Рішення від 09.04.2025 по справі 640/8725/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2025 року Справа№640/8725/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом Київської обласної державної адміністрації.

В обґрунтування позову зазначено, що з метою забезпечення законності відбудови окремих територій Київської області та подальшого її економічного і соціального розвитку, позивач, на адресу Київської обласної державної адміністрації, маючої на сьогодні статус військової адміністрації, в якості заяви надіслав свій лист від 09.05.2022 за № 09/05, яким просив забезпечити вжиття з боку Київської обласної військової адміністрації певних заходів, спрямованих на розроблення територіальними громадами Київської області комплексних планів просторового розвитку території територіальної громади.

У відповідь на свій лист від 09.05.2022 № 09/05 Позивач отримав лист Департаменту містобудування та архітектури Київської обласної державної адміністрації від 02.06.2022 № 2399/31,01/31.02.02-22, який, на думку позивача, свідчить про відмову, всупереч закону, Київської обласної державної адміністрації, маючої насьогодні статус військової адміністрації, від вжиття нею взагалі будь-яких заходів, у тому числі і вищезазначених заходів, спрямованих на забезпечення розроблення територіальними громадами Київської області комплексних планів.

Позивач наголошує на тому, що встановлена законом необхідність забезпечення розроблення комплексних планів органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади, до яких будучи місцевою державною адміністрацією належить Київська обласна державна адміністрація, обумовлена вимогами діючого законодавства та просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Київської обласної державної адміністрації щодо не забезпечення розроблення територіальними громадами Київської області комплексних планів просторового розвитку території територіальної громади шляхом вжиття Київською обласною державною адміністрацією визначених відповідно до закону заходів;

зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію забезпечити розроблення територіальними громадами Київської області комплексних планів просторового розвитку території територіальної громади шляхом вжиття Київською обласною державною адміністрацією визначених відповідно до закону заходів.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.06.2022 позовну заяву залишено без руху.

04 жовтня 2022 року ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.02.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Київської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії. Справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

13.03.2025 року надано відзив по справі, згідно змісту якого зазначено, що Київська обласна державна адміністрація заперечує проти задоволення позовних вимог. Відповідач зауважує, що у відповідь на лист від 09.05.2022 № 09/05 позивачу роз'яснено, що розробка містобудівної документації на місцевому рівні, її затвердження в установленому порядку належить до компетенції відповідних органів місцевого самоврядування.

Ухвалою від 09.04.2025 року клопотання ОСОБА_1 про проведення розгляду справи у судовому засіданні з викликом сторін в порядку загального позовного провадження, - залишено без задоволення.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до листа від 09.05.2022 № 09/05 ОСОБА_1 звертається на адресу Київської обласної державної адміністрації (Київської обласної військової адміністрації) з проханням забезпечити вжиття з боку Київської обласної військової адміністрації нижчеперелічених заходів, спрямованих на розроблення територіальними громадами Київської області комплексних планів просторового розвитку території територіальної громади (надалі по тексту - «Комплексний план розвитку»), а саме:

1) надіслання на адреси усіх рад розташованих на території Київської області територіальних громад відповідних звернень стосовно необхідності згідно до закону розроблення комплексних планів розвитку;

2) ініціювання, виходячи із частини 1 статті 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», проведення з керівництвами та депутатами усіх рад розташованих на території Київської області територіальних громад певних нарад, роз'яснювальних семінарів, тощо, стосовно необхідності згідно до закону розроблення комплексних планів розвитку;

3) забезпечення, у разі необхідності, виходячи із пункту 13 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», внесення головою місцевої адміністрації належним чином оформлені письмові пропозиції про розгляд радами розташованих на території Київської області територіальних громад питань про розроблення комплексних планів розвитку;

4) залучення, у разі необхідності, на координаційній та підзвітній основі, виходячи із частин 3, 4 статті 31 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», територіального органу центрального органу виконавчої будівельного влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, з метою законного впливу на вирішення питань щодо забезпечення розроблення радами розташованих на території Київської області територіальних громад комплексних планів розвитку, виходячи із статті 44 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та інших нормативно-правових актів;

5) звернення, у разі необхідності, виходячи із пункту 5 статті 28 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», до суду, з метою вирішення у судовому порядку питань щодо забезпечення розроблення радами розташованих на території Київської області територіальних громад комплексних планів розвитку;

6) у разі остаточного не вирішення окремими радами розташованих на території Київської області територіальних громад питань щодо розроблення комплексних планів розвитку, виходячи із пункту 2 частини 1, частини 4 статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», порушення перед Верховною Радою України питань про призначення позачергових виборів таких рад.

За дорученням Київської обласної державної адміністрації (Київської обласної військової адміністрації) лист ОСОБА_1 від 09.05.2022 № 09/05 розглянуто Департаментом містобудування та архітектури та надано відповідь від 02.06.2022 № 2399/31.01/31.02.02-2022.

У своїй відповіді Департаментом зазначено, що викладену в листі інформацію взято до відома, а також повідомлено, що Департамент надає консультації і роз'яснення територіальним громадам Київської області з будь-яких питань містобудівної сфери і знаходиться в постійному контакті з представниками громад. Департаментом роз'яснено, що розробка містобудівної документації на місцевому рівні, її затвердження в установленому порядку належить до компетенції відповідних органів місцевого самоврядування.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон).

Положення зазначеного Закону спрямовані на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до положень статті 7 Закону управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється шляхом, зокрема, планування територій на державному, регіональному та місцевому рівнях; моніторингу стану розроблення та реалізації містобудівної документації на всіх рівнях; визначення державних інтересів для їх врахування під час розроблення містобудівної документації; розроблення і затвердження будівельних норм, кошторисних норм, нормативів і правил, запровадження одночасної дії застосування будівельних норм, розроблених на основі національних технологічних традицій, та будівельних норм, приведених у відповідність до вимог Європейського Союзу.

Згідно зі статтею 2 Закону планування і забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає прогнозування розвитку територій; забезпечення раціонального розселення і визначення напрямів сталого розвитку територій; обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням; взаємоузгодження державних, громадських та приватних інтересів під час планування і забудови територій; визначення і раціональне взаємне розташування зон житлової та громадської забудови, виробничих, транспортних, рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих, історико-культурних та інших зон і об'єктів; встановлення режиму забудови територій, на яких передбачено провадження містобудівної діяльності; розроблення містобудівної та проектної документації, будівництво об'єктів; реконструкцію існуючої забудови та територій; збереження, створення та відновлення рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих територій та об'єктів, ландшафтів, лісів, парків, скверів, окремих зелених насаджень; створення та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури; створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; проведення моніторингу забудови; ведення містобудівного кадастру; здійснення контролю у сфері містобудування.

Інструментом державного регулювання планування територій є містобудівна документація, яка поділяється на документацію державного, регіонального та місцевого рівнів.

Частиною третьою статті 8 Закону передбачено, що рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Відповідно до статті 16 Закону планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням відомостей Державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі у цифровій формі в державній системі координат у формі електронних документів, що містять базові і тематичні геопросторові дані.

Містобудівна документація на місцевому рівні може бути оновлена за рішенням місцевих рад.

Оновлення містобудівної документації передбачає: 1) актуалізацію картографо-геодезичної основи; 2) перенесення з паперових носіїв у векторну цифрову форму; 3) приведення містобудівної документації у відповідність із вимогами законодавства в частині формату зберігання та оброблення даних.

Затвердження оновленої містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється згідно із статтями 16-1, 17, 18 та 19 цього Закону. При цьому затвердження оновленої містобудівної документації на місцевому рівні, що не пов'язано із внесенням змін до неї, не потребує звернення до відповідних органів виконавчої влади для визначення державних інтересів, проведення громадського обговорення. Стратегічна екологічна оцінка такої документації не здійснюється, крім випадку, якщо замовником відповідно до законодавства прийнято рішення про здійснення стратегічної екологічної оцінки незначних змін до документа державного планування.

Внесення змін до містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється у порядку, визначеному законодавством для її розроблення та затвердження.

Склад, зміст, порядок розроблення та оновлення містобудівної документації на місцевому рівні встановлюються Кабінетом Міністрів України у Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації.

Пунктом 5 статті 1 Закону визначено, що комплексний план просторового розвитку території територіальної громади - одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та документація із землеустрою, що визначає планувальну організацію, функціональне призначення території, основні принципи і напрями формування єдиної системи громадського обслуговування населення, дорожньої мережі, інженерно-транспортної інфраструктури, інженерної підготовки і благоустрою, цивільного захисту, охорони земель та інших компонентів навколишнього природного середовища, формування екомережі, охорони і збереження культурної спадщини та традиційного характеру середовища населених пунктів, а також послідовність реалізації рішень, у тому числі етапність освоєння території.

В пункті 42 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.

В пункті 35 Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1 вересня 2021 року № 926 визначено, що виконавчий орган сільської, селищної і міської ради, Київська та Севастопольська міські держадміністрації є замовником розроблення містобудівної документації на місцевому рівні (комплексного плану, генеральних планів населених пунктів, детальних планів територій), який організовує розроблення, внесення змін та подання проектів містобудівної документації на місцевому рівні на розгляд відповідної сільської, селищної, міської ради незалежно від визначених відповідно до закону джерел фінансування.

Таким чином суд зауважує, що питання розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, зокрема, Комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади вирішуються органом місцевого самоврядування, і рішення щодо розроблення документації приймається сесією сільської, селищної і міської ради, виходячи з доцільності та можливостей місцевого бюджету або наявності інших джерел фінансування, не заборонених законом.

Також в частині п'ятнадцятій статті 161 Закону зазначено, що Комплексний план розробляється за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.

Разом з тим, Київська обласна державна адміністрація (Київська обласна військова адміністрація) є місцевим органом виконавчої влади та здійснює свої повноваження відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації».

Повноваження місцевих державних адміністрацій в галузі містобудування визначені положеннями статті 20 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».

Згідно з положеннями частин першої та другої статті 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.

Органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.

Аналогічні положення відображені в статті 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».

Окрім того, положеннями зазначеної статті передбачено, що місцеві державні адміністрації на відповідній території взаємодіють з сільськими, селищними і міськими радами, їх виконавчими органами та сільськими, селищними і міськими головами, сприяють у здійсненні ними власних повноважень місцевого самоврядування, зокрема у вирішенні питань економічного, соціального та культурного розвитку відповідних територій, зміцнення матеріальної та фінансової бази місцевого самоврядування, контролюють виконання наданих їм законом повноважень органів виконавчої влади, розглядають та враховують у своїй діяльності пропозиції депутатів, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб.

Таким чином суд повторно звертає увагу на те, що Комплексний план розробляється за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.

Щодо належного розгляду Листа від 09.05.2022 № 09/05.

Закон України «Про звернення громадян» регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів.

Стаття 3 вказаного вище Закону визначає, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Відповідно до листа від 09.05.2022 № 09/05 ОСОБА_1 звертається на адресу Київської обласної державної адміністрації (Київської обласної військової адміністрації) з проханням забезпечити вжиття з боку Київської обласної військової адміністрації певних заходів, спрямованих на розроблення територіальними громадами Київської області комплексних планів просторового розвитку території територіальної громади (надалі по тексту - «Комплексний план розвитку»).

Таким чином суд погоджується з позицією відповідача, що, виходячи із норм статті 3 Закону України «Про звернення громадян» зазначений лист є пропозицією до органу державної влади.

Статтею 14 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.

Як вже було зазначено вище, у своїй відповіді Департаментом зазначено, що викладену в листі інформацію взято до відома, а також повідомлено, що Департамент надає консультації і роз'яснення територіальним громадам Київської області з будь-яких питань містобудівної сфери і знаходиться в постійному контакті з представниками громад, роз'яснено, що розробка містобудівної документації на місцевому рівні, її затвердження в установленому порядку належить до компетенції відповідних органів місцевого самоврядування.

Відтак Лист від 09.05.2022 № 09/05 розглянуто у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян».

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, позов ОСОБА_1 до Київської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії задоволенню не підлягає.

Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Київської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.О. Галатіна