Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 квітня 2025 року Справа№200/889/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії
Адвокат Верченко Ольга Олександрівна (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в інтересах ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) звернулася через систему “Електронний Суд» до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов'янськ, площа Соборна буд. 3) про визнання протиправною бездіяльність щодо не розрахунку розміру пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 02.06.2023; зобов'язання донараховати та сплачувати розмір пенсії у відповідності із ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 02.06.2023.
В обґрунтування зазначено, що рішенням суду по справі №200/3472/24 відновлено порушене право щодо призначення позивачу пенсії. Разом з цим, управлінням не застосовано положення ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при визначенні розміру пенсії, що призвело до її зменшення. З огляду на зазначене, позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач позов не визнав. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначив, що заявлені позивачем позовні вимоги стосуються періоду з 02.06.2023 тому, враховуючи день звернення до суду 08.02.2025, вони виходять за межі шестимісячного строку, встановленого статтею 122 КАС України. Поряд з цим, представник пенсійного органу зазначає, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16.09.2024 № 200/3472/24 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до даних розпорядження пільговий стаж позивача становить - 27 років 07 місяців. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16.09.2024 № 200/3472/24 виконано в межах покладених зобов'язань. Інші зобов'язання в рішенні суду відсутні, а тому, на думку відповідача відсутні підстави для задоволення позову.
Ухвалою від 12 лютого 2025 року суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати суду додаткові докази.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому дію воєнного стану було продовжено, та станом на день винесення рішення він діє.
З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України із зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_1 , про що свідчать копії паспорта серії НОМЕР_3 .
02 червня 2023 року позивач звернувся через вебпортал електронних послуг до Пенсійного фонду України із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV.
За результатами розгляду зазначеної заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах від 09.06.2023 №057250005205, яке обґрунтоване відсутністю у позивача необхідного стажу роботи та недосягненням пенсійного віку.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2023 року у справі № 200/3956/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 09.06.2023 №057250005205 про відмову у призначенні пенсії за віком позивачу. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.06.2023 про призначення пенсії за віком, зарахувавши: до пільгового стажу позивача періоди його роботи з 28.12.1998 по 26.04.1999, з 06.09.1999 по 24.03.2008, з 24.03.2008 по 31.03.2023 та період його навчання з 01.09.1995 по 30.06.1999 в Селидівському гірничому технікумі; до страхового та пільгового стажу позивача періоди його роботи з 01.04.2023 по 02.06.2023, а також взявши до розрахунку заробітну плату позивача, яку він отримував в період з 01.03.2010 по 31.12.2010 та з 01.03.2020 по 01.04.2023.
Проте, рішенням пенсійного органу позивачу знов відмовлено у призначенні пенсії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.09.2024 № 200/3472/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 09.06.2023 № 057250005205 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити з 02 червня 2023 року ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 із зарахуванням до його пільгового стажу, в тому числі за Списком робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202, періодів роботи з 28.12.1998 по 26.04.1999, з 06.09.1999 по 31.12.1999, з 01.01.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.10.2005, з 01.11.2005 по 23.12.2007, з 24.12.2007 по 23.03.2008, з 01.01.2011 по 31.01.2011, з 30.08.2014 по 31.08.2014, з 27.02.2015 по 28.02.2015, з 30.03.2015 по 31.03.2015, з 30.04.2017 по 30.04.2017, з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.04.2023 по 02.06.2023. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
На виконання вказаного рішення, пенсійним органом призначено позивачу пенсію за віком відповідно до частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 02 червня 2023 року.
Відповідно до даних розпорядження пільговий стаж позивача становить - 27 років 07 місяців.
Разом з цим, при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 не застосовано положення ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вважаючи протиправним розрахунок пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
В силу ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 2 вересня 2008 року №345-VI (далі - Закон №345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону України № 345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону 1058-IV в редакції на час звернення позивача з заявою, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналіз зазначених норм дає можливість дійти висновку, що дія цього Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Отже, обов'язковою умовою для застосування положень Закону № 345-VI є зайнятість особи на підземних роботах протягом повного робочого дня, а тому вказана обставина є вирішальною.
Аналогічний правовий висновок був викладений Верховним Судом у постановах від 27 серпня 2020 року у справі №442/3559/17, 13 жовтня 2020 року у справі № 442/3555/17, від 29 грудня 2021 року у справі № 345/2562/17, від 02 грудня 2021 року у справі №280/281/17.
З протоколу призначення пенсії ОСОБА_1 від 31 січня 2025 року вбачається:
страховий стаж (повний) - 51 рік 5 місяців 28 днів;
додаткові роки за списком 1- 24 роки;
в тому числі: Роботи підземні, професії за пост. 202 (25) 27 років 7 місяців 0 днів.
Таким чином, суд зазначає, що оскільки позивач відпрацював на підземних роботах у шахті за Списком № 1 понад 15 років, відповідач зобов'язаний був керуватися положеннями чинного пенсійного законодавства та відповідно здійснити розрахунок розміру пенсії керуючись вимогами статті 28 Закону № 1058 та з урахуванням положень ст. 8 Закону № 345-VI.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності щодо не розрахунку розміру пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 02.06.2023 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Застосовуючи механізм захисту права позивача на виплату пенсії у належному розмірі, порушеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, як управлінням яке здійснює виплату пенсію позивачу, суд вважає, що з урахуванням повноважень, наданих суду частиною другою статті 245 КАС України, позов належить задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності із ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 % його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 02.06.2023 з урахуванням раніше виплачених сум.
Посилання пенсійного органу на порушення строків звернення до суду суд вважає неприйнятними, адже про порушення свого права в частині не розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач дізнався лише після призначення йому пенсії на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16.09.2024 № 200/3472/24, яке відбулося у січні 2025 року. При цьому до суду позивач звернувся 10 лютого 2025 року, тобто в межах шестимісячного строку.
Отже, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат, суд виходив з такого.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
На підтвердження сплати судового збору у розмірі 968,96 грн надана квитанція від 08.02.2025.
Таким чином, судовий збір у розмірі 968,96 підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов'янськ, площа Соборна буд. 3) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 02.06.2023.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності із ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 % його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 02.06.2023 з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).
Повний текст рішення складено 08.04.2025.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О. Кошкош