Ухвала від 07.04.2025 по справі 300/1648/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

"07" квітня 2025 р. справа № 300/1648/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільський І.І., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про залучення третьої особи на стороні відповідача та про зупинення провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач) в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови поновити з 01.01.2025 ОСОБА_1 виплату пенсії в повному її розмірі відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з урахуванням рішень Івано-Франківського окружного адміністративного суду №№ 300/2894/22, 300/6415/23, 300/6856/23, 300/6943/23, 300/8068/24;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2025 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, призначеної йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з урахуванням рішень Івано-Франківського окружного адміністративного суду № 300/2894/22, 300/6415/23, 300/6856/23, 300/6943/23, 300/8068/24, розмір якої перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву. У даному відзиві відповідач, серед іншого заявив клопотання про залучення до участі у справі Міністерства соціальної політики України в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Необхідність залучення до розгляду цієї адміністративної справи Міністерства соціальної політики України відповідач обґрунтовує тим, що у разі винесення рішення про задоволення позовних вимог, його реальне виконання залежатиме від дій Мінсоцполітики, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду України».

Також від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у даній справі до набрання чинності рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25. Вважає, що предмет спору у справі №320/2229/25 безпосередньо стосується правовідносин, з приводу яких позивач звернувся за захистом своїх прав та інтересів до суду з даним позовом, що є підставою для зупинення провадження в справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Частиною 4 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Як зазначено в ч.5 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

На думку суду, участь третіх осіб в адміністративній справі є формою захисту їх прав та інтересів, що пов'язані із спірними правовідносинами.

Враховуючи приписи статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України та предмет спору, суд вважає, що у зв'язку з прийняттям судового рішення в даній справі Міністерство соціальної політики України не буде наділено новими правами чи покладено на нього нові обов'язки, або змінено його наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому, що, в свою чергу, свідчить про відсутність правових підстав для залучення його до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Таким чином, судом не встановлено обставин, за яких рішення у даній справі може вплинути на права чи обов'язки Міністерство соціальної політики України.

Міністерство соціальної політики України не є учасником спірних публічно-правових відносин, а його компетенція та повноваження не є предметом дослідження у цій справі, а отже відповідачем не доведено, що у зв'язку з розглядом цієї адміністративної справи у сторін (позивача чи відповідача) за рішенням суду виникне право заявити вимоги до нього або останній зможе заявити до сторін у справі вимоги, що є обов'язковою ознакою матеріально-правової заінтересованості третьої особи та передумовою залучення її до участі у справі.

Доводи відповідача про те, що головним розпорядником бюджетної програми за бюджетною програмою «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду України» є Міністерство соціальної політики України, а Пенсійний фонд України відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня, суд вважає необґрунтованими, оскільки обов'язки Мінсоцполітики як головного розпорядника бюджетних коштів передбачені законом, а не визначаються судовим рішенням у даній справі.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про залучення Міністерства соціальної політики України як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача у цій справі необґрунтоване, а тому задоволенню не підлягає.

Щодо клопотання про зупинення провадження в даній справі, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень ухвалою від 30.01.2025 у справі №320/2229/25 Київський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі про визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Суд зазначає, що саме постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 слугувала підставою для застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів при нарахуванні та виплаті пенсії позивача.

Таким чином, вирішення позовних вимог у даній справі неможливе без встановлення правомірності приписів пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1.

Наведене свідчить про наявність обставин, які унеможливлюють продовження судового розгляду даної справи до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

З огляду на наведене вище суд дійшов до висновку про те, що провадження у даній адміністративній справі слід зупинити до дня набрання законної сили судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25.

Керуючись пунктом 3 частини 1 статті 236, статтями 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про залучення Міністерства соціальної політики України в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, відмовити.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зупинення провадження в справі №300/1648/25 - задовольнити.

Зупинити провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії до набрання законної сили судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.