Справа № 569/6934/25
10 квітня 2025 року Рівненський міський суд Рівненської області в особі судді Ковальова І.М. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про поновлення процесуального строку на звернення до суду, визнання протиправною та скасування постанови щодо накладення штрафу, стягнення судових витрат,-
В Рівненський міський суд Рівненської області 08 квітня 2025 року з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про поновлення процесуального строку на звернення до суду, визнання протиправною та скасування постанови щодо накладення штрафу, стягнення судових витрат звернувся ОСОБА_1 .
У своїй позовній заяві позивач просить суд: 1. Поновити строк для подання позовної заяви у зв'язку з тим, що про прийняття постанови №4/519 від 18.02.2025 року позивачу стало відомо за наслідками отримання постанови про відкриття виконавчого провадження № 77703986 від 04.04.2025 року. Матеріали виконавчого провадження містили посилання на постанову №4/519 від 18.02.2025 року. Після цього в автоматизованій системі виконавчого провадження отримано доступ до електронного документа - постанови №4/519 від 18.02.2025 року. У графі про отримання постанови - відсутні будь-які відомості про її отримання позивачем. 2. Визнати протиправною та скасувати постанову №4/519 від 1802.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо накладення штрафу у розмірі 17000 грн. 3. Розгляд справи провести за участю позивача. 4. Стягнути з відповідача судові витрати.
09 квітня 2025 року вказана адміністративна справа передана у провадження судді Ковальова І.М.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.4 КАС України адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Статтею 5 КАС України передбачено право кожної особи на звернення до адміністративного суду якщо така вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист.
Право звернення до суду є невід'ємним особистим правом, яке реалізовується особою в порядку, встановленому КАС України. Способом реалізації цього права є звернення зацікавленої особи з позовом до суду.
Відповідно до п.8 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
До матеріалів позовної заяви позивачем долучено копію постанови про відкриття виконавчого провадження та копію оскаржуваної постанови.
Будь-яких письмових доказів, на підтвердження викладених у позовній заяві обставин, а саме вчасне оновлення своїх обліково-військових даних (як зазначено в позовній заяві) та відповідно спростування викладеного у оскаржуваній постанові позивачем до позову долучено не було. Крім того, до позову не було і долучено письмового підтвердження коли саме позивачем було отримано копію постанови про відкриття виконавчого провадження.
Частиною 2 статті 171 КАС України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.160, 161, 172 цього кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу термін для усунення зазначених в ухвалі суду недоліків, а саме: доручення письмових доказів того, коли позивач отримав постанову про відкриття виконавчого провадження; долучити письмові докази підтвердження викладених у позовній заяві обставин, а саме вчасне оновлення своїх обліково-військових даних (як зазначено в позовній заяві) та відповідно спростування викладеного у оскаржуваній постанові; долучити довідку про місце реєстрації.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160,161,169 КАС України,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про поновлення процесуального строку на звернення до суду, визнання протиправною та скасування постанови щодо накладення штрафу, стягнення судових витрат - залишити без руху.
Надати позивачу строк протягом п'яти днів для виправлення вказаних у даній ухвалі недоліків з дня вручення цієї ухвали.
Роз'яснити, що в разі невиконання вказаних в ухвалі вимог, адміністративний позов буде вважатись неподаним та буде повернутим позивачу, що не перешкоджає повторному зверненню із аналогічним позовом до суду.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Рівненського
міського суду І.М.Ковальов