09 квітня 2025 року м. Рівне №460/28740/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень (дій, бездіяльності), вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, ухваленого в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 27.03.2024 у справі № 460/28740/23 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено повністю.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2024 у справі № 460/28740/23 рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 27.03.2024 скасовано; адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років відповідно до частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 04.10.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, з урахуванням проведених платежів;
в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2024 у справі № 460/28740/23 набрала законної сили 17.07.2024. Касаційне провадження у справі № 460/28740/23 не відкривалося.
05.08.2024 судом видано позивачу виконавчий лист у справі № 460/28740/23.
Примусове виконання судового рішення по справі № 460/28740/23 здійснюється органами державної виконавчої служби в межах виконавчого провадження № 75810463.
30.01.2025 позивач звернувся до суду із заявою про визнання протиправними рішень (дій, бездіяльності), вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, у порядку, визначеному статтею 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Вказану заяву позивач обґрунтовує тим, що на виконання постанови суду апеляційної інстанції у справі № 460/28740/23 відповідач не провів перерахунок його пенсії з 04.10.2023 з урахуванням положень частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, чинній до 11.10.2017. З огляду на вказане, бездіяльність відповідача щодо належного обчислення розміру пенсії, допущену при виконанні судового рішення у справі № 460/28740/23, позивач вважає протиправною, а тому просить подану ним заяву задовольнити.
28.02.2025 відповідач подав до суду письмові пояснення на заяву позивача про визнання протиправними рішень (дій, бездіяльності), вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, у яких вказує, що постанова суду апеляційної інстанції у справі № 460/28740/23 виконана ним у межах повноважень.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до статті 229 КАС України.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Предметом спору у справі № 460/28740/23 був перерахунок та виплата ОСОБА_1 з 01.10.2023 пенсії з встановленням доплати за понаднормовий стаж в розмірі 1 % заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, але не вище 75 % заробітку, відповідно до частини другої статті 56 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ в редакції, чинній до 11.10.2017.
При цьому, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2024 у справі № 460/28740/23 підтверджено порушення відповідного права позивача, яке одночасно було відновлене шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 04.10.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, з урахуванням проведених платежів.
Таким чином, вказаним судовим рішенням чітко встановлений спосіб його виконання.
25.01.2025 позивач звернувся до відповідача з запитом про надання інформації, у якому просив надати інформацію щодо нарахування та виплати надбавки за понаднормовий стаж, передбаченої пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на виконання судового рішення у справі № 460/28740/23.
У відповідь на вказаний запит, відповідач листом повідомив позивачу про те, що резолютивна частина постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2024 у справі № 460/28740/23 містить зобов'язання здійснити з 04.10.2023 перерахунок та виплату пенсії в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, з урахуванням проведених платежів. Проте, вказаним судовим рішенням не покладаються зобов'язання на Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії відповідно до положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, чинній до 01.10.2017, а саме без застосування частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (двоскладової формули при її обчисленні). До листа долучено копію рішення про перерахунок пенсії, у якій наявна запитувана позивачем інформація.
На підставі наданого відповідачем рішення про перерахунок пенсії від 19.06.2024 № 956180112921 судом встановлено, що набутий позивачем страховий стаж становить 33 роки 08 місяців 00 днів, а розмір пенсії з надбавками з 01.04.2024 - 18501,63 грн.
При цьому, зі змісту вказаного вище рішення про перерахунок пенсії слідує, що надбавка за понаднормовий стаж позивачу взагалі не виплачується.
Відсутність у названому рішенні відомостей про розмір надбавки за понаднормовий стаж, на переконання суду, свідчить про те, що постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2024 у справі № 460/28740/23 пенсійним органом виконана не була.
Також, суд вважає за доцільне звернути увагу на хибність твердження відповідача щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача відповідно до положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції, чинній до 11.10.2017 (тобто, без застосування приписів частини другої статті 27 Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"), з огляду на таке.
У постанові від 25.06.2024 у справі № 300/3435/21 Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформував такі правові висновки (пункти 55-57 постанови):
"(1) держава гарантувала зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС особливі норми та умови пенсійного забезпечення як компенсацію особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, за втрачене здоров'я, моральні і фізичні страждання, обмеження в реалізації своїх здібностей та можливостей забезпечити собі гідний життєвий рівень, тому за особами, які набули право на призначення пенсії з урахуванням спеціального Закону № 796-XII, редакцією пункту 2 статі 56 якого було визначено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, таке право зберігається й у разі зміни нормативно-правового регулювання цих правовідносин.
У разі зміни правового регулювання набуті такими особами права на пільги, компенсації і гарантії повинні бути збережені із забезпеченням можливості їх реалізації або шляхом запровадження рівноцінних чи більш сприятливих умов соціального захисту.
(2) до осіб, яким на час призначення пенсії з урахуванням Закону № 796-XII її розрахунок мав здійснюватися згідно із пунктом 2 статті 56 Закону № 796-XII за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на один процент заробітку за рік, вказана норма повинна застосуватися у тій редакції, яка діяла на час призначення пенсії (окрім випадку покращення становища особи). Розповсюдження на таких осіб нових правил виплати надбавки за понаднормовий стаж в залежності від призначення пенсії на умовах частини другої статі 27 Закону № 1058-IV, запроваджених у зв'язку із внесенням до цієї норми змін Законом № 2148-VIII, свідчило б про звуження змісту та обсягу існуючих прав таких осіб, що в силу статті 22 Конституції України, є неприпустимим.
Застосовуючи наведені вище правові висновки Верховного Суду до спірних відносин, які виникли у справі, яка переглядається, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду дійшла висновку про те, що оскільки пенсія за віком призначена позивачу до внесення змін до пункту 2 статі 56 Закону № 796-XII, то в силу вимог статті 58 Конституції України, такі зміни не позбавляють позивача права на пенсію в повному розмірі із доплатою за понаднормовий стаж, оскільки таке право він набув значно раніше, ніж набрав чинності Закон № 2148-VIII, яким було внесено зміни до пункту 2 статі 56 Закону № 796-XII".
Дійсно резолютивна частина постанови суду апеляційної інстанції у справі № 460/28740/23 не містить положень про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивач на підставі пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції, чинній до 11.10.2017.
Разом з тим, згідно з мотивувальною частиною постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2024 у справі № 460/28740/23 (аркуш постанови 5, абзаци 1-3), колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про задоволення позову ОСОБА_1 з тих мотивів, що пенсія призначена йому до внесення змін до пункту 2 статі 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому в силу вимог статті 58 Конституції України, такі зміни не позбавляють ОСОБА_1 права на пенсію в повному розмірі із доплатою за понаднормовий стаж, оскільки таке право він набув значно раніше, ніж набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким було внесено зміни до пункту 2 статі 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII набрав чинності 11.10.2017.
Отже, у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2024 у справі № 460/28740/23 колегія суддів презюмувала право позивача на перерахунок пенсії відповідно до положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", тобто у редакції, чинній до 11.10.2017.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що не здійснюючи перерахунок пенсії позивача відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, чинній до 11.10.2017, відповідач порушив право позивача на пільгове обчислення розміру пенсії, реалізація якого попередньо була захищена судовим рішенням у цій справі.
Відповідно до статті 1291 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно зі статтею 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 № 11-рп/2012).
Також, Конституційний Суд України, розглядаючи справу, бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п.43).
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. При цьому, добровільне виконання боржником судового рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є законодавчо встановленим обов'язком такого боржника.
Водночас, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження та, зокрема, КАС України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності органу Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії позивача на умовах, визначених пунктом 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції, чинній до 11.10.2017), оскільки у такий спосіб суб'єкт владних повноважень сприяє тривалому порушенню права позивача на соціальний захист та належний рівень життя, яке гарантоване статтею 46 Конституції України та відновлене у судовому порядку.
Отже, в даному випадку наявні усі правові підстави для застосування судом заходів судового контролю у порядку статті 383 КАС України, у зв'язку з чим відповідну заяву позивача належить задовольнити.
Керуючись статтями 248, 249, 256, 294, 295, 383 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень (дій, бездіяльності), вчинених суб'єктом владних повноважень - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, на виконання судового рішення, ухваленого в адміністративній справі № 460/28740/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, допущену при виконанні постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2024 у справі № 460/28740/23, яка полягає у нездійсненні з 04.10.2023 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, з урахуванням проведених платежів.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.
Установити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області тридцятиденний строк з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 09.04.2025.
Суддя Ольга ПОЛІЩУК