Справа №705/2039/25
3/705/1067/25
10 квітня 2025 року м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Гудзенко В.Л., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно даних протоколу проживаючого в АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП,-
ОСОБА_1 28.03.2025 о 15 год. 12 хв. на трасі А/Д м-05 Київ- Одеса 210 км 550м, керуючи транспортним засобом Renaul Master, д.н.з НОМЕР_1 не дотримався безпечної дистанції та не був уважним і не врахував дорожньої обстановки та здійснив зіткнення із транспортним засобом Renaul Master, д.н.з. НОМЕР_2 разом із причіпом -платформа д.н.з. НОМЕР_3 , який рухався попереду в тій самій смузі та виконував вимогу дорожнього знаку 2.2 проїзд без зупинки заборонено та зупинився у стоп лінії 1.12.1. внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, травмованих осіб немає, чим порушив п.13.1 ПДР за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного.
Відповідно до положень ст.255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ. Однак дані матеріали оформлені неналежним чином, з порушеннями встановленого законом порядку.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Частиною 1 статті 268 КУпАП визначені права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомогиособисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи те, що в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутня достовірна інформація щодо дійсного місця проживання чи тимчасового перебування на території України громадянина ОСОБА_1 , беручи до уваги, що відсутність вказаної інформації позбавляє суд можливості повідомити особу, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, про час та дату розгляду справи та встановити належним чином відповідну особу, що може в подальшому ускладнити виконання рішення суду, зазначений недолік суддя відносить до суттєвих порушень вимог чинного КУпАП, що не дає змоги здійснити всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи в їх сукупності та прийняти законне і обґрунтоване рішення у справі відповідно до чинного законодавства.
Згідно ч.3 ст.14 Закону України «Про засади державної мовної політики» сторони, які беруть участь у справі, подають до суду письмові процесуальні документи і докази, викладені державною мовою. У межах території, на якій поширена регіональна мова (мови), що відповідає умовам частини третьої статті 8 цього Закону, допускається подача до суду письмових процесуальних документів і доказів, викладених цією регіональною мовою (мовами), з перекладом, у разі необхідності, на державну мову без додаткових витрат для сторін процесу.
Положеннями статті 6 Закону України «Про засади державної мовної політики» визначено, що державною мовою України є українська мова.
У разі якщо особа, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, не володіє українською мовою, протокол про адміністративне правопорушення складається за участю перекладача.
Однак, ані з протоколу, ані з матеріалів справи не зрозуміло, чи ознайомлений ОСОБА_1 з протоколом, чи подавалися ним зауваження щодо складання протоколу, чи роз'яснювалися йому його права та обов'язки, чи розуміє він суть інкримінованого йому правопорушення. З наданих матеріалів, не можливо встановити чи залучався перекладач при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, чи ні. До матеріалів справи додані письмові пояснення «SENDEROWSKI», які викладені не на українській мові, що не може бути прийнято судом до уваги, як належний доказ по справі.
Суддя, вивчивши матеріали адміністративної справи, вважає, що є підстави для повернення їх на дооформлення оскільки, порушення допущенні інспектором патрульної поліції при складанні протоколу про адміністративне правопорушення позбавляють суд можливості здійснити повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи, а отже досягти завдань провадження в справі про адміністративне правопорушення, що в свою чергу є перешкодою для розгляду адміністративної справи по суті, з'ясування її обставин та прийняття рішення по ній.
З огляду на викладене, суддя вбачає підстави для повернення до Управління патрульної поліції в Черкаській області адміністративного матеріалу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст..124 КУпАП, для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 255, 256, 283, 284- 285КУпАП,
Повернути до Управління патрульної поліції в Черкаській області адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , що складений за ст..124 КУпАП, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: В.Л. Гудзенко