04 квітня 2025 рокуЛьвівСправа № 460/5830/24 пров. № А/857/25000/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р. Й.,
суддів Гуляка В. В.,
Ільчишин Н. В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року (прийняте у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні у м. Рівному суддею Зозулею Д. П.) у справі № 460/5830/24 за адміністративним позовом Фермерського господарства «Голдфілд» до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,
У травні 2024 року Фермерське господарство «Голдфілд» (далі також - ФГ «Голдфілд», позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі також - ГУ ДПС у Рівненській області, відповідач), в якому просило
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Рівненській області, яке оформлено у листах від 26.02.2024 № 1817/6/17-00-04-03-09 та від 19.03.2024 № 2733/6/17-00-04-03-09, про не підтвердження для ФГ «Голдфілд» статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік;
- зобов'язати ГУ ДПС у Рівненській області підтвердити для ФГ «Голдфілд» статус платника єдиного податку четвертої групи з 01 січня 2024 року шляхом включення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на адресу фермерського господарства 26.02.2024 ГУ ДПС у Рівненській області надіслало лист за № 1817/6/17-00-04-03-09, у якому повідомило, що “враховуючи норми п. п. 298.8.1. п. 298.8 ст. 298 ПКУ та те, що ФГ «Голдфілд» не подано звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи, Головне управління ДПС у Рівненській області не підтверджує статус платника єдиного податку четвертої групи ФГ «Голдфілд». Отримавши цього листа, ФГ «Голдфілд» звернулося усно по телефону до виконавця, якого зазначено у листі, за відповідними роз'ясненнями, оскільки звітність подана вчасно - 20.02.2024 та у той же день офіційно прийнята органом податкової служби, про що видано відповідні квитанції № 2 від 20.02.2024. Уповноважений працівник ГУ ДПС у Рівненський області по телефону роз'яснив, що у рядку 1 загальної частини Податкових декларацій платника єдиного податку 4 групи за 2024 рік потрібно було проставити тільки одну відмітку “Звітна», а оскільки ФГ «Голдфілд» зазначило дві відмітки “Загальна» та “Звітна», тому такі декларації не приймаються. Водночас, звертає увагу суду, що при заповненні Податкових декларацій платника єдиного податку 4 групи за 2024 рік ФГ «Голдфілд» керувалося роз'ясненнями у примітці 2 форми цих декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 22.11.2022 № 394 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2022 № 438), у якій вказано, що “Для юридичних осіб при поданні загальної, загальної нової або уточнюючої загальної податкової декларації у рядку 1 загальної частини податкової декларації зазначаються одночасно дві відмітки: "Загальна" та "Звітна" / "Загальна нова" та "Звітна нова" - при поданні загальної / загальної нової податкової декларації; "Уточнююча загальна" та "Уточнююча" - при поданні уточнюючої загальної податкової декларації». 07.03.2024, ураховуючи усні роз'яснення уповноваженого працівника ГУ ДПС у Рівненській області, ФГ «Голдфілд» через “Електронний кабінет платника» подало повний пакет уточнюючої податкової звітності: уточнюючу загальну Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік; уточнюючі Податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік та додатки до них - уточнюючі Відомості про наявність земельних ділянок на 2024 рік та уточнюючі Розрахунки загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2023 рік у розрізі територіальних громад: Повчанській, Варковицькій, Привільненській, Семидубській, Тараканівській, Мирогощанській. Фактичне отримання цієї уточнюючої звітності Державною податковою службою України 07.03.2024 підтверджується квитанціями № 2 від 07.03.2024 із реєстраційними номерами відповідно: 9051156978, 9051157114, 9051157345, 9051157446, 9051157622, 9051157773, 9051158019. Отримавши уточнюючі податкові декларації платника єдиного податку 4 групи на 2024 рік від 07.03.2024, органом податкової служби 07.03.2024 в “Електронному кабінеті платника податків» для ФГ «Голдфілд» нараховано сплату єдиного податку на 2024 рік, що підтверджується відповідним скріншотом від 14.03.2024. 14.03.2024, ураховуючи прийняття уточнюючих декларацій платника єдиного податку 4 групи на 2024 рік та нарахування до сплати суми єдиного податку на 2024 рік, ФГ «Голдфілд» звернулося до ГУ ДПС у Рівненській області з листом за вихідним №70, у якому повторно заявило клопотання про підтвердження для ФГ «Голдфілд» статусу платника єдиного податку 4 групи на 2024 рік. 19.03.2024 ГУ ДПС у Рівненській області надіслало для ФГ «Голдфілд» листа за №2733/6/17-00-04-03-09, у якому повідомило про те, що ФГ «Голдфілд» подано загальні декларації із зазначенням КАТОТТГ за місцем розташування земельних ділянок. Разом з тим, ФГ «Голдфілд» не подано звітні податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи за місцем розташування земельних ділянок, а саме по Повчанській ТГ, Варковицькій ТГ, Привільненській ТГ, Семидубській ТГ, Тараканівській ТГ, Мирогощанській ТГ. Вважає такі відмови відповідача протиправними, а тому звернулося до суду за захистом своїх прав та законних інтересів шляхом зобов'язання контролюючого органу підтвердити ФГ «Голдфілд» статус платника єдиного податку 4 групи та включення його до реєстру платників єдиного податку четвертої групи у 2024 році. На підтвердження такого статусу платника у визначені строки та згідно порядку надав до податкового органу всі необхідні документи. Зауважив на тому, що жодної обставини для анулювання реєстрації позивача як платника єдиного податку 4 групи на момент прийняття відповідного рішення податковим органом не існувало. Зазначив, що зареєстрованим платником єдиного податку 4 групи з 01.01.2020 безстроково, а в реєстрації платником єдиного податку може бути відмовлено лише на етапі реєстрації, рішень же відповідача про анулювання реєстрації платником єдиного податку 4 групи до нього не надходило.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у позов задоволено.
Не погодившись із цим рішенням, його оскаржило ГУ ДПС у Рівненській області, яке вважає, що рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, не відповідає обставинам справи та прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що ФГ «Голдфілд» не дотримано вимоги пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України, зокрема не подано звітні податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи за місцем розташування земельних ділянок (Дубенський район - 1704) та загальну декларацію по основному місцю обліку (м. Дубно - 1717 з кодом КАТОТТГ UA56040110000061997), ГУ ДПС у Рівненській області не підтвердило статус платника єдиного податку четвертої групи ФГ «Голдфілд» на 2024 рік. Акцентує увагу суду, що подання зазначеної звітності передбачено в часі не пізніше 20.02.2024 на 2024 рік, тому будь-яке уточнення відомостей поза зазначеною датою є невиконанням приписів підпункту 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України та є безумовною підставою для непідтвердження для ФГ «Голдфілд» статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому апеляційну скаргу просить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Поряд з цим зазначає, що доводи апеляційної скарги є необґрунтованими, а судом першої інстанції повно та об'єктивно з'ясовано всі обставини справи.
Вказує на те, що 20.02.2024 при первісній подачі податкової звітності та 07.03.2024 при подачі уточнюючої податкової звітності, ФГ «Голдфілд» подало Податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік та додатки до них - Відомості про наявність земельних ділянок на 2024 рік та Розрахунки загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2023 рік у розрізі територіальних громад: Повчанської, Варковицької, Привільненської, Семидубської, Тараканівської, Мирогощанської, чим підтвердило свій статус платника єдиного податку. Відповідно ФГ «Голдфілд» було дотримано вимоги підпункту 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України, які є умовою перебування на четвертій групі платника єдиного податку.
Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у зв'язку з розглядом справи у письмовому провадженні фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що з 2020 року ФГ «Голдфілд» набуло статусу платника єдиного податку 4 групи, що підтверджується Довідкою Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - ГУ ДПС у Рівненській області) № 2136/10/17-00-04-04-07 від 25.02.2020.
У подальшому статус ФГ «Голдфілд», як платника єдиного податку 4 групи, підтверджено на 2021, 2022, 2023 роки, що підтверджується відповідними Довідками ГУ ДПС у Рівненській області № 2004/АП/17-00-18-04-07 від 30.03.2021, № 2920/АП/17-00-04-03-12 від 06.09.2022, № 1063/АП/17-00-04-03-12 від 26.04.2023.
20.02.2024, з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи на 2024 рік, ФГ «Голдфілд» через “Електронний кабінет платника» подало повний пакет податкової звітності, а саме:
- Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2023 рік (подається до Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік);
- Податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік та додатки до них;
- Відомості про наявність земельних ділянок на 2024 рік та Розрахунки загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2023 рік:
1. по Повчанській ТГ (код адміністративно-територіальної одиниці за місцем розташування земельної(их) ділянки(ок) за КАТОТТГ - UA56040250000064519, рядок 9 декларації);
2. по Варковицькій ТГ (КАТОТТГ - UA56040050000074861, р. 9);
3. по Привільненській ТГ (КАТОТТГ - UA56040270000014394, р. 9);
4. по Семидубській ТГ (КАТОТТГ- UA56040310000052028, р. 9);
5. по Тараканівській ТГ (КАТОТТГ - UA56040350000014945, р. 9);
6. по Мирогощанській ТГ (КАТОТТГ - UA56040170000050651, р. 9).
Фактичне отримання цієї звітності Державною податковою службою України 20.02.2024 підтверджується квитанціями № 2 від 20.02.2024 із реєстраційними номерами відповідно 9034849377, 9034850221, 9034850285, 9034850526, 9034850629, 9034850718, 9034850807.
26.02.2024 ГУ ДПС у Рівненській області надіслало для ФГ «Голдфілд» лист за №1817/6/17-00-04-03-09, у якому повідомило, що “враховуючи норми п. п. 298.8.1. п. 298.8 статті 298 ПКУ та те, що ФГ «Голдфілд» не подано звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи, Головне управління ДПС у Рівненській області не підтверджує статус платника єдиного податку четвертої групи ФГ «Голдфілд».
Отримавши цього листа, ФГ «Голдфілд», відповідно до змісту позовної заяви, звернулося усно по телефону до виконавця, якого зазначено у листі, за відповідними роз'ясненнями, оскільки звітність подана вчасно - 20.02.2024 та у той же день офіційно прийнята органом податкової служби, про що видано відповідні квитанції № 2 від 20.02.2024.
Уповноважений працівник ГУ ДПС у Рівненський області по телефону роз'яснив, що у рядку 1 загальної частини Податкових декларацій платника єдиного податку 4 групи за 2024 рік потрібно було проставити тільки одну відмітку “Звітна», а оскільки ФГ «Голдфілд» зазначило дві відмітки “Загальна» та “Звітна», тому такі декларації не приймаються.
07.03.2024, ураховуючи усні роз'яснення уповноваженого працівника ГУ ДПС у Рівненській області, ФГ «Голдфілд» через “Електронний кабінет платника» подало повний пакет уточнюючої податкової звітності: уточнюючу загальну Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік; уточнюючі Податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік та додатки до них - уточнюючі Відомості про наявність земельних ділянок на 2024 рік та уточнюючі Розрахунки загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2023 рік у розрізі територіальних громад: Повчанській, Варковицькій, Привільненській, Семидубській, Тараканівській, Мирогощанській.
Фактичне отримання цієї уточнюючої звітності Державною податковою службою України 07.03.2024 підтверджується квитанціями № 2 від 07.03.2024 із реєстраційними номерами відповідно: 9051156978, 9051157114, 9051157345, 9051157446, 9051157622, 9051157773, 9051158019.
Отримавши уточнюючі податкові декларації платника єдиного податку 4 групи на 2024 рік від 07.03.2024, органом податкової служби 07.03.2024 в “Електронному кабінеті платника податків» для ФГ «Голдфілд» нараховано сплату єдиного податку на 2024 рік, що підтверджується відповідним скріншотом від 14.03.2024.
14.03.2024, ураховуючи прийняття уточнюючих декларацій платника єдиного податку 4 групи на 2024 рік та нарахування до сплати суми єдиного податку на 2024 рік, ФГ «Голдфілд» звернулося до ГУ ДПС у Рівненській області з листом за вихідним №70, у якому повторно заявило клопотання про підтвердження для ФГ «Голдфілд» статусу платника єдиного податку 4 групи на 2024 рік.
19.03.2024 ГУ ДПС у Рівненській області надіслало для ФГ «Голдфілд» листа за №2733/6/17-00-04-03-09, у якому повідомило про те, що ФГ «Голдфілд» подано загальні декларації із зазначенням КАТОТТГ за місцем розташування земельних ділянок. Разом з тим, ФГ «Голдфілд» не подано звітні податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи за місцем розташування земельних ділянок, а саме по Повчанській ТГ, Варковицькій ТГ, Привільненській ТГ, Семидубській ТГ, Тараканівській ТГ, Мирогощанській ТГ. Враховуючи норми п.п. 298.8.1. п. 298.8 ст. 298 ПКУ Головне управління ДПС у Рівненській області листом від 26.02.2024 №1817/6/17-00-04-03-09 повідомило ФГ «Голдфілд» про не підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік. Поданій 20.02.2024 року податковій звітності по єдиному податку четвертої групи присвоєно статус “історія подання». Зважаючи на викладене, Головним управлінням ДПС у Рівненській області поданими уточнюючим деклараціям по єдиному податку четвертої групи на 2024 рік присвоєно статус “історія подання».
Вважаючи відмови ГУ ДПС у Рівненській області сформовані у листах №1817/6/17-00-04-03-09 від 26.02.2024 та №2733/6/17-00-04-03-09 від 19.03.2024 протиправними та такими що підлягають скасуванню, ФГ «Голдфілд» звернулося до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов суд першої інстанції дійшов висновку, що жодної перевірки позивача контролюючим органом проведено не було та, відповідно не було складено акта про порушення вимог чинного законодавства, на підставі якого прийнято рішення про не підтвердження статуту платника єдиного податку четвертої групи.
Відмова у підтвердженні статусу платника єдиного податку прийнята контролюючим органом на підставі суб'єктивного тлумачення змісту поданих відповідно до підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України документів щодо щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку, а не їх відсутність, як і вказав фіскальний орган у спірних листах, та, відповідно, не на підставі акту перевірки, як встановлено в пункті 299.11статті 299 Податкового кодексу України.
Твердження ГУ ДПС у Рівненській області вказані у листі від 19.03.2024 за № 2733/6/17-00-04-03-09 щодо не подання ФГ «Голдфілд» звітних податкових декларацій платника єдиного податку четвертої групи за місцем розташування земельних ділянок, а саме по Повчанській ТГ, Варковицькій ТГ, Привільненській ТГ, Семидубській ТГ, Тараканівській ТГ, Мирогощанській ТГ, спростовується наявними у матеріалах справи копіями податкових декларацій платника єдиного податку четвертої групи за місцем розташування земельних ділянок, а саме по Повчанській ТГ, Варковицькій ТГ, Привільненській ТГ, Семидубській ТГ, Тараканівській ТГ, Мирогощанській ТГ. Відсутність у зазначених деклараціях позначки звітна не спростовує вказаної у них звітної інформації позивача щодо платника єдиного податку четвертої групи за місцем розташування земельних ділянок, а саме по Повчанській ТГ, Варковицькій ТГ, Привільненській ТГ, Семидубській ТГ, Тараканівській ТГ, Мирогощанській ТГ.
Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції спору, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Відповідно до приписів частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 291.2 статті 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Пунктом 291.3 статті 291 ПК України визначено, що юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений статтею 299 ПК України, відповідно до пункту 299.1 якої реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
За положеннями пункту 299.2 цієї статті центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
За правилами пункту 299.10 статті 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:
1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;
4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;
5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;
6) набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті - в останній день календарного кварталу, в якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті;
7) втрати платником єдиного податку третьої групи статусу електронного резидента (е-резидента).
Пунктом 299.11 статті 299 ПК України визначено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.
Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. При цьому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 29.01.2019 у справі № 818/945/17 (К/9901/5145/17), від 02.10.2018 у справі № 805/1307/17-а (адміністративне провадження № К/9901/54177/18), які відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України враховуються судом при виборі та застосуванні норм права до спірних правовідносин.
Відповідно до підпункту 299.1 статті 299 ПК України реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Тобто способом реалізації владних управлінських функцій податковим органом за наявності обставин за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку.
Згідно з підпунктом 299.2 статті 299 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
Відповідно до абзацу другого підпункту 76.1. статті 76 Податкового кодексу Україну вся податкова звітність суцільним порядком підлягає камеральній перевірці.
Згідно пункту 76.3. статті 76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Пунктом 86.2. статті 86 ПК України передбачено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Контролюючий орган, який прийняв податкову звітність позивача на підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи, та не здійснивши письмової відмови у її прийняті, зобов'язаний був провести камеральну перевірку поданої позивачем звітності, і у разі виявлення порушень податкового законодавства щодо подання такої звітності, як то подання неповного комплекту документів, порушення строків подання тощо, скласти акт перевірки та протягом трьох днів надати його для підписання позивачу.
У такому випадку, відповідно до п. 86.7. ст. 86 ПК України, у разі незгоди позивача платника з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті перевірки, він мав право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта.
Реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. При цьому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).
Проте, як видно з матеріалів справи, жодної перевірки позивача контролюючим органом проведено не було та, відповідно, не було складено акта про порушення вимог чинного законодавства. Рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку відповідачем не приймалося.
Як правильно зазначив суд першої інстанції, метою проведення перевірки, яка, у випадку позивача, не була проведена, якраз є фіксування та доведення контролюючим органом виявленого порушення.
Отже, відсутність рішення контролюючого органу про анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку четвертої групи вказує на не доведення податковим органом обставин, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування та не дотримання ним як суб'єктом владних повноважень способу реалізації владних управлінських функцій, а також доводить безпідставність та протиправність дій податкового органу щодо не підтвердження позивачу статусу платника єдиного податку четвертої групи.
Оцінюючи наведені скаржниками доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи сторін були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.
Колегія суддів також вважає за доцільне зауважити, що у пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Згідно з п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
За таких обставин колегія суддів дійшла переконання, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини у справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням викладеного, рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 229, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі № 460/5830/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя Р. Й. Коваль
судді В. В. Гуляк
Н. В. Ільчишин