Ухвала від 10.04.2025 по справі 463/1707/25

Справа №463/1707/25

Провадження №1-кс/463/3480/25

УХВАЛА

про тимчасовий доступ до речей і документів

10 квітня 2025 року слідчий суддя Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , з участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого відділу Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Галицької окружної прокуратури м. Львова ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024000000001314 від 5 грудня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

слідча звернулась до слідчого судді з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій: рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 ХХХІХ сесії V демократичного скликання №987 від 09.07.2009; протоколу засідання на якому прийнято рішення №987 від 09.07.2009 з поправками та доповнення, а також з інформацією про посадових осіб (депутатів), які проголосували та ухвалили вказане рішення; свідоцтва про право власності на нерухоме майно, що за адресою: АДРЕСА_2 ; витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, що за адресою: АДРЕСА_2 ; рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 депутатів трудящих від 24.11.1956 №1074; наказу управління майном спільної власності ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.12.2019 №117-о «Про затвердження висновку про вартість майна»; усіх інших документів, які стали підставою для оформлення права власності на будівлю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Клопотання просить розглянути без представника ІНФОРМАЦІЯ_1 , прокурора та слідчого, виконання ухвали суду покласти на ряд слідчих слідчого відділу Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області.

Подане клопотання мотивує тим, що в провадженні слідчого відділу ЛРУП № 1 Головного управління Національної поліції у Львівській області перебувають матеріали кримінального провадження за №42024000000001314 від 5 грудня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України. Підставою реєстрації кримінального провадження була ухвала Печерського районного суду м. Києва №757/45278/24-к від 22 жовтня 2024 року, якою зобов'язано посадових осіб Офісу Генерального прокурора внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ОСОБА_5 від 26 вересня 2024 року за №26/09/3В за фактом вчинення окремими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 та обласного комунального підприємства Львівської обласної ради « ІНФОРМАЦІЯ_2 » кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України. Так, відповідно до Рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24 листопада 1956 року №1074 пам?ятку архітектури - б. Порохову башту (далі по тексту - будівля за адресою: АДРЕСА_2 ) було передано в довгострокове орендне користування ІНФОРМАЦІЯ_3 під організацію « ІНФОРМАЦІЯ_4 », а також було дозволено відділу у справах будівництва та архітектури провести роботи, по внутрішній реконструкції за рахунок спецкоштів з частковою участю Спілки архітекторів, оскільки на той час Порохова башта, за наслідками другої світової війни, становила лише тільки стіни без даху. У результаті проведеної реконструкції був зведений дах, влаштовані приміщення вхідного вестибюлю та кафе на першому поверсі, фойє, виставкового залу, бібліотеки та приміщень адміністрації на другому поверсі, актового залу та офісного приміщення на третьому поверсі. Фінансування даної реконструкції було здійснено: за рахунок спеціальних коштів ІНФОРМАЦІЯ_5 , що використовувалися на відбудову зруйнованих пам?яток архітектури (загальнобудівельні роботи) - 200 тисяч радянських рублів; за рахунок коштів Спілки архітекторів УРСР - 150 тисяч радянських рублів. Після розпаду Союзу РСР, в листопаді 1991 року, будівля за адресом: АДРЕСА_2 відійшла до загальнодержавної власності, оскільки вона не увійшла до Переліку державного майна України, яке передається до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 1991 №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю». У квітні 1992 року, будівля за адресом: АДРЕСА_2 , в складі розташованих на території України об?єктів, що перебували у віданні центральних органів загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, була тимчасово передана ІНФОРМАЦІЯ_6 , до визначення правонаступників цих організацій, що відбулося відповідно до Постанови Верховної Ради України від 10 квітня 1992 року №2268-XII «Про майнові комплекси та фінансові ресурси громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташованих на території України». У травні 1994 року будівля за адресом: АДРЕСА_2 , була передана в безоплатне користування ІНФОРМАЦІЯ_7 , що відбулося відповідно до Указу Президента України від 9 березня 1994 року №16/94-р та Розпорядження Представника Президента України у Львівській області від 31 травня 1994 року №507. В жовтні 1997 року, на законодавчому рівні була встановлена належність будівлі за адресом: АДРЕСА_2 до майна (власності) ІНФОРМАЦІЯ_8 , і вона мала була до кінця грудня того ж року передана Кабінетом Міністрів та ІНФОРМАЦІЯ_6 у власність даної Спілки, відповідно до статті 21 та пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про професійних творчих працівників та творчі спілки», оскільки цими нормами даного закону встановлено, що джерелами формування майна і коштів творчих спілок є майно колишніх загальносоюзних творчих спілок Союзу РСР, до якого належать розташовані на території України будинки, споруди, матеріально-технічні засоби, які за станом на 24 серпня 1991 року згідно з правоустановчими документами перебували у віданні творчих спілок колишнього Союзу РСР або у володінні чи користуванні відповідних республіканських або територіальних структур, і Кабінет Міністрів та ІНФОРМАЦІЯ_6 мали забезпечити у двомісячний строк, а саме до 7 грудня 1997 року. забезпечити передачу у власність творчих спілок цього майна, яке було у користуванні колишніх загальносоюзних творчих спілок Союзу РСР на момент прийняття Верховною Радою України Постанови від 10 квітня 1992 року №2268-XII «Про майнові комплекси та фінансові ресурси громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташованих на території України». 9 липня 2009 року, відповідно до сформованого посадовими особами апарату ІНФОРМАЦІЯ_1 протиправного, на думку заявника, проекту рішення, ця Рада прийняла своє рішення №987 (копія додається), чим було незаконно встановлено про оформлення права спільної власності територіальних громад Львівської області на будівлю за адресом: АДРЕСА_2 , оскільки це відбулося без прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про передачу даного об'єкту із державної у комунальну власність та без попередньої реєстрації в установленому законом порядку права власності на даний об'єкт, що є порушенням абзацу 5 частини 2 статті 2, абзацу 2 частини 1 статті 4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності». 10 вересня 2009 року, посадовими особами Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради « ІНФОРМАЦІЯ_2 », було за ІНФОРМАЦІЯ_9 незаконно зареєстровано право власності на будівлю за адресом: АДРЕСА_2 , з виданням свідоцтва про право власності (витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно №23816124 від 10 вересня 2009 року), оскільки це відбулося за відсутності необхідних документів, що підтверджують вчинення правочину щодо такого об?єкту, зокрема були відсутні рішення Кабінету Міністрів України про передачу даного об?єкту із державної у комунальну власність та документ щодо попередньої реєстрації в установленому законом порядку права власності на цей об?єкт, що є порушенням абзаців 3, 4 частини 1 статті 17, частини 4 статті 18, абзаців 1, 15 статті 19, частини 1 статті 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», в редакції, що діяла на той час. В грудні 2016 року, державний реєстратор Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_6 прийняв протиправне на думку заявника рішення про державну реєстрацію за ІНФОРМАЦІЯ_9 права власності на будівлю за адресом: АДРЕСА_2 , оскільки це відбулося лише тільки на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування, без вчинення ним законом встановлених обов?язкових дій, що є порушенням пункту 1 частини 3 статті 3, абзацу 1 пункту 3 частини 3 статті 10, частини 4 статті 18, абзаців 1, 15 статті 19. частини 1 статті 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових' прав на нерухоме майно та їх обмежень» в редакції, яка діяла на той час. Відтак заявник вважає, що внаслідок вчинення групою осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 та Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради « ІНФОРМАЦІЯ_2 » вищезазначених протиправних дій, ІНФОРМАЦІЯ_10 була позбавлена можливості набути згідно із законом права власності на будівлю за адресом: АДРЕСА_2 вартістю 16 863 010 гривень, що є фактом нанесення їй матеріальної шкоди у вказаному розмірі. Розмір цієї нанесеної ІНФОРМАЦІЯ_11 матеріальної шкоди у сумі 16 863 010 гривень підтверджуються Наказом управління майном спільної власності ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17 грудня 2019 року №117-0 «Про затвердження висновку про вартість майна», в частині встановлення вартості нежитлових приміщень будівлі загальною площею 743, 5 кв. м. за адресою: АДРЕСА_2 , у сумі 16 863 010 гривень, про що ІНФОРМАЦІЯ_9 , письмово було заявлено, шляхом подання нею, 26 серпня 2024 року, клопотання у судовій справі №914/1599/24. Вказує, що поряд з цим неможливість користування ІНФОРМАЦІЯ_12 , в особі ІНФОРМАЦІЯ_13 , як власником будівлею за адресом: АДРЕСА_2 , завдало цій Спілці істотної шкоди, яка полягає в утрудненні виконання даною організацією своїх функцій.

Слідча вказує, згідно публічної інформації доступної на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 , у переліку нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад Львівської області під №27 вказана адмінбудівля розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Відтак вважає, що у ІНФОРМАЦІЯ_14 повинні знаходитись документи, які стали підставою для оформлення права власності на будівлю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що вищезазначені документи знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , та мають істотне значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з урахуванням можливості використання як доказу відомостей, що містяться у таких документах, вказує, що необхідно отримати тимчасовий доступ до вказаних документів з можливістю їх вилучення. При цьому зазначає, що отримання доступу до оригіналів документів має істотне значення для встановлення усіх обставин у вказаному кримінальному провадженні та надасть можливість проведення почеркознавчої експертизи, технічної експертизи документів, унеможливить їх зміну або знищення у зв'язку із збігом термінів зберігання вищезазначеної документації та інформації чи з інших причин, а також з метою забезпечення можливості перевірити достовірність вказаних у документах відомостей, так як іншим способом неможливо довести обставини, які передбачається довести в ході проведення досудового розслідування за допомогою цих документів та речей. Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що документи, які орган досудового розслідування має намір вилучити знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_14 та мають істотне значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з урахуванням можливості використання як доказу відомостей, що містяться у таких документах, подане клопотання просить задовольнити.

Зважаючи на вимоги ч. 2 ст. 163 КПК України вважаю можливим розглядати клопотання без виклику осіб, у володінні яких можуть знаходитись речі та документи, тимчасовий дозвіл на доступ до яких просить слідчий.

В судове засідання слідча ОСОБА_3 не з'явилась, в клопотанні просила розглянути таке без її участі.

Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, приходжу до наступного висновку.

Згідно з ч. 5-6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

До охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах належить інформація та відомості, закріплені у ст. 162 КПК України.

Окрім того, відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

З матеріалів клопотання вбачається, що Львівським районним управлінням поліції №1 Головного управління Національної поліції у Львівській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження за №42024000000001314 від 5 грудня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, внесеного за заявою ОСОБА_5 від 26 вересня 2024 року за №26/09/3В щодо вчинення окремими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 та обласного комунального підприємства Львівської обласної ради « ІНФОРМАЦІЯ_2 » кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України при переданні будівлі за адресою: АДРЕСА_2 , у власність ІНФОРМАЦІЯ_14 .

При цьому як вбачається з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об?єктів нерухомого майна щодо об?єктів нерухомого майна №376714423 від 1 травня 2024 року, в грудні 2016 року державним реєстратором Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_6 було прийнято рішення про державну реєстрацію за органом державної влади - ІНФОРМАЦІЯ_9 права власності на будівлю за адресом: АДРЕСА_2 .

Відтак зважаючи на те, що органом досудового розслідування здійснюється розслідування кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, в ході якого виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , в тому числі для проведення судових експертиз, дані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні №42024000000001314 від 5 грудня 2024 року, та те, що іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою таких, а також витребувати вказані документи, неможливо клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України та доводить наявність обставин передбачених ч.ч. 5-7 ст. 163 КПК України, а тому слідчий суддя приходить до переконання про задоволення даного клопотання.

Керуючись ст.ст. 131, 160, 162, 163, 164 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

клопотання старшого слідчого слідчого відділу Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 - задовольнити частково.

Надати старшому слідчому слідчого відділу Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , старшому слідчому слідчого відділу Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_7 , слідчому слідчого відділу Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_8 , слідчому слідчого відділу Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_9 , слідчому слідчого відділу Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_10 тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій: рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 ХХХІХ сесії V демократичного скликання №987 від 09.07.2009; протоколу засідання на якому прийнято рішення №987 від 09.07.2009 з поправками та доповнення, а також з інформацією про посадових осіб (депутатів), які проголосували та ухвалили вказане рішення; свідоцтва про право власності на нерухоме майно, що за адресою: АДРЕСА_2 ; витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, що за адресою: АДРЕСА_2 ; рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 депутатів трудящих від 24.11.1956 №1074; наказу управління майном спільної власності ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.12.2019 №117-о «Про затвердження висновку про вартість майна»; усіх інших документів, які стали підставою для оформлення права власності на будівлю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Обов'язок надати тимчасовий доступ до вищевказаних речей та документів покладається на ІНФОРМАЦІЯ_15 .

Строк дії ухвали 1 (один) місяць з дня її постановлення, тобто до 10 травня 2025 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 166 КПК України, слідчий суддя за клопотанням слідчого слідчого відділу Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених вище речей.

Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого слідчого відділу Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 .

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1