Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 квітня 2025 року Справа№200/7723/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Варбана Олександра Валентиновича, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обчислення пенсії позивача за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року без урахування довідок про складові заробітної плати від 1 липня 2020 року № 157 та від 1 липня 2020 року № 158, виданих Костянтинівською районною радою;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести обчислення з 1 липня 2020 року розміру пенсії позивача за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ із урахуванням довідок про складові заробітної плати від 1 липня 2020 року № 157 та від 1 липня 2020 року № 158, виданих Костянтинівською районною радою.
Ухвалою суду від 11 листопада 2024 року відкрито провадження у справі за даним позовом; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву, а також зобов'язано надати суду додаткові докази по справі (а.с. 34).
22 листопада 2024 року судом отримано від відповідача відзив на позов (а.с. 40-42).
26 листопада 2024 року судом отримані від відповідача додаткові докази по справі (а.с. 53-78).
Ухвалою суду від 14 січня 2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати суду додаткові докази по справі (а.с. 80-81).
17 січня 2025 року до суду від відповідача надійшли додаткові докази по справі (а.с. 87-102).
Ухвалою суду від 7 лютого 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі (а.с. 104-105).
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області і отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII з 1 липня 2020 року.
Зазначена пенсія була призначена позивачу на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 5 січня 2021 року по справі № 200/10317/20-а, яким було зобов'язано Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити ОСОБА_1 пенсію з 1 липня 2020 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 9 жовтня 2023 року по справі 200/10317/20-а замінено боржника у виконавчих листах у справі № 200/10317/20-а з Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року по справі 200/10317/20-а позивачу виданий дублікат виконавчого листа від 26 березня 2021 року про зобов'язання Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити позивачу з 1 липня 2020 року пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.
22 квітня 2024 року відкрито виконавче провадження № 74824944 з примусового виконання зазначеного виконавчого листа.
25 вересня 2024 року з листа відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за вихідним № 3779/12949вих позивачу стало відомо, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року по справі 200/10317/20-а розмір призначеної йому відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII пенсії було обчислено без урахування довідок про складові заробітної плати від 1 липня 2020 року № 157 та від 1 липня 2020 року № 158, виданих Костянтинівською районною радою.
Позивач вважає не врахування пенсійним органом зазначених довідок протиправним, так як їх не врахування при визначенні розміру призначеної позивачу пенсії порушує його право на отримання пенсії у належному розмірі, отже порушує соціальні права позивача (а.с. 1-4).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (дислокація - м. Костянтинівка), отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 5 січня 2021 року по справі № 200/10317/20-а, яке набрало законної сили 17 березня 2021 року, зобов'язано Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити ОСОБА_1 з 1 липня 2020 року пенсію відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.
Інші зобов'язання в судовому рішенні відсутні.
Відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14 вересня 2016 року, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Даним Порядком передбачено, у разі перейменування (відсутності) відповідних посад державної служби довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Відповідно до п. 3 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України № 750 від 10 травня 2017 року, у разі якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення та органах місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 не надавались довідки про заробітну плату, видані відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України № 750 від 10 травня 2017 року.
Оскільки судом в межах адміністративної справи № 200/10317/20-а не розглядалось питання порядку обчислення заробітної плати для призначення позивачу пенсії державного службовця, враховувати надані позивачем довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані Костянтинівською районною радою Донецької області, від 1 липня 2020 року № 157 та № 158, при обчисленні пенсії ОСОБА_1 підстав не було.
У зв'язку із не врахуванням довідок від 1 липня 2020 року № 157 та № 158 обчислювати призначену позивачу відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ пенсію у розмірі 60% від заробітної плати недоцільно, так як без довідок про заробітну плату та її складові розмір пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» складає менше ніж пенсія, обчислена за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 40-42).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), є громадянином України згідно з паспортом серія НОМЕР_1 від 7 лютого 2001 року, РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 7-9).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3 є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі (а.с. 43).
Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Згідно з матеріалами справи 1 грудня 2019 року позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (зв.бік а.с. 74, 98).
Як вбачається з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27 січня 2020 року про перерахунок пенсії (уточнення показників середньо ЗП по НГ (міс.) (масовий)), позивачу було встановлено пенсію у розмірі 9 423,02 грн (а.с. 74, 98).
1 липня 2020 року позивач звернувся до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перехід на пенсію за Законом України «Про державну службу» (а.с. 62).
Як вбачається з розписки-повідомлення, а також рішення Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 6 липня 2020 року, позивач до заяви про перехід на пенсію за Законом України «Про державну службу» додав довідки від 1 липня 2020 року, видані Костянтинівською районною радою Донецької області для призначення ОСОБА_1 пенсії згідно з п.п. 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» та відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу»:
• № 156, в якій зазначено, що у період з 26 листопада 2010 року по 18 листопада 201 року позивач займав посаду голови Костянтинівської районної ради шостого скликання, з 19 листопада 2015 року - займає посаду голови Костянтинівської районної ради сьомого скликання;
• № 157 про складові заробітної плати станом на 1 липня 2020 року для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавка за вислугу років);
• № 158 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місці роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 1 травня 2016 року по 30 червня 2020 року (зв.бік а.с. 62).
Згідно з довідкою № 157 станом на 1 липня 2020 року складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавка за вислугу років): посадовий оклад - 15 000,00 грн, надбавка за ранг (5 ранг) - 700,00 грн, надбавка за вислугу років (40%, стаж державної служби 29 років) - 6 280,00 грн; всього - 21980,00 грн; у довідці зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 21).
У довідці № 158 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місці роботи підряд перед зверненням за пенсією) наведені відомості про виплати надбавки та інші виплати позивачу за період з 1 травня 2016 року по 30 червня 2020 року. У довідці зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 22-23).
Рішенням Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 6 липня 2020 року, прийнятим за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 від 1 липня 2020 року, позивачу відмовлено у переведенні з пенсії за віком на пенсію за віком як державному службовцю. В рішенні зазначено, що відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10 грудня 2015 року дія цього Закону не поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування. ОСОБА_1 станом на день звернення за переведенням на пенсію державного службовця працює на посаді голови Костянтинівської районної ради 7 скликання з 18 листопада 2010 року, тобто не займає посади державної служби та не має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, як це визначено ст. 37 Закону України "Про державну службу" (має 19 років 7 місяців 29 днів такого стажу). Зазначено, що довідки про складові заробітної плати від 1 липня 2020 року № 157 та № 158 видані Костянтинівською районною радою, тобто органом місцевого самоврядування, а не державним органом, в той час як відповідно до п. 6 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, у разі відсутності в органі відповідних посад державної служби, довідка про заробітну плату видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою. ОСОБА_1 станом на 1 липня 2020 року має загальний стаж роботи 43 роки 11 місяців 18 днів, стаж роботи на посадах державної служби - 17 років 7 місяців 28 днів (за періоди з 15 грудня 1982 року по 17 листопада 2010 року); стаж роботи в органах місцевого самоврядування - 9 років 6 місяців 5 днів (з 18 листопаді 2010 року по 31 травня 2020 року) (а.с. 64-67).
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом про визнання незаконним та скасування рішення Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 6 липня 2020 про відмову в переведенні його з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням положень Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та про зобов'язання призначити та виплачувати позивачу з 1 липня 2020 року пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу»; справі присвоєно номер 200/10317/20-а (https://reyestr.court.gov.ua/Review/94125698).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 5 січня 2021 року, прийнятим за наслідком розгляду адміністративної справи № 200/10317/20-а, позовні вимоги ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано незаконним та скасовано рішення Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 6 липня 2020 року; зобов'язано Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити ОСОБА_1 з 1 липня 2020 року пенсію відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено (https://reyestr.court.gov.ua/Review/94125698).
26 березня 2021 року Донецьким окружним адміністративним судом позивачу видано виконавчий лист про зобов'язання Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити ОСОБА_1 з 1 липня 2020 року пенсію відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (https://reyestr.court.gov.ua/Review/118334054).
Рішенням Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 12 квітня 2021 року № 50, прийнятим за наслідком повторного розгляду на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 5 січня 2021 року заяви ОСОБА_1 від 1 липня 2020 року про переведення його з пенсії за віком на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, відмовлено позивачу в призначенні пенсії згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу», оскільки заявником не були надані довідки про заробітну плату та її складові, видані відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України № 750 від 10 травня 2017 року. У рішенні також зазначено про недоцільність обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 60% від заробітної плати. Рекомендовано звернутись до управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради з питання видачі довідок про складові заробітної плати для обчислення розміру пенсії державного службовця відповідно до вимог діючого пенсійного законодавства України (а.с. 68-69, 96-97).
У відзиві на позов відповідач зазначив, що пенсійним органом при обчисленні пенсії ОСОБА_1 не були враховані довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, які були видані Костянтинівською районною радою Донецької області від 1 липня 2020 року № 157 та № 158, так як відповідно до п. 3 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України № 750 від 10 травня 2017 року, у разі якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення та органах місцевого самоврядування. У зв'язку із не врахуванням наданих позивачем довідок від 1 липня 2020 року № 157 та № 158, пенсійний орган дійшов висновку про недоцільність обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 60% від заробітної плати, так як без належних довідок про заробітну плату та її складові розмір пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» складає менш ніж розмір пенсії, обчисленої за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 40-41).
У листопаді 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просив суд: визнати незаконним та скасувати рішення Костянтинівсько-Дружківського ОУПФУ Донецької області № 50 від 20 квітня 2021 року про відмову в призначенні йому пенсії згідно зі ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 5 січня 2021 року по справі № 200/10317/20-а; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 5 січня 2021 року по справі № 200/10317/20-а з 1 липня 2020 року із зарахуванням довідок про складові заробітної плати від 1 липня 2020 року № 157 та № 158, виданих Костянтинівською районною радою.
Справі присвоєно номер 200/13790/21 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/100924917).
Ухвалою суду від 30 грудня 2021 року провадження у справі № 200/13790/21 закрито на підставі п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України у зв'язку із тим, що є таке, що набрало законної, сили рішення суду з того самого фактичного предмету спору і між тими самим сторонами - рішення у справі № 200/10317/20-а (https://reyestr.court.gov.ua/Review/102386463).
В ухвалі зазначено, що у рішенні № 50 від 12 квітня 2021 року, яке прийняв відповідач на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 5 січня 2021 року у справі № 200/10317/20-а, Костянтинівсько-дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області помилково дійшло висновку щодо повторного розгляду заяви позивача про переведення з пенсії за віком на пенсію держслужбовця, що, в свою чергу, свідчить про неналежне виконання відповідачем рішення суду від 5 січня 2021 року. Вказано, що відповідно до вимог ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду, або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 9 жовтня 2023 року по справі 200/10317/20-а замінено боржника у виконавчих листах у справі № 200/10317/20-а з Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) (https://reyestr.court.gov.ua/Review/114054949).
3 квітня 2024 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із заявою про видачу дублікату виконавчого листа через його втрату при пересиланні засобами поштового зв'язку від Костянтинівського ВДВС у Краматорському районі Донецької області (https://reyestr.court.gov.ua/Review/118334054).
12 квітня 2024 року Донецьким окружним адміністративним судом у зв'язку із втратою виконавчого листа № 200/10317/20-а про зобов'язання Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII позивачу видано його дублікат (https://reyestr.court.gov.ua/Review/118334054, а.с. 28).
22 квітня 2024 року начальником відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - ВПВР УЗПВР у Донецькій області СМУ МЮ) Филиппенко Г.О. відкрито виконавче провадження № 74824944 з примусового виконання виконавчого листа, яким зобов'язано Костянтинівське-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити ОСОБА_1 з 1 липня 2020 року пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (а.с. 27).
Листом від 21 червня 2024 року (вих. № 0500-0304-5/64367) Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило начальнику ВПВР УЗПВР у Донецькій області СМУ МЮ, що постанова начальника ВПВР (ВП № 74824944) щодо примусового виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 5 січня 2021 року по справі № 200/10317/20-а, яким зобов'язано Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити ОСОБА_1 з 1 липня 2020 року пенсію відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, виконано в межах покладених судом зобов'язань - страховий стаж державного службовця ОСОБА_1 складає 23 роки 1 місяць 11 днів (інші зобов'язання в судовому рішенні по справі № 200/10317/20-а відсутні). Також зазначено, що оскільки судом не розглядалось питання порядку обчислення заробітної плати для призначення позивачу пенсії державного службовця, враховувати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані Костянтинівською районною радою Донецької області, зокрема, від 1 липня 2020 року № 157 та № 158, при обчисленні пенсії ОСОБА_1 немає підстав. За таких обставин недоцільно обчислювати пенсію відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ у розмірі 60% від заробітної плати. Без довідок про заробітну плату та її складові розмір пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» складає менше ніж пенсія обчислена за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим на виконання рішення суду прийнято рішення про відмову № 50 від 12 квітня 2021 року (а.с. 24-25).
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень (https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors) станом на час розгляду даної справи виконавче провадження № 74824944 триває.
Листом від 5 вересня 2024 року (вих. № 3779/12949вих) у відповідь на адвокатський запит представника позивача ВПВР УЗПВР у Донецькій області СМУ МЮ повідомив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року по справі 200/10317/20-а позивачу розмір пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII було обчислено без урахування довідок про складові заробітної плати від 1 липня 2020 року № 157 та від 1 липня 2020 року № 158, виданих Костянтинівською районною радою (а.с. 26).
Суд зазначає, що ухвалою від 14 січня 2025 року відповідача було зобов'язано надати суду: копію рішення (розпорядження, протоколу) про призначення позивачу (переведення на інший вид пенсії) пенсії відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, прийнятого на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 5 січня 2021 року по справі № 200/10317/20-а, та розрахунок розміру призначеної позивачу на виконання на виконання вказаного судового рішення (а.с. 80-81).
17 січня 2025 року судом отримано від відповідача письмові пояснення, в яких зазначено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 5 січня 2021 року у справі № 200/10317/20-а з 1 липня 2020 року пенсію ОСОБА_1 розраховано відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ. Також зазначено, що оскільки ОСОБА_1 не надано довідки про заробітну плату та її складові, видані відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України № 750 від 10 травня 2017 року, розмір пенсії позивача на виконання рішення суду зменшується, тому виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 липня 2020 року поновлено в розмірі, визначеному до виконання рішення суду (а.с. 95).
Згідно із довідкою (за формою РС-право) страховий стаж державного службовця ОСОБА_1 складає 23 роки 1 місяць 11 днів (періоди роботи позивача на посаді голови Костянтинівської районної ради з 18 листопада 2010 року по 30 квітня 2016 року зараховано до стажу державної служби) (а.с. 102).
Відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 26 листопада 2024 року № 914250115041 «про перерахунок пенсії» (названий відповідачем в додатках до заяви «Умовне рішення про призначення пенсії на виконання рішення суду»), позивачу виплачується пенсія «за віком», умови призначення: «ЗУ «Про державну службу»; підстава перерахунку: «згідно рішення суду справи № 200/10317/20-а від 05.01.2021»; особливості: «особливі умови виплати пенсій працюючим; призначення за рішенням суду - з 01.07.2020 довічно»; розмір пенсії: основний розмір пенсії від середнього заробітку - 0,00 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати - 2361,00 грн; всього - 2361,00 грн (а.с. 99).
Згідно з розрахунком пенсії за віком держслужбовцям, наданим відповідачем суду, за період з 1 по 30 червня 2020 року розмір заробітку для розрахунку розміру пенсії позивача за Законом України «Про державну службу» - 0,00 грн (а.с. 101).
Не погодившись із тим, що відповідачем при розрахунку розміру призначеної / перерахованої йому на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 5 січня 2021 року по справі № 200/10317/20-а пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, не були враховані довідки про складові заробітної плати від 1 липня 2020 року № 157 та № 158, видані Костянтинівською районною радою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII), який набрав чинності 1 травня 2016 року.
Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII встановлено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-XV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-XV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).
Пунктом 2 Порядку № 622 передбачено, що згідно з п.п. 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII […] мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Згідно з п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в п. 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Відповідно до п. 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з п.п. 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII були затверджені постановою Правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 8 лютого 2017 року за № 180/30048, яка була чинною до 13 листопада 2024 року) (далі - Постанова № 3-1).
Такими довідками є:
довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Довідки №№ 157 та 158 від 1 липня 2020 року, видані Костянтинівською районною радою Донецької області для призначення ОСОБА_1 пенсії згідно з п.п. 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» та ст. 37 Закону України «Про державну службу», відповідають формам довідок, що затверджені Постановою № 1-3; у довідках зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Щодо посилань відповідача на те, що Костянтинівська районна рада є органом місцевого самоврядування, а не державним органом, а тому довідки для призначення ОСОБА_1 пенсії згідно з п.п. 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» та ст. 37 Закону України «Про державну службу» мали бути видані відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України № 750 від 10 травня 2017 року структурними підрозділами з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення та органах місцевого самоврядування, - суд зазначає наступне.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 10 травня 2017 року № 750, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за № 766/30634, затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад № 750 (далі - Порядок № 750).
Пунктом 3 Порядку № 750 передбачено, що відповідно до цього порядку видаються довідки (в тому числі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад) у разі л і к в і д а ц і ї державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в о р г а н і, я к и й станом на час призначення особі пенсії в і д с у т н і й чи у якому на час призначення пенсії п е р е й м е н о в а н і (в і д с у т н і) п о с а д и, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби.
Як встановлено судом, Костянтинівська районна рада, в якій позивач займав посаду голови ради станом на дату набрання чинності Законом № 889-VIII (1 травня 2016 року) і період роботи на якій до 1 травня 2016 року зараховано до стажу державної служби позивача, - не ліквідована; посада голови зазначеної ради не відсутня та не перенайменована.
Отже, відсутні підстави для оформлення позивачу довідок про заробітну плату для призначення пенсії за ст. 37 Закону № 3723-ХІІ - за приписами Порядку № 750.
Як наслідок, не врахування відповідачем при розрахунку розміру пенсії позивача згідно зі ст. 37 Закону № 3723-ХІІ довідок №№ 157 та 158 від 1 липня 2020 року, виданих Костянтинівською районною радою, є протиправним.
У постановах від 9 травня 2023 року у справі № 560/928/20, від 28 квітня 2020 року у справі № 766/7536/16-а Верховний Суд залишив в силі рішення судів першої та другої інстанції, якими пенсійний орган, крім іншого, було зобов'язано врахувати при розрахунку пенсії, призначеної відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, довідки про складові заробітної плати, видані органами місцевого самоврядування.
Перший апеляційний адміністративний суд також залишив в силі рішення суду першої інстанції, якими пенсійний орган, крім іншого, було зобов'язано врахувати при розрахунку пенсії, призначеної відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, довідки про складові заробітної плати, видані органами місцевого самоврядування, про що свідчать постанови даного суду від 23 серпня 2023 року у справі № 200/5257/22, від 10 жовтня 2023 року у справі № 200/2943/23, від 30 січня 2025 року у справі № 200/5665/24, від 20 лютого 2025 року у справі № 360/1039/24.
Так, у постанові від 23 серпня 2023 року у справі № 200/5257/22 Перший апеляційний суд зазначив, що:
«…Посилання апелянта на те, що довідки видані Управлінням соціального захисту населення Слов'янської міської ради, яке відноситься до органів місцевого самоврядування, є незмістовними.
[…]
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2493 [Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» № 2493-ІІІ від 7 червня 2001 року], дія Закону України «Про державну службу» поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
За посадовими особами місцевого самоврядування, посади яких на момент набрання чинності цим Законом було віднесено до відповідних категорій та яким присвоєно ранг згідно з пунктом 5 розділу V Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зберігається така сама категорія та присвоюється такий самий ранг з додержанням вимог цього Закону.
Згідно пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 229 від 25.03.2016 року «Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби» до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493-ІІІ.».
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі викладеного вище суд дійшов висновку про недоведеність відповідачем правомірності не врахування довідок від 1 липня 2020 року № 157 та № 158, виданих Костянтинівською районною радою, при визначенні розміру пенсії позивача за ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.
Як наслідок, позовні вимоги позивача про визнання неправомірними дій відповідача щодо обчислення розміру пенсії позивача за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ без урахування довідок про складові заробітної плати від 1 липня 2020 року № 157 та від 1 липня 2020 року № 158, виданих Костянтинівською районною радою, - підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […].
Керуючись наведеними приписами, враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити з 1 липня 2020 року перерахунок розміру призначеної позивачу пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ із урахуванням довідок від 1 липня 2020 року № 157 та № 158, виданих Костянтинівською районною радою, також підлягають задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з квитанцією про сплату № T5BK-T1SZ-1Z5E від 4 листопада 2024 року та випискою про зарахування судового збору до спец.фонду Державного бюджету України, позивачем за подання даного позову сплачений судовий збір у сумі 969,00 грн (а.с. 29, 33).
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які п і д л я г а ю т ь відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон України «Про судовий збір») за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору встановлена - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 9 листопада 2023 року № 3460-IX, з 1 січня 2024 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб на місяць у розмірі 3 028,00 грн.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч. 2 цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, за подання даного адміністративного позову підлягало до сплати судовий збір у розмірі 968,96 грн (3 028,00 грн * 0,4 * 0,8 = 968,96 грн).
Тобто, позивачем за подання даного позову зайво сплачено 0,04 грн.
Беручи до уваги наведене вище, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати останнього зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн.
Щодо помилково сплаченого позивачем судового збору у розмірі 0,04 грн, суд зазначає, що згідно приписів п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» зайво сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду.
Враховуючи наведене вище, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що він має право звернутись до суду із клопотанням про повернення зайво сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 94, 132, 139, 192-193, 242-246, 255-258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року - без урахування довідок про складові заробітної плати від 1 липня 2020 року № 157 та № 158, виданих Костянтинівською районною радою.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок з 1 липня 2020 року розміру пенсії ОСОБА_1 за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ - із урахуванням довідок про складові заробітної плати від 1 липня 2020 року № 157 та № 158, виданих Костянтинівською районною радою.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна