Провадження № 3/537/648/2025
Справа № 537/1454/25
10.04.2025 суддя Крюківського районного суду міста Кременчука Зоріна Діана Олександрівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною 1 статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Крюківського районного суду міста Кременчука з Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшов протокол серії №2 від 04.03.2025, згідно якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вчинив правопорушення, передбачене частиною 1 статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що полягає у несплаті аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання та частиною 12 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження», що полягає в наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців. Згідно вказаного протоколу, у період з 11.01.2024 по 01.03.2025 борг становить 59 471 грн. 52 коп., що перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.
Дослідивши протокол у справі про адміністративне правопорушення, додані до нього матеріали, суддя приходить до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 мають бути повернуті відповідному органу для доопрацювання, за наступних підстав.
Відповідно до статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне правопорушення це протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, з поміж іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до частини 1 статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Стаття 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначає завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Якщо при підготовці справи до судового розгляду будуть знайдені недоліки у протоколі, інших матеріалах справи, то такі документи надсилаються до органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення на доопрацювання. А також вирішується питання і про достатність додаткових матеріалів, що допомагають при розгляді справи для правильного її вирішення.
При здійсненні судом виклику особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , останній в судове засідання не з'явився, на адресу суду повернувся не вручений поштовий конверт із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Судова повістка направлялась на адресу ОСОБА_1 , яка зазначена в протоколі про адміністративне правопорушення серії №2 від 04.03.2025, а саме: АДРЕСА_1 .
Суддя вважає за необхідне зазначити, що від відповідності протоколу про адміністративне правопорушення вимогам статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення залежить правильність розгляду по суті справи про адміністративне правопорушення, при розгляді якої суд зобов'язаний, зокрема, забезпечити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, можливість належним чином здійснювати її право на захист, тобто можливість захищатися від викладеного у протоколі про адміністративне правопорушення обвинувачення, водночас, в даному випадку суд позбавлений можливості здійснити належним чином виклик особи, що притягається до адміністративної відповідальності, в судове засідання.
Враховуючи вищевикладене, обставину неявки особи, щодо якої розглядається справа про адміністративне правопорушення, до суду, та фактичної її відсутності за адресою проживання, вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення, оскільки дані обставини перешкоджають об'єктивному судовому розгляду справи по суті у зв'язку із неможливістю надання особистих пояснень особою щодо обставин, зазначених в протоколі, та встановлення наявності або відсутності її вини у правопорушенні, на виконання вимог 9, 245, 280 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також враховуючи відсутність в наданих матеріалах справи будь - яких пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя приходить до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1 , до Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для доопрацювання щодо встановлення/зазначення адреси фактичного місця проживання/перебування особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Керуючись статтями 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Протокол про адміністративне правопорушення №2 від 04.03.2025, складений відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Діана Олександрівна Зоріна