Справа № 147/488/25
Провадження № 3/147/269/25
10 квітня 2025 року с-ще Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Почкіна Оксана Миколаївна, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області ДСР НПУ про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, лікар-офтальмолог, член основного та резервного складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючої та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий Тростянецьким РВ УМВС України у Вінницькій області 13.02.1996, РНОКПП НОМЕР_2
за ч. 1 ст.172-6 КУпАП,,
ОСОБА_2 , будучи членом резервного та основного складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно пп. « ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік (2023), чим вчинила адміністративне правопорушення передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП .
Згідно з витягу з наказу головного лікаря по Тростянецькій центральній районній лікарні №208 § 3 від 01.11.1976 лікаря-терапевта ЦРЛ ОСОБА_3 переведено на посаду лікаря-окуліста ЦРБ з 01.11.1976, та яка згідно з інформацією з КНП «Тростянецька лікарня» по теперішній час працює на посаді лікаря офтальмолога з урахуванням усіх попередніх реорганізацій.
Відповідно до наказу директора КНП «Тростянецька лікарня» №3 від 01.01.2024 лікаря офтальмолога ОСОБА_1 включено до складу основного та резервного складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з наказом директора КНП «Тростянецька лікарня» №50 від 15.08.2024 ОСОБА_1 продовжує виконувати обов'язки члена основного та резервного складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №850 від 29.112.2023 ОСОБА_1 включено членом складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином, ОСОБА_2 , будучи членом основного та резервного складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 зобов'язана була подати щорічну декларацію за 2023 рік до 31.03.2024. За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 лише 14.11.2024 о 09:11 год. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_4 перед початком судового засідання було роз'яснено права у відповідності з ст. 268 КУпАП. В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що вперше подавала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тому не була обізнана який тип декларації подавати та в який орган, відтак помилково подала податкову декларацію про майновий стан і доходи. Вину у несвоєчасному поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визнала, однак зазначила, що корупційні дії не вчиняла.
Прокурор в судовому засіданні вказав на наявність у діях ОСОБА_4 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП, просив визнати її винною у вчиненні адміністративного правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі.
Заслухавши учасників справи та дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази в їх сукупності, суддя вважає, що в діях ОСОБА_4 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6КУпАП з огляду на наступне.
Адміністративна відповідальність за ч. 1ст.172-6КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Диспозиція цієї норми за своїм змістом є бланкетною адміністративно правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм. Примітка до ст. 172-6 КУпАП щодо суб'єкта цього правопорушення відсилає до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2 ст. 45 3акону України "Про запобігання корупції».
Відповідно пп. « ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, перелік, який зазначено у п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»
Згідно з вимогами ч. 1ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування , за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Статтею 65-1 Закону «Про запобігання корупції» визначено, що за вчинення корупційних або пов'язаних із корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 цього Закону притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Вина ОСОБА_4 повністю підтверджується наявними у справі доказами, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення № 255 від 11.03.2025, з якого вбачається, що будучи членом резервного та основного складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , являючись згідно пп. « ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції, суб'єктом відповідальності за правопорушення , пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік (2023), в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП;
- копіями наказів директора КНП «Тростянецька лікарня» №3 від 01.01.2024, №50 від 15.08.2024, наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №850 від 29.112.2023, якими підтверджується те, що ОСОБА_1 є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією;
- відомостями з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, з яких вбачається, що ОСОБА_1 лише 14.11.2024 о 09:11 год. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік;
- власноруч підписаними поясненнями ОСОБА_1 , отриманих старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) УСР у Вінницькій області, в яких вона зазначила, що не мала відповідних знань щодо типу та термінів подання декларації, тому подала податкову декларацію, та які співпадають із поясненнями наданими в судовому засіданні.
Досліджені та оцінені судом докази доводять винуватість ОСОБА_4 "поза розумним сумнівом", тобто достовірно і достатньо підтверджують вчинення нею вказаного порушення.
Відтак вважаю, що ОСОБА_2 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність ОСОБА_4 судом не встановлено.
При обранні виду адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, його особу, ступінь вини, майновий та сімейний стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, вважаю, що з метою виховання правопорушника та запобігання вчинення ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у виді штрафу.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом
Керуючись ст. ст. 33, 34,35, 172-6, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з часу її винесення через Тростянецький районний суд Вінницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч.1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу. Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, тобто у розмірі 1700 грн ( одна тисяча сімсот гривень 00 коп.).
У випадку добровільної сплати штрафу в строк визначений ч.1 ст. 307 КУпАП платіжний документ надати Тростянецькому районному суду Вінницької області (вул. Соборна, 21, с-ще Тростянець, Гайсинський район, Вінницька область).
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя О.М. Почкіна