Справа 556/598/25
Номер провадження 2-о/556/142/2025
04.04.2025 . Володимирецький районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Котик Л.О.
при секретарі - Соловей Г.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Володимирець цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Антонівська сільська рада Вараського району Рівненської області, про встановлення факту проживання,-
ОСОБА_1 звернулася до Володимирецького районного суду Рівненської області із заявою про встановлення факту постійного проживання в с. Чаква Вараського району Рівненської області з дня народження ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) по даний час.
Свою заяву обгрунтовує тим, що з моменту народження по даний час постійно проживає в с. Чаква Вараського району Рівненської області, що підтверджується записами у погосподарських книгах, письмовими поясненнями свідків, довідкою та атестатом зі школи, де остання навчалася, довідкою з Антонівської амбулаторії про отриманні щеплення, свідоцтвами про народження її дітей, де місце народження зазначено - с. Чаква, записами у трудовій книжці.
Однак у Витягу з Реєстру територіальної громади №2025/002737623 від 26.02.2025, ОСОБА_1 зареєстрована в АДРЕСА_1 з 11 лютого 2021року.
Антонівська сільська рада відмовляє заявниці у внесенні інформації до реєстру територіальної громади про її постійне проживання в с. Чаква, на підставі записів у погосподарських книгах, а тому остання змушена звернутися до суду із встановленням даного факту.
Вказана заява надійшла до суду 27 лютого 2025 року.
Ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області від 10 березня 2025 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.
Заявниця та її представник в судове засідання не з'явилися, надали заяву про розгляд справи у їх відсутності, заявлені вимоги підтримують.
Належним чином повідомлений представник Антонівської сільської ради в судове засідання не з'явився. Надали заяву про розгляд справи у їх відсутності.
Розгляд справи здійснюється за відсутності сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи судом встановлені наступні обставини.
Згідно з ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження загального або спрощеного; 3) окремого провадження.
Згідно з ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи, або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав на підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 5 ч.2 ст.293 ЦПК України, визначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зроблено висновок, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
У даній справі заявниця просить встановити факт постійного проживання в с. Чаква Вараського району Рівненської області з 10 серпня 1987 року по даний час, обґрунтовуючи подану заяву тим, що згідно записів у погосподарських книгах вона з 10 серпня 1987 року по даний час постійно проживає в с. Чаква. Однак сільська рада не вносить до реєстру територіальної громади відомості про її постійне місце проживання на підставі записів у погосподарських книгах.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» - внесення інформації до Реєстру здійснюється уповноваженими суб'єктами за зверненням заявника, на підставі інформації державних органів реєстрації актів цивільного стану, органів реєстрації фізичних осіб, а також інформації органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».
А як зазначено в ч.6 ст. 10 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», рішення про відмову заявнику у внесенні інформації до Реєстру може бути оскаржено в адміністративному порядку відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, або до адміністративного суду. Скарга щодо відмови у внесенні інформації до Реєстру подається заявником в адміністративному порядку протягом п'яти робочих днів з дня доведення до його відома рішення про відмову у внесенні інформації до Реєстру.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 має право безпосередньо звернутися із зверненням до уповноважених осіб із клопотанням про внесення інформації до Реєстру. У разі відмови у внесенні таких даних до реєстру, оскаржити дії уповноважених посадових осіб у судовому порядку.
За положеннями ч. 6 ст. 294 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Згідно зі ст. 318 ЦПК України, у заяві про встановлення юридичного факту повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою.
У пункті 2 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995р роз'яснено, що у тому разі, коли буде виявлено, що встановлення підвідомчого судові факту пов'язане з вирішенням спору про право, суд відмовляє в прийнятті заяви до розгляду в окремому провадженні, а якщо це буде виявлено під час розгляду справи, залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Зі змісту заяви та доданих до неї матеріалів слідує, що заявник звернувся до суду із заявою в порядку окремого провадження згідно норм ЦПК України, в якій, зокрема, просить суд встановити факт постійного проживання. Встановлення даного факту йому необхідно для отримання пільг.
Суд звертає увагу на ту обставину, що заявницею зазначено що сільська рада відмовляється вносити інформацію до реєстру територіальної громади про її постійне місце проживання в с. Чаква.
Аналіз установлених судом обставин справи дає підстави для висновку, що в даному випадку виник спір про право, оскарження відмови у внесенні інформації до Реєстру, як зазначалося вище подається у встановленому законом порядку.
На підставі вищевикладеного, суд вбачає спір про право, що свою чергу виключає розгляд вказаної заяви в порядку окремого провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 315 України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.293, 294, 315 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Антонівська сільська рада Вараського району Рівненської області, про встановлення факту проживання, залишити без розгляду.
Роз'яснити заявниці, що вона має право звернутися до суду на загальних підставах.
Ухвала може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Володимирецький районний суд Рівненської області. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.На ухвалу суду першої інстанції апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Відповідно до п.15.5) розділ XIII Перехідних положень, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. Уразі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: Котик Л.О.