Справа № 500/902/25
09 квітня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі, відповідач - 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (надалі, відповідач - 2), в якому з урахуванням нової редакції позовної заяви, просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.01.2025 року №262540013079 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву позивача від 31 грудня 2024 та зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди проходження військової служби з 24.03.2022 по 08.07.2022, з 19.07.2022 по 02.05.2023, з 15.05.2023 по 06.07.2023, з 24.07.2023 по 22.08.2024 в розрахунку один місяць служби за три місяці.
Позов обґрунтований тим, що позивач вважає відмову відповідача у призначенні пенсії протиправною, оскільки, пенсійний орган не зарахував у пільговому обчисленні страховий стаж позивача з розрахунку один місяць служби за три місяці, періоди з 24.03.2022 по 08.07.2022, з 19.07.2022 по 02.05.2023, з 15.05.2023 по 06.07.2023, з 24.07.2023 по 22.08.2024. На думку позивача, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три. Також, просить врахувати, що зі спірного рішення слідує, що проходження позивачем військової служби в особливий період зараховано органом Пенсійного фонду України без застосування кратності страхового стажу.
Ухвалою суду від 19.02.2025 позовну заяву залишено без руху, та у встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Ухвалою суду від 04.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачам встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Заперечуючи проти позовних вимог, представники відповідачів подали до суду відзиви на позовну заяву, в яких заперечили проти позовних вимог, просять відмовити у задоволенні позову повністю. Доводи відповідачів загалом зводяться до відсутності у ОСОБА_1 права на призначення пенсії за віком як учаснику бойових дій у зв'язку із чим, на думку відповідачів, відсутні підстави для задоволення даного адміністративного позову.
02.04.2025 від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надійшло клопотання про долучення доказів.
Судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій, у 2022 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
30.12.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення дострокової пенсії відповідно до ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як учасник бойових дій.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №262540013079 від 02.01.2025 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до п.4 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із відсутністю необхідного стажу. Зокрема, до загального страхового стажу не зараховано періоди згідно трудової книжки НОМЕР_1 , оскільки записи внесено з порушеннями Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, закладах і організаціях від 20.07.1974 №162 та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України від 29.07.1993 № 58, а саме: з 21.05.1990 по 09.11.1992 - виправлення в даті прийому на роботу.
Вважаючи протиправним вказане рішення відповідач - 2, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV).
Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону №1058-IV).
Періоди, з яких складається страховий стаж визначені в статті 24 Закону №1058-IV, відповідно до якої страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина перша статті 24 Закону №1058-IV).
Водночас, статтею 115 Закону №1058-IV визначено пенсійне забезпечення окремих категорій громадян.
Пунктом 4 частини першої ст.115 Закону №1058-ІУ передбачено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12, 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 101 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 101 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей (далі - Закон № 2011-XII), відповідно до статті 1-2 якого військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону № 2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України Про оборону України, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України Про оборону України, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України Про оборону України, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Крім того, статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 №530 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що зазначена військова служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Як вже було зазначено вище, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 26.07.2023.
Відповідно до Довідки №203/06 від 20.06.2022, виданої старшому матросу ОСОБА_1 , про те, що він з 23 березня 2002 року по теперішній час приймає безпосередню участь у бойових діях на території Донецької області.
Згідно довідки №2254/УБД від 25 серпня 2024 року, старший солдат ОСОБА_1 дійсно у період з 24.03.2022 по 08.07.2022, з 19.07.2022 по 02.05.2023, з 15.05.2023 по 06.07.2023, з 24.07.2023 по 22.08.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в н.п. Богоявленка, Волноваського р-ну, Донецької обл., н.п. Борова, Ізюмського р-ну, Харківської області, н.п. Новоселівка Перша, Покровського р-ну, Донецької області.
З огляду на наведене вище, вказані періоди проходження військової служби підлягають до зарахування до страхового стажу позивача з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Натомість, як слідує з розрахунку стажу, долученого до спірного рішення, відповідачами зараховані спірні періоди військової служби зараховані в одинарному розмірі.
Отож, перевіряючи спірне рішення на відповідність вимогам частини другої ст. 2 КАС України, виходячи з меж позовних вимог, суд вважає, що у даному випадку слід його визнати протиправним та скасувати, так як відповідачем - 2, при вирішенні питання про призначення пенсії за віком ОСОБА_1 як учаснику бойових дій відповідно до п. 4 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не враховані у пільговому обчисленні до страхового стажу позивача в розрахунку один місяць служби за три місяці, періоди з 24.03.2022 по 08.07.2022, з 19.07.2022 по 02.05.2023, з 15.05.2023 по 06.07.2023, з 24.07.2023 по 22.08.2024.
Відповідно до частини першої статті 58 Закону №1058-IV, пенсійний фонд є органом, який, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій.
За таких обставин адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Відтак, у сукупності наведених вище обставин, на переконання суду, у спірному випадку даний позов підлягає до задоволенні у повному обсязі шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №262540013079 від 02.01.2025 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до п.4 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.12.2024 про призначення пенсії за віком відповідно до п.4 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 30.12.2024, прийняти відповідне рішення, зарахувавши до страхового стажу періоди проходження військової служби з 24.03.2022 по 08.07.2022, з 19.07.2022 по 02.05.2023, з 15.05.2023 по 06.07.2023, з 24.07.2023 по 22.08.2024 в розрахунку один місяць служби за три місяці.
Відповідно до частин першої та другої ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вказане вище, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до задоволення у повному обсязі.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №262540013079 від 02.01.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до п.4 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.12.2024 про призначення пенсії за віком відповідно до п.4 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 30.12.2024, прийняти відповідне рішення, зарахувавши до страхового стажу періоди проходження військової служби з 24.03.2022 по 08.07.2022, з 19.07.2022 по 02.05.2023, з 15.05.2023 по 06.07.2023, з 24.07.2023 по 22.08.2024 в розрахунку один місяць служби за три місяці.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено та підписано 09 квітня 2025 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 );
відповідачі:
Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,46001 код ЄДРПОУ:14035769),
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження: майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під.,2 пов.,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022 код ЄДРПОУ:14099344).
Головуюча суддя Дерех Н.В.