Справа № 560/16419/24
іменем України
10 квітня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області і Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в якому просить визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного (фонду України у Кіровоградській області №220550002949 від 09.09.2024 щодо не зарахування періодів роботи до страхового стажу та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу періоди: роботи з 1981 року по 1998 рік в колгоспі "Прогрес" с.Шиїнці Деражнянського району Хмельницької області згідно архівної довідки від 29.11.2017 №979, виданої Комунальною установою Деражнянський районний трудовий архів; проходження військової служби з 14.12.1987 по 25.12.1989 згідно військового, квитка серії НОМЕР_1 та трудової книжки серії НОМЕР_2 від 22.06.1998; навчання з 01.09.1984 по 20.07.1987 в Деражнянському СПТУ-42 Хмельницької області, згідно з дипломом серії НОМЕР_3 , виданим 20.07.1987 та записом №1 в 1 трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 22.06.1998 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, призначити дострокову пенсію за віком як учаснику бойових дій з 03.09.2024 та провести відповідні виплати.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 03.09.2024 звернувся до територіального пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішення від 09.09.2024 відповідач-2 відмовив у призначенні пенсії за віком, у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу 25 років. Вважає спірне рішення протиправним, оскільки спірні періоди роботи підтверджуються записами трудової книжки та документами, долученими до заяви від 03.09.2024. Просить задовольнити позовні вимоги.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що до страхового стажу позивача не врахований період роботи згідно уточнюючої довідки від 29.11.2017 № 979, оскільки зазначене прізвище та по батькові ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ) не відповідає паспортним даним заявника. Крім того, до страхового стажу не зарахований період проходження строкової військової служби згідно військового квитка ( НОМЕР_1 ), оскільки зазначене прізвище заявника (рос. ОСОБА_2 ) не відповідає паспортним даним заявника (рос. Колеснык). Вважає, що належність правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, що не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті має встановлюватись у цивільному судочинстві. Враховуючи відсутність необхідного страхового стажу у позивача, управління правомірно відмовило у призначенні пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області право на подання відзиву на позовну заяву не скористалось.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішення від 09.09.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовило у призначенні пенсії за віком, у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу 25 років. Страховий стаж становить 14 років 09 місяців 27 днів. До страхового стажу не зарахований період трудової діяльності згідно із довідкою від 29.11.2017 № 979, оскільки зазначене прізвище та по батькові ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ) не відповідає паспортним даним заявника. Крім того, до страхового стажу не зарахований період проходження строкової військової служби згідно військового квитка ( НОМЕР_1 ), оскільки зазначене прізвище заявника (рос. ОСОБА_2 ) не відповідає паспортним даним заявника (рос. Колеснык).
Листом від 01.10.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про прийняте рішення від 09.09.2024.
Вважаючи протиправним рішення відповідача-2 від 09.09.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі по тексту Закон №1058- ІV).
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058- ІV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою російської федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 і 25 частини першої статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12, 13 і 16 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (крім працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів), особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до пунктів 3 і 4 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, пункту 5 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, а також пункту 6 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
За змістом частини 4 статті 26 Закону 1058-IV наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина 2 статті 24 Закону №1058- ІV).
Підставою для відмови у призначенні дострокової пенсії за віком слугувала відсутність необхідного страхового стажу 25 років, при наявному 14 років 09 місяців 27 днів. Зокрема, до страхового стажу не зарахований період проходження строкової служби відповідно до військового квитка серії НОМЕР_1 та період роботи позивача з 1981 по 1998 в колгоспі "Прогрес" відповідно до довідки від 29.11.2017 №979.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи працівника з огляду на положення статті 48 Кодексу законів про працю України, статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ та пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, є трудова книжка.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону Україну "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону Україну "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 22.06.1998 наявний запис про проходження позивачем військової служби у період з 14.12.1987 по 25.10.1989. Вказане також підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_1 від 14.12.1987.
Посилання відповідача-2 на невідповідність прізвища позивача російською мовою у військовому квитку серії НОМЕР_1 від 14.12.1987 та паспортним даним, як підставу для неврахування періоду, суд вважає безпідставними, оскільки трудовою книжкою серії НОМЕР_2 від 22.06.1998 додатково підтверджується період проходження військової служби у період з 14.12.1987 по 25.10.1989. Тому вказаний період підлягає до зарахування страхового стажу позивача.
Водночас, вимога позивача щодо зарахування періоду проходження військової служби з 26.10.1989 по 25.12.1989 є необґрунтованою, враховуючи, що кінцева дата і у трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 22.06.1998, і у військовому квитку серії НОМЕР_1 від 14.12.1987 зазначена 25.10.1989.
Вирішуючи позовну вимогу про зарахування до страхового стажу періоду роботи з 1981 по 1998 в колгоспі "Прогрес" відповідно до довідки від 29.11.2017 №979 суд враховує таке.
Згідно з пунктом 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Водночас, пунктом 26 зазначеного Порядку №637 передбачено - якщо ім'я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, що підтверджує трудовий стаж, не збігаються з ім'ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження, факт приналежності цього документа даній особі може бути встановлено у судовому порядку.
Відповідач-2 при розгляді питання щодо зарахування періоду роботи позивача з 1981 по 1998 в колгоспі "Прогрес" не врахував довідку від 29.11.2017 №979, оскільки прізвище та по батькові ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ) не відповідає паспортним даним.
У вказаній довідці зазначено прізвище, ім'я та по батькові позивача - " ОСОБА_2 (так в документі) ОСОБА_4 (так в документі, по-батькові повністю не вказано)".
Згідно доданого до матеріалів справи паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого 28.12.1996 Деражнянським РВУМВС України в Хмельницькій області, прізвище, ім'я, по батькові позивача зазначено - ОСОБА_1 .
Разом з тим, суд вважає надмірним формалізмом не зарахування спірного періоду до страхового стажу позивача, з тих підстав, що в довідці від 29.11.2017 №979 прізвище та скорочене зазначення по батькові ( ОСОБА_2 , ОСОБА_5 .) не відповідає паспортним даним.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постановах від 25.04.2019 в справі № 593/283/17 та від 30.09.2019 в справі №638/18467/15-а, формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для обмеження органами пенсійного фонду в реалізації особою конституційного права на соціальний захист та перерахунку пенсії.
Таким чином, відповідач-2 обрав упереджений підхід при відмові у зарахуванні періоду роботи позивача з 1981 по 1998 в колгоспі "Прогрес" до страхового стажу, враховуючи реквізити архівної довідки від 29.11.2017 №979. Однак, зазначену довідку пенсійний орган не розглядав та не надав їй оцінку.
Згідно із вимогами статті 101 Закону України "Про пенсійне Забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до частини 3 статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Згідно зі статтею 64 Закону № 1058-IV територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.
На підставі пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління ПФУ 25.11.2005 за №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1) при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Таким чином, правом вимагати додаткові документи від підприємств, організацій і окремих осіб наділені лише органи, що призначають пенсії, а не особи, яким призначається пенсія. Отже, у разі сумніву або розбіжностей в документах, які враховуються при обчисленні пенсії позивачу, пенсійний орган має вимагати відповідні додаткові документи від підприємств, організацій, окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі або здійснювати зустрічну перевірку.
Докази щодо здійснення повноважень, передбачені Законом № 1058-IV та Порядком №22-1, відповідач-2 не надав. Також не надав докази, які б підтверджували той факт, що вчинялись відповідні дії щодо здійснення зустрічної перевірки первинних документів для підтвердження періоду роботи позивача з 1981 по 1998 в колгоспі "Прогрес".
Крім того, вимоги щодо зарахування до страхового стажу періоду навчання є безпідставними, оскільки період з 01.09.1984 по 18.07.1987 зарахований. Зазначене підтверджується розрахунком стажу. Період з 19.07.1987 по 20.07.1987 правомірно відповідачем-2 не врахований до страхового стажу, адже дипломом серії НОМЕР_3 підтверджується період навчання саме з 01.09.1984 по 18.07.1987.
За змістом частин 1 і 2 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до положень статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі не довели правомірність спірного рішення та відсутність у позивача права на перерахунок пенсії за віком. Тому, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 09.09.2024 необхідно скасувати, оскільки прийняте із формальних підстав (через відсутність повних реквізитів у довідці від 29.11.2017 №979) та без дослідження права позивача на зарахування періоду роботи з 1981 по 1998 в колгоспі "Прогрес" до страхового стажу.
Пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод і інтересів позивача від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод і інтересів.
Відповідачі не розглянули заяву позивача від 03.09.2024 в порядку, передбаченому пенсійним законодавством, не дослідили та не надали оцінку всім обставинам, які мають значення для вирішення питання про призначення пенсії за віком, тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача-1 повторно розглянути заяву, з урахуванням висновків суду.
Враховуючи наведене, позовні вимоги необхідно задовольнити частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 09.08.2024 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період проходження військової служби з 14.12.1987 по 25.10.1989 та повторно розглянути заяву від 03.09.2024 про призначення дострокової пенсії за віком, з урахуванням встановлених судом обставин.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А,м. Кропивницький,Кіровоградська обл., Кропивницький р-н,25009 , код ЄДРПОУ - 20632802)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук