29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"08" квітня 2025 р. Справа № 924/148/25
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., за участю секретаря судового засідання Тлусти У.О., розглянувши у залі судового засідання № 206 справу
за позовом Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс», м. Хмельницький
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Магазин «Україна», м. Хмельницький
про стягнення 6955,50 грн заборгованості,
Представники сторін: не з'явилися
Процесуальні дії по справі.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 17.02.2025 відкрито провадження у справі № 924/148/25 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання по справі, надано строк для подання відзиву та відповіді на відзив.
Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 18.03.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
Хмельницьке комунальне підприємство «Спецкомунтранс» звернулося з позовом до суду про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Магазин «Україна» 6955,50 грн заборгованості за надані послуги з поводження з побутовими відходами за період з 01.01.2022 по 31.01.2025 на підставі договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 27.11.2023 № 1739. Позовні вимоги мотивує неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань з своєчасної оплати наданих позивачем послуг.
Представником відповідача подано до суду клопотання від 07.04.2025, у якому просить відкласти розгляд справи у зв'язку із знаходженням директора відповідача на лікарняному з 26.11.2024 до 20.06.2025. Також відповідачем зазначено, що магазин «Україна» з 26.11.2024 не працює, побутових відходів не має, рахунки представником позивача залишались у дверях магазину. На підтвердження своїх доводів відповідачем долучено виписку № 10454 із медичної карти стаціонарного хворого та лікарняні листи за період з 26.11.2024 по 23.04.2025.
Щодо поданого відповідачем клопотання про відкладення розгляду справи суд зазначає, що за змістом ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є, зокрема, розумні строки розгляду справи судом.
Наведені конституційні засади означають серед іншого неприпустимість таких дій суду щодо строку розгляду справи, що не мають об'єктивного та розумного обґрунтування.
Згідно зі ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави; суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі; розумність строків розгляду справи судом є одним з основних засад (принципів) господарського судочинства.
Відповідно до ст. 114 ГПК України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій; строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи Федіна проти України від 02 вересня 2010 року, Смірнова проти України від 08 листопада 2005 року, Матіка проти Румунії від 02 листопада 2006 року, Літоселітіс проти Греції від 05 лютого 2004 року та інші).
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною. Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів. При цьому, Європейський Суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (див. рішення Європейського Суду з прав людини у справах Савенкова проти України, no. 4469/07, від 02.05.2013, Папазова та інші проти України, no. 32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07, від 15.03.2012).
Судом ураховується, що згідно з ч. 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно зі ст. 194 Господарського процесуального кодексу України завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 2 ст. 195 ГПК України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті. Ухвалою суду від 18.03.2025 було закрито підготовче провадження у справі та призначено справу № 924/148/25 до судового розгляду по суті.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні (стаття 202 ГПК України). Аналогічну правову позицію викладено, зокрема в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 26.05.2020 у справі № 922/1200/18 та від 04.06.2020 у справі № 914/6968/16.
Отже, ураховуючи розумність строків розгляду судового спору (розгляд справи по суті протягом 30 днів) та відсутність у суду процесуальної можливості відкладення розгляду справи по суті в період реабілітації відповідача від дня операції до 20.06.2025, беручи до уваги відсутність клопотань сторін про долучення додаткових доказів, а також доказів неможливості відповідачем направити в судове засідання у цій справі іншого представника, враховуючи правову та фактичну складність цієї справи, суд з метою недопущення затягування строків вирішення спору дійшов висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення. Відтак, у клопотанні відповідача про відкладення розгляду справи суд відмовляє.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте надіслав суду повідомлення проте, що станом на 08.04.2025 р. заборгованість не погашена.
Перелік обставин, які є предметом доказування; та доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність даних обставин.
Відповідно до статуту Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» (нова редакція), затвердженого рішенням Хмельницької міської ради від 02.05.2024 № 24, предметом діяльності комунального підприємства є: поводження (збирання, перевезення, сортування, утилізація, захоронення) з твердими побутовими відходами; вивезення великогабаритних побутових відходів; вивезення рідких відходів. Окрім того, підприємство здійснює діяльність зокрема з: ремонту та обслуговування контейнерів для збору твердих побутових відходів; обслуговування контейнерних майданчиків.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 08.02.2018 № 87 "Про введення в дію рішення конкурсної комісії про визначення переможців конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Хмельницького", з метою впорядкування надання мешканцям міста Хмельницького своєчасних, належної якості послуг з вивезення побутових відходів, відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради "Про організацію та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Хмельницького" від 26.10.2017 № 773, керуючись законами України "Про відходи" та "Про місцеве самоврядування в Україні", визначено переможцем конкурсу з вивезення побутових відходів за лотом № 1 міське комунальне підприємство «Спецкомунтранс» строком на п'ять років.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 13.04.2023 № 328 "Про введення в дію рішення конкурсної комісії про визначення переможців конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади", з метою впорядкування надання мешканцям Хмельницької міської територіальної громади своєчасних, належної якості послуг з вивезення побутових відходів, відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради "Про організацію та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади" від 23.02.2023 № 153, керуючись законами України "Про відходи" та "Про місцеве самоврядування в Україні", визначено Хмельницьке комунальне підприємство «Спецкомунтранс» переможцем конкурсу з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади за лотом № 1, а саме: на території міста Хмельницького, обмеженої з півночі землями Олешинського старостинського округу ХМТГ та Лісогринівецької сільської громади. Східна межа міста обмежена землями Давидковецького та Копистинського старостинського округу ХМТГ. Південна частина межує з землями Копистинського старостинського округу ХМТГ по вул. Проектна, 10 і далі по вул. Проектній до річки Кудрянка, далі по річці Кудрянка та ставках на ній до західної межі земель Розсошанської сільської громади. З заходу територія обмежена землями Шаровечківського старостинського округу ХМТГ та Чорноострівської сільської громади. Уповноважено заступника міського голови укласти договір з переможцем конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади за лотом 1 строком на 5 років.
27.11.2023 року між Хмельницьким комунальним підприємством «Спецкомунтранс» (Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Магазин «Україна» (Споживач) укладено договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами № 1739, за умовами якого Виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами (послуги) (ДК 021:2015 90500000-2 послуги у сфері поводження зі сміттям та відходами), а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки на умовах, передбачених цим договором, на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 13.04.2023 № 328 "Про введення в дію рішення конкурсної комісії про визначення переможців конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади" та відповідно до правил благоустрою території Хмельницької міської територіальної громади (рішення Хмельницької міської ради від 17.06.2022 № 25), розроблених з урахуванням схеми санітарної очистки міста Хмельницького, що затверджена рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 28.03.2013 № 223, які розміщено на офіційному веб-сайті виконавця за посиланням https://skt.km.ua.
Відповідно до п. 2 договору сторонами погоджено, що Виконавець надає Споживачеві послуги з поводження з твердими, великогабаритними, рідкими відходами.
Згідно п. 3 договору послуги з вивезення твердих відходів надаються за контейнерною схемою.
Відповідно до п. 4 договору для вивезення твердих відходів за контейнерною схемою використовуються технічно справні 1 контейнери місткістю 1,10 куб. метрів, що належать Виконавцеві.
Виконавець вивозить тверді відходи за контейнерною схемою з 07:00 до 23:00 години.
Відповідно до п.п. 3, 4 п. 12 договору Споживач зобов'язується оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з поводження побутовими відходами; здійснювати оплату за новими тарифами з дня введення їх в дію.
Відповідно до п.п. 14 п. 12 договору Споживач зобов'язується протягом 10 днів місяця з дня отримання акта приймання-передачі наданих послуг, підписати його та повернути Виконавцю, або надати Виконавцю обґрунтоване повідомлення причин його непідписання. Якщо в передбачені цим пунктом терміни Споживач не повертає Виконавцю підписаний акт приймання-передачі наданих послуг, або не повідомляє причин його непідписання, роботи вважаються прийняті Споживачем, що є підставою для проведення розрахунку.
Умовами п.п. 1-4, 9 п. 14 договору погоджено обов'язки Виконавця, зокрема, забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість послуг згідно із законодавством про житлово-комунальні послуги та про відходи та умовами договору, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; готувати та укладати із Споживачем договори про надання послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором; без додаткової оплати надавати в установленому законодавством порядку та публікувати на власному веб-сайті необхідну інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, порядок надання послуг, графік вивезення побутових відходів, щомісячні обсяги переданих різних видів побутових відходів іншим суб'єктам господарювання на місця видалення відходів або об'єкти оброблення та утилізації відходів з наведенням коду операції поводження з відходами відповідно до наказу Держстату від 23.01.2015 № 24 "Про затвердження переліків категорій, груп відходів і операцій поводження з відходами"; розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених договором; інформувати Споживача про намір зміни тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами.
Згідно п. 15 договору згідно з рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 27.05.2021 № 498 "Про встановлення Хмельницькому комунальному підприємству «Спецкомунтранс» тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами", тариф на послугу з поводження з кубічним метром відходів становить: 90,89 грн за 1 куб.м - вивезення твердих побутових відходів (для споживачів, які користуються контейнерами на контейнерних майданчиках в місцях загального користування); 34,33 грн за 1 куб.м - захоронення побутових відходів.
Розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач вносить плату Виконавцю, яка складається з плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів на послугу та обсягів надання послуг визначених відповідно до законодавства (п. 16 договору).
Відповідно до п. 17 договору у разі застосування щомісячної системи оплати послуг Споживач здійснює оплату за цим договором не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Згідно з п. 18 договору Виконавець формує на підставі норм надання послуг рахунок на оплату послуг та надає споживачеві у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги. Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, зокрема за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів.
Згідно з п. 20 договору Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення цього договору.
Відповідно до п. 22 договору у разі ненадання або надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості, Споживач викликає виконавця послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг.
Як передбачено п. 25 договору, у разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну тарифів на послугу, норм надання послуг, Виконавець в строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам із зазначенням рішення відповідних органів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті виконавця послуг. У разі зміни тарифів, норм надання послуг протягом строку дії договору нові тарифи, норми надання послуг з поводження з побутовими відходами застосовуються з моменту введення в дію без внесення додаткових змін до договору.
Згідно п. 28 договору договір укладається на 1 рік.
Відповідно до п. 29 договору договір вважається таким, що продовжений, якщо за місяць до закінчення строку його дії одна із сторін не заявила про відмову від договору або про його перегляд.
Договір підписано сторонами та скріплено їх печатками.
Позивач звертався до відповідача із претензіями № 1682 від 14.07.2022, № 966 від 07.03.2024, у яких просив відповідача сплатити заборгованість за договором № 1739 в розмірі 2930,18 грн, 5006,76 грн відповідно.
Відповідно до розрахунку заборгованості станом на 31.01.2025 заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Магазин «Україна» за період травень 2015 року - січень 2025 року становить 6955,50 грн.
Крім того, в матеріалах справи наявні копії: розпорядження Хмельницького міського голови від 27.09.2018 № 411-к про призначення Зіміна О.Л. на посаду директора Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс»; відомості з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 23.05.2024; виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 21.05.2024 (ХКП «Спецкомунтранс»); рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 08.02.2018 № 87, від 13.04.2023 № 328; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.02.2025 (ФОП Гордійчук Т.Ф.).
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів (визнання більш вірогідними), аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
З положень ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) вбачається, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, а в силу вимог ч. 1 ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 901 ЦК України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Як визначено ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
До житлово-комунальних послуг належать, зокрема комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами (ст. 5 вищевказаного Закону).
Станом на момент виникнення спірних правовідносин правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України регулювались Законом України "Про відходи" (втратив чинність 09.07.2023).
За визначенням ст. 1 вказаного Закону, побутові відходи - це відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення; послуги з поводження з побутовими відходами - послуги з вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів, що надаються в населеному пункті згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування.
Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів (ч. 4 ст. 17 Закону України "Про відходи").
Статтею 35-1 Закону України "Про відходи" було встановлено, що поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами.
Як убачається із матеріалів справи, 27.11.2023 між Хмельницьким комунальним підприємством «Спецкомунтранс» (Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Магазин «Україна» (Споживач) укладено договір № 1739 про надання послуг з поводження з побутовими відходами (у новій редакції), за умовами якого Виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами (послуги) (ДК 021:2015 90500000-2 послуги у сфері поводження зі сміттям та відходами), а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки на умовах, передбачених цим договором, на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 13.04.2023 № 328 "Про введення в дію рішення конкурсної комісії про визначення переможців конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади" та відповідно до правил благоустрою території Хмельницької міської територіальної громади (рішення Хмельницької міської ради від 17.06.2022 № 25), розроблених з урахуванням схеми санітарної очистки міста Хмельницького, що затверджена рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 28.03.2013 № 223, які розміщено на офіційному веб-сайті виконавця за посиланням https://skt.km.ua.
Згідно зі ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Статтями 1, 31 Закону України "Про управління відходами", який набрав чинності 09.07.2023, передбачено, що утворювачі побутових відходів, зокрема, фізичні особи, юридичні особи, в результаті діяльності яких утворюються відходи, зобов'язані укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами. Утворювачі побутових відходів мають права та обов'язки споживачів житлово-комунальних послуг, передбачені Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
За умовами п. 12 договору Споживач зобов'язаний, серед іншого, оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з поводження побутовими відходами.
Так, у пп. 16, 17 договору сторони погодили розрахунковий період - календарний місяць та передбачили, що платежі вносяться не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу. При цьому, Споживач вносить плату Виконавцю, яка складається з плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів на послугу та обсягів надання послуг, визначених відповідно до законодавства.
Чинним Законом України "Про управління відходами" також передбачено, що плата за послугу з управління побутовими відходами визначається на основі тарифу на послугу з управління побутовими відходами та норм надання послуги. Тариф на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифи на збирання, перевезення, відновлення, видалення побутових відходів встановлюються органом місцевого самоврядування окремо за видами побутових відходів. Розрахунок тарифу на послугу з управління побутовими відходами здійснює виконавець послуги (ст. 34 вказаного Закону).
Тариф на послугу з поводження з відходами визначено у п. 15 договору (90,89 грн / 1 куб.м - вивезення твердих побутових відходів, 34,33 грн / 1 куб.м - захоронення побутових відходів) відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 27.05.2021 № 498 «про встановлення ХКП «Спецкомунтранс» тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами».
Згідно з ч. 1 ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Положеннями ст. 525, 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускається.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), стаття 610 ЦК України визначає як порушення зобов'язання.
Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як вбачається із розрахунку заборгованості, борг Товариства з обмеженою відповідальністю «Магазин «Україна» станом на 31.01.2025 за надані послуги по вивезенню та захороненню твердих та рідких побутових відходів за період з травня 2015 року по січень 2025 року (охоплює період, за який позивач просить стягнути заборгованість: 01.01.2022 - 31.01.2025) з урахуванням часткових проплат становить 6955,50 грн (остання проплата відповідачем виконана у жовтні 2024 року в розмірі 200,00 грн). Проте, матеріали справи не містять доказів повної сплати отриманих послуг, з чого суд дійшов висновку про існування заборгованості у відповідача перед позивачем на вказану суму. При цьому, відповідачем у порядку п. 22 договору не складався акт-претензія у випадку ненадання або надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості. Контррозрахунку відповідачем також не надано.
Отже, позовні вимоги про стягнення 6955,50 грн боргу в судовому порядку заявлені правомірно та є обґрунтованими, у зв'язку з чим позов Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Магазин «Україна» про стягнення 6955,50 грн заборгованості за надані послуги з поводження з побутовими відходами за період з 01.01.2022 по 31.01.2025 на підставі договору № 1739 про надання послуг з поводження з побутовими відходами, суд задовольняє в повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 79 ГПК України).
Відповідно до частин 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищенаведене у сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 6955,50 грн заборгованості заявлені правомірно та підлягають задоволенню. Доказів, які би спростовували наявність заборгованості, суду не подано.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову.
Керуючись статтями 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс», м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю «Магазин «Україна», м. Хмельницький про стягнення 6955,50 грн заборгованості задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Магазин «Україна» (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Курчатова (Шухевича), 13, ідентифікаційний код 14162385) на користь Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Князя Святослава Хороброго, 1, ідентифікаційний код 03356565) 6955,50 грн (шість тисяч дев'ятсот п'ятдесят п'ять гривень 50 копійок) заборгованості, 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.В. Заверуха
Відрук.: 2 примір.
1 - до справи;
2 - відповідачу (м. Хмельницький, вул. Курчатова (Шухевича), 13) - рек. з повід.
Направити рішення позивачу до електронного кабінету Електронного суду.