також зазначила, що лист від Пенсійного фонду про виниклу переплату субсидії отримала, проте не мала можливості відреагувати, оскільки перебувала на лікуванні.
Представниця відповідачки, адвокат Турович О.М. в судовому засіданні підтримала позицію своєї довірительки та просила суд задоволити вимоги позивача частково в розмірі 4 420,17 грн. В поданих до суду додаткових поясненнях просила звернути увагу на рішення про призначення житлової субсидії (перерахунок) від 05 червня 2024 року, яке позивачем не було прийняте до уваги. Однак, із врахуванням змін матеріального становища відповідачки, розмір субсидії мав би складати 10 323,17 грн, тому переплата становить різницю між виплаченою відповідачці субсидією та тією, яка мала б бути виплачена після перерахунку. Тому переконана, що переплата, що підлягає поверненню становить 4 420,17 грн.
Заслухавши пояснення відповідачки та її представниці, дослідивши письмові докази в їх сукупності, суд прийшов до таких висновків.
Судом встановлено, що 07 листопада 2023 року ОСОБА_1 звернулась до Корецького об'єднаного управління ПФУ із заявою про призначення житлової субсидії на відшкодування житлово-комунальних послуг. Кошти житлової субсидії просила перерахувати на рахунок відкритий у ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» (а.п. 18).
Водночас, 07 листопада 2023 року до заяви додала Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.п. 12-13).
Так, у п. 4 Розділу 1 Декларації зазначила лише себе, як особу, яка входить до складу домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 . Розділ П Декларації жодних відомостей про інших членів сім'ї не містить. Розділ Ш Декларації, відображає відомості про доходи (виключно пенсія) відповідачки (за період з 01 січня до 30 червня 2023 року). При подачі декларації відповідачка була ознайомлена з розпискою (про що свідчить її власноручний підпис), що у разі неподання інформації або подання неповних чи недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати, може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі зобов'язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії, про що свідчить особистий підпис відповідачки (а.п. 13).
За результатами розгляду заяви відповідачки, 24 листопада 2023 року ГУ ПФУ в Рівненській області було прийнято рішення № 1179411103-2023-2 про призначення субсидії (опалювальна площа - 64; площа на яку призначається субсидія 63,531) у грошовій готівковій формі для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, у якому зазначено, що розмір плати за ЖКП в межах норм з урахуванням пільг становить 2 926,25 грн. При цьому частка середньомісячного сукупного доходу становить 252,21 (8,55 %) (а.п. 22).
Як зазначається позивачем, нарахування житлової субсидії здійснено виходячи із розміру пенсії заявниці 2 949,88 грн. Субсидію нараховано за період з 01.10.2023 по 31.10.2023 - 1 373,14 грн, з 01.11.2023 по 31.03.2024 - 2 674,04 грн., з 01.04.2024 по 30.04.2024 - 1 329,79 грн., що в сукупності становить 16 073,13 грн.
Згідно з витягом з Електронної особової справи, ОСОБА_1 зараховано/виплачено з 01.10.2023 - 1 373,14 грн.; з 01.11.2023 по 01.03.2023 - 2674,04 грн., що в сукупності становить - 14 743,34 грн. (а.п. 11).
Відповідно до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5), ОСОБА_1 у період з 01 серпня 2023 року по лютий 2024 року включно працювала та отримував заробітну плату у КП «Корецька обласна лікарня відновного лікування» Рівненської обласної ради (код 05506786). З березня місяця 2024 року і до кінця 2024 року - відомості для пенсії відсутні (а.п. 14-17).
Зі змісту службової записки, що додана до матеріалів справи від 15 травня 2024 року, що адресована ГУ ПФУ в Рівненській області вбачається, що ОСОБА_1 за зверненням від 07 листопада 2023 року здійснено нарахування житлової субсидії виходячи із розміру її пенсії 2 949,88 грн. Субсидію нараховано за період з 01.10.2023 по 31.10.2023 - 1 373,14 грн., з 01.11.2023 року по 31.03.2024 - 2 674,04 грн., з 01.04.2024 по 30.04.2024 - 1 329,79 грн. На виконання вимог абзацу 7 п. 92 ПКМУ № 848 проведено масовий перерахунок розміру житлової субсидії в межах установленого терміну її призначення (за березень-квітень 2024). Розрахунок проведено виходячи з сукупного доходу домогосподарства за ІІІ і ІV квартали 2023 року - 8 533,21 грн.: пенсія - 2 949,88 грн., та заробітна плата за період 01.08.2023-31.12.2023 щомісячно по 6 700 грн. Розмір житлової субсидії після перерахунку складає з 01.03.2024 по 31.03.2024 - 1 055,76 грн; з 01.04.2024 по 30.04.2024 - 0,00 грн.
Згідно з Рішенням ГУ ПФУ в Рівненській області № 1179411103-2024-4 від 05 червня 2024 року, ОСОБА_1 призначено житлову субсидію (вид субсидії: розрахунок субсидії на ЖКП/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, опалювальна площа становить 64; площа на яку призначається субсидія 48,87), у якому зазначено, що розмір плати за ЖКП в межах норм з урахуванням пільг становить 2 305,83 грн. При цьому частка середньомісячного сукупного доходу становить 252,21 (8,55 %). Крім того, встановлено розмір житлової субсидії на опалювальний сезон: з 01.10.2023 по 31.10.2023 - 1 052,93 грн. /parз 01.11.2023 по 31.03.2024 - 2053,62 грн. /par з 01.04.2024 по 30.04.2024 - 1 019,58 грн.
Листом від 07.06.2024 року № 1700-0403-8/33155 позивач повідомив відповідачку про виниклу переплату субсидії з проханням повернути безпідставно отримані кошти (список згрупованих відправлень додається) (а.п. 19-20). Проте, як ствержується стороною позивача, зайво нараховані кошти відповідачка не повернула, доказів протилежного суду не надано.
Стаття 76 ЦПК України, передбачає, що доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Стороною відповідача до матеріалів справи було додано копію Цивільно-правової угоди № 1 від 07 серпня 2023 року, що була укладена між нею (виконавець) та КП «Корецька обласна лікарня відновного лікування» Рівненської обласної ради (замовник), відповідно до якої замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання надати послуги по програмному забезпеченню комп'ютерної техніки та консультативної допомоги по роботі з системою ЦБД МІС. Термін дії угоди з 08 серпня по 30 грудня 2023 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 при звернення до ГУ ПФУ 07 листопада 2023 року не повідомила відповідальний орган (працівника) про наявність діючої вказаної вище правової угоди. Зазначене підтверджується також скриншотами з особистого кабінету відповідачки, що на сайті ГУ ПФУ (що були нею долучені до матеріалів справи), з яких вбачається, що 07 листопада 2023 року о 17:55 год. ОСОБА_1 звернулась до Управління ПФУ в Дубровицькому районі Рівненської області з заявою про перерахунок субсидії (сума призначеної субсидії 2 674,04). Міститься також перелік доданих документів у форматі pdf: паспорт, код, квитанції, заява про призначення житлової субсидії, Декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
В силу частини 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Питання призначення житлових субсидії врегульоване Положенням «Про порядок призначення житлових субсидій», яке затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848.
Відповідно до п. 9 Положення, призначення житлових субсидій здійснюється починаючи з 1 грудня 2022 р. - органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 3 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до п. 10 Положення житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, призначаються на норму, що перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла, якщо про це зазначено в заяві.
Площа житла, на яку призначається субсидія з урахуванням понаднормової площі, розраховується шляхом збільшення соціальної норми житла для домогосподарства на 30 відсотків.
Призначення житлових субсидій на понаднормову площу житла переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих/задекларованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім'ї члена домогосподарства, Працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів, про що одержувач житлової субсидії зобов'язаний повідомити протягом 30 календарних днів уповноваженому органу про виникнення таких обставин.
Відповідно до п. 119 Положення № 848 за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив уповноваженому органу про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Тобто, обов'язок щодо надання достовірної інформації про доходи (працевлаштування та зміни матеріального становища) зареєстрованих у домоволодінні осіб з метою отримання субсидій покладено на отримувача субсидій.
Судом встановлено, що в листопаді 2023 року ОСОБА_1 звернулась до Корецького об'єднаного управління ПФУ із заявою про призначення житлової субсидії на відшкодування житлово-комунальних послуг, при цьому, будучи на цей час працевлаштованою, про це не повідомила.
В подальшому, згідно з Положенням № 848, призначення субсидії відповідачці здійснювалось в режимі автоматичного розрахунку.
Оскільки відповідачка, як отримувачка житлової субсидії, не повідомила протягом 30 днів відповідний структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (в даному випадку - Управління ПФУ в Дубровицькому районі Рівненської області) про її працевлаштування (відповідно зміни матеріального становища), позивач, виходячи із розміру пенсії заявниці, здійснив надмірне нарахування та виплату житлової субсидії.
Відповідно до п. 49 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Пунктами 125 та 127 Положення № 848 визначено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому, п'ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу уповноваженого органу, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Відповідачка повідомлялася про необхідність повернення надміру виплачених коштів, однак не здійснила жодних дій на їх повернення.
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до ч. 1ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Разом з тим у статті 1215 ЦК України передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Згідно з статтею 1215 Цивільного кодексу України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Частиною 1 статті 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином судом було встановлено та підтверджено відповідними доказами, що ОСОБА_1 звернулась із заявою про призначення субсидії у якій також було зазначено про усвідомлення нею того, що в разі виникнення обставин, за яких втрачається право на отримання житлової субсидії на понаднормову площу житла, в тому числі, працевлаштування або виникнення інших джерел доходу, крім зазначених в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, вона зобов'язана була протягом 30 календарних днів письмово повідомити про це уповноваженому органу.
Відповідачка не заперечує той факт, що при зверненні з заявою 07 листопада 2023 року вона дійсно не вказала про факт свого працевлаштування, тому й частково визнає вимоги позивача. Однак, посилається на те що вона у вказаний термін зверталася до органу ПФУ та повідомляла про своє працевлаштування.
Суд сприймає такі доводи критично, оскільки ОСОБА_1 04 грудня 2023 року дійсно звернулась до Управління ПФУ в Корецькому районі Рівненської області з метою перерахунку пенсії (та додала відповідну трудову угоду, а також довідку форми ОК-5). Натомість, до Управління ПФУ в Дубровицькому районі Рівненської області, що безпосередньо займався нарахуванням субсидії (за зверненням від 07 листопада 2023 року) відповідачка знову ж таки не подала актуальної інформації про своє працевлаштування, внаслідок чого виникла переплата субсидії.
Відповідно до п. 2 п. 4 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Однак, суд звертає увагу на те, що ГУ ПФУ в Рівненській області після проведення перерахунку субсидії не відмовив ОСОБА_1 у призначенні субсидії за спірний період, а навпаки призначив житлову субсидію, зменшивши при цьому площу на яку призначається субсидія та її розмір. Так, у Рішенні ГУ ПФУ в Рівненській області № 1179411103-2024-4 від 05 червня 2024 року, зазначено перерахований розмір субсидії за спірний період (із врахуваннями зменшеної площі на яку призначається субсидія - 48,87), зокрема, з 01.10.2023 по 31.10.2023 - 1 052,93 грн. /parз 01.11.2023 по 31.03.2024 - 2053,62 грн. /par з 01.04.2024 по 30.04.2024 - 1 019,58 грн.
Отже, у даному випадку є необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що стягнення 14 743,34 грн. субсидії, яка була призначена та фактично виплачена відповідачці як засіб до існування, є безпідставним. Проте, суд вважає за можливе задоволити позовні вимоги частково та стягнути з відповідачки суму переплати (надміру виплаченої субсидії) у розмірі 3 422,31 грн. (за жовтень 2023 року: 1373,14-1052,93=320,21 грн.; листопад 2023 року: 2674,04-2053,62=620,42 грн.; грудень 2023 року: 2674,04-2053,62=620,42 грн.; січень 2024 року: 2674,04-2053,62=620,42 грн.; лютий 2024 року: 2674,04-2053,62=620,42 грн.; березень 2024 року: 2674,04-2053,62=620,42 грн.; у квітні 2024 року, згідно з витягом електронної особової справи (а.п. 11) - зарахування/виплата субсидії не здійснювалась).
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачки в користь позивача підлягає стягненню судовий збір пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки судом позов задоволено частково, то судовий збір, що підлягає відшкодуванню позивачу становитиме 562,30 грн., із розрахунку (3422,31/14743,34*2422,40).
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. 2, 4, 81, 89, 141, 247, 259, 293, ЦПК України, суд
Позов задоволити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (одержувач: Пенсійний фонд України, код ЄДРПОУ: 00035323, р/р НОМЕР_2 в АТ “Державний ощадний банк України»), надміру виплачені кошти у вигляді житлової субсидії з у сумі 3 422 (три тисячі чотириста двадцять дві) грн 31 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076) судовий збір у сумі 562 (п'ятсот шістдесят дві) грн. 30 коп. (рахунок НОМЕР_3 у філії Рівненське обласне управління АТ “Ощадбанк»).
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи:
позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, ЄДРПОУ 21084076, місцезнаходження: 33028, Рівненська обл., місто Рівне, вулиця Борисенка Олександра, будинок 7;
відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя: