про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
08 квітня 2025 р. Справа № 120/4547/25
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Воробйова Інна Анатоліївна, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до ДФС у Хмельницькій області в особі комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ДФС у Хмельницькій області в особі комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Норми статтей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Згідно пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно частини першої статті 46 КАС України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
При цьому, згідно частини третьої статті 46 КАС України, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
В розумінні статті 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
При цьому, посадовими особами вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій. Службовими особами є особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням.
Отже, з наведеного видно, що відповідачем (суб'єктом владних повноважень) може бути самостійно як юридична особа (орган, установа) так і інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій .
За загальним правилом суб'єкт, який наділений адміністративною процесуальною правосуб'єктністю може звертатись до суду в особі іншого суб'єкта, який такої (правосуб"єктності) не має. Відповідачем у справі може бути, як зазначалось, або відповідний орган державної влади або їх посадові/службові особи, а не орган в особі іншого органу.
Так, позивач визначає відповідачем ДФС у Хмельницькій області в особі комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Хмельницькій області, відтак, слід визначитись із найменуванням відповідача.
Окремо акцентую увагу й на положенні статті 105 ЦКУ, за змістом якої учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Так, позивач визначає відповідачем ДФС у Хмельницькій області в особі комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Однак, згідно долучених документів, зокрема, відомостей про Головне управління ДФС у Хмельницькій області , останнє перебуває в стані припинення та утворено комісію з припинення юридичної особи. Доказів про утворення комісії з реорганізації ГУ ДФС у Хмельницькій області не надано.
Більш того, суд вкзаує, що згідно наказу від 04.06.2007 р. позивача звільнено з податкової міліції наказом ДПА. Доказів чи обгрунтувань стосовно того, що саме Головне управління ДФС у Хмельницькій області є правонаступником ДПА чи уповноважено на видачу довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 р. не надано/не наведено.
Відтак, позивачу слід уточнити суб'єктний склад відповідачів, вказавши інформацію щодо таких, визначену в статті 160 КАС України та обгрунтувати/надати докази, за умови визначення відповідачем ГУ ДФС у Хмельницькій області, що останнє уповноважено видавати довідки про розмір грошового забезпечення.
За правилами визначеними частиною першою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 КАС України, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до ДФС у Хмельницькій області в особі комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу у 5- денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду, уточнити найменування та суб'єктний склад відповідача, вказавши інформацію щодо такого, визначену в статті 160 КАС України та обгрунтувати/надати докази за умови визначення відповідачем ГУ ДФС у Хмельницькій області, що останнє уповноважено видавати довідки про розмір грошового забезпечення,
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна