09 квітня 2025 року Справа № 480/7035/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7035/24 за позовом ОСОБА_1 до Роменської міської ради Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Роменської міської ради Сумської області, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Роменської міської ради Сумської області щодо не розгляду поданої ОСОБА_1 заяви від 22.01.2024 року про надання дозволу на придбання у власність земельної ділянки загальною площею 0,1462 га, кадастровий номер земельної ділянки - 5910700000:05:028:0147, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки;
- зобов'язати Роменську міську раду Сумської області розглянути на найближчій сесії подану ОСОБА_1 заяву від 22.01.2024 року про надання дозволу на придбання у власність земельної ділянки загальною площею 0,1462 га, кадастровий номер земельної ділянки - 5910700000:05:028:0147, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, у відповідності до положень ч. 3 ст. 128 Земельного кодексу України.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що йому на праві приватної власності належить житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 . 24 січня 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив надати дозвіл на придбання у власність земельної ділянки на якій розташований вищевказаний житловий будинок, однак Виконавчий комітет Роменської міської ради надіслав на адресу позивача лист, у якому зазначив, що дане питання вже неодноразово розглядалося Роменською міською радою та відповідно до прийнятого рішення Роменської міської ради від 24.03.2021 було відмовлено у наданні дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,1462 га (кадастровий номер 5910700000:05:028:0147) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) для мети подальшого продажу даної земельної ділянки.
Причиною прийняття рішення Роменської міської ради щодо відмови слугувало використання цієї земельної ділянки не за цільовим призначенням (з метою отримання прибутку від розміщення автомобільної стоянки), а самої будівлі, розміщеної на земельній ділянці як офісного приміщення, що підтверджено Актом обстеження міжвідомчої комісії при Виконавчому комітеті Роменської міської ради № 1830 від 18.04.2019, що суперечить пункту «а» частини 1 статті 96 Земельного кодексу України, та є однією з підстав для відмови, визначених пунктом «б» частини 5 статті 128 Земельного кодексу України.
Враховуючи, що і наданий час ситуація щодо використання запитуваної земельної ділянки не за цільовим призначенням та будівлі, розміщеної на ній не змінилася: земельна ділянка і надалі використовується як платна стоянка для зберігання автотранспорту, а будівля, як офісне приміщення - у Виконавчого комітету Роменської міської ради відсутні підстави у підготовці проекту рішення щодо звернення та винесенні його на розгляд сесії.
Позивач звертаючись до суду зазначає, що неприйняття відповідачем вищевказаного рішення суперечить ч. 5 ст. 128 Земельного кодексу України, оскільки вказана норма містить вичерпний перелік підстав для відмови в продажу земельної ділянки, під жодну з яких не підпадає позивач.
Ухвалою суду від 13.08.2024 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/7035/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Роменська міська рада Сумської області з позовними вимогами не погодилась, у відзиві на позовну заяву зазначила, що на час звернення ОСОБА_1 з клопотанням від 25.01.2024 ситуація щодо використання земельної ділянки площею 0,1462 га (кадастровий номер 5910700000:05:028:0147) з цільовим призначенням «для будівництва і
обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» за адресою: АДРЕСА_2 не за цільовим призначенням та будівлі, розміщеної на ній, не змінилося: дана земельна ділянка і надалі використовується як платна стоянка для зберігання автотранспорту, а будівля - як офісне приміщення.
Враховуючи вищевикладене, на даний час у Виконавчого комітету Роменської міської
ради відсутні підстави для підготовки проекту рішення щодо звернення ОСОБА_1 від 25.01.2024 та винесення його на розгляд сесії Роменської міської ради.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 02.12.2014 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №30343096 від 02.12.2014, на праві приватної власності належить житловий будинок, загальною площею 184,8 кв.м., житловою площею 79,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 15.11.2017 року у справі №585/2897/17, яка набрала законної сили, визнано дії Роменської міської ради Сумської області щодо не розгляду поданої ОСОБА_1 заяви від 12.06.2017 року про надання дозволу на придбання ним у власність земельної ділянки загальною площею 0,1462 га, кадастровий номер земельної ділянки - 5910700000:05:028:0147, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, протиправними. Зобов'язано Роменську міську раду Сумської області розглянути на найближчій сесії подану позивачем заяву від 12.06.2017 року про надання дозволу на придбання ним у власність земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 року у справі №818/1529/18, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Роменської міської ради Сумської області щодо неприйняття рішення про надання дозволу позивачу на придбання у власність земельної ділянки, загальною площею 0,1462 га, кадастровий номер земельної ділянки - 5910700000:05:028:0147, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки. Зобов'язано Роменську міську раду Сумської області повторно розглянути заяву від 12.06.2017 про надання дозволу на придбання у власність земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у судовому рішенні.
На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 року рішенням Роменської міської ради Сумської області від 26.06.2019 року, викладеному у протоколі засідання 62 сесії, відмовлено у наданні дозволу ОСОБА_1 на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5910700000:05:028:0147).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 року у справі №480/5108/19, яке набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано рішення Роменської міської ради Сумської області від 26 червня 2019 року про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 5910700000:05:028:0147; зобов'язано Роменську міську раду Сумської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання позивачу дозволу на придбання земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 5910700000:05:028:0147 та прийняти рішення у відповідності до положень ч.3 ст.128 Земельного кодексу України.
24 січня 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив надати дозвіл на придбання у власність земельної ділянки на якій розташований вищевказаний житловий будинок.
Виконавчий комітет Роменської міської ради, листом від 21.02.2024 №2.1-23/707 повідомив позивача, що дане питання вже неодноразово розглядалося Роменською міською радою та відповідно до прийнятого рішення Роменської міської ради від 24.03.2021 було відмовлено у наданні дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,1462 га (кадастровий номер 5910700000:05:028:0147) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) для мети подальшого продажу даної земельної ділянки.
Причиною прийняття рішення Роменської міської ради щодо відмови слугувало використання цієї земельної ділянки не за цільовим призначенням (з метою отримання прибутку від розміщення автомобільної стоянки), а самої будівлі, розміщеної на земельній ділянці як офісного приміщення, що підтверджено Актом обстеження міжвідомчої комісії при Виконавчому комітеті Роменської міської ради № 1830 від 18.04.2019, що суперечить пункту «а» частини 1 статті 96 Земельного кодексу України, та є однією з підстав для відмови, визначених пунктом «б» частини 5 статті 128 Земельного кодексу України.
Враховуючи, що і наданий час ситуація щодо використання запитуваної земельної ділянки не за цільовим призначенням та будівлі, розміщеної на ній не змінилася: земельна ділянка і надалі використовується як платна стоянка для зберігання автотранспорту, а будівля, як офісне приміщення - у Виконавчого комітету Роменської міської ради відсутні підстави у підготовці проекту рішення щодо звернення та винесенні його на розгляд сесії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 128 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви (клопотання) додаються:
а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);
б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
Орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Підставою для відмови в продажу земельної ділянки є:
а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;
б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;
в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;
г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;
ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні акти та інші акти у формі рішень.
Визначена законом процедура є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого “земельного» питання. З огляду на вимоги частини другої статті 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов'язковим.
Відповідно до п.19 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України індивідуальний акт - акт ( рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий ( прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк. Тобто, рішення Роменської міської ради про відмову позивачеві надати дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є актом індивідуальної дії, відповідно має виражати волю суб'єкта владних повноважень, його владні приписи, повинне мати офіційний характер, обов'язковий до виконання, має регулювати певні суспільні відносини, спричиняти правові наслідки, повинне бути зрозумілим для учасників суспільних відносин і юридично оформлене у визначеній формі.
Проте, відповідачем не прийнято владне управлінське рішення щодо надання чи відмови у наданні дозволу на викуп земельної ділянки, що суперечить нормам чинного законодавства.
Відповідно до п.2 ч.4 ст. 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З урахуванням викладеного, суд вважає за потрібне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 22.01.2024 року про надання дозволу на придбання у власність земельної ділянки загальною площею 0,1462 га, кадастровий номер земельної ділянки - 5910700000:05:028:0147, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному судовому рішенні.
На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 1 211,20 грн., сплачений при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Роменської міської ради Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Роменської міської ради Сумської області щодо не розгляду поданої ОСОБА_1 заяви від 22.01.2024 року про надання дозволу на придбання у власність земельної ділянки загальною площею 0,1462 га, кадастровий номер земельної ділянки - 5910700000:05:028:0147, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Зобов'язати Роменську міську раду Сумської області розглянути на найближчій сесії подану ОСОБА_1 заяву від 22.01.2024 року про надання дозволу на придбання у власність земельної ділянки загальною площею 0,1462 га, кадастровий номер земельної ділянки - 5910700000:05:028:0147, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, у відповідності до положень ч. 3 ст. 128 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному судовому рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Роменської міської ради Сумської області (42000, Сумська область, м. Ромни, бульв. Шевченка, 2, 35425618) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідент. номер НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений при зверненні до суду в сумі 1 211 грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик