Постанова від 27.03.2025 по справі 905/1564/24

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2025 року м. Харків Справа № 905/1564/24

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Склярук О.І., суддя Гетьман Р.А. , суддя Хачатрян В.С.,

при секретарі судового засідання, Погребняк А.М.,

від позивача, Сосунов Є. В. ,

від відповідача , не прибули ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача, за вх. №193 д/1 на рішення господарського суду Донецької області від 14.01.2025 ( суддя Лейба М.О. ) у справі №905/1564/24

за позовною заявою: Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", м.Київ,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго", м.Краматорськ, Донецька область.

про стягнення 3663604,70 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Через підсистему "Електронний суд" від Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Господарського суду Донецької області надійшла позовна заява до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" про стягнення заборгованості за електричну енергію для врегулювання небалансів в сумі 3663604,70грн.: з яких: 3636148,42грн. - основний борг, 16532,73грн. - інфляційні нарахування, 10923,55грн. - 3% річних.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на не виконання відповідачем своїх грошових зобов'язань за договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 22.04.2019 №0212-01024.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 16.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження

Рішенням Господарського суду Донецької області від 14.01.25 у справі №905/1564/24 позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" про стягнення заборгованості за електричну енергію для врегулювання небалансів в сумі 3663604,70грн.: з яких: 3636148,42грн. - основний борг, 16532,73грн. - інфляційні нарахування, 10923,55грн. - 3% річних, задоволено повністю. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" (84320, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Олекси Тихого, б. 8Д, код ЄДРПОУ 34657789) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м.Київ, вул.Симона Петлюри, б.25; код ЄДРПОУ 00100227) заборгованості за електричну енергію для врегулювання небалансів в сумі 3636148,42грн., інфляційні нарахування в сумі 16532,73грн., 3% річних в сумі 10923,55грн. та витрати по оплаті судового збору в сумі 21981,63грн. Відстрочено виконання рішення до 01.05.2025.

Не погодившись з ухваленим судом першої інстанції рішенням частково , позивач звернувся до Східного апеляційного господарського суду зі скаргою в якій просить частково скасувати рішення по справі в частині надання відстрочення його виконання. Вважає, що рішення по справі, в цій частині, прийнято з порушенням норм процесуального права, без урахування усіх обставин справи. Наполягає на відсутності підстав для відстрочення виконання рішення по справі.

Для розгляду справи шляхом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів головуючий суддя Склярук О.І., суддя Гетьман Р.А., суддя Хачатрян В.С.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 30.01.2025 р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою позивача на рішення Господарського суду Донецької області від 14.01.25 у справі №905/1564/24, встановлено учасникам справи строк до 12.02.2025 включно для подання відзивів на апеляційну скаргу з доказами їх надсилання (доданих до них документів) іншим учасникам справи, витребувано матеріали справи №905/1564/24 з Господарського суду Донецької області.

05.02.2025 р. від відповідача по справі через систему Електронний суд надійшов відзив на апеляційну скаргу в якому просять рішення по справі, в оскаржуваній частині, залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 25.02.2025 р. розгляд справи призначено на 10.03.2025 р.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 10.03.2025 р. розгляд справи відкладено на 27.03.2025 р.

У судовому засіданні приймав участь представник позивача, який підтримав вимоги апеляційної скарги.

Представники відповідача у судове засідання не з'явилися. Про час та місце проведення судового засідання сторони повідомлялися належним чином. Явка представників сторін у судове засідання судовою колегією не визнавалася обов'язковою.

Відповідно до приписів статті 269 Господарського процесуального кодексу України, Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

У суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі. ( ч.1 ст.270 ГПК України)

Заслухавши доповідь головуючого по справі (суддю доповідача), дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, відзив на апеляційну скаргу, заслухавши представників сторін, які приймали участь у судовому засіданні, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права судова колегія зазначає наступне.

Судом першої інстанції встановлено такі обставини справи.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажом, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище врегульовані Законом України "Про ринок електричної енергії" (надалі в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії", оператор системи передачі (надалі - ОСП) - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.

Частиною 2 ст. 52 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що на ОСП покладено функції адміністратора розрахунків (надалі - АР).

Відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України "Про ринок електричної енергії", АР забезпечує організацію роботи ринку електричної енергії відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку.

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Закону України "Про ринок електричної енергії", в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок.

За положеннями п. 46 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку.

Відповідно до ч. 3 ст. 3, п. 6 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії", обов'язковою умовою участі на ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі (надалі - ОСП), яким є ПрАТ "НЕК "Укренерго".

Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльністю на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про врегулювання небалансів.

Відповідно до ч. 5 ст. 70 Закону України "Про ринок електричної енергії", оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку. Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку. Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором, яким згідно з п. 72 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Сторони, відповідальні за баланс, зобов'язані надавати гарантії виконання фінансових зобов'язань за договорами про врегулювання небалансів відповідно до правил ринку.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 307 затверджені Правила ринку, якими визначено порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов'язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування, правила функціонування ринку допоміжних послуг, порядок проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг, порядок виставлення рахунків, порядок внесення змін до цих Правил, положення щодо функціонування ринку при виникненні надзвичайної ситуації в об'єднаній енергетичній системі України.

Відповідно до п. 1.3.2. Правил ринку для суб'єктів господарювання, визначених у підпункті 1.2.1 глави 1.2 цього розділу (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу), обов'язковою умовою участі на ринку електричної енергії є укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії з ОСП, що є договором приєднання, типова форма якого наведена в додатку 1 до цих Правил. Учасники ринку укладають договір про врегулювання небалансів електричної енергії шляхом приєднання до договору.

Кандидат в учасники ринку, який бажає здійснювати операції на ринку електричної енергії України, повинен надати ОСП (у якості АР) належним чином заповнену заяву-приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії, що є додатком 2 до цих Правил (п. 1.3.5. Правил ринку).

Після отримання відповідної заяви-приєднання ОСП перевіряє повноту та правильність її заповнення та у разі відсутності підстав для її відхилення впродовж 2 робочих днів після отримання вносить кандидата до реєстру учасників ринку та присвоює йому відповідний ідентифікатор договору учасника ринку та дату акцептування заяви-приєднання, про що повідомляє учасника ринку (п. 1.3.7. Правил ринку).

Умови публічного договору приєднання про врегулювання небалансів електричної енергії, затверджено наказами НЕК Укренерго від 01.03.2024 за № 117 та від 08.07.2024 за №393 та оприлюднено на офіційному сайті НЕК Укренерго.

22.04.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" надало письмову згоду на приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.

Позивач листом від 22.04.2019 вих.№01/14625 повідомив відповідача про приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії та про долучення до реєстру учасників ринку (ідентифікатор договору №0212-01024, дата акцептування 22.04.2019).

Таким чином, між сторонами укладено договір про врегулювання небалансів електричної енергії від 22.04.2019 №0212-01024 (надалі - договір).

Відповідно до п.1.1., 1.2. договору про врегулювання небалансів електричної енергії, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс (надалі - СВБ), у тому числі її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні ст. 634 ЦК України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому. На підставі цього договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ.

Відповідно до пункту 1.5. договору, врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку.

Пунктами 2.1., 2.2. договору передбачено, що вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються адміністратором розрахунків (надалі - АР) для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього Договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством.

Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.

Відповідно до пункту 5.1 договору формування ОСВ декадних звітів СВБ, місячних звітів СВБ, позаплановий звітів СВБ, звітів про коригування, забезпечення СВБ коштів на рахунку ескроук СВБ відповідно до них, формування актів та списання ОСП коштів з рахунку ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП здійснюється відповідно до процедури та у строки, визначені правилами ринку та цим договором.

Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку (пункт 5.6. договору).

Якщо СВБ має заперечення щодо інформації, яка міститься у первинному документі, то вона зобов'язана повідомити про це ОСП протягом двох робочих днів з дня його виставлення. Наявність заперечень СВБ не є підставою для несвоєчасного забезпечення СВБ наявності коштів на рахунку ескроут та не може бути підставою для обмеження ОСП щодо вимоги платежу фінансової гарантії, що надається СВБ ОСП (пункт 5.7. договору).

Положеннями п. 5.9. Договору визначено, що ОСП формує та направляє Акт купівлі-продажу (надалі - Акт) до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання Акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладанням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг між сторонами та розміщений у мережі Інтернет за посиланням:://online.ua.energy/, або у паперовій формі шляхом підписання уповноваженою особою Акта (у разі неможливості підпису в електронній формі). Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу. Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта ВСБ розглядає та повертає ОСП один примірник Акта, підписаного за своєї сторони. Акт повинен бути підписаний сторонами в один і той самий спосіб. У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до Акта СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього Акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в Акті. Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник Акта, то такий Акт вважається підписаним СВБ.

Відповідно до п. 5.10. Договору, СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП примірник підписаного зі своєї сторони Акта у паперовому та/або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП).

Цей договір набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього Договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання (пункт 9.1. договору).

Якщо жодна із сторін не звернулася до іншої сторони у строк не менше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії цього Договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей Договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих же умовах (п. 9.2. договору).

При цьому, відповідно до п. 10.4. договору, у випадку ухвалення рішення про реорганізацію та/або ліквідацію, банкрутство, про внесення змін до установчих документів щодо найменування і місцезнаходження суб'єкта господарювання, про зміну банківських реквізитів, інших даних СВБ, що були зазначені у заяві-приєднанні, СВБ протягом 10 днів з дня настання таких змін повідомляє ОСП про такі зміни.

Згідно з актом №СВБ_02_2024_09_0212 від 30.09.2024 купівлі-продажу електронної енергії для врегулювання небалансів, визначено обсяг (109,726 МВт х год) та вартість електричної енергії (918485,08грн. з ПДВ), купленої відповідачем у вересні 2024 року (період з 01.09.2024 по 30.09.2024).

Згідно з актом №СВБ_02_2024_10_0212 від 31.10.2024 купівлі-продажу електронної енергії для врегулювання небалансів, визначено обсяг (325,321 МВт х год) та вартість електричної енергії (2717663,34грн. з ПДВ), купленої відповідачем у жовтні 2024 року (період з 01.10.2024 по 31.10.2024).

Позивач зазначив, що на виконання умов договору, Правил ринку із змінами, внесеними постановою НКРЕКП № 1211 від 26.06.2024, позивач сформував та виставив через СУР місячні звіти за розрахунковий період з 01.09.2024 по 30.09.2024 та за період з 01.10.2024 по 31.10.2024 на загальну суму 3636148,42грн.

Проте відповідач на дату виникнення зобов'язання по сплаті вартості небалансів за вересень та жовтень 2024 року не сплатив.

Вказане стало підставою для звернення до суду з цим позовом про стягнення з відповідача заборгованості за електричну енергію для врегулювання небалансів в сумі 3663604,70грн.: з яких: 3636148,42грн. - основний борг, 16532,73грн. - інфляційні нарахування, 10923,55грн. - 3% річних.

Як зазначалося вище, рішенням по справі позовні вимоги задоволено у повному обсязі. Рішення суду першої інстанції сторонами по справі в цій частині не оскаржувалося.

Крім того, судом першої інстанції було відстрочено виконання рішення до 01.05.2025р.

Позивач в цій частині не погодився з рішенням першої інстанції та просить його скасувати.

Судова колегія з цього приводу зазначає наступне.

Як убачається з матеріалів справи відповідач звернувся до суду першої інстанції з клопотанням про відстрочення виконання рішення, Зазначене клопотання судом першої інстанції було задоволено.

Відповідно до статті 239 Господарського процесуального кодексу України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

Згідно із частиною 6 статті 238 Господарського процесуального кодексу України, у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про надання відстрочки або розстрочки виконання рішення.

Підставою для відстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк, встановлений судом.

Питання про відстрочення виконання рішення суду повинно вирішуватися з урахуванням балансу інтересів сторін, слугувати досягненню мети виконання судового рішення з максимальним дотриманням співмірності негативних наслідків для боржника з інтересом кредитора. Необхідною умовою задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду є з'ясування питання щодо дотримання балансу інтересів сторін, а тому повинні досліджуватися та оцінюватися доводи і заперечення як позивача, так і відповідача.

Відстрочення виконання судового рішення є правом суду, яке може бути реалізоване ним у кожному конкретному випадку після оцінки обставин справи, наведених учасниками справи, наданих ними обґрунтувань та дослідження доказів.

При цьому, затримка у виконанні рішення не повинна бути надто тривалою та такою, що порушує саму сутність права, яке захищається пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини (рішення ЄСПЛ у справі Іммобільяре Саффі проти Італії, заява №22774/93, пункт 74).

Як правильно зазначив суд першої інстанції, за практикою Європейського суду з прав людини в окремих справах проти України було встановлено, що короткі затримки, менші ніж один рік, не вважаються настільки надмірними, щоб піднімати питання про порушення пункту 1 статті 6 Конвенції (ухвала ЄСПЛ від 07.10.2003 у справі Корнілов та інші проти України, заява №36575/02, тривалість виконання вісім місяців). І навіть два роки та сім місяців не визнавались надмірними і не розглядалися як такі, що суперечать вимогам розумного строку, передбаченого статтею 6 Конвенції (ухвала від 17.09.2002р. у справі Крапивницький та інші проти України, заява №60858/00).

Відстрочення виконання рішення суду має здійснюватися з метою недопущення погіршення економічної ситуації боржника, а також з метою недопущення невиконання рішення суду на користь кредитора. Тобто, важливим є досягти балансу інтересів сторін.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 16.04.2018 у справі № 920/199/16.

Заявляючи про відстрочення виконання рішення відповідач посилається на скрутний фінансовий стан та виключні обставини провадження діяльності підприємства в умовах воєнного стану.

ТОВ «Краматорськтеплоенерго» є ліцензіатом з виробництва, транспортування і постачання електричної та теплової енергії відповідно до зазначених нижче ліцензій: Виробництво електричної енергії - постанова НКРЕКП від 27.06.2019 №1274 - безстрокова, Виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях, когенераційних установках та установах з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії - рішення НКРЕКП від 01.01.2013 №1573, постанова про переоформлення від 22.03.2018 №329 - безстрокова, Транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами - рішення НКРЕКП від 23.05.2014 №547 - безстрокова, Постачання теплової енергії - рішення НКРЕКП від 23.05.2014 №547 безстрокова, Постачання електричної енергії споживачу - постанова НКРЕКП №1344 від 06.11.2018 року безстрокова.

Підприємство здійснює господарську діяльність на виробничих потужностях Краматорської теплоелектроцентралі та використовує у своїй господарсько-виробничій діяльності у якості палива природний газ та кам'яне вугілля.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк воєнного стану неодноразово продовжувався і не скасований на дату ухвалення судового рішення.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» встановлено, що Краматорська міська територіальна громада (Краматорський район, Донецька область) відноситься до території, на яких ведуться (велися) бойові дії (територія можливих бойових дій).

Наказами Міністерства енергетики України від 15 березня 2023 року №91 та від 16 січня 2024 року №15 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» ТОВ “Краматорськтеплоенерго» визнано підприємством, яке є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року №76.

Місцезнаходженням ТОВ «Краматорськтеплоенерго» є: Донецька область, м.Краматорськ, вул. О.Тихого, 8-Д. Отже, відповідач знаходиться на території можливих бойових дій та продовжує виконувати соціально значущу роль забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

При цьому, господарська діяльність відповідача з постачання теплової енергії споживачам є стабільно збитковою. Відповідно до балансу збитки ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на початок 2022 року становили 449.408.000,00 гривень, станом на 31.12.2022 876.373.000,00 гривень, а станом на 31.12.2023 1.287.726.000,00 гривень.

Крім того, підприємство відповідача зазнало збитків внаслідок збройної агресії Російської Федерації, так у 2022 році адміністративно-побутовий корпус ТОВ «Краматорськтеплоенерго» пошкоджено внаслідок ракетного обстрілу (Акт №11 від 12.10.2022 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації).

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг» в період воєнного стану установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється, зокрема, нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням; припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси); стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 р. з дати виникнення можливості бойових дій/початку бойових дій по дату припинення можливості бойових дій/завершення бойових дій на територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, споживачів та/або членів їх сімей, які покинули своє місце проживання та надали виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку, іншій уповноваженій співвласниками особі у паперовій або електронній формі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

В якості підстави для звернення з клопотанням Відповідач також зазначає, що у підприємства фактично відсутні оборотні кошти, оскільки гроші, які надходили відповідачу від споживачів, підлягали перерозподілу без згоди підприємства та направлялись банком на користь газопостачальної та газорозподільної компаній відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №217 від 18.06.2014, а залишок грошей що залишався у підприємства ледве покривав витрати на заробітну плату та податки.

Таким чином, стягнення одночасно всієї суми боргу заблокує фінансову діяльність підприємства, призведе до виникнення заборгованості з заробітної плати працівників, що залишились та підтримують роботу ТЕЦ, через що підготовка станції до опалювального сезону Краматорської міської територіальної громаді у період 2024/2025 буде неможливою.

Відповідач з листопада 2022 року опинився в статусі Переддефолтний, так як не зміг підтримувати належним чином фінансову гарантію перед ОСП та здійснювати купівлю електричної енергії на сегментах ринку для власних потреб та обладнання, задіяного для підкачки теплоносія.

Зазначені вище обставини також встановлено під час розгляду справи № 905/349/23.

У постанові Східного апеляційного господарського суду від 23.04.2024 у справі 905/349/23 колегія суддів зазначила, що діяльність відповідача є надзвичайно важливою для держави, що вбачається на прикладі як минулого, так і поточного років, які характеризуються масованими атаками військовим агресором РФ на теплогенеруючі об'єкти країни.

Необхідність забезпечення роботи теплогенеруючого підприємства, основним споживачем якого є населення м. Краматорськ, в умовах воєнного стану є очевидною.

Крім того, відповідач є сезонним підприємством, опалювальний сезон починається наприкінці жовтня-початку листопада. Відстрочення виконання рішення надає можливість підприємству розпочати опалювальний сезон, продовжити господарську діяльність в умовах воєнного стану та накопичити кошти для проведення розрахунків з позивачем.

Судова колегія також зазначає, що строк відстрочення виконання рішення не перевищує 1 один рік і є не тривалим, що повністю відповідає вимогам статті 331 Господарського процесуального кодексу України.

З огляду на наведені обставини, судова колегія також приходить до висновку про наявність підстав для відстрочення виконання рішення у даній справі до 01.05.2025.

Твердження позивача про те, що фінансове становище відповідача є результатом його власної господарської діяльності в ході якої відповідач мав планувати свої видатки спростовується вище наведеними обставинами.

Крім того, згідно пояснень відповідача, він з початку повномасштабного вторгнення рф не мав можливості вільно планувати та здійснювати свою комерційну діяльність, що підтверджується наступним.

На засіданні Дирекції Товариства від 08.08.2022Р. (протокол наявний в матеріалах справи) було прийнято рішення про консервацію основного та допоміжного обладнання.

Про те на виконання розпорядження Краматорської військової адміністрації № 63 від 17.10.2022, № 726-р від 02.10.2-23 р. про початок опалювального періоду 2022/2023, 2023/2024 років відповідач був змушений запустити виробництво теплової енергії та забезпечити теплом місто Краматорськ.

У 2024 році відповідач також виконував розпорядження Краматорської військової адміністрації за № 1093-р від 11.10.2024 р. про початок опалювального сезону.

Таким чином, проводити чи не проводити опалювальні сезони не залежало від волі самого підприємства.

З цих же підстав відхиляються твердження заявника апеляційної скарги про умисне не виконання відповідачем інших рішень по справі.

Судова колегія бере до уваги, що з урахуванням вище зазначених обставин у справах № 905/271/24, № 905/1030/24, №905/821/24, № 905/831/24 також було прийнято рішення щодо відстрочення виконання рішень суду.

Судова колегія також враховує, що відповідач знаходиться на території можливих бойових дій та продовжує виконувати соціально значущу роль забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. При цьому, господарська діяльність відповідача з постачання теплової енергії споживачам є стабільно збитковою.

В матеріалах справи наявні докази 35 пошкоджень різних об'єктів відповідача в результаті ракетних обстрілів. Крім того на підприємстві відбулося 30 аварій теплових мереж та іншого обладнання теплопостачання, що сталися внаслідок ведення бойових дій. Загальна сума збитків внаслідок вказаних подій складає 216 416 290, 35 грн.

Щодо інших аргументів апеляційної скарги, то судова колегія зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться в рішенні суду, позаяк не покладаються судом в основу цього судового рішення, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа Серявін проти України, рішення від 10.02.2010).

Відповідно до приписів статті 275 Господарського процесуального кодексу України, Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право: залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення; скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.

Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. ( ст.276 ГПК України)

В даному випадку, судова колегія приходить до висновку, що рішення по справі прийнято судом першої інстанції з додержанням норм матеріального та процесуального права у зв'язку з чим, рішення по справі залишається без змін, а апеляційна скарга без задоволення.

Судові витрати покладаються на заявника апеляційної скарги.

Керуючись статтями 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", м.Київ, на рішення Господарського суду Донецької області від 14.01.2025 у справі №905/1564/24 - залишити без задоволення.

2.Рішення Господарського суду Господарського суду Донецької області від 14.01.2025 у справі №905/1564/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки оскарження передбачено ст. 286 -289 Господарського процесуального кодексу України.

Повна постанова складена 07.04.2025.

Головуючий суддя О.І. Склярук

Суддя Р.А. Гетьман

Суддя В.С. Хачатрян