Рішення від 07.04.2025 по справі 320/35416/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2025 року м. Київ справа №320/35416/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЯБЛУНЕЦЬ» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯБЛУНЕЦЬ» звернулося до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві в якому просить:

- визнати протиправним і скасувати рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №98725 від 21 липня 2023 року, яке прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві;

- зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯБЛУНЕЦЬ» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯБЛУНЕЦЬ» зареєстроване платником податку на додану вартість. Головним напрямком діяльності є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами. Позивач має Ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі від 01 липня 2019 року.

Позивач зазначив, що має достатній обсяг матеріальних ресурсів, економічно необхідних для здійснення поставки чи закупівлі Товару, а також має необхідні умови для досягнення результатів у відповідної господарської діяльності в силу наявності управлінського персоналу, основних коштів, активів, здійснення операцій з товарно-матеріальними цінностями.

З 24.01.2023 року стосовно Позивача неодноразово приймались рішення про відповідність платника податку на додану вартість пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку. Кожного разу, з метою вирішення спору в досудовому порядку, позивач надавав пояснення до контролюючого органу, в яких наголошував на невідповідності підприємства критеріям ризиковості платника податку та надавав усі копії документів.

Останнім прийнятим рішенням контролюючого органу про відповідність/невідповідність платника податку на доданку вартість критеріям ризиковості платника податку №98725 від 21 липня 2023 року зазначено, що ТОВ «ЯБЛУНЕЦЬ» відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Кодом податкової інформації, яка була підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості є:

« 12 - постачання товарів (послуг) платнику (ам) податку, щодо якого (яких) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку».

Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості є постачання у період з 01 січня 2022 року по 24 січня 2023 року товарів із кодом УКТЗЕД 711000 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ТВІЙ ДІМ» (код ЄДРПОУ 44524983) та Приватного підприємства «ДОР МАСТЕР» (код ЄДРПОУ 35473677).

В графі «Документи» зазначено: Договорів з додатками до нього; Довіреність, акт керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг; Первинні документи щодо зберігання; Первинні документи щодо транспортування; Первинні документи щодо навантаження продукції; Первинні документи щодо навантаження продукції; Складські документи (інвентаризаційні описи); Рахунки-фактури/інвойси; Акт приймання-передачі товарів (робіт, послуг); Накладна; Розрахунковий документ; Банківська виписка з особових рахунків; Документ щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність); Паспорт якості; Сертифікат відповідності.

На думку Позивача, підприємством з урахуванням чинного законодавства були надані всі необхідні пояснення, запитуванні первинні документи, додатки, достатні для прийняття рішення щодо невідповідності підприємства критеріям ризиковості платника податків, однак надані підприємством документи не були належним чином досліджені та проаналізовані контролюючим органом, внаслідок чого прийнято необґрунтовані рішення про відповідність ТОВ «ЯБЛУНЕЦЬ» критеріям ризиковості платника податку.

Також, Позивач зазначає, що в оскаржуваному рішенні зазначено, що УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова є 2710 - це нафта або нафтопродукти, одержані з бітумінозних порід (мінералів), крім сирих; продукти, в іншому місці не зазначені, з вмістом 70 мас. % або більше нафти чи нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), причому ці нафтопродукти є основними складовими частинами продуктів; відпрацьовані нафтопродукти. Позивач в своїй господарській діяльності не здійснює постачання товарів з наведеним УКТЗЕД. Позивач здійснює виключно постачання товарів з кодом УКТЗЕД 2711 - гази нафтові та інші вуглеводні в газоподібному стані, що підтверджується зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними.

Не погодившись із Оскаржуваним рішенням Позивач скористався досудовим порядком врегулювання виниклого спору, направивши до Державної податкової служби України Скаргу щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №98725 від 21 липня 2023 року. В доповнення до наданих разом із Повідомленням про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку №2 від 13 липня 2023 року документів Позивачем до Скарги щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №98725 від 21 липня 2023 року було надано наступні документи: Скарга від 27 липня 2023 року; Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №98725 від 21 липня 2023 року; Виписка по банківському рахунку за 29 березня 2022 року; Виписка по банківському рахунку за 18 квітня 2022 року; Платіжна інструкція №365 від 22 листопада 2022 року; Виписка по банківському рахунку за 22 листопада 2022 року; Виписка по банківському рахунку за 01 грудня 2022 року; Виписка по банківському рахунку за 26 грудня 2022 року.

Однак, Державною податковою службою України доводи Позивача, викладені у скарзі, були проігноровані та винесено Рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №103001 від 31 липня 2023 року, яким скаргу залишено без задоволення, а Оскаржуване рішення без змін з підстав: «Постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку».

Позивач вказує що Відповідачем всупереч положенням Порядку №1165 було прийнято Оскаржуване рішення лише через наявність податкової інформації щодо відповідності контрагентів Позивача Критеріям ризиковості платника податку, а не за фактом моніторингу складених Позивачем податкових накладних/розрахунків коригування.

Позивач вважає, що Оскаржуване рішення не може вважатися чітким та обґрунтованим, оскільки Відповідачем буле здійснено формальний та поверхневий розгляд наданих Позивачем інформації та первинних документів.

Ухвалою судді від 22.01.2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження, а також повідомлено, що справу буде розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Представником ГУ ДПС подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯБЛУНЕЦЬ» є юридичною особою, зареєстровано 04 липня 2016 року, перебуває на податковому обліку, є платником ПДВ.

Видами господарської діяльності за кодами КВЕД є: 46.71. Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний); 82.99.Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.; 46.90.Неспеціалізована оптова торгівля; 47.11.Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.29.Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах; 47.30.Роздрібна торгівля пальним; 49.41.Вантажний автомобільний транспорт; 52.10.Складське господарство; 52.21.Допоміжне обслуговування наземного транспорту.

Спірні правовідносини виникли між суб'єктом господарювання ТОВ «ЯБЛУНЕЦЬ» та Комісією ГУ ДПС, якою прийняте оскаржуване рішення, та яка є суб'єктом владних повноважень, оскільки відповідно до п.7 ст.4 КАС України суб'єкт владних повноважень орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.12.2019 року №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», яка набрала чинність 01.02.2020 року.

Порядок зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до його п.1 визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Вказаним Порядком регламентовано не тільки питання складу комісії, а питання порядку прийняття нею рішень та їх оформлення.

Згідно з п.25, п.26, п.27 Порядку комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, ПКУ та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.

Відповідно до п.4 «Порядку розгляду скарг щодо рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку» - не підлягають адміністративному оскарженню рішення комісії регіонального рівня щодо рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, оскаржені платником податку в судовому порядку.

Таким чином, Комісія є спеціальним суб'єктом, уповноваженим на прийняття відповідних рішень (таке рішення не уповноважено приймати ГУ ДПС як суб'єкт владних повноважень та його керівники як посадові особи) і такі рішення оскаржуються в судовому порядку.

Предметом оскарження в даній справі є рішення Комісії ГУ ДПС рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №98725 від 21 липня 2023 року, яким ТОВ «ЯБЛУНЕЦЬ» визнано таким, що відповідає п.8 критеріїв ризиковості платника податку.

Згідно з п.6 Порядку №1165 питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток №4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з п.8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором /умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У рішенні про відповідність платника податку вимогам п.8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у ПН/РК, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі ПН/РК, реєстрацію яких зупинено.

При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з п.8 додатка 1 операція, відображена у ПН/РК, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі.

24 січня 2023 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в м. Києві прийнято Рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 3417, яким, відповідно до п. 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9539 від 24 січня 2023 року, встановлено відповідність ТОВ «ЯБЛУНЕЦЬ» критеріям ризиковості платника податку, а саме пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків. Кодом податкової інформації, яка була підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості є: « 12 - постачання товарів (послуг) платнику (ам) податку, щодо якого (яких) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку». Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості є постачання у період з 01 січня 2022 року по 24 січня 2023 року товарів із кодом УКТЗЕД 271000 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ТВІЙ ДІМ» (код ЄДРПОУ 44524983) та Приватного підприємства «ДОР МАСТЕР» (код ЄДРПОУ 35473677). В графі «Документи» відсутня будь-яка інформація.

27 січня 2023 року Позивачем було подано Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку №1 від 27 січня 2023 року із інформацією та додатками, які відображали господарську діяльність Позивача та господарські операції із постачання на користь ТОВ «БК «ТВІЙ ДІМ» та ПП «ДОР МАСТЕР» товару.

06 лютого 2023 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Відповідача було винесено Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №15762 від 06 лютого 2023 року. Підставою прийняття такого рішення визначений п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Кодом податкової інформації, яка була підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості є: « 12 - постачання товарів (послуг) платнику (ам) податку, щодо якого (яких) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку». Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості є постачання у період з 01 січня 2022 року по 24 січня 2023 року товарів із кодоми УКТЗЕД 711000 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ТВІЙ ДІМ» (код ЄДРПОУ 44524983) та Приватного підприємства «ДОР МАСТЕР» (код ЄДРПОУ 35473677) товару. В графі «Документи» зазначено: Договорів з додатками до нього; Довіреність, акт керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг; Первинні документи щодо зберігання; Первинні документи щодо транспортування; Первинні документи щодо навантаження продукції; Первинні документи щодо навантаження продукції; Складські документи (інвентаризаційні описи); Рахунки-фактури/інвойси; Акт приймання-передачі товарів (робіт, послуг); Накладна; Розрахунковий документ; Банківська виписка з особових рахунків; Документ щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність); Паспорт якості; Сертифікат відповідності; Платником податку оформлено операції з реалізації товарів (робіт, послуг) на адресу контрагентів - покупців, які здійснюють ризикову діяльність: ТОВ БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ТВІЙ ДІМ, 44524983, ПП ДОР МАСТЕР 35473677.

13 липня 2023 року Позивачем у відповідності до положень абз. 8 п. 6 Порядку №1165 було подано Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку №2 від 13 липня 2023 року із інформацією та додатками, які відображали господарську діяльність Позивача та господарські операції із постачання на користь ТОВ «БК «ТВІЙ ДІМ» та ПП «ДОР МАСТЕР» товару.

На підтвердження здійснення господарської операції, Позивачем направлено разом з Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку №2 від 13 липня 2023 року до якого додані копії первинних документів у кількості 100 одиниць.

Безпосередньо щодо господарських відносин з ПП «ДОР МАСТЕР» були надані до Комісії, а також надані до суду копії Договору поставки №2 від 28 березня 2022 року, укладений з ПП «ДОР МАСТЕР», платіжні інструкції, рахунки-фактури, виписка по банківському рахунку, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, Довіреність Договір купівлі-продажу №397/3522/ГНС/а-22 від 22 березня 2022 року з АТ «УКРГАЗВИДОБУВАННЯ» поставленого ПП «ДОР МАСТЕР» товару, податкові накладні, які зареєстровані в ЄРПН.

Безпосередньо щодо господарських відносин з ТОВ «БК «ТВІЙ ДІМ» були надані до Комісії, а також надані до суду копії Договору поставки №13 від 21 листопада 2022 року, укладений з ТОВ «БК «ТВІЙ ДІМ», платіжні інструкції, рахунки-фактури, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, Договір №14-22/ВФУ від 12 вересня 2022 року з ТОВ «ВІЛЛЕ ФОРТЕ УКРАЇНА» щодо придбання товару поставленого ТОВ «БК «ТВІЙ ДІМ», податкові накладні, які зареєстровані в ЄРПН.

21 липня 2023 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Відповідача було винесено Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №98725 від 21 липня 2023 року. Підставою прийняття такого рішення визначений п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Кодом податкової інформації, яка була підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості є: « 12 - постачання товарів (послуг) платнику (ам) податку, щодо якого (яких) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку». Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості є постачання у період з 01 січня 2022 року по 24 січня 2023 року товарів із кодом УКТЗЕД 711000 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ТВІЙ ДІМ» (код ЄДРПОУ 44524983) та Приватного підприємства «ДОР МАСТЕР» (код ЄДРПОУ 35473677). В графі «Документи» зазначено: Договорів з додатками до нього; Довіреність, акт керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг; Первинні документи щодо зберігання; Первинні документи щодо транспортування; Первинні документи щодо навантаження продукції; Первинні документи щодо навантаження продукції; Складські документи (інвентаризаційні описи); Рахунки-фактури/інвойси; Акт приймання-передачі товарів (робіт, послуг); Накладна; Розрахунковий документ; Банківська виписка з особових рахунків; Документ щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність); Паспорт якості; Сертифікат відповідності.

Згідно з п.6 Порядку №1165 Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття).

У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абз. восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Судом встановлено, що за результатами розгляду поданих пояснень та копій документів, у тому числі первинних щодо господарських відносин з ТОВ «БК «ТВІЙ ДІМ» та ПП «ДОР МАСТЕР», які зазначені в рішенні №15762 від 06 лютого 2023 року про відповідність платника податків ТОВ «ЯБЛУНЕЦЬ» критеріям ризиковості платника податку Комісією ГУ ДПС прийнято рішення №98725 від 21 липня 2023 року про відповідність ТОВ «ЯБЛУНЕЦЬ» критеріям ризиковості платника податків за п.8 Критеріїв ризиковості платника податків.

У вказаному оскаржуваному позивачем рішенні зазначено, що воно прийнято з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 13.07.2023 року.

У якості підстави зазначений п.8 «Критеріїв ризиковості платника податків» та вказані коди податкової інформації:

12 - постачання товарів (послуг) плдатнику (ам) податку, щодо якого(их) прийнято рішення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку.

У якості інформації, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку вказана та ж інформація, що і у першому Рішенні №9539 від 24 січня 2023 року та другому Рішенні №15762 від 06 лютого 2023 року: 1) постачання за період з 01.01.2022 по 24.01.2023; за кодом згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикової - 271000; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 44524983; дата включення платника податку, заподіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 22.12.2022 року; 2) постачання за період з 01.01.2022 по 24.01.2023; за кодом згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикової - 271000; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 35473677; дата включення платника податку, заподіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 29.06.2022 року;

Згідно з оскаржуваним рішенням воно прийнято у зв'язку з ненаданням копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

В графі «Документи» зазначено: Договорів з додатками до нього; Довіреність, акт керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг; Первинні документи щодо зберігання; Первинні документи щодо транспортування; Первинні документи щодо навантаження продукції; Первинні документи щодо навантаження продукції; Складські документи (інвентаризаційні описи); Рахунки-фактури/інвойси; Акт приймання-передачі товарів (робіт, послуг); Накладна; Розрахунковий документ; Банківська виписка з особових рахунків; Документ щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність); Паспорт якості; Сертифікат відповідності.

Суд вважає обґрунтованим доводи позивача, що здійснення господарських операцій з контрагентами, які віднесені контролюючим органом до ризикових, не може бути підставою для віднесення його до ризикових платників податків, оскільки господарські операції були реальними, що підтверджується договорами та первинними документами.

Крім того, позивачем надані копії документів щодо придбання, зберігання палива.

Відповідач в оскаржуваному рішенні та у відзиві не зазначив з яких причин вважає надані документи недостатніми для підтвердження наявності необхідних умов для постачання та надання послуг контрагентам.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про протиправність рішення №98725 від 21 липня 2023 року.

В силу приписів ч.5 ст.242 КАС України суд застосовує до спірних правовідносин практику Верховного Суду викладену у постанові від 30.01.2020 у справі №300/148/19, в якій зазначено, що загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі незазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.

Верховний Суд вказав, що правова позиція такого ж змісту щодо застосування вище наведених норм матеріального права вже була висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 16.04.2019 касаційне провадження №К/9901/4895/19 (справа №826/10649/17), від 28.10.2019 касаційне провадження №К/9901/23858/19 (справа №640/983/19). Вказана позиція зазначена та підтримана в постанові Верховного Суду від 21.02.2020 року по справі №640/1131/19, від 30.01.2020 року у справі №300/148/19.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини закон має відповідати якісним вимогам, насамперед вимогам «доступності», «передбачуваності» та «зрозумілості»; громадянин повинен мати змогу отримати адекватну інформацію за обставин застосування правових норм у конкретному випадку; норма не може розглядатися як «закон», якщо вона не сформульована з достатньою чіткістю, щоб громадянин міг регулювати свою поведінку; громадянин повинен мати можливість передбачити, наскільки це розумно за конкретних обставин, наслідки, до яких може призвести певна дія.

Крім того, одним з основних принципів податкового законодавства України є презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Суд вважає, що відсутність в оскаржуваному рішенні мотивів його прийняття (не зазначено чому саме подані документи є недостатніми для прийняття позитивного для платника податків рішення) позбавляє взагалі можливості позивача навести аргументи щодо їх неправомірності.

Виходячи із системного тлумачення норм права, наведених вище, суд доходить висновку, що наявність повноважень - це одна з обставин, які входять до предмета доказування у справах цієї категорії, але не єдина. Надання податковому органу відповідних повноважень - це лише передумова подальшої реалізації його управлінських функцій, результатом реалізації чого є прийняття рішення, законність якого підлягає перевірці судом при розгляді справи.

При цьому суд вважає, що Комісія ГУ ДПС як суб'єкт владних повноважень повинна діяти з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія). Саме для виконання своїх повноважень відповідно до вказаних принципів внесено зміни у Порядок та надано повноваження (право) Комісії направляти повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування.

Верховний Суд в постанові від 18.09.2023 року по справі № 380/17494/21 зазначив, що для цілей податкового обліку беруться до уваги, насамперед, економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення відповідних операцій. Податковий орган не застосував підхід «превалювання суті над формою» як принцип бухгалтерського обліку.

Суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення Комісії є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Також суд дійшов до висновку про задоволення вимоги позивача зобов'язального характеру наступним чином.

Відповідно до пунктів 2, 10 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Згідно з п.6 Порядку виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У вказаному п.6 Порядку також зазначено, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Таким чином, Порядком визначено два позасудових шляхи виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку: - прийняття Комісією відповідного рішення за результатами розгляду поданих інформації та документів; - не прийняття Комісією регіонального рівня рішення протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів.

У першому випадку пунктом 6 Порядку встановлено, що виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Щодо другого випадку, Порядком не встановлено, в який день здійснюється виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, проте аналіз вказаного пункту Порядку свідчить про те, що таки дії повинні бути здійснені протягом восьмого робочого дня, що настає за датою надходження зазначеної інформації та документів.

Також встановлений третій випадок надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки за приписами п.6 Порядку №1165 у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, суд вважає необхідним зобов'язати Комісію ГУ ДПС у день надходження рішення суду по даній справі, яке набрало законної сили, виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач не спростував належними та допустимими доказами наведені позивачем доводи, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат.

За приписами ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов задоволено на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 139, 241-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №98725 від 21 липня 2023 року, яке прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві.

Зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯБЛУНЕЦЬ» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ВП ЄДРПОУ 44116011) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЯБЛУНЕЦЬ» (03143, м. Київ, вул. Лебедєва Академіка, 1, офіс 155, код ЄДРПОУ 40625152) судові витрати у розмірі 2684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Я.В. Горобцова

Горобцова Я.В.