Постанова від 07.04.2025 по справі 758/2515/25

Справа № 758/2515/25

3/758/1960/25

Категорія 469

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Київ

07 квітня 2025 року cуддя Подільського районного суду м.Києва Денисов О. О. , розглянувши справу про адміністративне правопорушення передбачене ст. 212-21 КУпАП стосовно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.

Частиною 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Враховуючи вимоги частин третьої та четвертої розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129 - політична партія повинна була подати до Національного агентства Звіт за III квартал 2024 року до 11 листопада 2024 року.

Частиною 20 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (далі - Списки), розміщений на офіційному веб-сайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/83178/.

Політична партія «Народна програма Вадима Чорного» (ідентифікаційний код - 33668763, далі - Партія) зазначена у пункті 50 Списку політичних партії, які не подали або несвоєчасно подали Звіти за III квартал 2024 року у визначений Законом строк.

Отже, станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , як керівником Партії не подано до Національного агентства Звіт за III квартал 2024 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр), про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства (роздруківка з вебсайту Національного агентства додається).

Таким чином, з огляду на вищевикладене, неподання Звіту за III квартал 2024 року до 11 листопада 2024 року є порушенням вимог статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що статтею 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.Про причини неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності суду не надав.

В запереченні на протокол про адміністративне правопорушення зазначив, що на час розгляду адміністративного матеріалу сплив шестимісячний строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ст. 38 КУпАП, а тому провадження у справі необхідно закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Зазначив, що у квітні 2020-го набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, -спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОУШ-19)", який запровадив відстрочку для політичних партій У поданні щоквартальних звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. У 2022 році, із запровадженням воєнного стану парламент ухвалив Закон "Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни", який дав політичним партіям додаткову підставу не подавати фінансові звіти, а також запровадив мораторій на перевірку тих фінансових звітів. Відновлено обов'язок політичних партій подавати звіти та перевірки НАЗК. 26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23.08.2023 №3337-ІХ. Документ передбачає відновлення обов'язку для політичних партій подавати звіти після майже чотирирічної перерви, що виникла спершу через обмеження СОУШ-19, а згодом - через запровадження воєнного стану. Також відновлено обов'язок Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) перевіряти звіти. Тобто політична партія «НАРОДНА ПРОГРАМА ВАДИМА ЧОРНОГО» з 2020 року до 26 грудня 2023 року мала право не подавати звіти.

Оскільки, ОСОБА_1 з 25 лютого 2022 року по теперішній час перебуває на військовій службі, він не мав змоги і юридичного права здавати звіти, так як військовослужбовці припиняють членство в політичних партіях на момент мобілізації згідно Закону України про політичні партії та згідно п.3.10. статуту політичної партії «НАРОДНА ПРОГРАМА ВАДИМА ЧОРНОГО». Вказав, що в період 2020-2024 року політична партія «НАРОДНА ПРОГРАМА ВАДИМА ЧОРНОГО» фінансову або будь-яку іншу діяльність не здійснювала.

На даний час я проходить службу в зоні бойових дій на Донецькому напрямку. Тобто згідно своїх функціональних обов'язків не передбачено займатись політичними та комерційними питаннями. Часу і можливості займатись чимось окрім захисту нашої країни від російської агресії не було і немає на зараз. Просив Суд закрити провадження у справі у зв'язку з відсутності складу адміністративного правопорушення в тому числі по об'єктивним пом'якшувальним обставинам.

Департаментом формування доброчесності національного агентства з питань запобігання корупції на вищевказані заперечення долучені пояснення, в яких зазначено, що датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП, слід вважати 12.11.2024 (наступний робочий день після спливу граничного терміну подання Звіту політичної партії «Народна програма Вадима Чорного» за III квартал 2024 року). Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, слід вважати день опублікування на офіційному веб-сайті Списку політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, тобто 20.11.2024 (день опублікування на офіційному вебсайті Списку політичних партій, які не подали Звіти за III квартал 2024 року). Отже, адміністративне стягнення на ОСОБА_1 , як керівника Партії за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 21221 КУпАП, може бути накладено до 20.05.2025, але не пізніше 12.11.2026.

Зазначено, що листом від 11.02.2025 № 42204/0/09-25 ОСОБА_1 повідомив Національне агентство, що з 25.02.2022 по теперішній час перебуває на військовій службі, що підтверджується довідкою від 04.02.2025 № 426, у зв'язку з цим не мав змоги і юридичного права подавати Звіти Партії, оскільки військовослужбовці припиняють членство в політичних партіях під час мобілізації.

Згідно з ч. З ст. 6 Закону, членами політичних партій не можуть бути судді, прокурори, поліцейські, співробітники Служби безпеки України, військовослужбовці, працівники митних та податкових органів, персонал Державної кримінально-виконавчої служби України, працівники Національного антикорупційного бюро України, державні службовці у випадках, передбачених Законом України "Про державну службу", члени Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, громадяни України, які зараховані до добровольчих формувань територіальних громад, працівники Бюро економічної безпеки України, працівники Державного бюро розслідувань, члени Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку.

На час перебування на зазначених посадах або службі члени політичної партії зупиняють членство в цій партії. Громадянин України має право в будь-який час зупинити чи припинити своє членство в політичній партії шляхом подання заяви до відповідних статутних органів політичної партії.

Членство в політичній партії зупиняється чи припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень. З цього ж дня припиняється перебування громадянина України на будь-яких виборних посадах в політичній партії.

Однак, відповідно до ч. 7 ст. 6 Закону, це не поширюється на членів політичних партій, обраних на посади керівника та заступника керівника політичної партії. Членство в політичній партії зазначених керівників припиняється з дня, наступного за днем обрання нового керівника чи його заступника.

Таким чином, перебування на військовій службі ОСОБА_1 не звільняє як керівника Партії від обов'язку подавати Звіти Партії до Національного агентства.

Дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суддя дійшов висновку про наступне.

Ст. 212-21 КУпАП, передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

У частині 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» визначено, що політична партія зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу II та пунктами 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Стаття 3 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону України «Про політичні партії в Україні», у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.

Слід зазначити, що підпункти 7.3 та 7.6 статті 7 статуту Партії, затвердженого протоколом позачергового З'їзду Партії від 26.01.2020 року №2/2020, передбачають, що Голова Партії без доручення представляє Партію у всіх зовнішніх стосунках, а також має право підпису фінансових та інших документів Партії.

Листом-зверненням від 07.06.2021 №1 Партія надала відомості про ОСОБА_1 , як керівника Партії, що підтверджується копією протоколу З'їзду партії «Селянський блок Аграрна Україна» від 17.03.2019 №1/17/03/2019 та відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Суб'єктом правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП може бути особа, на яку чинним законом покладено обов'язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Так, зі змісту письмових пояснень та матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 не заявляв про залишення ним посади Керівника партії «НАРОДНА ПРОГРАМА ВАДИМА ЧОРНОГО» та не призначив виконуючого обов'язки керівника партії з терміном виконання даних обов'язків до повернення ОСОБА_1 на займану посаду після звільнення з військової служби, а відтак, станом на дату вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 є особою на яку покладено обов'язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Вищевказане узгоджується з позицією, викладеною в постанові Київського апеляційного суду м. Києва у справі № 752/23799/24, якою провадження у справі закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Таким чином, неподання Звіту політичної партії «Народна програма Вадима Чорного» за III квартал 2024 року до 11 листопада 2024 року є порушенням вимог статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».

Винність ОСОБА_1 у вищезазначеному адміністративному правопорушенні встановлена дослідженими доказами, зокрема:

- протоколом про адміністративне правопорушення від 29.01.2025 № 50-33/673 стосовно ОСОБА_1 ;

- роздруківкою з веб-сайту Національного агентства щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти за III квартал 2024 року у визначений Законом строк;

- витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 29.01.2025 за кодом доступу 97764751515;

- копією листа-звернення політичної партії «Народна програма Вадима Чорного» від 07.06.2021 №1;

- копією статуту політичної партії «Народна програма Вадима Чорного»;

- копією протоколу З'їзду партії «Селянський блок Аграрна Україна» від 17.03.2019 №1/17/03/2019;

- копією наказу Національного агентства від 01.01.2025 року № 1/25 «Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції»;

- копією листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 03.01.2025 №50-20/669-25;

- копією листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 14.01.2025 №50-20/3248-25;

Таким чином, суд, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності вважає, що ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

При призначенні стягнення, суд, відповідно до ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність правопорушника, судом не встановлено.

На підставі вищевказаного, з урахуванням особи та майнового стану правопорушника, ступеню його вини, відсутності обставин, що її пом'якшують чи обтяжують, а також з урахуванням характеру вчиненого ним правопорушення, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити стягнення у виді штрафу, в межах санкції, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.

Підстав для призначення правопорушнику будь-якого іншого стягнення, передбаченого санкцією ст. 212-21 КУпАП, суд не вбачає.

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Керуючись ст. ст. 23, 33, 212-12, 221, 284, 287,294, 303, 307,308 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.

Суддя О. О. Денисов