08 квітня 2025 року Справа №160/9198/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Калугіна Н.Є., розглянувши матеріали позову Приватного підприємства "Агросан" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення, прийняті Головним управлінням ДПС України у Дніпропетровській області форми «Р1» від 19.09.2024 року № 0593210705 про зменшення суми податкового зобов'язання на суму 1837 388,00 грн та зменшення суми податкового кредиту на суму 1671 152,00 грн; форми «В4» від 19.09.2024 року № 0593180705, яким зменшено від'ємне значення суми податку на додану вартість на загальну суму 367 927 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2025 позовну заяву - залишено без руху.
Позивачем 03.04.2025 надано квитанцію про доплату судового збору у розмірі 2490,90 грн.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що зазначені в ухвалі суду від 01.04.2025 недоліки позовної заяви усунено.
Разом з позовними вимогами позивач просить суд розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Разом з позовною заявою позивач подав до суду заяву про поновлення строку звернення до суду.
Обґрунтовуючи подану заяву, позивач зазначив, що оскаржувані повідомлення-рішення надійшли на адресу підприємства 26.09.2024 року засобами поштового зв'язку Укрпошти. Підприємство 09.10.2024 року подало cкаргу на податкові-повідомлення рішення до ДПС України. На адресу підприємства надійшло Рішення про продовження строку розгляду скарги №31623/6/99-00-06-01-04-06 від 22.10.2024 року, яким було продовжено строк розгляду скарги до 08.12.2024 року (включно). Проте, в передбачені законом строки, підприємство так і не отримало рішення про розгляд скарги, ані засобами поштового зв'язку, ані через електронний кабінет платника податків. У подальшому представником позивача було надіслано адвокатський запит від 10.03.2025 року №10/03-25 до Державної податкової служби України, з метою з'ясування усіх обставин та причин ненаправлення відповіді щодо розгляду скарги. У відповіді ДПС України №7407/6/99-00-06-02-02-06 від 17.03.2025 року, на адвокатський запит, зазначено, що рішення за результатами розгляду скарги було направлено засобами поштового зв'язку 05.12.2024 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення (штрихкодовий ідентифікатор 0600990367881) на адресу, зазначену у скарзі та повернуто на адресу ДПС України з зазначенням причини повернення: «за закінченням терміну зберігання». Проте, ПП «АГРОСАН» не отримувало жодних повідомлень щодо надходження зазначеного відправлення (як то текстового повідомлення за номером телефону мобільного зв'язку, зазначеним на поштовому відправленні, бланка повідомлення про надходження поштового тощо) на його адресу.
Суд, розглянувши подану заяву, зазначає наступне.
Відносини у сфері оподаткування, права та обов'язки платників податків і зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження та обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.
Спеціальною нормою, яка встановлює порядок оскарження рішень контролюючих органів, є стаття 56 ПК України, зі змісту якої вбачається, що у платника податків є право розсуду в обранні адміністративного та/або судового порядку оскарження такого рішення після його отримання. Обрання платником податків в першу чергу адміністративного порядку оскарження рішення не виключає можливості надалі звернутися до суду з відповідним позовом, що визнається досудовим порядком вирішення спору.
Пунктом 56.18 ст.56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Відповідно до п.56.19 ст.56 ПК України у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Зі змісту п.56.2, 56.3, 56.17 ст.56, п.57.3 ст.57 ПК України вбачається, що процедура адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення розпочинається з дня подання скарги до контролюючого органу вищого рівня, яка засвідчує безпосередню незгоду платника з визначеними йому грошовими зобов'язаннями, і закінчується настанням однієї з подій, передбачених пунктом 56.17 статті 56 ПК України.
Згідно з підпунктом 56.17.3 пункту 56.17 статті 56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Верховний Суд у постанові від 26 листопада 2020 року у справі № 500/2486/19 сформулював висновок, відповідно до якого норма пункту 56.18 статті 56 ПК України не визначає процесуального строку звернення до суду і, відповідно, не є спеціальною щодо норми пункту 56.19 статті 56 ПК України. Водночас норма пункту 56.19 статті 56 ПК України є спеціальною щодо норми частини четвертої статті 122 КАС України, має перевагу в застосуванні у податкових спорах і регулює визначену її предметом групу правовідносин - оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов'язань за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України). Вона встановлює строк для їх оскарження протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Позивачем оскаржено в адміністративному порядку податкові повідомлення-рішення форми «Р1» від 19.09.2024 року № 0593210705 та форми «В4» від 19.09.2024 року № 0593180705 до Державної податкової служби України, за результатом розгляду яких Державною податковою службою України прийнято рішення від 05.12.2024 №36461/6/99-00-06-01-04-06.
Таким чином, враховуючи, що у цій справі позивач застосував процедуру адміністративного оскарження спірних податкових повідомлень-рішень, шляхом подачі відповідної скарги, строк для звернення до суду з позовом про їх оскарження становить один місяць, а моментом початку його відліку є день отримання позивачем рішення ДПС України за результатами розгляду скарги.
Згідно з пунктом 42.2. ст.42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронний цифровий підпис»
Таким чином, законодавець встановив два окремих випадки, коли платнику податків вважаються належним чином врученими документи: надіслані за адресою платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його представникові.
Разом з цим, з матеріалів справи вбачається, що позивачем рішення про результати розгляду скарги від 05.12.2024 №36461/6/99-00-06-01-04-06 фактично отримано у березні 2025 року разом із листом ДПС України від 17.03.2025.
Позивач з позовною заявою звернувся до суду 27.03.2025, відтак, із дотриманням місячного строку звернення до суду.
Отже, заяву про поновлення строку звернення до суду слід залишити без розгляду.
Спір виник з публічно-правових відносин та згідно зі статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України справа підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду.
Поданий адміністративний позов відповідає вимогам ст. ст. 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі судом не встановлено.
Частиною 1 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч. 3 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною 4 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено перелік категорій справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження, зокрема, щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч. 3 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд, з метою повного та всебічного встановлення обставин справи по суті, вважає за необхідне призначити розгляд справи за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання.
Завдання підготовчого провадження визначені ч. 2 ст. 173 Кодексу адміністративного судочинства України.
За змістом ч. 1 ст. 180 Кодексу адміністративного судочинства України підготовче засідання проводиться судом з повідомленням учасників справи.
Керуючись ст. 160, ст. 161 ст. 162, ст. 171, ст. 173, ст. 175, ст. 180 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ПП "Агросан" про поновлення строку звернення до суду залишити без розгляду.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
Здійснювати розгляд та вирішення справи одноособово суддею Калугіною Н.Є. в порядку загального позовного провадження.
Підготовче засідання призначити на 08 травня 2025 року о 13:00 у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49005, м. Дніпро, вул. Академіка Чекмарьова, 5, зал №2.
Сторони або їх представники допускаються до участі у судовому засіданні при наявності документа, що посвідчує особу кожного, та документа, що засвідчує повноваження їх представників.
Запропонувати відповідачу у разі невизнання адміністративного позову подати до суду відзив на позов разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення (в разі неможливості їх подання - зазначити докази, які не можуть бути подані разом з відзивом із зазначенням причин їх неподання) та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу - у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, відповідно до вимог ст. 162 КАС України.
Витребувати від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у термін, що встановлений для подачі відзиву на позовну заяву, засвідчені належним чином копії всіх матеріалів, що були покладені в основу прийнятих податкових повідомлень-рішень форми «Р1» від 19.09.2024 року № 0593210705 та форми «В4» від 19.09.2024 року № 0593180705.
Запропонувати позивачу подати відповідь на відзив разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь (в разі неможливості їх подання - зазначити докази, які не можуть бути подані разом з відповіддю із зазначенням причин їх неподання) та документами, що підтверджують надіслання (надання) відповіді і доданих до неї доказів відповідачам - у п'ятиденний строк з дня отримання відзиву на позов, у разі його подання відповідачем, дотримуючись вимог ст. ст. 162, 163 КАС України.
Запропонувати відповідачу подати заперечення - у п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив, у разі його подання позивачем, дотримуючись вимог ст. ст. 162, 164 КАС України.
Звернути увагу учасників справи на належні їм процесуальні права і обов'язки, що передбачені статтями 44, 45, 47 КАС України.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/gromadyanam/csz/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Є. Калугіна