Постанова від 04.12.2007 по справі 4/104-11А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" грудня 2007 р.

Справа № 4/104-11А.

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія"МІКС", м. Луцьк

до Луцької районної ради, м. Луцьк

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: приватна фірма "Техніка", м. Луцьк;

ТзОВ "Ізолфа Україна", м. Луцьк;

ТзОВ "Алюмінієві системи плюс", м. Луцьк

про визнання протиправними дій Луцької районної ради по оголошенню та проведенню конкурсу та скасування рішення конкурсної комісії

Суддя Слободян П. Р.

при секретарі Ведмедюк М. П.

Представники:

Від позивача: М'яловіцький В. Л. - довіреності у справі

Від відповідача: Тищенко В. В. - довіреності у справі

від третьої особи ПП "Техніка": Ковальчук О. М. - довіреності у справі

від третьої особи ТзОВ "Ізолфа Україна": Коломейчук О. М. - дов. у справі

від третьої особи ТзОВ "Алюмінієві системи плюс": Хлусов Р. А. - довіреності у справі

Суть спору ТзОВ "Телерадіокомпанія "МІКС", м. Луцьк звернулась до суду із позовною заявою, в якій просить визнати недійсним проведений 04.12.2006р. конкурс на право оренди об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ Луцького району - військового містечка № 70/39, яке знаходиться в с. Богушівка, військового містечка № 59, яке знаходиться в с. Тарасове та військового містечка № 68, яке знаходиться в с. Великий Омеляник.

До початку розгляду справи по сутті від позивача надійшла заява від 19.11.2007р. № 38 про зміну предмету позову у справі № 4/104-11А в якій останній просить визнати протиправними дії Луцької районної ради по оголошенню та проведенню конкурсу по здачі в оренду об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ Луцького району - військового містечка № 70/39, яке знаходиться в с. Богушівка, військового містечка № 59, яке знаходиться в с. Тарасове, військового містечка № 68, яке знаходиться в с. Великий Омеляник та скасувати рішення конкурсної комісії по визначенню переможців зазначеного конкурсу.

Свої вимоги обґрунтовує наступним: відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. Ст.142 Конституції України, ч. 3 ст. 16, ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає існування майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, повноваження по управлінню яким покладено на районні і обласні ради. Районні ради виключно на своїх пленарних засіданнях вирішують в установленому законом порядку питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в них в управлінні (п. 20 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"). Відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" правовий режим майна спільної власності територіальних громад визначається законом. Проте на момент оголошення і проведення конкурсу не набрали чинності закони, які визначають правові основи управління об'єктами спільної власності територіальних громад (відповідно, повноваження районних рад у цій сфері) та їх правовий режим. Закон України "Про оренду державного та комунального майна" регулює правовідносини, пов'язані з орендою державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (ст.1), але аж ніяк не майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. На даний час до повноважень районних рад у сфері оренди майна закон відносить лише вирішення за дорученням відповідних рад питання про передачу в оренду об'єктів комунальної власності (але не спільної), які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних рад (п. 19 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"), причому це питання також вирішується виключно на пленарних засіданнях. Враховуючи: а) необхідність для органів місцевого самоврядування, в т.ч. районних рад, діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України; б) відсутність спеціальних законів, які б визначали правовий режим об'єктів спільної власності та надавали районним радам повноваження виступати орендодавцями таких об'єктів; в) відсутність прийнятого на сесії рішення Луцької районної ради про передачу в оренду військового містечка № 70/39, яке знаходиться в с. Богушівка, військового містечка № 59, яке знаходиться в с. Тарасове, та військового містечка № 68, яке знаходиться в с. Великий Омеляник, є повністю протиправним оголошення та проведення відповідачем конкурсу по здачі в оренду цих об'єктів.

Окрім того, позивач вважає, що конкурс був проведений з численними грубими порушеннями Порядку проведення конкурсу на право укладання договору оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, затвердженого рішенням Луцької районної ради від 03.08.2005 року №24/4 (надалі - Порядок), в зв'язку з чим створеною відповідачем конкурсною комісією прийнято необ'єктивне, упереджене рішення по визначенню переможців конкурсу.

Неправомірним є визначення переможців лічильною комісією /протокол № 2/, а не самою конкурсною комісією як це зазначено в п.п. 3.2., 3.4. порядку.

3 грудня 2007 року позивач звернувся з клопотанням про заборону Луцькій районній раді проводити продаж військового містечка № 68, яке знаходиться в с. Великий Омеляник. Суд вважає дане клопотання необґрунтованим, а тому відмовив в його задоволенні.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 09.10.2007р. було залучено до участі в справі третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача, оскільки рішення суду може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін.

Луцька районна рада у своєму відзиві на позовну заяву від 04.10.2007р. № 3.7.283 заперечені від 04.12.2007р. та представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує, мотивуючи тим, що: Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження від 08.07.2006р. № 390-р щодо передачі з державної власності у спільну власність територіальної громади сіл, селищ Луцького району майнових комплексів колишніх військових містечок № 70/39, яке знаходиться в с. Богушівка, військового містечка № 59, яке знаходиться в с. Тарасове та військового містечка № 68, яке знаходиться в с. Великий Омеляник.

Згідно Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (ст.60), Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (ст.ст. 5,7,9), рішення Луцької районної ради від 03.08.2005 р.№24/4 "Про окремі питання управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ району" Луцька районна рада оголосила конкурс на здачу в оренду об'єктів районної комунальної власності.

Розпорядженням голови районної ради від 27 жовтня 2006 р.№166/1.2 створено конкурсну комісію для проведення конкурсу на право укладання договору оренди майна колишніх військових містечок у складі 7 чоловік. Комісія в своїй роботі керувалась "Порядком проведення конкурсу на право укладання договору оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району" (далі Порядок) затвердженого рішенням районної ради від 03.08.2005р. Публікація здійснена у встановлений термін, всім зацікавленим особам, які звернулись до конкурсної комісії надавалась вичерпна інформація щодо часу, умов, порядку та процедури проведення конкурсу, а також копія Порядку, були надані рівні права та можливості щодо участі в конкурсі.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в судовому засіданні проти позову заперечують повністю.

Зокрема, ТзОВ "Ізолфа Україна" у своєму заперечені від 23.11.2007р. № 223 посилається на те, що відповідно, районні ради від імені територіальних громад сіл, селищ району здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, і від імені та в інтересах територіальних громад можуть здавати об'єкти права комунальної власності в оренду, що власне й було зроблено на конкурсних умовах, відповідно до вимог ч. 1 ст. 7 та ч. 7 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Відповідно до ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення, доводи і заперечення представників сторін, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, господарський суд встановив:

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 8 липня 2006 р. N 390-р "Про передачу майнових комплексів військових містечок" з державної власності передано у спільну власність територіальних громад Луцького району майнові комплекси колишніх військових містечок: військове містечко: N 39 (с. Богушівка Луцького району); військове містечко N 59 (с. Великий Омеляник Луцького району); військове містечко N 68 (с. Малий Омеляник, м. Луцьк).

У відповідності з п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" правовий режим майна спільної власності територіальних громад визначається законом. На даний час /про це також зазначає позивач/ відсутній закон який би безпосередньо регулював основи управління об'єктами спільної власності територіальних громад, їх правовий режим.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Цивільного кодексу України, якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).

Відносини щодо оренди нерухомого майна регулюються нормами Цивільного кодексу України, Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до ст.ст. 1, 2, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст і від їх імені здійснюють управління об'єктами спільної власності, в т.ч. можуть здавати ці об'єкти в оренду, в порядку і на умовах визначених чинним законодавством України.

Враховуючи, що взяти майно в оренду виявило більше двох юридичних осіб, 28 жовтня 2006р. в районній газеті "Слава праці" № 129 Луцька районна рада, як цього вимагає ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", оголосила конкурс на здачу в оренду об'єктів районної комунальної власності: військового містечка № 70/39, яке знаходиться в с. Богушівка, військового містечка № 59, яке знаходиться в с. Тарасове та військового містечка № 68, яке знаходиться в с. Великий Омеляник.

Розпорядженням голови Луцької районної ради від 27.10.2006р. № 166/12, відповідно до Закону України "Про оренду державного та комунального майна", "Порядку проведення конкурсу на право укладення договору оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району", затвердженого рішенням районної ради від 03.08.2005р. № 24/4 було створено конкурсну комісію для проведення конкурсу на право укладення договору оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Луцького району.

Розпорядженням голови Луцької районної ради від 25.11.2006р. № 184/1.2 майно колишніх військових містечок передано в оперативне управління Луцькій районній центральній лікарні; Відділу культури і туризму райдержадміністрації; Заборольській сільській раді Луцького району.

Зазначені вище розпорядження в подальшому були затвердженні рішенням Луцької районної ради № 8/11 від 20.12.2006р.

Таким чином, з врахуванням вище викладеного, спростовуються доводи позивача щодо протиправності дій Луцької районної ради по оголошенню та проведенню конкурсу по здачі в оренду об'єктів спільної територіальної власності територіальних громад сіл, селищ Луцького району.

Що ж до посилання позивача на порушення "Порядку проведення конкурсу на право укладання договору оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району" /затвердженого рішенням районної ради від 03.08.2005р./, необхідно врахувати наступне:

Згідно п. 4.3. "Порядку проведення конкурсу на право укладання договору оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району", інформація публікується в одній з газет(за вибором орендодавця) не пізніше 30 днів до дати проведення конкурсу. Оголошення опубліковано в районній газеті "Слава праці" 28 жовтня 2007 року № 129, про проведення конкурсу 27 листопада 2006 року, тобто за 30 днів, як цього вимагає Порядок. В оголошенні було зазначено, що з питань часу та місця ознайомлення з об'єктом оренди, часу та місця проведення конкурсу, орендної плати, розрахункового рахунка орендодавця - звертатися до конкурсної комісії. Як стверджує відповідач у своєму відзиві від 04.10.2007р. № 3.7/283, представники третіх осіб на стороні відповідача, ТзОВ "Ізолфа Україна" у своїх запереченнях від 19.11.2007р. № 222, від 04.12.2007р. № 223 всім зацікавленим особам, які звернулись до конкурсної комісії надавалась вичерпна інформація щодо часу, умов, порядку та процедури проведення конкурсу, а також копія Порядку.

Всі учасники були належним чином повідомлені про умови проведення конкурсу, подали всі необхідні документи, мали можливість уточнити будь-яку необхідну інформацію, були присутні та взяли участь в конкурсі, що власне лише свідчить про реалізацію відповідних своїх прав кожним із учасників.

Враховуючи те, що об'єкти оренди знаходяться на території Боголюбської та Заборольської сільських рад на засідання конкурсної комісії 30.11.2006р були запрошені голови цих сільських рад, які висловили свої пропозиції щодо майбутнього орендаря, а саме, бажана реєстрація суб'єкта господарювання як платника податку та платежів у сільських радах і організація виробництва, на якому змогли б працювати місцеві жителі територіальної громади Луцького району.

На засіданні конкурсної комісії також були присутні представники засобів масової інформації, про результати конкурсу було досить детально висвітлено в районній газеті "Слава Праці".

Щодо оголошення перерви в засіданні комісії - законом дана процедура не заборонена і вимоги щодо публікації про це оголошення в пресі не має. Тим більше, що конкурс було проведено в один етап.

Твердження позивача про те, що невідомо ким і відповідно до якого акту створено лічильну комісію спростовуються тим, що даний момент відображено в протоколі № 2 від 04.12.06р., а визначення умов проведення конкурсу передбачені в п. 3.2. Порядку проведення конкурсу на право укладання договору оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, затв. рішенням районної ради від 03.08.05р. №24/4.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 1, 2, 16, 24, 43, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про оренду державного та комунального майна", ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ст. 8 Цивільного кодексу України, ст.ст. 124, 142 Конституції України, ст.ст. 158 - 163, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові ТзОВ "Телерадіокомпанія "МІКС", м. Луцьк до Луцької районної ради, м. Луцьк; треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ТзОВ "Ізолфа Україна", м. Луцьк; приватна фірма "Техніка", м. Луцьк; ТзОВ "Алюмінієві системи плюс", м. Луцьк про визнання протиправними дій Луцької районної ради по оголошенню та проведенню конкурсу по здачі в оренду об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ Луцького району - військового містечка № 70/39, яке знаходиться в с. Богушівка, військового містечка № 59, яке знаходиться в с. Тарасове, військового містечка № 68, яке знаходиться в с. Великий Омеляник та скасування рішення конкурсної комісії по визначенню переможців зазначеного конкурсу, відмовити.

Дана постанова, у відповідності до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про її апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження даної постанови суду подається протягом десяти днів з дня складення її у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови

виготовлено та підписано 10.12.2007р

Суддя Слободяном Петром Романовичем