номер провадження справи 7/24/25
01.04.2025 Справа № 908/235/25
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Лєскіної Ірини Євгенівни, за участю секретаря судового засідання Даниленко Віти Сергіївни, розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу №908/235/25
за позовом: Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд.206, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04053915)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «В-Хортиця-1» (69069, м.Запоріжжя, вул. Героїв 37-го Батальону, буд. 21, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 31646512)
про стягнення 471196,39 грн,
за участю представників учасників справи:
від позивача: Білик Н.О., самопредставництво
від відповідача: не з'явився
Процесуальні дії у справі.
До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява (сформована в системі «Електронний суд» 27.01.2025, зареєстрована в канцелярії суду вх. № 261/08-07/25 від 28.01.2025) Запорізької міської ради про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «В-Хортиця-1» (надалі - ТОВ «В-Хортиця-1») 471196,39грн заборгованості за договором оренди землі № 1763 від 25.10.2002, за період з 01.01.2018 по 31.12.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем зобов'язання за договором оренди землі № 1763 від 25.10.2002, за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, в частині сплати орендної плати в належному розмірі, що стало підставою для звернення позивача з позовною заявою про стягнення суми заборгованості у розмірі 471196,39 грн. Позов заявлено на підставі ст. ст. 11, 525, 526, 632 Цивільного кодексу України, ст. 193, 283 Господарського кодексу України, ст.ст. 5, 13, 23 Закону України «Про оцінку земель», ст. 271 Податкового кодексу України.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 28.01.2025 здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/235/25 та визначено до розгляду судді Лєскіній І.Є.
Ухвалою суду від 31.01.2025 позовну заяву залишено без руху, надано Запорізькій міській раді строк протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви, вказаних в ухвалі.
На виконання ухвали суду від 31.01.2025 через систему «Електронний суд» 10.02.2025 Запорізькою міською радою подано заяву про усунення недоліків. Заява про усунення недоліків подана в установлений судом строк, недоліки позову усунуті.
Ухвалою суду від 12.02.2025 позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/235/25, яке суд ухвалив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання призначено на 12.03.2025 о 10 год. 00 хв.
Ухвала суду від 12.02.2025 у справі № 908/235/25 була доставлена до електронного кабінету відповідача, про що свідчить довідка про доставку електронного листа від 12.02.2025.
У судове засідання, призначене на 12.03.2025 о 10 год. 00 хв., представник відповідача не з'явився.
Ухвалою суду від 12.03.2025 суд оголосив перерву до 01.04.2025 об 11 год. 00 хв.
Представник відповідача в судове засіданні 01.04.2025 не прибув. Відповідач про причини неявки уповноваженого представника в судове засідання 01.04.2025 суд не повідомив. Правової позиції щодо предмету спору не висловив. Про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить довідка про доставку електронного листа від 17.03.2025.
Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, просив суд позов задовольнити повністю.
Частиною першою статті 2 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі, крім випадку, передбаченого частиною другою цієї статті (щодо розгляду певних клопотань Антимонопольного комітету України).
Фіксація судового процесу здійснювалась за допомогою технічного засобу, відповідно до положення ст. 222 ГПК України.
У судовому засіданні 01.04.2025 справу розглянуто по суті за участі представника позивача. Суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Щодо належного повідомлення відповідача про дату, час та місце судових засідань.
Суд зазначає, що згідно з ч. 5 ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 11 ст. 242 ГПК України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи чи її окремої системи (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасник справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Суд зазначає, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» від 29.06.2023, який набрав чинності 21.07.2023 та введений в дію 18.10.2023, внесено зміни до низки статей ГПК України.
Так, відповідно до ч. 6 ст. 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи (це, зокрема, фізичні особи, у тому числі фізичні особи-підприємці) реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Ухвала суду від 12.02.2025 про відкриття провадження у справі 13.02.2025 була доставлена до електронного кабінету ТОВ «В-Хортиця-1».
Ухвала суду від 12.03.2025 про оголошення перерви у судовому засіданні 17.03.20255, була доставлена до електронного кабінету ТОВ «В-Хортиця-1», а також направлена засобами поштового зв'язку.
Копія ухвали суду від 12.03.2025, що була направлена судом на зареєстровану адресу місцезнаходження відповідача в паперовій формі засобами поштового зв'язку, на адресу Господарського суду Запорізької області не поверталась.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
При цьому судом також враховано, що за приписами ч. 1 ст. 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час та місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення та підписання.
Судові рішення, внесені до Єдиного державного реєстру судових рішень, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У рішенні від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» Європейський суд з прав людини зробив, зокрема, висновок про те, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Ураховуючи наведене вище господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалами про відкриття провадження у справі № 908/235/25 та про оголошення перерви у судовому засіданні в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Отже, судом було дотримано права відповідача в частині належного повідомлення про дату, час та місце судових засідань. Однак, відповідач, у свою чергу, наданими йому процесуальним законом правами щодо активної участі в судовому розгляді, не скористався.
Відтак суд, із метою дотримання балансу інтересів сторін та забезпечення своєчасного вирішення справи, розглянув її за відсутності представника відповідача.
Стислий виклад позиції позивача, заперечень відповідача.
До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява (сформована в системі «Електронний суд» 27.01.2025, зареєстрована в канцелярії суду вх. № 261/08-07/25 від 28.01.2025) Запорізької міської ради про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «В-Хортиця-1» (надалі - ТОВ «В-Хортиця-1») 471196,39грн заборгованості за договором оренди землі № 1763 від 25.10.2002, за період з 01.01.2018 по 31.12.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем зобов'язання за договором оренди землі № 1763 від 25.10.2002, за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, в частині сплати орендної плати в належному розмірі, що стало підставою для звернення позивача з позовною заявою про стягнення суми заборгованості у розмірі 471196,39 грн.
Позов заявлено на підставі ст. ст. 11, 525, 526, 632 Цивільного кодексу України, ст. 193, 283 Господарського кодексу України, ст.ст. 5, 13, 23 Закону України «Про оцінку земель», ст. 271 Податкового кодексу України.
Відповідач правами, наданими процесуальним законом, зокрема, ст.ст. 42, 165, 169 ГПК України, не скористався, відзив на позов, жодних доказів суду не надав, позицію щодо предмету спору не висловив, участі у судових засіданнях не брав.
Керуючись положеннями ч. 9 ст. 165 ГПК України, суд вирішив справу за наявними матеріалами.
Обставини справи, встановлені судом, та докази, що їх підтверджують.
Між Запорізькою міською радою (далі за текстом - позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «В-Хортиця-1» (далі за текстом - відповідач, орендар) 15.10.2002 було укладено договір оренди землі (далі за текстом - договір). (Зареєстрований у реєстрі нотаріусом за № 3241)
Договір зареєстровано в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 25.10.2025 за № 1763.
Цільове призначення земельної ділянки: для розташування торгівельного майданчика.
Згідно п. 1 договору орендодавець відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 03 вересня 2002р. №272/81, надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Шушенська, 21.
Власником земельної ділянки загальною площею 0,31838 га, за адресою: м.Запоріжжя, вул. Шушенська, 21 (далі - земельна ділянка) є територіальна громада міста Запоріжжя, що підтверджується інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 08.01.2025.
Договір укладено на термін до 03.09.2027 (п. 2.1. договору).
Згідно з п. 3.1. Договору орендна плата встановлена за один календарний рік у розмірі 973 грн. 61 коп. (дев'ятсот сімдесят три гривні 61 коп.) за загальну площу земельної ділянки і вноситься орендарем щомісячно в розмірі 1/12 частини від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок фінансового відділу Ленінської райадміністрації 33212810900006 в відділені Держказначейства в Ленінському районі, МФО 813015, ОКПО 26014152, код 130502, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Між Запорізькою міською радою та ТОВ «В-Хортиця-1» 08.04.2008 було укладено договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки №1763 від 15.10.2002 (далі за текстом - договір про внесення змін 1).
Пунктом 1 договору про внесення змін 1 нижчезазначені пункти договору викладені в наступній редакції: « 3.1. Загальна орендна плата вноситься у грошовій формі та в розмірі 52 954 (п'ятдесят дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят чотири) гривень 87 коп. за календарний рік в цінах 2008 року. 3.2. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії. 3.3. Орендна плата вноситься щомісячно, рівними частинами протягом 30 (тридцяти) календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району 33216812700006 в управлінні Держказначейства у Ленінському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677103, код 13050200. 3.4. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі, зокрема, зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством України.».
У подальшому 24.03.2009 між Запорізькою міською радою та ТОВ «В-Хортиця-1» було укладено договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 1763 від 15.10.2002 (далі за текстом - договір про внесення змін 2).
Пунктом 1 договору про внесення змін 2 пункт 3.1. договору виклали в наступній редакції: « 3.1. Загальна орендна плата вноситься у грошовій формі та в розмірі 19 185 (дев'ятнадцять тисяч сто вісімдесят п'ять) гривень 76 коп., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2009 рік, згідно рішень сесій Запорізької міської ради від 19.11.2008 року № 6, та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 № 7».
Між Запорізькою міською радою та ТОВ «В-Хортиця-1» 03.02.2010 було укладено договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки №1763 від 15.10.2002 (далі за текстом - договір про внесення змін 3).
Пунктом 1 договору про внесення змін 3 пункт 3.1. договору виклали в наступній редакції: « 3.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 26 122 (двадцять шість тисяч сто двадцять дві) гривні 77 коп., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2010 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2010 рік, згідно рішень сесій Запорізької міської ради від 19.11.2008 року № 6, та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 № 7».
Оцінка наведеним договорам надана у рішенні Господарського суду Запорізької області від 08.05.2012 у справі № 5009/789/12.
Надалі між Запорізькою міською радою та ТОВ «В-Хортиця-1» 30.01.2015 був укладений додатковий договір до договору оренди землі від 15.10.2002 за №3241, згідно з яким пункт 1.2 доповнено словами «кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:04:006:0029». Пункт 3.1 договору викладено в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі: 34349 грн 70 коп. (тридцять чотири тисячі триста сорок дев'ять грн. 70 коп.), щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок Управління Державної казначейської служби у Ленінському районі м. Запоріжжя 33216812700006 отримувач: Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 38025423, код 13050200».
Невід'ємною частиною даного додаткового договору є рішення Запорізької міської ради від 28.01.2015 №17 «Про встановлення розміру орендної плати ТОВ «В Хортиця-1».
Рішенням міської ради від 28.01.2015 №17 вирішено:
1.Затвердити значення коефіцієнту Км2 рівним одиниці для земельної ділянки по вул. Шушенській, 21 Товариству з обмеженою відповідальністю «В-Хортиця-1» (код ЄДРПОУ 31646512).
2. Встановити річний розмір орендної плати за земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:04:006:0029 загальною площею 0,31838 га, яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул. Шушенська, 21, у сумі 34349,70 грн.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач зобов'язаний щомісячно, рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №585 від 23.09.2016 «Про внесення змін у додаток до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради народних депутатів від 29.12.1994 №534 «Про найменування вулиць, провулків, майданів, проспектів у м. Запоріжжі» (зі змінами)» вул. Шушенську було перейменовано на вул. Героїв 37-го Батальйону.
Запорізькою міською радою 30.06.2015 було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016.
Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015. року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року. 30.06.2015.
Запорізька міська рада прийняла рішення №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:04:006:0029 відноситься до категорії земель: землі житлової та громадської забудови, розмір орендної плати якої складає 3% від нормативної грошової оцінки.
Запорізька міська рада 28.11.2018 прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564), яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради №6.
Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Відповідно до додатку до вказаного рішення (повний текст додатку до рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/upload/content/o_1ctv8454o1jog1o5810p7g8qq2tm6.pdf) річний розмір орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:04:006:0029, наданої для розташування адміністративної будівлі та складів, яка відноситься до категорії земель: землі житлової та громадської забудови і становить 3 відсотки від їх нормативної грошової оцінки.
Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018 №26 не змінювались та не скасовувались і є чинними.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно №408986687 від 22.01.2025 право власності на об'єкт нерухомого майна - адміністративну будівлю літ.К. загальною площею 99,3кв.м., розташовану за адресою: м. Запоріжжя, вул. Шушенська, 21, зареєстровано за відповідачем 17/20 частки власності (№ відомостей про речове право 3425310) від 30.10.2013 та 3/20 частки власності (№ відомостей про речове право 1661069) від 25.03.2013.
Згідно з п. 4.4. договору оренди землі, орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.
У даному випадку має місце зміна нормативної грошової оцінки землі, що призвело до зміни розміру орендної плати за договором оренди землі.
Відомості, щодо сплати відповідачем за договором оренди землі за період з 01.01.2018 по 31.12.2020 підтверджуються листом ГУ ДПС у Запорізькій області 11.11.2024 №12622/5/08-01-04-01-05 та складає: 24700,00 грн у 2018 році; 20500,67 грн у 2019 році та 11753,67 грн у 2020 році.
Суд установив, що період з 01.01.2018 по 31.12.2020 включно відповідач не сплачував орендну плату з урахуванням змін нормативної грошової оцінки землі, внаслідок чого у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість у розмірі 471196,39 грн.
Позивач надіслав відповідачу листом з описом вкладення претензію від 20.11.2024 вих. № 01/02-11/2476 про сплату заборгованості з орендної плати за землю.
Відповідь на претензію в матеріалах справи відсутня.
Станом на дату звернення позивача до суду зобов'язання відповідачем не виконані, орендна плата не сплачена. Доказів протилежного відповідач суду не надав.
Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при ухваленні рішення. Висновки суду.
Між позивачем та відповідачем виникли господарські відносини з виконання договору оренди земельної ділянки в частині виконання обов'язку щодо сплати орендної плати в належному розмірі.
Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України «Про оренду землі», Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів України.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
Згідно ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) (ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»).
Пунктом 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
У частині ч. 3 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України.
Відповідно до пунктів 289.1, 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за певною формулою.
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим ніж установлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц дійшла висновку, що обов'язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, про що також наголошено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17 (пункт 71).
Отже, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, що підтверджує дані про нормативну грошову оцінку (вартість земельної ділянки), а інформація (дані), визначена у цьому витязі, є обов'язковою під час проведення розрахунку (визначення) орендної плати, суми, яку мав отримати власник земельної ділянки за звичайних умов.
За правовим висновком, викладеним у постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі №646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
За правовим висновком, викладеним у п.п. 7.19, 7.25, 7.28 постанови Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, постанові судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі №922/2060/20, п.п. 38, 46, 51, 58 постанови Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19, п.п. 5.7, 5.10 постанови Верховного Суду від 14.09.2022 у справі № 904/4933/15, постанові Верховного Суду від 01.03.2023 у справі № 751/1543/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.
До позовної заяви було додано Витяг №НВ-2300120012023 від 29.12.2023 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер земельної ділянки: 2310100000:04:006:0029; площею 0,3184 га за адресою: вул. Героїв 37 Баталйону, 21, м. Запоріжжя. Дата формування витягу 29.13.2023. У витязі зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7 635 550,40 грн.
Також, у контексті наведеного предмету спірних правовідносин суд звертається до висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22.
Так, Велика Палата Верховного Суду у пунктах 101-103 постанови від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 зазначила:
«Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Велика Палата Верховного Суду висновує, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки».
Господарський суд зауважує, що зміни умов договору оренди землі в частині розміру орендної плати опосередковані прийняттям 30.06.2015 Запорізькою міською радою рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яким передбачено введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя з 01.01.2016.
Таке рішення щодо введення нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок автоматично змінює права та обов'язки сторін договору оренди № 1763 від 15.10.2002 в частині розміру орендної плати.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 25.09.2024 у справі №909/752/23.
Велика Палата Верховного Суду у пунктах 108-110 постанови від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 зазначила:
«Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності».
Відповідно до ст.ст. 24, 25 Закону України «Про оренду землі», орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку. Орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.
За змістом ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до приписів ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Позивач нарахував відповідачу заборгованість з орендної плати за період з 01.01.2018 по 31.12.2020 (включно) таким чином: 7 635 550,40 грн (НГО в цінах 2023 року) / 1,15 (коефіцієнт індексації НГО за 2022 рік) / 1,1 (коефіцієнт індексації НГО за 2021 рік) = 6 036 008,22 грн. (НГО в цінах 2021 року);
Сума орендної плати з 01.01.2020 по 31.12.2020 дорівнює: 6 036 008,22 грн (НГО в цінах 2021 року) / 1,0 (коефіцієнт індексації НГО за 2020 рік) = 6 036 008,22 грн (НГО в цінах 2020 року) * 3% = 181 080,25 грн.
Відповідно до п. 52 4 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020р. № 540-IX), не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності. При цьому платники плати за землю (крім фізичних осіб), які відповідно до п. 286.2 ПКУ подали податкову декларацію, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов'язання із сплати плати за землю за податковий період березень 2020 року.
Отже, положеннями п. 52 4 підрозділу 10 розділу XX ПКУ передбачено, що плата за землю за березень 2020 року за земельні ділянки, що використовуються ними в господарській діяльності, не нараховується та не сплачується.
Річний розмір орендної плати за 2020 рік (за виключенням березня) складає: 181 080,25грн (розмір річної орендної плати) / 12 міс. * 11 міс. = 165 990,23 грн.
Сума заборгованості з орендної плати відповідача за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 складає: 165 990,23 грн. - 11 753,67 грн (сплачена орендна плата у 2020р.) = 154 236,56 грн.
1) Сума орендної плати з 01.01.2019 по 31.12.2019 дорівнює: 6 036 008,22 грн (НГО в цінах 2020 року) / 1,0 (коефіцієнт індексації НГО за 2019 рік) = 6 036 008,22 грн (НГО в цінах 2019 року) * 3% = 181 080,25 грн.;
Сума заборгованості з орендної плати відповідача за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 складає: 181 080,25 грн - 20 500,67 грн (сплачена орендна плата у 2019) = 160 579,58 грн.
2) Сума орендної плати з 01.01.2018 по 31.12.2018 дорівнює: 6 036 008,22 грн. (НГО в цінах 2019 року) / 1,0 (коефіцієнт індексації НГО за 2018 рік) = 6 036 008,22 грн. (НГО в цінах 2018 року) * 3% = 181 080,25 грн.;
Сума заборгованості з орендної плати Відповідача за період з 01.01.2018р. по 31.12.2018р. складає: 181 080,25 грн. - 24 700,00 грн. (сплачена орендна плата у 2018р.) = 156 380,25 грн.
Загальна сума заборгованості з орендної плати відповідача за період 01.01.2018 по 31.12.2020 складає: 154 236,56 грн (за 2020р.) + 160 579,58 грн (за 2019р.) + 156 380,25 грн (за 2018р.) = 471 196,39 грн.
Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (надалі - НГО) № НВ-2300120012023 від 29.12.2023, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:04:006:0029, загальною площею 0,3184 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Героїв 37-го Батальйону, 21, становить 7 635 550,40 грн (сім мільйонів шістсот тридцять п'ять тисяч п'ятсот п'ятдесят грн 40 коп.) у цінах 2023 року.
При розрахунку розміру орендної плати судом враховані висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 18.12.2019 у справі № 804/937/16, від 23.06.2022 у справі №160/8668/19, згідно з якими нормами Податкового кодексу України (п. 289.2 ст. 289) прямо передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин і їх чинність не залежить від того, чи іншого рішення ради. На відповідні коефіцієнти індексується нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період.
Відповідно листа від 12.01.2024 № 6-28.0-222-600/2-24 Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель становить за 2018-2020 роки 1,0 щорічно; за 2021 рік 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); за 2022 рік 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель i земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь)); за 2023 рік 1,051. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Статтею 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Позивачем заявлено позовні про стягнення заборгованості в загальному розмірі 471196,39 грн з орендної плати, що виникла за договором оренди землі № 1763 від 25.10.2002, які є обґрунтованими та доведеними належними та допустимими доказами.
Належних та допустимих доказів на підтвердження сплати орендної плати за спірний період відповідач суду не надав.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у зв'язку з їх доведеністю та обґрунтованістю.
Судові витрати.
Судовий збір на підставі пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог шляхом стягнення з відповідача на користь позивача 5654,36 грн судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 11, 13, 14, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України,
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «В-Хортиця-1» (69069, м.Запоріжжя, вул. Героїв 37-го Батальону, буд. 21, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 31646512) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд.206, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04053915) заборгованість за договором оренди землі № 1763 від 25.10.2002, за період з 01.01.2018 по 31.12.2020 в розмірі 471 196 (чотириста сімдесят одна тисяча сто дев'яносто шість) гривень 39 копійок.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «В-Хортиця-1» (69069, м.Запоріжжя, вул. Героїв 37-го Батальону, буд. 21, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 31646512) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд.206, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04053915) витрати на сплату судового збору в розмірі 5 654 (п'ять тисяч шістсот п'ятдесят чотири) гривні 36 копійок на розрахунковий рахунок UA058201720344270024000034816 в Державній казначейській службі України м. Київ, отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 02140892.
Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено та підписано 07.04.2025.
Суддя І.Є. Лєскіна