Рішення від 07.04.2025 по справі 520/32166/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

07 квітня 2025 року Справа № 520/32166/24

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов.2,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 14.11.2024 року №963400123464.

- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплачувати з 07.11.2024 ОСОБА_1 , пенсію за віком відповідно до етапі 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІ1 "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках №02- 19/105 від 08.10.2024 та №02-19/120 від 07.11.2024 виданих Чугуївською районною військовою адміністрацією Харківської області.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.

Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.

Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.

Отримуючи пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач 07 листопада 2024 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», до заяви додано довідки видані Чугуївською районною військовою адміністрацією Харківської області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №02-19/105 від 08.10.2024 року на 31 грудня 2023 року та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу па пенсію не займає посади державної служби №02-19/120 від 07.11.2024 за грудень 2023 року.

Рішенням Головного управління Пенсійною фонду України в Харківській області від 14.11.2024 року №963400123464 про відмову в переведенні на інший вид пенсії позивачу було відмовлено зв'язку з тим, що Закон України «Про державну службу» «не містить норм, які передбачають проведення перерахунку пенсій державним службовцям».

Не погоджуючись з рішенням пенсійного органу, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-1V. в редакції чинній на час винесення оскаржуваного рішення (далі Закон №1058-1V).

01.05.2016 набув чинності Закон №889-VІІІ, підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, то втратив чинність. Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України. 1993. №52, ст. 490 із наступними змінами), крім ст. 37. що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з ч.І ст. 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-Х1І «Про державну службу» (далі - Закон №3723-Х1І) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.І ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок па загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески па загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески па загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у державних службовців, які на день набрання чинності Законом №889-VIII займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та осіб, які на день набрання чинності Законом №889-УИІ мають не менш як 20 років стажу па посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз.1 ч.І ст. 28 Закону №1058-1V.

При цьому, вік особи визначається ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і складає 62 роки для чоловіків і 60 років для жінок.

Страховий стаж передбачений абз.1 ч.І ет.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і складає 35 років для чоловіків і 30 років для жінок.

Стаж державної служби для тих, хто на час досягнення зазначеного віку працював на посадах державних службовців становить не менш як 10 років, та не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовий незалежно від місця роботи па час досягнення зазначеного віку.

Після 01.05.2016 відповідно до ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюєш відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсію страхування».

При цьому, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIІІ для осіб, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених у стати 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право па призначення пенсії відповідно до стати 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2017 певного стажу державної служби (10 років для осіб, шо на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право па призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ. але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи па посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Такими умовами є вік та страховий стаж.

Статтею 46 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIІІ визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування ».

У пункті 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIlI зазначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності вказаним Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Таким чином, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до стати 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 №3723-Х1І після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 етапі 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 №3723-Х11 і Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889- VIII. а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII - 01.05.2016 зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до стати 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, та мають передбачені частиною 1 етапі 37 Закону України «Пре державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у рішенні Верховного Суду від 04.04.2018 за результатом розгляду зразкової справи №822/524/18.

Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-УІ1І передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених па той час законодавством.

Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283. був чинний до 01.05.2016.

Відповідно до н.4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283) документом для визначення стажу державної служби г трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Відповідно до записів в трудовій книжці позивача, вона у період з 01.07.1986 по 15.08.2011 працювала на різних посадах державної служби в Чугуївській райдержадміністрації Харківської обласні. 18.03.1994 прийняла присягу державного службовця. 08.04.1994 присвоєно 12 ранг державного службовця, 01.06.1997 присвоєно 11 ранг державного службовця. 04.08.2011 присвоєно 10 ранг державного службовця.

Отже, на час звернення до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» позивач досягла 60-тирічпого віку, має відповідний страховий стаж та стаж державної служби 25 років, тому суд доходить висновку, що позивач має право на пенсію відповідно до положень Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

Право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» вже було встановлено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області при призначенні, оскільки позивачці вже була з 16.08.2011 року призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Як вбачається з Рішення від 14.11.2024 про відмову в переведені на інший вид пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не заперечує наявності у позивачки необхідного віку, страховою стажу та стажу державної служби, проте зазначає, що проведення перерахунку пенсій особам, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», не передбачено.

Питання щодо порядку переведення (переходу) з одного виду пенсії на інший та питання призначення пенсії неодноразово було проаналізовано у постанові Верховного Суду України від 31.03.2015 у справі №21-612а14, постановах Верховного Суду від 23.10.2018 у справі №317/4184/16-а; від 17.05.2019 у справі №511/777/17; від 10.12.2015 у справі №264/6292/16-а; від 10.10.2019 у справі №520/7533/17; у справі №263/3478/17; від 17.07.2020 у справі №335/13894/16-а, в яких суди дійшли висновку, що. якщо особа отримувала пенсію на підставі одного закону та виявила бажання перейти на пенсію за іншим законом, зазначені правовідносини слід розцінювати як нове призначення пенсії. У іншому ж випадку, якщо такий перехід відбувся в рамках одного закону - Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вказані правовідносини є переведенням на пенсію в рамках одного закону.

З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 0.12.2015 (далі - Закон №889-VIII), Відповідно до п. 2 розд. XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» №889 закріплено, що Закон № 3723- XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-УІ11 втратив чинність.

Принцип, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців визначається Законом України від 10.12.2015 № 889-УІП «Про державну службу».

Відповідно до п. 2 розд. XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» №889 з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ. крім ст. .37. що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10. 12 розд. XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» №' 889 передбачено, що державні службовці, які па день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право па призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи па посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа етаном на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років слажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-Х11 встановлено, що па одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ег. 26 Закон) № 1058-ІV. за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Отже, позивач станом па 01.05.2016 має не менш як 20 років стажу роботи віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, досягла пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому має право па пенсію за віком, передбачену відповідно до Закону України «Про державну службу».

Щодо вимоги зобов'язати відповідача призначити та виплачувати пенсію.

З огляду на положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.

Отже, в цій частині, задля належного захисту прав позивача, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії.

Також суд відмовляє в задоволені вимоги щодо виплати позивачу пенсії у розмірі 60% від заробітної плати, оскільки вказана вимога є передчасною.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов.2,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 14.11.2024 року №963400123464.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , про призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІ1 "Про державну службу", з урахуванням висновків суду в цій справі.

Відмовити в задоволені інших вимог.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Сагайдак В.В.