вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
"02" квітня 2025 р. Справа № 918/65/25
Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,
за участю секретаря судового засідання Шандалюк А.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу
за позовом Рівненської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно - механічний завод"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління ДПС у Рівненській області
про стягнення коштів
За участю представників сторін:
від позивача: Українець М.В. (довіреність № 08-01-2141-24 від 20.12.2024 року);
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи: не з'явився.
Рівненська міська рада (далі - Позивач) звернулася до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно - механічний завод" (далі - Відповідач) в якій просить стягнути 160 534,80 грн боргу за оренду земельної ділянки.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 17.02.2016 року між Квасилівською селищною радою (правонаступником якої є Рівненська міська рада) та ТОВ "Квасилівський ливарно - механічний завод" було укладено Договір оренди земельної ділянки щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 9 378 м2 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за кадастровим номером 5624655300:01:002:0426, яка знаходиться в селищі Квасилів на вулиці Богдана Хмельницького, 19, Рівненського району Рівненської області. Рішенням Рівненської міської ради від 06.07.2023 року № 3454 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель селища Квасилів Рівненської міської територіальної громади Рівненського району Рівненської області" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель селища Квасилів Рівненської міської територіальної громади Рівненського району Рівненської області. Платниками земельного податку за земельні ділянки під час подання податкових декларацій до Головного управління ДПС у Рівненській області, яке реалізує державну податкову політику у м. Рівному, застосувати, починаючи з 01.01.2024 року, нормативну грошову оцінку земель селища Квасилів Рівненської міської територіальної громади Рівненського району Рівненської області, яка затверджена цим рішенням.
Позивач зазначає, що листом Головного управління ДПС у Рівненській області від 17.12.2024 року № 13182/5/17-00-24-07-05 повідомлено позивача про наявність податкового боргу по орендній платі за землю. Доказів погашення заборгованості відповідачем не надано. Згідно даних інформаційно - телекомунікаційної системи ГУ ДПС у Рівненській області та інтегрованих карток платників з орендної плати за землю та поданих податкових декларацій станом на 2024 рік за ТОВ "Квасилівський ливарно - механічний завод" обліковується податкова заборгованість зі сплати орендної плати з юридичних осіб в сумі 160 534,80 грн.
25.02.2025 року до господарського суду від Головного управління ДПС у Рівненській області надійшли пояснення третьої особи щодо позову або відзиву відповідно до яких долучити пояснення по суті позовних вимог до матеріалів справи №918/65/25 вказуючи про те, що за даними інформаційно-телекомунікаційної системи Головного управління ДПС у Рівненській області згідно інтегрованої картки платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно-механічний завод" на підставі самостійно визначених податкових зобов'язань, які не сплачені боржником у добровільному порядку наявний податковий борг по орендній платі з юридичних осіб, який складає 160 534,80 грн.
02.04.2025 року до господарського суду від відповідача надійшли пояснення відповідно до яких просить суд відмовити повністю в задоволенні позову Рівненської міської ради посилаючись на те, що якщо вважати, що у ТОВ "Квасилівський ливарно-механічний завод" наявний борг, про що зазначає ГУ ДПС у Рівненській області, то його стягнення відноситься до юрисдикції адміністративних судів
Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 30.01.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, розгляд справи призначити на "05" березня 2025 р. та залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Головне управління ДПС у Рівненській області.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 05.03.2025 року постановлено розгляд справи відкласти на "02" квітня 2025 р.
Представник позивача в судовому засіданні 02.04.2025 року підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання 02.04.2025 року не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить Довідка Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (Ухвала від 05.03.2025 р.) надіслано одержувачу Товариству з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно-механічний завод" в його електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 06.03.2025 року об 20:05 год.
Представник третьої особи в судове засідання 02.04.2025 року не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить Довідка Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (Ухвала від 05.03.2025 р.) надіслано одержувачу Головному управлінню ДПС у Рівненській області в його електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 06.03.2025 року об 20:05 год.
Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За таких обставин, враховуючи, що неявка відповідача та третьої особи не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
17.02.2016 року між Квасилівською селищною радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно-механічний завод" (Орендар) було укладено Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), за умовами п. 1.1. якого, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка знаходиться за адресою: смт. Квасилів, вул. Б. Хмельницького, 19, Рівненського району Рівненської області.
Відповідно до п. 1.2. та п. 1.4. Договору, земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку. В оренду надається земельна ділянка площею 0,9378 га (9378 кв. м), кадастровий номер 5624655300:01:002:0426) у тому числі земельна ділянка забудована, грунтові води залягають нижче 0,5 м. На земельній ділянці розміщено об'єкт нерухомого майна: майстерня по ремонту (приміщення літ. В-1), туалетна (приміщення літ. Д), лабораторний корпус, літ. Е-2, механічний цех.
Згідно п. 3.1. Договору, договір укладається терміном на 10 років з моменту державної реєстрації - 2026 року. Договір набуває чинності з дня його державної реєстрації та діє протягом встановленого терміну.
Пунктами 4.1. - 4.3. Договору передбачено, що орендна плата становить 3 % від нормативної грошової оцінки земель орендодавця, що становить 76 132,70 грн в рік. Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі в розмірі 6 344,39 грн. Розрахунки закінчуються не пізніше 2026 року.
Передача земельної ділянки в оренду здійснюється відповідно до акту прийому - передачі (п. 6.1. Договору).
За змістом п. 13.1. Договору, цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
23.10.2013 року було підписано Акт приймання-передачі межових знаків на зберігання.
Відповідно до Акту Приймання - передачі земельної ділянки від 17.02.2016 року Квасилівська міська рада (орендодавець) передала, а ТОВ "Квасилівський ливарно-механічний завод" (орендар) прийняв на баланс земельну ділянку в оренду строком на 10 років площею 0,9378 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості в смт. Квасилів на території Квасилівської селищної ради Рівненського району. За користування земельною ділянкою встановлюється орендна плата в розмірі 76 312,70 грн в рік.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру за відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, № 79171950 від 30.01.2017 року наявна інформація щодо земельної ділянки, кадастровий номер 5624655300:01:002:0426, номер запису - 13899714: дата державної реєстрації - 24.03.2016 року; підстава виникнення іншого речого права - договір оренди земельної ділянки від 17.02.2016 року, укладений між Квасилівською селищною радою та ТОВ "Квасилівський ливарно-механічний завод"; вид іншого речового права - право оренди земельної ділянки; зміст, характеристика іншого речового права - строкове платне користування земельної ділянки, строк дії 10 років, з правом пролонгації, з правом передачі в піднайм (суборенду); опис об'єкта іншого речового права - земельна ділянка загальною площею 0,9378 га.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 722-р від 12.06.2020 року "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Рівненської області" до складу території Рівненської територіальної громади входить - Рівненська та Квасилівська територіальні громади.
Рішенням Рівненської міської ради № 3454 від 06.07.2023 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт Квасилів Рівненської міської територіальної громади Рівненського району Рівненської області", зокрема, п. 1 - п. 7 вирішено, затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель смт. Квасилів Рівненської міської територіальної громади Рівненського району Рівненської області; ввести в дію нормативну грошову оцінку земель смт. Квасилів Рівненської міської територіальної громади Рівненського району Рівненської області з 01.01.2024 року; установити, що нормативна грошова оцінка земель смт. Квасилів Рівненської міської територіальної громади Рівненського району Рівненської області підлягає щорічній індексації відповідно до вимог чинного законодавства; платниками земельного податку за земельні ділянки під час подання податкових декларацій до Головного управління ДПС у Рівненській області, яке реалізує державну податкову політику у м. Рівному, застосувати, починаючи з 01.01.2024 року, нормативну грошову оцінку земель смт. Квасилів Рівненської міської територіальної громади Рівненського району Рівненської області, яка затверджена цим рішенням; платникам орендної плати за земельні ділянки під час подання податкових декларацій до Головного управління ДПС у Рівненській області, яке реалізує державну податкову політику у м. Рівному, застосувати, починаючи з 01.01.2024 року, нормативну грошову оцінку земель смт. Квасилів Рівненської міської територіальної громади Рівненського району Рівненської області, яка затверджена цим рішенням, без внесення змін до договорів оренди землі; Головному управлінню ДПС у Рівненській області забезпечити з 01.01.2024 року справляння плати за землю в смт. Квасилів Рівненської міської територіальної громади Рівненського району Рівненської області за новими ставками, відповідно до затвердженої цим рішенням нормативної грошової оцінки; вважати таким, що втратило чинність, рішення Квасилівської селищної ради від 30.06.2016 року № 166 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель селища міського типу Квасилів, Рівненської області" з дня введення в дію цього рішення.
Листом Головного управління ДПС у Рівненській області № 13182/5/17-00-24-07-05 від 17.12.2024 року повідомлено Рівненську міську раду, що згідно інтегрованих карток платників з орендної плати за землю, зокрема, по коду платежу 18010600 (орендна плата з юридичних осіб) за ТОВ "Квасилівський ливарно - механічний завод" обліковується заборгованість в сумі 160 534,80 грн. При цьому, до вказаного листа надано інформацію про нараховані юридичними особами суми орендної плати за земельні ділянки на території селища Квасилів за даними поданих податкових декларацій з плати за землю на 2024 рік, з якої вбачається, зокрема, ТОВ "Квасилівський ливарно - механічний завод" нараховано суму рендної плати у розмірі 195507,45 грн. Згідно інформації щодо сплати платників податків до бюджету Рівненської територіальної громади: орендна плата з юридичних осіб, а саме, ТОВ "Квасилівський ливарно - механічний завод" сплачено 19911,37 грн
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Частиною 1 статті 14 ЦК України визначено, цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
За змістом ст. 2 Закону України "Про оренду землі", відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).
Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За приписами статті 1 Закону України "Про оренду землі", яка кореспондується з положеннями частини першої статті 93 ЗК України, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону (ч. 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Статтею 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі", істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Частинами 1 - 3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до п. 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Відповідно п.п. 270.1.2. п. 270.1. ст. 270 ПК України, об'єктами оподаткування платою за землю є: об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Згідно з п. 287.1. та п. 287.3. ст. 287 ПК України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України ( а. 288.1. ст. 288 ПК України).
Згідно з абз. 1 та абз. 5 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про оренду землі", що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку, а в разі оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також орендної плати за водний об'єкт.
Орендар земельної ділянки зобов'язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди; своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також і орендну плату за водний об'єкт (абз. 1, абз. 2 та абз. 7 ч. 2 ст. 25 Закону України "Про оренду землі").
У постанові Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.04.2021 року у справі № 922/2378/20 викладено правову позицію:
"Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України у вказаній редакції).
Відповідно до частини 1 статті 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
З наведеного вбачається, що чинним законодавством розмежовано поняття "земельний податок" і "орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності".
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач не є власником або постійним землекористувачем спірної земельної ділянки, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдино можливою формою здійснення плати за землю для нього як землекористувача є орендна плата (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України)."
Статтею 80 Земельного кодексу, зокрема п. б визначено, що суб'єктами права власності на землю є: територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
За змістом статей 122 - 124 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
У постанові Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 13.10.2021 року у справі № 9102/14176/20 викладено правову позицію:
"Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, про невиконання або неналежне виконання зобов'язань за договорами оренди землі, в тому числі де предметом дослідження є наявність заборгованості з орендної плати або предметом є стягнення заборгованості з орендної плати, розглядаються саме господарськими судами в рамках договірних відносин, а не адміністративними судами в рамках контролюючих відносин, з урахуванням положень земельного законодавства, Цивільного кодексу України, Податкового кодексу України.
Суди вправі самостійно, за наданими сторонами доказами, досліджуючи умови договору оренди землі у сукупності з наданими доказами, встановлювати наявність або відсутність заборгованості з орендної плати за договором оренди землі та розмір такої заборгованості. Це жодним чином не є підміною функцій органу доходів і зборів, адже предметом розгляду у даних справах є стягнення заборгованості саме з орендної плати за договором оренди землі, тобто у зв'язку з неналежним виконання договірних зобов'язань орендарем земельної ділянки перед орендодавцем.
Крім того, Верховний Суд в ухвалі від 18.03.2021 у справі № 904/5955/19 за позовом Дніпровської міськради до ТОВ "Караван-Дніпропетровськ" про розірвання договору від 04.03.2005 оренди земельної ділянки та зобов'язання відповідача повернути орендовану земельну ділянку, закриваючи касаційне провадження вказав, що відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної в постанові від 27.11.2018 у справі № 912/1385/17, до правовідносин, які склалися саме між орендодавцем та орендарем у межах виконання договору оренди земельної ділянки, підлягають застосуванню норми статті 2 Закону України "Про оренду землі", відповідно до частини першої якої відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі."
Положеннями ст. 525, ч. 1 ст. 526 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За частиною 1 статті 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання (ч. 1 та ч. 2 ст. 614 ЦК України).
Відповідно до ст. 617 ЦК України, особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
За результатами з'ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, судом встановлено факт порушення відповідачем свого зобов'язання щодо оплати орендної плати згідно Договору оренди земельної ділянки від 17.02.2016 року. Відтак, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно - механічний завод" 160 534,80 грн заборгованості з орендної плати за земельну ділянку.
Розподіл судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати у справі по сплаті судового збору у розмірі 3 028,00 грн покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст. ст. 129, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно - механічний завод" (35350, Рівненська обл., Рівненський р-н, селище Квасилів, вул. Богдана Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 38623245) на користь Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12А, код ЄДРПОУ 34847334; рахунок UA298999980334179812000017527, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПОУ 38012494, отримувач: ГУК у Рівн.обл/Рівнен.міс.тг/18010600) 160 534,80 грн (сто шістдесят тисяч п'ятсот тридцять чотири гривні 80 копійок) заборгованості з орендної плати за земельну ділянку та 3 028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок) витрат по сплаті судового збору.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Позивач (стягувач): Рівненська міська рада (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12А, код ЄДРПОУ 34847334).
Відповідач (боржник): Товариство з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно - механічний завод" (35350, Рівненська обл., Рівненський р-н, селище Квасилів, вул. Богдана Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 38623245).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256 - 257 Господарського процесуального кодексу України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 07 квітня 2025 року.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Р.В. Романюк