08 квітня 2025 р. № 400/11071/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., в спрощеному позовному провадженні, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 , АДРЕСА_1 , ОСОБА_4 , АДРЕСА_2 , ОСОБА_5 , АДРЕСА_3 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_4 , Міністерство оборони України, просп. Повітряних Сил, 6,м. Київ,03168,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_6 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 , (позивач 1), ОСОБА_3 (позивач -2 ), ОСОБА_4 (позивач - 3), ОСОБА_5 (позивач - 4) звернулись з позовом до Міністерства оборони України (далі - відповідач 1або МОУ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 ( далі - відповідач 2) в якому просять суд: визнати дії Міністерство оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправними щодо не виплаченої 1/5 частки від 15 000 000 грн. у розмірі 3 000 000 грн. у рівних частках між кожним членами сім'ї загиблого; зобов'язати Міністерство оборони України, ЄРДПОУ: 00034022 та ІНФОРМАЦІЯ_1 , Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , здійснити перерозподіл не виплаченої 1/5 частки від 15 000 000 грн. у розмірі 3 000 000 грн. у рівних частках між кожним, а саме між матір'ю загиблого - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , дружиною - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 та двох синів ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ЕНОК1111: 386/6082/8 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в інтересах якого діє матір ОСОБА_6 .
Обґрунтовуючи свої вимоги позивачі зазначили, що ОСОБА_7 був призваний на військову службу 26.02.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_7 .
05.07.2022 року, в бою за Батьківщину, під час бойового завдання в районі населеного пункту Білогорівка, Луганської області, молодший сержант, командир відділення 3 десантно - штурмового взводу 2 десантно - штурмової роти НОМЕР_4 десантно - штурмового батальйону ОСОБА_7 загинув.
Родина загиблого військовослужбовця зверталася до Міністерства оборони України для отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 15 000 000 грн.
02.12.2022 рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленим витягом з протоколу від 02.12.2022 № 299 позивачам, призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 4/5 частини 15 000 000 грн в сумі 12 000 000 грн.
Наведене рішення обґрунтоване тим, що у ОСОБА_7 є син ОСОБА_8 , 1997 року народження, який ще не звернувся з заявою про отримання одноразової грошової допомоги. Вважаючи, що комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум протиправно призначено позивачам лише частину одноразової грошової допомоги, останні звернулась з даним позовом до суду просять задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Від відповідача 1 надійшов відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що згідно п. 1.5 Порядку № 45 у разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання ОГД, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на ОГД. Відмова засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Особам, які мають право на ОГД, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами. Частина одноразової грошової допомоги, яка зарезервована за сином загиблого ОСОБА_7 на строк протягом трьох років, а тому після спливу цього строку в разі якщо право на отримання зазначених коштів не буде реалізоване, зазначена частина буде розподілена позивачам. Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум ухвалила законне та обґрунтоване рішення про призначення позивачам частини одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ОСОБА_7 тому в задоволенні позову просить відмовити.
Від відповідача 2 на адресу суду надійшов відзив в якому просить в задоволенні позову відмовити, посилаючись на правомірність дій відповідачів. Алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Силу України в період дії воєнного стану визначений Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністра оборони України від 25.01.2023 №45, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за №176/39232 (далі - Порядок №45).
Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 45 члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.
Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням (абзац перший пункту 4.2 Порядку №45).
Згідно з абзацом третім пункту 4.3 Порядку №45 результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки).
В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
Згідно з пунктом 4.5 Порядку №45 після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово- економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_8 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення, - готує проекти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.
Виплата ОГД здійснюється обласним (Київським міським) ТЦКСП на підставі наказу (додаток 7) не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань шляхом перерахування коштів на рахунок в установі банку державного сектору, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві (пункт 4.8 Порядку № 45).
Таким чином, до повноважень: відповідача, як районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, належить оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців;
ІНФОРМАЦІЯ_2 , як уповноваженого органу, належить опрацювання документів заявників і надсилання їх до розпорядника бюджетних коштів Міністерства оборони України в особі Департаменту соціального забезпечення, а також як органу, який безпосередньо здійснює відповідні виплати;
Міністерства оборони України, як головного розпорядника бюджетних коштів, належить прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання.
Тому, позовна вимога про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_9 здійснити виплату нерозподіленої частини одноразової грошової допомоги є необґрунтованою та такою, що не підлягає виконанню.
Суд відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання.Справа розглядалась у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Судом встановлено, що родина загиблого військовослужбовця зверталася до Міністерства оборони України для отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 15 000 000 грн. Позивачам, призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 4/5 частини 15 000 000 грн в сумі 12 000 000 грн. В рішенні вказано, що у ОСОБА_7 є син ОСОБА_8 , 1997 року народження, який ще не звернувся з заявою про отримання одноразової грошової допомоги. Позивачі вважають, що відповідачі протиправно призначено позивачам лише частину одноразової грошової допомоги, Позивачі не погоджуючись з вищезазначеним рішенням відповідача звернулись до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 року N 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України прийняв постанову N 168 від 28.02.2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (надалі постанова КМУ N 168), яка стосується виплати додаткової винагороди на період воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським.
Пунктом 2 постанови КМУ № 168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі- агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерті. У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Державні органи, які зазначені у пункті 1 цієї постанови, мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Суд зазначає, що виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку державного сектору, зазначеного одержувачем у заяві.
Якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.
Ст. 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Згідно з пунктом 2-1 постанови КМУ № 168 керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги.
Відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови КМУ № 168, Порядку і умов N 45 у разі загибелі (смерті) військовослужбовця Збройних Сил України під час дії воєнного стану, члени його сім'ї (зокрема батьки) мають право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, що звернулися за її отриманням. Днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата загибелі військовослужбовця в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Такий документ мають надати до районного (міського) ТЦКСП члени сім'ї, які звернулися із заявою про виплату допомоги. Інші документи подаються та оформлюються ТЦКСП, військовими частинами, підрозділом персоналу ІНФОРМАЦІЯ_8 та в Кадровому центрі Збройних Сил України. Умовою винесення документів на розгляд комісії Міністерства оборони є отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.
Судом було встановлено, що ОСОБА_7 проходив військову службу в Збройних силах України. 05.07.2022 року ОСОБА_7 отримав травму, яка призвела до смерті, та пов'язана із захистом Батьківщини. В 2022 році родина загиблого звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявами про отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю військовослужбовця.
На підставі наявних документів, комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначення і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум встановила, що п'ять членів сім'ї загиблого підтверджено мають право на отримання одноразової грошової допомоги: а саме мати - ОСОБА_5 , дружина загиблого - ОСОБА_4 , син - ОСОБА_3 , син - ОСОБА_9 та син - ОСОБА_8 .
Рішенням комісії, оформленим протоколом № 299 від 02.12.2022 року, призначено одноразову грошову допомогу матері, дружині та двом синам з трьох синів, які звернулись з заявами в розмірі 4/5 частини 15 000 000 грн. в сумі 12 000 000 грн. у рівних частках.
Однак, син - ОСОБА_8 станом на час розгляду даної справи в суді не звертався до комісії за отриманням належної йому частки (1/5) одноразової грошової допомоги.
Але на виконання вимог приписів Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови КМУ N 168 син має право реалізувати своє право на отримання одноразової грошової допомоги протягом трьох років з дня загибелі військовослужбовця, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Суд звертає увагу, що на момент загибелі військовослужбовця (день виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги Стаття 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" була в наступній редакції: Особи, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги.
У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто станом на 05.07.2022 року всі діти загиблого військовослужбовця мали право на отримання частини одноразової грошової допомоги.
Більш того позивач зазначає, що син ОСОБА_8 не виявив бажання отримати належну йому частину допомоги, але до позову не додано належних та допустимих доказів відмови останнього від належної йому випалити.
При цьому, згідно приписів та постанови КМУ N 168, особи, які мають право на одноразову грошову допомогу, можуть відмовитися від її призначення та отримання шляхом подання заяви, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально.
Отже, враховуючи викладене, членам сім'ї військовослужбовця, а саме: матері - ОСОБА_5 , дружині загиблого - ОСОБА_4 , сину - ОСОБА_3 , сину - ОСОБА_2 було нараховано та виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 4/5 частини 15 000 000 грн. в сумі 12 000 000 грн. у рівних частках.
При цьому 1/5 частина одноразової грошової допомоги залишись зарезервованою до звернення сина - ОСОБА_8 , згідно вимог Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови КМУ N 168.
Якщо ОСОБА_8 протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізує, його частка буде розподілена між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу, а саме: матері військовослужбовця - ОСОБА_5 , дружині загиблого - ОСОБА_4 , сину - ОСОБА_3 , сину - ОСОБА_2 у рівних частках.
Тому суд приходить до висновку, що Міністерство оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_11 діяли в межах діючих норм законодавства та на підставі наявних звернень осіб які мають право на отримання ОГД.
Суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.М. Мельник