Кіровоградської області
"09" січня 2008 р.
Справа № 6/378
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Баранця О.М., розглянувши матеріали справи № 6/378
за позовом: Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради, м. Жовті Води Дніпропетровської області
до відповідача: Долинської міжрайонної державної податкової інспекції (Петрівське відділення), смт. Петрове Кіровоградської області
про визнання недійсними актів
Представники:
від позивача - Підгорний О.В., довіреність № 59 від 08.01.2008 року;
від відповідача - Мойса Т.В., довіреність № 9495 від 06.12.2006 року.
Час прийняття постанови - 11 год. 39 хв.
Комунальним підприємством «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради (далі - КП «Жовтоводський водоканал») подано позов про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень Долинської міжрайонної державної податкової інспекції (Петрівське відділення) № 0002551530/0 від 04.07.2005 року, № 0002551530/0 від 04.07.2005 року, № 0002551530/0 від 04.07.2005 року якими позивача зобов'язано сплатити штраф за несвоєчасну сплату суми податкового зобов'язання з земельного податку відповідно у сумі 1146,28 грн., у сумі 11455,85 грн., у сумі 226,27 грн.
Позивач вважає позовні вимоги таким що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Структурним підрозділом Дніпропетровського обласного комунального підприємства «Облводоканал» (ДКП ЕВКГ «Енерговодоканал») до Державної податкової інспекції у Петрівському районі, Петрівського відділення Долинської міжрайонної державної податкової інспекції було подано розрахунки земельного податку за 2001 - 2002 роки. Підстави для донарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату земельного податку за 2001-2002 роки у податкової інспекції відсутні відповідно до вимог п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
У запереченні на позовну заяву відповідач вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню. У випадку коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання (податок на землю) протягом граничних строків визначених цим законом, нарахування штрафних (фінансових) санкцій здійснюється відповідно до норм чинного законодавства. Відповідальність платників податків за порушення строків сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлена п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Строки давності, передбачені п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", стосуються строків визначення державним податковим органом податкових зобов'язань, а не штрафних санкцій. КП «Жовтоводський водоканал» спірні податкові повідомлення-рішення не оскаржувало. Строк для звернення КП «Жовтоводський водоканал» до адміністративного суду з позовом про визнання недійсними спірних податкових повідомлень-рішень Долинської міжрайонної державної податкової інспекції (Петрівське відділення), встановлений п. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, закінчився 15.07.2006 року. Підстав для його поновлення немає. Долинська міжрайонна державна податкова інспекція на підставі п. 1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України наполягає на відмові у задоволенні адміністративного позову КП «Жовтоводський водоканал» через пропущення строку звернення до адміністративного суду.
09.01.2008 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, яка виготовлена в повному обсязі 10.01.2008 року.
Розглянувши матеріали даної справи, заслухавши пояснення представників сторін, здійснивши оцінку наявних в матеріалах справи доказів, господарський суд, -
На виконання вимог ч. 1 ст. 14 Закону України "Про плату за землю" структурним підрозділом Дніпропетровського обласного комунального підприємства «Облводоканал» (ДКП ЕВКГ «Енерговодоканал») до Державної податкової інспекції у Петрівському районі, Петрівського відділення Долинської міжрайонної державної податкової інспекції було подано розрахунки земельного податку за 2001 - 2002 роки.
31.01.2000 року розрахунок земельного податку за 2000 рік (зареєстрований в органі державної податкової служби за № 4426) у розмірі 10610,44 грн., з помісячною розбивкою за січень-грудень 2000 року. 11.04.2001 року розрахунок земельного податку за 2001 рік (зареєстрований в органі державної податкової служби за № 2585) у розмірі 12541,59 грн., з помісячною розбивкою за січень-грудень 2001 року. 30.01.2002 року зведений розрахунок земельного податку за 2002 рік (зареєстрований в органі державної податкової служби за № 1081) у розмірі 12681,00 грн., з помісячною розбивкою за січень-грудень 2002 року.
Підприємство ДКП ЕВКГ «Енерговодоканал» (структурний підрозділ Дніпропетровського обласного комунального підприємства «Облводоканал») за рішенням власника юридичної особи (Дніпропетровського обласного комунального підприємства «Облводоканал») Дніпропетровської обласної ради (рішення від 24.10.2002 року № 86-5/XXIV) було реорганізовано і створено на його базі два самостійних підприємства - Обласне комунальне підприємство «Жовтоводські електричні мережі» та Обласне комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал».
Петрівське відділення Долинської міжрайонної державної податкової інспекції довідкою № 8 від 14.01.2003 року підтвердило, що ДКП ЕВКГ «Енерговодоканал» в зв'язку з реорганізацією не є платником податку (а.с. 12).
Обов'язок сплатити заборгованість з податку за землю, пеню взяло на себе обласне комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал» (а.с. 13).
Рішенням двадцять сьомої сесії четвертого скликання Дніпропетровської обласної ради «Про управління об'єктами, що належать до спільної власності територіальних громад області» від 21.04.2005 року № 602-27/IV реорганізовано обласне комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал» в комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради.
Долинська міжрайонна державна податкова інспекція (Петрівське відділення) податковим повідомленням-рішенням № 0002551530/0 від 04.07.2005 року зобов'язано КП «Жовтоводський водоканал» сплатити штраф у розмірі 1146,28 грн. за затримку на 80 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 5731,40 грн. по земельному податку (Ганівська сільська рада).
Долинська міжрайонна державна податкова інспекція (Петрівське відділення) податковим повідомленням-рішенням № 0002551530/0 від 04.07.2005 року зобов'язано КП «Жовтоводський водоканал» сплатити штраф у розмірі 11455,85 грн. за затримку на 304 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 22911,70 грн. по земельному податку (Ганівська сільська рада).
Долинська міжрайонна державна податкова інспекція (Петрівське відділення) податковим повідомленням-рішенням № 0002551530/0 від 04.07.2005 року зобов'язано КП «Жовтоводський водоканал» сплатити штраф у розмірі 226,27 грн. за затримку на 29 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 2262,70 грн. по земельному податку (Ганівська сільська рада).
Господарський суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку звернення до адміністративного суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльності суб'єкта владних повноважень. (ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України).
Пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом (ч.ч. 1, 2 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України).
Пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. (ч. 1 ст. 102 Кодексу адміністративного судочинства України).
Верховною Радою України 06.07.2005 року прийнято Кодекс адміністративного судочинства України, який набрав чинності 01.09.2005 року.
Відповідно до п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції від 06.07.2005 року), до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому підсудність таких справ визначається Господарським процесуальним кодексом України.
Відповідно до Закону України від 06.10.2005 року “Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України» абз. 1, 2 п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України викладено в наступній редакції. До початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. Вказані зміни набрали законної сили з дня опублікування (Урядовий кур'єр № 207 від 01.11.2005 року).
Враховуючи прийняття Кодексу адміністративного судочинства України, набрання ним чинності з 01.09.2005 року господарський суд зобов'язаний розглядати спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом з врахуванням вимог ст. ст. 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства.
Господарський суд прийшов до висновку, що КП «Жовтоводський водоканал» достовірно знала про прийняття Долинською міжрайонною державною податковою інспекцією (Петрівське відділення) податкових повідомлень-рішень від 04.07.2005 року під № 0002551530/0 з липня 2005 року враховуючи поштове повідомлення № 46353 про отримання вказаних податкових повідомлень-рішень (а.с. 82). Крім того, суд врахував переписку між КП «Жовтоводський водоканал» та Долинською міжрайонною державною податковою інспекцією (Петрівське відділення) щодо спірних податкових повідомлень-рішень.
КП «Жовтоводський водоканал» не оскаржував в установленому Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" спірні податкові повідомлення-рішення Долинської міжрайонної державної податкової інспекції (Петрівське відділення).
Позовна заява КП «Жовтоводський водоканал» про визнання недійсними спірних податкових повідомлень нечинними податкових повідомлень-рішень Долинської міжрайонної державної податкової інспекції (Петрівське відділення) від 04.07.2005 року під № 0002551530/0 була подана до господарського суду Кіровоградської області тільки 02.10.2007 року з порушенням строку звернення до адміністративного суду.
Тому, з врахуванням вимог ч. 1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України в задоволенні позову необхідно відмовити.
Але господарський суд вважає помилковим висновок, Долинської міжрайонної державної податкової інспекції, що строки давності, передбачені п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", стосуються строків визначення державним податковим органом податкових зобов'язань, а не штрафних санкцій.
П.п. 15.1.1. п. 15.1. ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого зобов'язання.
Відповідно до п. 1.11 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Таким чином в тексті вказаного закону в термін податкова декларація включається і розрахунки земельного податку.
Відповідно до п.п. 17.3 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених статтею 17 (а при донарахуванні підприємству штрафних санкцій за несвоєчасну сплату земельного податку застосовувалась ст. 17 п. 17.1.7 ) донараховані суми прирівнюються до податку (податкового зобов'язання).
Граничний строк подання розрахунку (декларації) земельного податку за 2000 рік - 01.02.2000 року, за 2001 рік - 01.02.2001 року, за 2002 рік - 01.02.2002 року.
Відповідно підпункту 15.1.1. п. 15.1. ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" граничний строк самостійного визначення відповідачем податкових зобов'язання, у даному випадку податкових зобов'язань з штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати за 2000 рік - 01.02.2003 рік, за 2001 рік - 11.04.2004 рік (враховуючи дату фактичного подання розрахунку земельного податку), за 2002 рік - 01.02.2005 рік.
Враховуючи те, що штрафна санкція є податком і в підприємства виникають податкові зобов'язання то, відповідно до п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків в випадках визначених даним Законом, але не пізніше закінчення 1095 днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання податкової декларації. Якщо на протязі зазначеного терміну податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань (в даному випадку не донараховує штрафні санкції за несвоєчасну сплату земельного податку) то платник податку вважається звільненим від такого податкового зобов'язання.
Штрафні санкції за порушення граничних строків сплати земельного податку визначені спірними податковими повідомленнями - рішеннями з порушенням строку давності, передбаченого п.п. 15.1.1. п. 15.1. ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Господарський суд вважає, що 1095 днів за останнім днем після граничного строку подання декларації або розрахунку є цілком достатнім строком для нарахування штрафних санкцій.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. ст. 71, 89, 99, 100, 160, 162, 163, 167, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України , господарський суд, -
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження , але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя
О.М.Баранець