просп. Науки, 5, м. Харків, 61612, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
10 квітня 2025 року м.Харків Справа № 913/120/25
Провадження №16/913/120/25
Господарський суд Луганської області у складі судді Шеліхіної Р.М., розглянувши матеріали позовної заяви першого заступника керівника Золочівської окружної прокуратури, м. Золочів Львівської області, в інтересах держави в особі:
позивача - Буської міської ради Золочівського району Львівської області, м. Буськ, Львівська область,
до відповідача - Фермерського господарства «Агро Надія», м. Старобільськ Луганської області
про стягнення 16 121,30 грн
без повідомлення (виклику) представників сторін,
Суть спору: перший заступник керівника Золочівської окружної прокуратури Львівської області звернувся до Господарського суду Луганської області з позовом в інтересах держави в особі Буської міської ради Золочівського району Львівської області про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за договорами оренди землі від 15.12.2015 у розмірі 16 121,30 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
На підставі рішення Тур?янської сільської ради Буського району Львівської області № 332 від 28.09.2015 між Тур?янською сільською радою Буського району Львівської області та громадянином ОСОБА_1 15.12.2015 укладено договори оренди землі щодо земельних ділянок площею 35,8 га (кадастровим номером 4620686600:16:001:0010), площею 28.64 га (кадастровий номер 4620686600:16:002:0001) та площею 3.605 га (кадастровий номер 4620686600:16:002:0002).
Рішенням № l засновника фермерського господарства «Агро Надія» від 15.10.2019 ОСОБА_1 вирішив створити фермерське господарство «Агро Надія» у складі трьох земельних ділянок, що знаходяться в с. Бажани Буського району Львівської області, площами 35,8 га із кадастровим номером 4620686600:16:001:0010, 28,64 га із кадастровим номером 4620686600:16:002:0001 та 3,605 га із кадастровим номером 4620686600:16:002:0002.
Даний спір стосується заборгованості за двома земельними ділянками розміром 28.64 га та 3.605 га.
18.10.2019 ОСОБА_1 зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Фермерське господарство «Агро Надія» (код ЄДРПОУ 43297243) за адресою: 80222, Львівська область Радехівіський район, с. Синьків.
У подальшому, на підставі заяви щодо Державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, поданої ОСОБА_2 10.01.2022, Державним реєстратором внесено зміну місцезнаходження, зміну засновника, зміну інформації для здійснення зв'язку, зміну установчих документів та зміну керівника ФГ «Агро Надія» (код ЄДРПОУ 43297243). Відтак, ФГ «Агро Надія» з 10.01.2022 зареєстровано у Луганській області, місто Старобільськ, площа Товарна, буд. 3, індекс 92700.
Відповідач свого обов'язку щодо повної та своєчасної сплати орендної плати за користування земельними ділянками комунальної власності згідно з договорами оренди землі не виконав, у зв'язку з чим виникла заборгованість у сумі 14 564,40 грн за договором оренди земельної ділянки з кадастровим номером 4620686600:16:002:0001 площею 28,64 га та в сумі 1 561,90 грн за договором оренди земельної ділянки з кадастровим номером 4620686600:16:002:0002 площею 3,605 га, що разом становить 16 126,30 грн.
Вказані обставини стали підставою для звернення прокурором з даним позовом до суду.
Також суд звертає увагу, що в змісті прохальної частини позовної заяви прокурор, керуючись принципом диспозитивності, заявив позовну вимогу про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за договорами оренди землі від 15.12.2015 у меншому розмірі, а саме в сумі 16 121,30 грн.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.04.2025 справа передана на розгляд судді Шеліхіній Р.М.
Правове регулювання участі прокурора у розгляді справ у господарському суді здійснюється ст. 53 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), згідно з якою прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті.
При цьому прокурор для представництва інтересів держави в господарському суді повинен обґрунтувати, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Також ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Прокурор звертається до суду в інтересах держави в особі Буської міської ради Золочівського району Львівської області.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципі судового захисту прав місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно зі ст. 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Згідно з пп. 1 п. а) ч. 1 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, такі як забезпечення виконання бюджету.
Відповідно до ч.ч. 5, 7 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, скорочувати обсяги доходів місцевих бюджетів, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
При дослідженні матеріалів позовної заяви, суд з'ясував, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №718-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області» до Буської територіальної громади включено територію Тур'янської територіальної громади.
Таким чином, Буська міська рада Золочівського району Львівської області наділена повноваженнями звертатися до суду на захист інтересів держави в спірних правовідносинах.
Прокурор звернувся до Буської міської ради Золочівського району Львівської області з запитами від 09.01.2025 за № 14.54/05-39-123вих-25 та від 20.01.2025 за № 14.54/05-39-258вих-25, в яких повідомив про виявлені порушення інтересів держави, які виникли внаслідок несвоєчасної сплати орендної плати за користування земельними ділянками комунальної власності, та призвели до порушення законодавства та витребував відомості щодо вжитих або запланованих заходів щодо захисту державних інтересів.
Листом № 176 від 16.01.2025 Буська міська рада Золочівського району Львівської області повідомила, що з січня 2022 року по даний час від Фермерського господарства «Агро Надія» кошти за оренду земельної ділянки площею 28,6400 га з кадастровим номером 4620686600:16:002:0001 не надходили. ОСОБА_1 сплатив 01.07.2024 грошові кошти за оренду вищевказаної земельної ділянки в сумі 12 217,22 грн. Надано розрахунок заборгованості за договором оренди землі за останні три роки. Заходи по стягненню заборгованості не вживались, тому що контроль по сплаті орендної плати ведуть податкові органи, а повідомлень про заборгованість ФГ «Агро Надія» у Буську міську раду не надходило. У зв'язку із відсутністю призначень для сплати судового збору міська рада не може самостійно звернутись до суду з позовом щодо стягнення заборгованості з орендної плати в сумі 14 564,40 грн.
Листом № 245 від 22.01.2025 Буська міська рада Золочівського району Львівської області повідомила, що з січня 2022 року по даний час від Фермерського господарства «Агро Надія» кошти за оренду земельної ділянки площею 3,6050 га з кадастровим номером 4620686600:16:002:0002 не надходили. ОСОБА_1 сплатив 01.07.2024 грошові кошти за оренду вищевказаної земельної ділянки в сумі 1541,10 грн. Надано розрахунок заборгованості за договором оренди землі за останні три роки. Заходи по стягненню заборгованості не вживались, тому що контроль по сплаті орендної плати ведуть податкові органи, а повідомлень про заборгованвсть ФГ «Агро Надія» у Буську міську раду не надходило. У зв'язку із відсутністю призначень для сплати судового збору міська рада не може самостійно звернутись до суду з позовом щодо стягнення заборгованості з орендної плати в сумі 1 561,90 грн.
Як вказує прокурор, незважаючи на обізнаність про порушення відповідачем вимог закону та умов договору, Буською міською радою Золочівського району Львівської області не вжито жодних заходів, спрямованих на захист інтересів держави в особі територіальної громади у спірних правовідносинах. Згідно наданої інформації Буською міською радою констатуються порушення вимог закону щодо несплати орендної плати за землю та наявності заборгованості впродовж тривалого часу, проте заходи представницького характеру не вживаються, претензійно-позовна робота не проводиться.
З доданих до позовної заяви документів вбачається, що до пред'явлення позову до суду прокурор повідомив Буську міську раду Золочівського району Львівської області листом № 14.54/05-39-1306вих-25 від 18.03.2025 про прийняття рішення стосовно представництва інтересів держави шляхом пред'явлення до суду цього позову.
Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 по справі № 912/2385/18 за позовом також органу прокуратури, невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.
Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 53 ГПК України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
З урахуванням викладеного, суд підтверджує підстави представництва першим заступником керівника Золочівської окружної прокуратури інтересів держави в особі Буської міської ради Золочівського району Львівської області в цій справі та визнає подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд приходить до висновку, що вони відповідають вимогам, встановленим ст.ст. 162, 164, 172 ГПК України. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі, встановлені ГПК України відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п'яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 12 ГПК України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги характер спірних правовідносин, категорію та складність справи, обсяг та характер доказів у справі суд вважає за необхідне розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до інформації з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридичною адресою відповідача є: 92700, Луганська обл., Старобільський р-н, м. Старобільськ, пл. Товарна, буд. 3.
Прокурор на виконання вимог ст. ст. 42, 164 ГПК України здійснив спробу направлення копії позовної заяви з доданими до неї копіями документів, доказів за адресою місцезнаходження відповідача.
Однак, вказана територія наразі є окупованою. За інформацією Акціонерного товариства «Укрпошта», розміщеній на офіційному вебсайті (https://offices.ukrposhta.ua) відділення в м. Старобільськ Луганської області тимчасово не функціонують, а тому пересилання поштової кореспонденції до вказаного населеного пункту наразі є неможливим.
Відповідач - Фермерське господарство «Агро Надія» зареєстрованого «Електронного кабінету» в підсистемі Електронний суд ЄСІТС не має (відповідь на запит суду № 8879510 від 09.04.2025).
На підставі абз. 1 ч. 6 ст. 6 ГПК України відповідач зобов'язаний мати «Електронний кабінет» в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або в підсистемі «Електронний суд».
З метою дотримання процесуальних прав відповідача та через неможливість відправлення вихідної кореспонденції засобами поштового зв'язку відповідачу за його офіційною адресою, буде здійснена спроба повідомити відповідача про розгляд справи в суді телефонограмою. Інформація про дату, час та місце проведення підготовчого провадження буде розміщена відповідно до ч. 2 ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на офіційному вебсайті судової влади України за посиланням: https://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/.
З урахуванням реєстрації відповідача на тимчасово окупованій території України, суд вважає за необхідне надіслати один примірник ухвали особисто керівникові відповідача - Харченку Андрію Вікторовичу, який, за даними суду, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 53, 120, 176, 234 Господарського процесуального кодексу України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», господарський суд
1. Підтвердити підстави представництва першим заступником керівника Золочівської окружної прокуратури інтересів держави в особі Буської міської ради Золочівського району Львівської області із заявленими позовними вимогами.
2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
3. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
4. Підготовче засідання призначити на 23.04.2025 о 12 год 00 хв.
5. Судове засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: 61612, м. Харків, проспект Науки, 5, другий поверх, зал судового засідання № 205 (суддя Шеліхіна Р.М.).
6. Прокурору:
- чітко визначити правові підстави щодо обрання підсудності даної справи;
- уточнити позовні вимоги щодо заявленої до стягнення суми та ціни позову;
- у разі отримання відзиву на позовну заяву, у п'ятиденний строк з дня його отримання подати суду обґрунтовану відповідь на відзив з урахуванням вимог ст. 166 ГПК України; копію відповіді на відзив та додані докази надіслати відповідачу, докази на підтвердження такого направлення - надати суду.
7. Запропонувати позивачу:
- у разі отримання відзиву на позовну заяву, у п'ятиденний строк з дня його отримання подати суду обґрунтовану відповідь на відзив з урахуванням вимог ст. 166 ГПК України; копію відповіді на відзив та додані докази надіслати відповідачу, докази на підтвердження такого направлення - надати суду.
8. Запропонувати відповідачу:
- протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву, з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України; копію відзиву та додані до нього докази надіслати сторонам одночасно з надісланням відзиву до суду, докази на підтвердження такого направлення - надати суду;
- після отримання від прокурора, позивача відповіді на відзив, подати до суду заперечення протягом 5 днів з дня отримання такої відповіді від прокурора, позивача з урахуванням вимог ст. 167 ГПК України;
9. Повідомити відповідача про обов'язок зареєструвати «Електронний кабінет» в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або в підсистемі «Електронний суд» відповідно до ст. 6 ГПК України.
10. Для запобігання загрози життю та здоров'ю суддів та учасників судового процесу у період воєнного стану, суд пропонує учасникам справи утриматись від відвідування суду, свої процесуальні права та обов'язки, передбачені Господарським процесуальним кодексом України, реалізовувати через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему «Електронний суд» або у паперовій формі, а саме:
- через особистий кабінет в системі «Електронний суд» https://id.court.gov.ua;
- у разі неможливості надсилання документів в електронному вигляді - звичайною поштою на офіційну адресу суду (61612, м. Харків, проспект Науки, буд. 5).
11. Звернути увагу учасників справи, що до їх заяв по суті справи (відзив на позовну заяву; відповідь на відзив; заперечення) додаються докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються їх пояснення, заперечення, аргументи та міркування, якщо такі докази не надані іншими учасниками справи, а також додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) вказаних заяв і доданих до них доказів іншим учасникам справи, також до заяв по суті справи, які підписані представником учасника справи, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження його представника.
12. Повідомити учасників справи про наявність у суду технічної можливості забезпечення їх права брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду відповідно до ст. 197 ГПК України та пунктів 45-50 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21.
Інформація про час і місце судового засідання додатково розміщена на сторінці Господарського суду Луганської області офіційного вебпорталу «Судова влада України» в мережі Інтернет за адресою: (https://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/gromadyanam/csz/).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 10.04.2025 та не підлягає оскарженню.
Суддя Ріта ШЕЛІХІНА