"25" жовтня 2007 р. Справа №1/58
За позовом Прокурор Вижницького району Чернівецької області
до Банилівська сільська рада
про визнання незаконним та скасування рішення №70 від 12.07.07.року VII сесії V скликання Банилівської сільської ради Вижницького району Чернівецької області "Про затвердження Положення про порядок проведення земельних аукціонів у Вижницькому районі Черн
Суддя Желiк Борис Євграфович
Представники:
Від позивача -не з'явився
Від відповідача - Андрюк М.В.
Прокурор Швець О.А.
Провадження у адміністративній справі відкрито ухвалою господарськогосуду Чернівецької області від 8 жовтня 2007 року на підставі п.6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України за позовом прокурора Вижницького району Чернівецької області в інтересах держави в особі Управління з контролю за використанням та охороною земель в Чернівецькій області м.Чернівці до Банилівської сільської ради Вижницького району Чернівецької області с.Банилів про визнання незаконним та скасування рішення № 70 від 12.07.2007р. “Про затвердження Положення про порядок проведення земельних аукціонів у Вижницькому районі Чернівецької області», яке за ствердженням прокурора, було прийнято VІІІ сесією V скликання Банилівської сільської ради з перевищенням її повноважень та з порушенням Конституції України, Закону України “Про місцеве самоврядування» а також чинного законодавства, що регулює земельні правовідносини в Україні.
Обґрунтовуючи позовні вимоги у справі прокурор виходить з наступного.
У відповідності до ч.2 ст. 19 Конституції України та згідно ч.3 ст. 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної або комунальної власності, призначені для продажу суб'єктам підприємницької діяльності під забудову, підлягають продажу на конкурентних засадах (земельні торги).
Згідно ч.3 ст. 135 вказаного Кодексу форма проведення земельних торгів (аукціон або конкурс) визначається власником земельної ділянки, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до п.п. “а», “б» ч.1 ст.12 зазначеного вище Кодексу до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно п. “б» ст. 81 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Відповідно до ч.3 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
У відповідності до п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Таким чином, в порушення вимог ч.2 ст. 19 Конституції України, ч.3 ст. 24, п.34 ч.1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», п.п. “а», “б» ч.1 ст. 12, п. “б» ст. 81, ч.3 ст. 83, ст. 134, ч.3 ст. 135 Земельного кодексу України VІІІ сесія V скликання Банилівської сільської ради Вижницького району Чернівецької області при прийнятті рішення “Про затвердження Положення про порядок проведення земельних аукціонів у Вижницькому районі Чернівецької області» вийшла за межі своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України, оскільки форма проведення земельних торгів (аукціон або конкурс), як вбачається з вимог ч.3 ст. 135 Земельного кодексу України, визначається власником земельної ділянки, при цьому у комунальній власності територіальної громади с.Банилів Вижницького району перебувають лише землі в межах населеного пункту с.Банилів Вижницького району, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності територіальної громади с.Банилів.
Позивач для участі у розгляді справи повноважного представника в суд не направив; 25.10.2007р. від нього до суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача, Банилівської сільської ради, у письмовому поясненні та в усній формі безпосередньо в судовому засіданні підтвердив факт перевищення нею своїх повноважень щодо форми проведення земельних торгів, яке (перевищення) сталося внаслідок допущених у Протоколі № 8 восьмої сесії п'ятого скликання Банилівської сільської ради п'ятого скликання механічних помилок. Як повідомив представник відповідача, механічні помилки на даний час усунуті, а аукціони до цього часу не проводились.
Заслухавши усні пояснення представника відповідача та враховуючи, що своє ствердження про усунення порушень щодо спірного у справі рішення 8 сесії 5 скликання Банилівської сільської ради представник відповідача суду не надав, що є перешкодою у прийнятті судом рішення в цьому судовому засіданні, у зв'язку з чим з метою всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх доказів і обставин у справі, керуючись частиною 2 статті 150 КАС України, с у д -
1. Розгляд справи відкласти на 10-30 "15" листопада 2007 р.
2. Зобов'язати відповідача у строк до дня розгляду справи подати докази на підтвердження заяви про усунення помилок, допущених у Протоколі № 8 восьмої сесії п'ятого скликання Банилівської сільської ради, і як усунення помилок пов'язано з рішенням, що оскаржується у справі.
3. Прокурору виконати вимогу суду про подання доказів щодо юридичного статусу сторін та включення їх до ЄДРПОУ
4. Участь у розгляді справи визнати обов'язковою для всіх учасників судового процесу.
Суддя Б.Є. Желiк