Рішення від 07.04.2025 по справі 480/7412/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2025 року Справа № 480/7412/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7412/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Сумській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Сумській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 30.11.2017;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 30.11.2017 року включно.

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що з 07.11.2015 по 04.10.2021 позивач проходив службу у Головному управлінні Національної поліції України в Сумській області.

Наказом начальника Головного управління від 30.09.2021 № 413 о/с позивача звільнено зі служби в поліції на підставі за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України “Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-УІІІ) - через хворобу.

16.04.2024 позивач звернувся до Головного управління із заявою про надання інформації щодо нарахування індексації його грошового забезпечення під час служби в поліції за період з 07.11.2015 року по 31.12.2017 року. У разі не нарахування такої індексації, позивач просив здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за вказаний період.

Листом Головного управління від 31.07.2024 № 1133/29/Б-43 позивачу повідомлено, що фінансування та виплата індексації грошового забезпечення поліцейських Головним управлінням проводиться з 01 листопада 2017 року відповідно до вказівки Національної поліції України та після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 “Про внесення змін до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», якою внесено зміни до п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, та доповнено абзац п'ятий такою категорією осіб як поліцейські. Грошові кошти для проведення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення поліцейських за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 Національною поліцією України не виділялись. Тому, за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 нарахування та виплата індексації грошового забезпечення поліцейським Головного управління не проводились. На теперішній час, за твердженням відповідача, підстав для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 немає.

До вказаного листа Головне управління у якості додатку надало розрахункові листи позивача за період з 07.11.2015 року по 31.12.2017 року, з яких убачається, що і в листопаді 2017 року індексація грошового забезпечення позивачу також не нараховувалася та не виплачувалася, а вперше фактично була виплачена лише у грудні 2017 року.

Вважаючи, що має право на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за спірний період служби, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями даний позов розподілено судді С.О. Бондарю.

Ухвалою суду від 26.08.2024 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач у відзиві на позовну заяву, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що фінансування та виплата індексації грошового забезпечення ГУНП у Сумській області проводиться лише після набрання чинності постанови Кабінету України від 18.10.2017 № 782 “Про внесення змін до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», якою було внесено зміни дз п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, а саме доповнено перелік осіб, доходи яких індексуються відповідно до цього Порядку (доповнені з фразою “грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби»).

До моменту набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 у ГУНП в Сумській області не було підстав здійснювати нарахування індексації грошового забезпечення, оскільки Порядок проведення індексації грошових доходів населення у пункті 2 не містив грошового забезпечення поліцейських, як грошового доходу, який не має разового характеру та який підлягає індексації.

Позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати індексації за період з 07.11.2015 по 30.11.2017, однак у період з 07.11.2015 по 31.10.2017 поліцейським не нараховувалася індексація грошового забезпечення з підстав, які викладені вище.

За листопад 2017 року індексація грошового забезпечення позивача була нарахована та виплачена у грудні 2017 року, що підтверджується розрахунковим листом ОСОБА_1 за грудень 2017 року, у якому, зокрема, зазначено “індексація АТ 11/17 373,85», що свідчить про виплату у грудні 2017 року індексації грошового забезпечення у сумі 373,85 грн. за листопад 2017 року (11/17). Отже, позовні вимоги про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.11.2017 по 30.11.2017 є безпідставними.

Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 23-25).

30.08.2024 відповідачем подано до суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду (а.с. 31-34).

У відповіді на відзив на позовну заяву позивач не погодився з доводами, викладеними відповідачем у відзиві, просить позовні вимоги задовольнити (а.с. 38).

У зв'язку зі звільненням ОСОБА_2 з посади судді Сумського окружного адміністративного суду на підставі Рішення Вищої ради правосуддя № 3578/0/15-24 від 10.12.2024 та наказу голови Сумського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 за № 55-ОС та відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями дану справу розподілено судді Прилипчуку О.А.

Ухвалою суду від 13.12.2024 прийнято справу до свого провадження, розгляд справи вирішено продовжити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Копію зазначеної ухвали надіслано сторонам до їх електронних кабінетів через систему "Електронний суд", документ доставлено до їх електронних кабінетів 13.12.2024 (а.с. 48, 49).

Ухвалою суду від 25.12.2024 у задоволенні клопотання представника Головного управління Національної поліції в Сумській області про залишення адміністративного позову без розгляду відмовлено.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що з 07.11.2015 по 04.10.2021 ОСОБА_1 проходив службу у Головному управлінні Національної поліції України в Сумській області, що відповідачем не заперечувалось.

Позивач звернувся до Головного управління із заявою від 16.04.2024 про надання інформації щодо нарахування індексації його грошового забезпечення під час служби в поліції за період з 07.11.2015 року по 31.12.2017 року. У разі не нарахування такої індексації, позивач просив здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за вказаний період (а.с. 7).

Листом від 31.07.2024 № 1133/29/Б-43 позивачу повідомлено, що фінансування та виплата індексації грошового забезпечення поліцейських Головним управлінням проводиться з 01 листопада 2017 року відповідно до вказівки Національної поліції України та після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 “Про внесення змін до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», якою внесено зміни до п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, та доповнено абзац п'ятий такою категорією осіб як поліцейські. Грошові кошти для проведення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення поліцейських за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 Національною поліцією України не виділялись. Тому, за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 нарахування та виплата індексації грошового забезпечення поліцейським Головного управління не проводились. Зазначив, що підстави для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 відсутні (а.с. 8).

Не погодившись з відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з ч.ч. 1, 5 ст. 94 Закон України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Відповідно до ч. 6 ст. 95 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП України), заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Згідно зі ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-XII від 03.07.1991 індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За змістом ст. 2 Закону України №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до ст. 4 Закону України №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (з 01.01.2016 - 103 відсотка).

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Таким чином, законом визначено, що грошове забезпечення, як грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, підлягають індексації в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (з 01.01.2016 - 103 відсотка).

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок №1078).

Відповідно до п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що від початку функціонування Національної поліції України з 07.11.2015 до 31.10.2017 індексація виплат заробітної плати поліцейським не проводилась, через відсутність зазначених змін у Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 94 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону. Змін до вказаного пункту ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" у спірному періоді не вносилося, ця норма закону була діючою.

В силу положень ч. 2 ст. 8 Закону України №1282-ХІІ за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.

Конституційне поняття "Закон України", на відміну від поняття "законодавство України", не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.

Суд вважає, що вказані відповідачем обставини (не включення поліцейських до переліку осіб, грошове забезпечення яких підлягає індексації) не позбавляють його обов'язку провести індексацію грошового забезпечення, оскільки право позивача на індексацію його грошового забезпечення передбачено статтею 94 Закону України "Про Національну поліцію", тобто нормативно-правовим актом, що має вищу юридичну силу, що спростовує доводи відповідача.

При цьому, індексація має проводитися за наявності на це відповідних підстав, що визначені чинним законодавством.

Згідно зі ст. 2, ст. 4 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (з 01.01.2016 - 103 відсотка). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (ст. 9 Закону).

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік .

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці.

Згідно змісту розрахункових листів за період з 01 вересня 2016 року по 31.10.2017 судом встановлено, що позивачу не була виплачена індексація грошового забезпечення (а.с.9-11).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в даній частині шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 та зобов'язання Головне управління Національної поліції в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 року.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.11.2017 по 30.11.2017 та зобов'язання Головне управління Національної поліції в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.11.2017 по 30.11.2017 року, суд виходить з наступного.

Згідно змісту розрахункових листів за період з 01.11.2017 по 31.12.2017 судом встановлено, що ГУ НП у Сумській області у грудні 2017 року ОСОБА_1 було виплачено індексацію грошового забезпечення за листопад 2017 року у розмірі 373, 85 грн. (а.с.11 звор.бік).

Отже, ГУ НП у Сумській області було виконано обов'язок щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за листопад 2017 року, а тому позовні вимоги у наведеній частині позову не підлягають задоволенню

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 23, м. Суми, Сумська область, код ЄДРПОУ 40108777) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 року.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук