29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"08" квітня 2025 р. Справа № 924/144/25
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., за участю секретаря судового засідання Тлусти У.О., розглянувши у залі судового засідання № 206 справу
за позовом Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс», м. Хмельницький
до фізичної особи-підприємця Гордійчук Тетяни Францівни, м. Хмельницький
про стягнення 10784,51 грн заборгованості,
Представники сторін: не з'явилися.
Процесуальні дії по справі.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 17.02.2025 відкрито провадження у справі № 924/144/25 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання по справі, надано строк для подання відзиву та відповіді на відзив.
Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 18.03.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
Хмельницьке комунальне підприємство «Спецкомунтранс» звернулося з позовом до суду про стягнення з фізичної особи-підприємця Гордійчук Тетяни Францівни 10784,51 грн заборгованості за надані послуги з поводження з побутовими відходами за період з 01.08.2022 по 31.01.2025 на підставі договорів про надання послуг з поводження з побутовими відходами № 5955 від 02.07.2019, від 18.09.2024 (у новій редакції). Позовні вимоги мотивує неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань з своєчасної оплати наданих позивачем послуг.
Представник позивача в судове засідання 08.04.2025 не з'явився, однак подав до суду повідомлення від 08.04.2025 № 1721, у якому зазначив, що відповідач здійснила платежі за надані послуги в сумі 1000,00 грн 28.02.2025 та 1000,00 грн 31.03.2025 (всього 2000,00 грн), на підтвердження чого надано розрахунок заборгованості за надані послуги з вивезення та знешкодження побутових відходів, відповідно до якого станом на березень 2025 року заборгованість відповідача становить 10701,67 грн.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзиву на позов не подав, причин неявки та неподання доказів не повідомив.
Ухвали суду від 17.02.2025, від 18.03.2025 надіслані на юридичну адресу відповідача, однак повернуті до суду із відміткою "адресат відсутній".
Крім того, судом телефонограмою 21.03.2025 повідомлено відповідача про призначення справи до судового розгляду по суті.
Згідно з ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи в порядку, встановленому ст. 242 цього кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої ст. 120 цього кодексу.
Згідно ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Положеннями ст. 242 ГПК України передбачено, що днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження. З наведеного, відповідач є такий, що належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, проте, відзиву на позов не подав та причин неявки та неподання відзиву не повідомив.
Ст. 202 ГПК України передбачає, що суд може розглядати справу за відсутності учасника справи, якщо його було належно повідомлено, проте, він не повідомив про причин неявки або така неявка є повторною.
Враховуючи вищевикладене, розумність строків розгляду судового спору, суму позову, суд приходить до висновку про розгляд справи без участі відповідача та за наявними в матеріалах справи доказами.
Перелік обставин, які є предметом доказування; та доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність даних обставин.
Відповідно до статуту Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» (нова редакція), затвердженого рішенням Хмельницької міської ради від 02.05.2024 № 24, предметом діяльності комунального підприємства є: поводження (збирання, перевезення, сортування, утилізація, захоронення) з твердими побутовими відходами; вивезення великогабаритних побутових відходів; вивезення рідких відходів. Окрім того, підприємство здійснює діяльність зокрема з: ремонту та обслуговування контейнерів для збору твердих побутових відходів; обслуговування контейнерних майданчиків.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 08.02.2018 № 87 "Про введення в дію рішення конкурсної комісії про визначення переможців конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Хмельницького", з метою впорядкування надання мешканцям міста Хмельницького своєчасних, належної якості послуг з вивезення побутових відходів, відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради "Про організацію та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Хмельницького" від 26.10.2017 № 773, керуючись законами України "Про відходи" та "Про місцеве самоврядування в Україні", визначено переможцем конкурсу з вивезення побутових відходів за лотом № 1 міське комунальне підприємство «Спецкомунтранс» строком на п'ять років.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 13.04.2023 № 328 "Про введення в дію рішення конкурсної комісії про визначення переможців конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади", з метою впорядкування надання мешканцям Хмельницької міської територіальної громади своєчасних, належної якості послуг з вивезення побутових відходів, відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради "Про організацію та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади" від 23.02.2023 № 153, керуючись законами України "Про відходи" та "Про місцеве самоврядування в Україні", визначено Хмельницьке комунальне підприємство «Спецкомунтранс» переможцем конкурсу з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади за лотом № 1, а саме: на території міста Хмельницького, обмеженої з півночі землями Олешинського старостинського округу ХМТГ та Лісогринівецької сільської громади. Східна межа міста обмежена землями Давидковецького та Копистинського старостинського округу ХМТГ. Південна частина межує з землями Копистинського старостинського округу ХМТГ по вул. Проектна, 10 і далі по вул. Проектній до річки Кудрянка, далі по річці Кудрянка та ставках на ній до західної межі земель Розсошанської сільської громади. З заходу територія обмежена землями Шаровечківського старостинського округу ХМТГ та Чорноострівської сільської громади. Уповноважено заступника міського голови укласти договір з переможцем конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади за лотом 1 строком на 5 років.
02.07.2019 між Хмельницьким комунальним підприємством «Спецкомунтранс» (Виконавець) та фізичною особою-підприємцем Гордійчук Т.Ф. (Споживач) укладено договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами № 5955, за умовами якого Виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами (ДК 021:2015 90500000-2), а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 87 від 08.02.2018р.
Відповідно до п. 2 договору сторонами погоджено, що Виконавець надає Споживачеві послуги з поводження з твердими, великогабаритними і рідкими відходами.
Згідно з п. 3 договору послуги з вивезення твердих відходів надаються за контейнерною схемою.
Відповідно до п. 4 договору для вивезення твердих відходів за контейнерною схемою використовуються технічно справні 2 контейнери місткістю 0,75 куб. метрів, що належать Споживачеві.
Місце накопичення відходів і періодичність їх вивезення визначається відповідно до додатку 1 цього договору.
Виконавець вивозить тверді відходи за контейнерною схемою з 07:00 до 23:00 години.
Пунктом 12 договору передбачено, зокрема, що споживач зобов'язується оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з поводження з побутовими відходами; здійснювати оплату за новими тарифами з дня ведення їх в дію.
Відповідно до п. 15 договору згідно з рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.07.2015 № 500 та рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 28.03.2019 № 270 «Про встановлення тарифів на послуги Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» з вивезення побутових відходів», тариф становить: тверді вивезення самостійно утримують майданчик - 59,05 грн/1 куб.м (місячна плата за договором 761,75 грн); захоронення на полігоні - 10,51 грн/1 куб.м (місячна плата за договором 135,58 грн).
Розрахунок обсягу послуг проведено на підставі норм, затверджених рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 22.09.2016 № 673.
Розрахунковим періодом є календарний місяць (п. 14 договору).
Платежі вносяться не пізніше ніж протягом останнього дня місяця, що настає за розрахунковим (п. 17 договору).
Послуги оплачуються готівкою або в безготівковій формі (п.16 договору).
Згідно з п. 20 договору у разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну вартості послуг (тарифів), виконавець повідомляє про це споживачеві через засоби масової інформації або шляхом повідомлення у рахунку, виставленому для оплати.
Договір діє з 01.07.2019 до 31.12.2019 і набирає чинності з дня його укладання відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України (п. 26 договору).
Як передбачено п. 27 договору, договір вважається таким, що продовжений, якщо за два місяці до закінчення строку його дії одна із сторін не заявила про відмову від договору або про його перегляд.
Договір підписано сторонами та скріплено печаткою позивача.
У додатках №№ 1 та 2 до договору сторонами погоджено розрахунок обсягу і вартості послуг з поводження з побутовими відходами та місце накопичення відходів і періодичність їх вивезення (проспект Миру, 8 А, 2 контейнери 2 рази в тиждень (заклади громадського харчування кафе); проспект Миру 8 А на території споживача (підприємство побутового обслуговування. СТО); на території споживача (додатковий об'єм)).
18.09.2024 року між Хмельницьким комунальним підприємством «Спецкомунтранс» (Виконавець) та фізичною особою-підприємцем Гордійчук Т.Ф. (Споживач) укладено договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами № 5955, за умовами якого Виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами (послуги) (ДК 021:2015 90500000-2 послуги у сфері поводження зі сміттям та відходами), а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки на умовах, передбачених цим договором, на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 13.04.2023 № 328 "Про введення в дію рішення конкурсної комісії про визначення переможців конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади" та відповідно до правил благоустрою території Хмельницької міської територіальної громади (рішення Хмельницької міської ради від 17.06.2022 № 25), розроблених з урахуванням схеми санітарної очистки міста Хмельницького, що затверджена рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 28.03.2013 № 223, які розміщено на офіційному веб-сайті виконавця за посиланням https://skt.km.ua.
Відповідно до п. 2 договору сторонами погоджено, що Виконавець надає Споживачеві послуги з поводження з твердими, великогабаритними, рідкими відходами.
Згідно п. 3 договору послуги з вивезення твердих відходів надаються за контейнерною схемою.
Відповідно до п. 4 договору для вивезення твердих відходів за контейнерною схемою використовуються технічно справні 1 контейнери місткістю 1,10 куб. метрів, що належать Споживачеві.
Виконавець вивозить тверді відходи за контейнерною схемою з 07:00 до 23:00 години.
Відповідно до п.п. 3, 4 п. 12 договору Споживач зобов'язується оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з поводження побутовими відходами; здійснювати оплату за новими тарифами з дня введення їх в дію.
Відповідно до п.п. 18 п. 12 договору Споживач зобов'язується протягом 10 днів місяця з дня отримання акта приймання-передачі наданих послуг, підписати його та повернути Виконавцю, або надати Виконавцю обґрунтоване повідомлення причин його непідписання. Якщо в передбачені цим пунктом терміни Споживач не повертає Виконавцю підписаний акт приймання-передачі наданих послуг, або не повідомляє причин його непідписання, роботи вважаються прийняті Споживачем, що є підставою для проведення розрахунку.
Умовами п.п. 1-4, 9 п. 14 договору погоджено обов'язки Виконавця, зокрема, забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість послуг згідно із законодавством про житлово-комунальні послуги та про відходи та умовами договору, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; готувати та укладати із Споживачем договори про надання послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором; без додаткової оплати надавати в установленому законодавством порядку та публікувати на власному веб-сайті необхідну інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, порядок надання послуг, графік вивезення побутових відходів, щомісячні обсяги переданих різних видів побутових відходів іншим суб'єктам господарювання на місця видалення відходів або об'єкти оброблення та утилізації відходів з наведенням коду операції поводження з відходами відповідно до наказу Держстату від 23.01.2015 № 24 "Про затвердження переліків категорій, груп відходів і операцій поводження з відходами"; розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених договором; інформувати Споживача про намір зміни тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами.
Згідно п. 15 договору згідно з рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 27.05.2021 № 498 "Про встановлення Хмельницькому комунальному підприємству «Спецкомунтранс» тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами", тариф на послугу з поводження з кубічним метром відходів становить: 67,00 грн за 1 куб.м вивезення твердих побутових відходів (для споживачів, які користуються контейнерами на контейнерних майданчиках в місцях загального користування); 34,33 грн за 1 куб.м захоронення побутових відходів.
Розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач вносить плату Виконавцю, яка складається з плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів на послугу та обсягів надання послуг визначених відповідно до законодавства (п. 16 договору).
Відповідно до п. 17 договору у разі застосування щомісячної системи оплати послуг Споживач здійснює оплату за цим договором не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Згідно з п. 18 договору Виконавець формує на підставі норм надання послуг рахунок на оплату послуг та надає споживачеві у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги. Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, зокрема за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів.
Згідно з п. 20 договору Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення цього договору.
Відповідно до п. 22 договору у разі ненадання або надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості, Споживач викликає виконавця послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг.
Як передбачено п. 25 договору, у разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну тарифів на послугу, норм надання послуг, Виконавець в строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам із зазначенням рішення відповідних органів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті виконавця послуг. У разі зміни тарифів, норм надання послуг протягом строку дії договору нові тарифи, норми надання послуг з поводження з побутовими відходами застосовуються з моменту введення в дію без внесення додаткових змін до договору.
Згідно п. 28 договору договір укладається на 1 рік.
Відповідно до п. 29 договору договір вважається таким, що продовжений, якщо за місяць до закінчення строку його дії одна із сторін не заявила про відмову від договору або про його перегляд.
Договір підписано сторонами та скріплено їх печатками.
Позивач звертався до відповідача із претензіями № 842 від 08.03.2023, № 3841 від 05.10.2023, № 3819 від 06.09.2024, у яких просив відповідача сплатити заборгованість за договором № 5955 від 15.09.2022 в розмірі 7672,73 грн, 8322,85 грн, 8291,61 грн відповідно.
Відповідно до розрахунку заборгованості станом на 31.01.2025 заборгованість фізичної особи-підприємця Гордійчук Тетяни Францівни за період лютий 2021 року - вересень 2023 року становить 8322,85 грн.
Згідно з розрахунком заборгованості заборгованість фізичної особи-підприємця Гордійчук Тетяни Францівни за період жовтень 2023 року - січень 2025 року становить 10784,51 грн.
Крім того, в матеріалах справи наявні копії: розпорядження Хмельницького міського голови № 411-к від 27.09.2018р. про призначення Зіміна О.Л. на посаду директора Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс»; відомості з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 23.05.2024; виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 21.05.2024 (ХКП «Спецкомунтранс»); рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 08.02.2018 № 87, від 13.04.2023 № 328; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.02.2025 (ФОП Гордійчук Т.Ф.).
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів (визнання більш вірогідними), аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
З положень ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) вбачається, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, а в силу вимог ч. 1 ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
З матеріалів справи вбачається, що 02.07.2019 між Хмельницьким комунальним підприємством «Спецкомунтранс» (Виконавець) та фізичною особою-підприємцем Гордійчук Тетяною Францівною (Споживач) укладено договір № 5955 про надання послуг з поводження з побутовими відходами, за умовами якого Виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами (ДК 021:2015 90500000-2), а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 87 від 08.02.2018р.
Статтею 901 ЦК України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Як визначено ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
До житлово-комунальних послуг належать, зокрема комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами (ст. 5 вищевказаного Закону в редакції від 18.03.2020).
Станом на момент укладення договору від 02.07.2019 № 5955 та звернення позивача до відповідача із претензією від 08.03.2023 № 842 про стягнення заборгованості за надані послуги з поводження з побутовими відходами правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України регулювались Законом України "Про відходи" (втратив чинність 09.07.2023).
За визначенням ст. 1 вказаного Закону, побутові відходи - це відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення; послуги з поводження з побутовими відходами - послуги з вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів, що надаються в населеному пункті згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування.
Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів (ч. 4 ст. 17 Закону України "Про відходи").
Статтею 35-1 Закону України "Про відходи" було встановлено, що поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами.
В подальшому 18.09.2024 між Хмельницьким комунальним підприємством «Спецкомунтранс» (Виконавець) та фізичною особою-підприємцем Гордійчук Тетяною Францівною (Споживач) укладено договір № 5955 про надання послуг з поводження з побутовими відходами (у новій редакції), за умовами якого Виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами (послуги) (ДК 021:2015 90500000-2 послуги у сфері поводження зі сміттям та відходами), а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки на умовах, передбачених цим договором, на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 13.04.2023 № 328 "Про введення в дію рішення конкурсної комісії про визначення переможців конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади" та відповідно до правил благоустрою території Хмельницької міської територіальної громади (рішення Хмельницької міської ради від 17.06.2022 № 25), розроблених з урахуванням схеми санітарної очистки міста Хмельницького, що затверджена рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 28.03.2013 № 223, які розміщено на офіційному веб-сайті виконавця за посиланням https://skt.km.ua.
Згідно зі ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Статтями 1, 31 Закону України "Про управління відходами", який набрав чинності 09.07.2023, передбачено, що утворювачі побутових відходів, зокрема, фізичні особи, юридичні особи, в результаті діяльності яких утворюються відходи, зобов'язані укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами. Утворювачі побутових відходів мають права та обов'язки споживачів житлово-комунальних послуг, передбачені Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
За умовами п. 12 договору Споживач зобов'язаний, серед іншого, оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з поводження побутовими відходами.
Так, у пп. 16, 17 договору сторони погодили розрахунковий період - календарний місяць та передбачили, що платежі вносяться не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу. При цьому, Споживач вносить плату Виконавцю, яка складається з плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів на послугу та обсягів надання послуг, визначених відповідно до законодавства.
Чинним Законом України "Про управління відходами" також передбачено, що плата за послугу з управління побутовими відходами визначається на основі тарифу на послугу з управління побутовими відходами та норм надання послуги. Тариф на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифи на збирання, перевезення, відновлення, видалення побутових відходів встановлюються органом місцевого самоврядування окремо за видами побутових відходів. Розрахунок тарифу на послугу з управління побутовими відходами здійснює виконавець послуги (ст. 34 вказаного Закону).
Тариф на послугу з поводження з відходами визначено у п. 15 договору (67,00 грн / 1 куб.м - вивезення твердих побутових відходів, 34,33 грн / 1 куб.м - захоронення побутових відходів) відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 27.05.2021 № 498 «про встановлення ХКП «Спецкомунтранс» тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами».
Згідно з ч. 1 ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Положеннями ст. 525, 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускається.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), стаття 610 ЦК України визначає як порушення зобов'язання.
Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як вбачається із розрахунків заборгованості, борг фізичної особи-підприємця Гордійчук Тетяни Францівни станом на 31.01.2025 за надані послуги по вивезенню та захороненню твердих та рідких побутових відходів за період з лютого 2021 року по січень 2025 року (охоплює період, за який позивач просить сягнути заборгованість: 01.08.2022 - 31.01.2025) з урахуванням часткових проплат становить 10784,51 грн.
Однак, як убачається з матеріалів справи, змісту пояснень позивача та розрахунку заборгованості, поданого суду 08.04.2025, відповідачем 28.02.2025 та 31.03.2025 здійснено оплату послуг в загальній сумі 2000,00 грн, відтак предмет спору у справі в цій частині припинив існувати.
Отже, ураховуючи, що суму основного боргу в розмірі 2000,00 грн сплачено відповідачем після звернення позивача з позовом до суду, зважаючи на період нарахування позивачем суми заборгованості з 01.08.2022 по 31.01.2025 (станом на 31.01.2025 сума боргу становила 10784,51 грн), то провадження у справі в цій частині позовних вимог підлягає закриттю на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Згідно з ч. 3 ст. 231 ГПК України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду із спору між тими самим сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Матеріали справи не містять доказів повної сплати отриманих послуг у розмірі 8784,51 грн (10784,51 - 2000,00), з чого суд дійшов висновку про існування заборгованості у відповідача перед позивачем на вказану суму. При цьому, відповідачем у порядку п. 22 договору не складався акт-претензія у випадку ненадання або надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості. Контррозрахунку відповідачем також не надано.
Згідно з ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 79 ГПК України).
Відповідно до частин 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, враховуючи вищенаведене у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» до фізичної особи-підприємця Гордійчук Тетяни Францівни про стягнення з відповідача 10784,51 грн заборгованості за надані послуги за період з 01.08.2022 по 31.01.2025 на підставі договору № 5955 в редакціях від 02.07.2019, від 18.09.2024 про надання послуг з поводження з побутовими відходами підлягають частковому задоволенню, а саме в частині стягнення 8784,51 грн боргу. Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача 2000,00 грн, то провадження у справі в означеній частині підлягає закриттю. Доказів, які би спростовували наявність заборгованості, суду не подано.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам (81,45 %).
Керуючись статтями 2, 20, 24, 73, 74, 129, 231, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс», м. Хмельницький до фізичної особи-підприємця Гордійчук Тетяни Францівни, м. Хмельницький про стягнення 10784,51 грн заборгованості задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Гордійчук Тетяни Францівни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Князя Святослава Хороброго, 1, ідентифікаційний код 03356565) 8784,51 грн (вісім тисяч сімсот вісімдесят чотири гривні 51 копійку) заборгованості, 2466,31 грн (дві тисячі чотириста шістдесят шість гривень 31 копійку) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Провадження у справі № 924/144/25 в частині вимог про стягнення 2000,00 грн основного боргу закрити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.В. Заверуха
Відрук.: 2 примір.
1 - до справи;
2 - відповідачу ( АДРЕСА_1 ) - рек. з повід.
Направити рішення позивачу до електронного кабінету Електронного суду.